Arama sonucu : 7 madde; 1 - 7 arası.

Konu: Senede protesto çekilmesi ne demek?

1. Esas Senede protesto çekilmesi ne demek?

merhaba bir konuda bilgiye ihtiyacım var umarım forumdaşlarım arasında yardımcı olabilecek olan bir arkadaşım vardır.

Bir arkadaşımın bankada yüklü bir senedi var ve yarın senedin son günü. Biz para denkleyip ödemeye çalışıyoruz ama yarın yetiştiremeyebiliriz. Arkadaşım senet 1 gün bile gecikirse banka protesto çeker mahvolurum diyor. Bu gerçekten böyle midir yani birkaç gün geç ödesek ne olur? Protesto nedir? Protesto çekilirse ne olur? Geri dönüşü yok mudur? Geciken gün sayısı kadar günlük faiz ilave edip ödeyip kapatamaz mıyız? Ne yapmamız lazım?

Cevaplarınıza acilen ihtiyacım var teşekkürler.

Esas

Sayın TheClansman,

Anlattığınıza göre senedin vadesi yarın ama senetlerde 2 iş günü sonrası son ödeme günüdür.Yani yarın perşembe ve senedin vade günü.2 iş gününün ilki cuma,ikincisi pazartesi olduğundan pazartesi ödeme yapabilirsiniz.

Eğer senedi pazarteside ödeyemezseniz notere veya bankaya protesto masrafı ile birlikte ödersiniz ama Banka şirketinizi Merkez Bankasında bildirimde bulunur.Merkez Bankasına bildirilen liste halk arasında kara liste diye anılır.Şirketin ileride krediye ihtiyacı olursa bankalar bu listede şirketinizi görürlerse kredide zorlanırsınız.
    Son düzenleme : selam; 23-03-2005 saat: 23:01.

3. Esas

Alıntı Originally Posted by selam
    Sayın TheClansman,

Anlattığınıza göre senedin vadesi yarın ama senetlerde 2 iş günü sonrası son ödeme günüdür.Yani yarın perşembe ve senedin vade günü.2 iş gününün ilki cuma,ikincisi pazartesi olduğundan pazartesi ödeme yapabilirsiniz.

Eğer senedi pazarteside ödeyemezseniz notere veya bankaya protesto masrafı ile birlikte ödersiniz ama Banka şirketinizi Merkez Bankasında bildirimde bulunur.Merkez Bankasına bildirilen liste halk arasında kara liste diye anılır.Şirketin ileride krediye ihtiyacı olursa bankalar bu listede şirketinizi görürlerse kredide zorlanırsınız.

OO harikasınız ödeyebileceğiz o zaman desenize. Çok sevindirdiniz beni. Yanlız detaylı bilgi için bu "2 gün" olayı ile ilgili internette arama yaptım, sadece halkbank'a ait bir sayfada 1-2 satırlık bilgiye rastlayabildim. Acaba uygulama bankadan bankaya değişiyor olabilir mi? Arkadaşınki hangi banka bilmiyorum. Bankadan bağımsız bütün senetlerin ödemesi vadesinden 2 gün sonra mıdır kesinlikle?

Esas

Hayır tüm bankalar bu prosüdüre uymak zorundadır.Yarın senedin bulunduğu bankadan bilgi alabilirsiniz.

5. Esas

Sn selam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

BOYNER Guest

Esas

Arkadaşımın 8000YTL'lik senedi 1 ay geciktirmesi 120 YTL'lik bir masraf çıkarmıştı. Bunun 90'ını senet sahibine, 30'unu da bankaya masraf olarak vermişti.
    Ayrıca kara listeye girme süresinide 3 ay olarak biliyorum...

Esas

alacaklının gec tahsil ettigi senetten dolayı =FAİZ= talep edebilmesi icin senedin protesto edilmis olması gerekir. Tahsil icin bankaya verilen butun senetler odeme gunu dahil 3 is gunu icinde odenebilir. 3. isgunu mesai saatinin sonuna dogru noterden protesto islemi yapılır. Bundan sonra o senet odenirken anapara, vadeden sonra islemis olan faiz ve protesto masrafının odenmesi gerekir.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •