Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 29 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Gözaltı Pazarı İşlem Saatleri Değişiyor

 1. #1
  Duhul
  Jul 2005
  Gönderi
  12,192
  Blog Yazıları
  8

  Esas Gözaltı Pazarı İşlem Saatleri Değişiyor

  Sayı : İMKB/2-GDD-010.06.02-
  Konu : Gözaltı Pazarı işlem saatlerinin
  değiştirilmesi hk.
  Genelge No:
  Hisse Senetleri Piyasası Müdürlüğü
  İstanbul, 16 Eylül 2010
  Sayın Üyemiz,

  Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 23 Temmuz 2010 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda, İMKB pazarlarında işlem görmekte olan şirketlerin alım satım esasları belirli kriterlere göre farklılaştırılacak ve payları A, B ve C listeleri şeklinde gruplandırılacaktır. Söz konusu kararda, Gözaltı Pazarında işlem görmekte olan payların C listesi kapsamında değerlendirileceği, C grubunda yer alacak şirketlerin tek fiyat yöntemiyle işlem göreceği, işlem saatleri ve müzayede sayısının İMKB tarafından belirleneceği yer almaktadır.

  İMKB Yönetim Kurulunun 16 Eylül 2010 tarih ve 1360 sayılı toplantısında, Gözaltı Pazarı kapsamındaki şirketlerin 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren tek fiyat yöntemi ile işlem göreceği dikkate alınarak, bu işlem yönteminden kaynaklanan bir gereklilikten dolayı, 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Gözaltı Pazarının işlem süresinin uzatılarak tek fiyat yöntemiyle emir toplama aşamasının bitiş saatinin 17:25, seans bitiş saatinin ise 17:30 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

  Bu karar uyarınca, 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren yeni işlem yöntemiyle birlikte Gözaltı Pazarında işlem saatleri aşağıdaki şekilde uygulanacaktır:  Resmi tatil nedeniyle sadece ilk seansın yapılmasının söz konusu olduğu günlerde ise Gözaltı Pazarı seansı birinci seans süresi dahilinde (09:30 – 12:30 saatleri arasında) yapılacaktır. Bu durumda seans saatleri aşağıdaki gibi olacaktır:  Gözaltı Pazarında uygulanacak yeni işlem yöntemi ve yeni seans süreleri 01 Ekim 2010 tarihinden itibaren devreye alınacaktır.

  Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

  Saygılarımla,  İSTANBUL
  MENKUL KIYMETLER BORSASI
  BAŞKANLIĞI

  İbrahim KURBAN

  Başkan (V.)  16.09.2010 HSPM Müdür Yard. Atilla ÖZTUNA
  Attached Images Attached Images

 2. #2

  Esas

  Gözaltı Pazarı sistemi çöktü galiba. Herhangi bir açıklama da gelmedi borsadan. Açılış seansı bilgileri bile tam olarak gözükmüyor. WEBFX ekranından takip ediyorum borsayı. Hiçbir Gözaltı hissesinde hareketlilik yok. Tek fiyat belirleme sistemini ben mi yanlış anladım? Açılış seansı benzeri 3-5 dakika aralıklarla emirler toplanıp 17.30'a kadar ara ara fiyat ve işlemler yayınlanacak gibi bir şey anlıyorum ben yazılanlardan.

 3. #3

  Esas

  Biraz araştınca ve mevcut hareketsizliği de hesaba katınca sanırım bu açıklamayı yanlış anladığımı fark ettim. Gözaltı Pazarı'nda artık sadece bir açılış seansı ve bir de kapanış seansı olacakmış. 14.00-14.15 arası toplanıp 14.15'te açıklanan fiyat gibi, 14.20'den 17.25'e kadar yine açılış seansı gibi emirler toplanıp 17.30'da fiyatlar açıklanacakmış. Kısacası anlık işlem artık Gözaltı Pazarı için tarihe gömülüyor.

 4. #4

  Esas sacmalik

  tamamen sacmalik, dunyada ornegi varmiymis acaba? gercekten satmak istedigimde, satildigindan emin olmanin tek yolu tabana vermek mi? peki gercekten almak istersem? taban, tavan var mi?

  arkadaslar bu sistemde ne yapilacagi konusunda fikirleri olan var mi?

 5. #5

  Esas

  bir de ilginc olan var, nasil oluyor da tek fiyat uygulamasi MZHLD'de iki fiyat olmus?

  http://www.trt.net.tr/Finans/HisseDe...isseKodu=MZHLD

 6. #6

  Esas

   Alıntı Originally Posted by ddemir Yazıyı Oku
  bir de ilginc olan var, nasil oluyor da tek fiyat uygulamasi MZHLD'de iki fiyat olmus?

  http://www.trt.net.tr/Finans/HisseDe...isseKodu=MZHLD
  Açılış seansında 0.90'dan gerçekleşmiş işlemler, kapanış seansında da 0.89'dan. Bu yüzden iki fiyat oluşmuş.

  Gözaltı Pazarı'ndaki hisseler ikinci bir gözaltına alındı diyebiliriz bu uygulamayla. Hatta o kadar dışlandılar ki, neredeyse tahtalar kapandı. Bu durumdaki bir senedi kim, niye almak ister ki artık? Ayrıca almak isteyenin de hangi fiyattan nasıl bir alım gerçekleştirebileceği de artık meçhul. Bundan sonra Gözaltı Pazarı'ndaki bütün hisselerde kademe kademe küçük düşüşler yaşanır sadece. Yükselişler ise ancak sağlam haberlerle olabilir ve sadece tavan olarak gerçekleşir.

 7. #7
  Duhul
  Aug 2009
  İkamet
  Eskişehir.....:)
  Gönderi
  779

  Esas


 8. #8
  Duhul
  May 2006
  İkamet
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ...
  Yaş
  46
  Gönderi
  3,726

  Esas

  sayın mitoci dergi haberlerinizi bekliyoruz.....

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •