Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 29 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Gözaltı Pazarı İşlem Saatleri Değişiyor

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    13,867
    Blog Yazıları
    8

Esas Gözaltı Pazarı İşlem Saatleri Değişiyor

Sayı : İMKB/2-GDD-010.06.02-
    Konu : Gözaltı Pazarı işlem saatlerinin
    değiştirilmesi hk.
    Genelge No:
    Hisse Senetleri Piyasası Müdürlüğü
    İstanbul, 16 Eylül 2010
    Sayın Üyemiz,

Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 23 Temmuz 2010 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda, İMKB pazarlarında işlem görmekte olan şirketlerin alım satım esasları belirli kriterlere göre farklılaştırılacak ve payları A, B ve C listeleri şeklinde gruplandırılacaktır. Söz konusu kararda, Gözaltı Pazarında işlem görmekte olan payların C listesi kapsamında değerlendirileceği, C grubunda yer alacak şirketlerin tek fiyat yöntemiyle işlem göreceği, işlem saatleri ve müzayede sayısının İMKB tarafından belirleneceği yer almaktadır.

İMKB Yönetim Kurulunun 16 Eylül 2010 tarih ve 1360 sayılı toplantısında, Gözaltı Pazarı kapsamındaki şirketlerin 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren tek fiyat yöntemi ile işlem göreceği dikkate alınarak, bu işlem yönteminden kaynaklanan bir gereklilikten dolayı, 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Gözaltı Pazarının işlem süresinin uzatılarak tek fiyat yöntemiyle emir toplama aşamasının bitiş saatinin 17:25, seans bitiş saatinin ise 17:30 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Bu karar uyarınca, 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren yeni işlem yöntemiyle birlikte Gözaltı Pazarında işlem saatleri aşağıdaki şekilde uygulanacaktır:

Resmi tatil nedeniyle sadece ilk seansın yapılmasının söz konusu olduğu günlerde ise Gözaltı Pazarı seansı birinci seans süresi dahilinde (09:30 – 12:30 saatleri arasında) yapılacaktır. Bu durumda seans saatleri aşağıdaki gibi olacaktır:

Gözaltı Pazarında uygulanacak yeni işlem yöntemi ve yeni seans süreleri 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren devreye alınacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Saygılarımla,

İSTANBUL
    MENKUL KIYMETLER BORSASI
    BAŞKANLIĞI

İbrahim KURBAN

Başkan (V.)

16.09.2010 HSPM Müdür Yard. Atilla ÖZTUNA
    Attached Images Attached Images
    - Kuralları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
    - Forum hakkında önemli bilgileri (konu açmak, BLOG'a yazmak, itibr puanı) burada bulabilirsiniz.
    - Forumumuzda siyasi ve dini yazılar kabul edilmiyor.
    - Yönetici olarak arkadaş ve red listemin boş olması gerekiyor. Bu nedenle arkadaşlık taleplerini üzülerek boş bırakmak zorundayım.
    - Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.

Esas

Gözaltı Pazarı sistemi çöktü galiba. Herhangi bir açıklama da gelmedi borsadan. Açılış seansı bilgileri bile tam olarak gözükmüyor. WEBFX ekranından takip ediyorum borsayı. Hiçbir Gözaltı hissesinde hareketlilik yok. Tek fiyat belirleme sistemini ben mi yanlış anladım? Açılış seansı benzeri 3-5 dakika aralıklarla emirler toplanıp 17.30'a kadar ara ara fiyat ve işlemler yayınlanacak gibi bir şey anlıyorum ben yazılanlardan.

Esas

Biraz araştınca ve mevcut hareketsizliği de hesaba katınca sanırım bu açıklamayı yanlış anladığımı fark ettim. Gözaltı Pazarı'nda artık sadece bir açılış seansı ve bir de kapanış seansı olacakmış. 14.00-14.15 arası toplanıp 14.15'te açıklanan fiyat gibi, 14.20'den 17.25'e kadar yine açılış seansı gibi emirler toplanıp 17.30'da fiyatlar açıklanacakmış. Kısacası anlık işlem artık Gözaltı Pazarı için tarihe gömülüyor.

Esas sacmalik

tamamen sacmalik, dunyada ornegi varmiymis acaba? gercekten satmak istedigimde, satildigindan emin olmanin tek yolu tabana vermek mi? peki gercekten almak istersem? taban, tavan var mi?

arkadaslar bu sistemde ne yapilacagi konusunda fikirleri olan var mi?

Esas

bir de ilginc olan var, nasil oluyor da tek fiyat uygulamasi MZHLD'de iki fiyat olmus?

http://www.trt.net.tr/Finans/HisseDe...isseKodu=MZHLD

Esas

Alıntı Originally Posted by ddemir Yazıyı Oku
    bir de ilginc olan var, nasil oluyor da tek fiyat uygulamasi MZHLD'de iki fiyat olmus?

http://www.trt.net.tr/Finans/HisseDe...isseKodu=MZHLD
    Açılış seansında 0.90'dan gerçekleşmiş işlemler, kapanış seansında da 0.89'dan. Bu yüzden iki fiyat oluşmuş.

Gözaltı Pazarı'ndaki hisseler ikinci bir gözaltına alındı diyebiliriz bu uygulamayla. Hatta o kadar dışlandılar ki, neredeyse tahtalar kapandı. Bu durumdaki bir senedi kim, niye almak ister ki artık? Ayrıca almak isteyenin de hangi fiyattan nasıl bir alım gerçekleştirebileceği de artık meçhul. Bundan sonra Gözaltı Pazarı'ndaki bütün hisselerde kademe kademe küçük düşüşler yaşanır sadece. Yükselişler ise ancak sağlam haberlerle olabilir ve sadece tavan olarak gerçekleşir.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Eskişehir.....:)
    Gönderi
    628

Esas

Bir çocuğun karanlıktan korkması normaldir, ama bir yetişkinin "aydınlıktan korkması" anormaldir...

Duhul
    May 2006
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ...
    Gönderi
    3,647

Esas

sayın mitoci dergi haberlerinizi bekliyoruz.....

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •