Sayfa 1/19 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 145 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Konut Alırken Tapuda ve Ödemede Nelere Dikkat Etmeli?

 1. #1
  Duhul
  Jan 2005
  İkamet
  İstanbul
  Yaş
  42
  Gönderi
  2,673

  Esas Konut Alırken Tapuda ve Ödemede Nelere Dikkat Etmeli?

  Ev almayı düşünüyorum, emlakçı 1 milyar istiyor, tapu masrafıda 700 milyonmuş, bütün bu masrafları alanmı karşılıyor yoksa, karşı tarafta ortak oluyormu, bu ne adaletsizlik ya, hem para ver hem masrafları öde, bilen varsa yardım lütfen.Ayrıca,

  İlk önce tapu sonra paramı? para bankada mı yoksa tapudamı ödeniyor, satan adam evden çıkmassa ne tür önlem alınıyor, elektirik, su, doğalgaz borcu nasıl garantiye alınıyor veya tapuda hacizli veya rehinli ise satış gerçekleşebilirmi?

  yardım

 2. #2
  Duhul
  Jan 2005
  İkamet
  İstanbul
  Yaş
  42
  Gönderi
  2,673

  Esas

  Ya bu ne biçim iş, hiç aranızda ev alan yokmu

 3. #3

  Esas

  Aslında bu durumlar evi nerede aldığınıza göre değişiyor. Örneğin İstanbul'da emlakçılar genelde ev sahibinden ve alıcından satışlarda daire fiyatını yüzde üçü gibi bir oranda para isterler ve tapu masraflarıbuna dahil değildir. Ankara'da ise bu oran yüzde iki olarak alınıyor ve yine tapu masrafları evi alana ait. Tabi bunlarda her zaman bi pazarlık payı söz konusu. Siz 1 veriyorsanız ev sahibi de 1 veriyordur muhtemelen, emlakçıyla aralarında bir antlaşma yoksa.

  Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında imar durumu gelmektedir. Aldığınız dairenin mutlaka kat mülkiyeti olmalı. Yani arsaya ortak olmayın. Belediyesine gidin kaç kat imarı olduğunu araştırın. Aldığınız yer 5 katlı bir apartmanda olup yeni imar planlarında 4 kat hatta yeşil alanda kalmış olmasın. Racona göre para ödemesi tapu dairesinde tapu alındıktan sonra yapılır. Elektirik, su, doğalgaz v.b 'ni herbirinin merkezine tapu ile giderek kendi üzerinize almanız yararınızadır. Evin satışının ardıdan evde oturan varsa kontrat süresi bitene kadar çıkarmanız zordur. Hadi hayırlı olsun bakalım.
  Bir de deprem hususunu mutlaka dikkate alın, zemin ve binanın durumunu iyi değerlendirin.

 4. #4
  Duhul
  Apr 2005
  İkamet
  isvicre
  Yaş
  56
  Gönderi
  40

  Esas

  [QUOTE=Baydisiplin]Ev almayı düşünüyorum, emlakçı 1 milyar istiyor, tapu masrafıda 700 milyonmuş, bütün bu masrafları alanmı karşılıyor yoksa, karşı tarafta ortak oluyormu, bu ne adaletsizlik ya, hem para ver hem masrafları öde, bilen varsa yardım lütfen.Ayrıca,

  İlk önce tapu sonra paramı? para bankada mı yoksa tapudamı ödeniyor, satan adam evden çıkmassa ne tür önlem alınıyor, elektirik, su, doğalgaz borcu nasıl garantiye alınıyor veya tapuda hacizli veya rehinli ise satış gerçekleşebilirmi?

  Selam
  Ben 2 Ay önce evimi sattim,onun icin yardimci olabilirim.
  -Ev alirken öncelikle tapunun kat mülkiyeti tapusu olmasi ileride sorun olmamasi acisindan önemlidir.( Yoksa tapu yu alana kadar cok basin agrir cüzdan da biraz hafifler. yok altyapi,yok iski v.s masraflar..)
  _Emlagin belediyece tesbit edilmis degeri üzerinden yüzde 4 tapu harci ödenir.
  ( Tapu ya giderken Belediyeden emlak degeri ni belirten belge de alinmalidir)
  -DASK sigortasi mutlaka olmali,yoksa islem yapmiyorlar.
  _Evin Yöneticisinden herhangi bir borcun (önceki döneme ait) olup,olmadigi arastirilmali.
  -Tapu islemleri bittikten sonra Elektrik,SU,Dogalgaz,Telefon devri yapilmali
  _bütün bunlar bittikten sonra Para islemini yapabilirsin

  Yardimci olabilmisimdir insaallah..

 5. Esas

  Tapu masrafıda, emlakçı parasıda sana ait. Ama tok alıcıyı oyna. Allah bilir sen elimde şu kadar var demişsindir. Bunu söylememeliydin. O senden 50 istiyorsa, 50 nin içine herşey dahil, üzerine beş kuruş para vermem demeliydin. Yoksa yolabildikleri kadar yolarlar. Emlakçya düştüyse, ev sahibi emlakçıya şu kadar, benden komisyon falan isteme, üzerine satarsan aradaki senin demiştir. O nedenle, hiiiiç acele etme, piyasa geberik, taze parayı gördümü millet tav olur. Orası olmazsa başka yer olur niyetine salla emlakçıyı.

  Bir tane çek hazırlat bankaya, beraber ev sahibi ile bankaya gidin ve çekin karşılığı olduğunu onaylatın. Ardından tapuya gidin, tapuda imzalak atıldıktan sonra çeki adama ver çık git. Tapuyu alırken mutlaka kat mülkiyeti tapusu olup olmadığına, hisseye bölünüp bölünmediğine, hisseye bölünmüş ise yanına bile yanaşma evin. Bir evin 5 tane hissedarı bile olabilir.

  Evin fiyatı, bulunduğu muhitteki aynı tipteki bir evin ortalama kira bedeli x 144 olmalı. Yani 500 milyon ise 144 x 500 = 65~72 Milyar arasında olmalı. Bazı kişiler 120 ile çarpar, bunuda göz önünde bulundur. 144 ve 120 muhabbeti o kadar ay sonra evin kendini amorti etme muhabbetidir, evin yaklaşık fiyatını belirlemek için. Teknik kaliteyi kastetmiyorum, onu bilene sorucan.

  Satın aldığında kiracıdan tahliye isteyebilirsin, mecburen çıkıyor, ama usulüne göre 1 ila 2 ay müsade edicen, daha olmadı evi alıcan adama söylücen, kiracısına 1-2 ay sonrasına boşaltmak kaydıyla noterden tahliye taahhütnamesi hazırlatmasını isticen. Para senin, düdüğü çalllll, hiiiç kasma kendini.

  Alacan tesisat numaralarını açıcan kurumlara telefon veya gidicen sorucan, bundan basit ne var. Sen asıl vergi borcu varmı onu öğren belediyeden.
  Son düzenleme : Oğuz Çelikdemir; 20-05-2005 saat: 00:15.

 6. #6
  Duhul
  Jan 2004
  İkamet
  Istanbul ve Kanada
  Yaş
  62
  Gönderi
  11,395
  Blog Yazıları
  6

  Esas

   Alıntı Originally Posted by Oğuz Çelikdemir
  ..................................................
  Bir tane çek hazırlat bankaya, beraber ev sahibi ile bankaya gidin ve çekin karşılığı olduğunu onaylatın. Ardından tapuya gidin, tapuda imzalak atıldıktan sonra çeki adama ver çık git.
  ..................................................
  Eski bir bankaci olarak;
  Bankaya hazirlatacagin cek kimin adina olacak? Sorabilirmiyim?Satici adina hazirlanmis BLoke cekmi olacak? Yoksa kendi adina hazirlanmis bir cek mi??

  Son kanunlardan sonra Hamiline cek hazirlanamiyor Galiba?? Degilmi??

  Diger yazdiklarin harika be Oguz..
  Son düzenleme : bikmisbroker; 20-05-2005 saat: 00:41.

 7. #7
  Duhul
  May 2004
  İkamet
  istanbul
  Yaş
  45
  Gönderi
  598

  Esas

  Alo tapu


  Vatandaşlarımızın Tapu ve Kadastro ile ilgili sıkıntı ve sorunlarını anlatabilmeleri veya e-mail yolu ile yazılabilen Alo Tapu hattı hizmete girmiş olup telefon ve e-maillerinizi beklemektedir. Sorunlarınız uygun görüldüğü takdirde en kısa zamanda cevaplanacaktır

  http://www.tkgm.gov.tr/ana.php?Sayfa=alotapu

  e-devlet hizmetinizde

 8. #8
  Duhul
  Jan 2005
  İkamet
  İstanbul
  Yaş
  42
  Gönderi
  2,673

  Esas

  Oğuz Bey dur bir dakika yatma

Sayfa 1/19 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •