Sayfa 1/10 123 ... SonSon
Arama sonucu : 77 madde; 1 - 8 arası.

Konu: TEB Yatırım Günlük Bülten

 1. #1
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas TEB Yatırım Günlük Bülten

  Haftaya zayıf alışların etkisiyle başlayan, %1.09 oranında yükseliş gördüğümüz İMKB`de, dün daha çok durgun-satıcılı bir seyir yaşandı. İşlem hacminin hafta başında olduğu gibi yine düşük kaldığı görüldü. Hafta başında tatiller nedeniyle kapalı olan dün işlemlerin yeniden başladığı ABD ve Avrupa borsalarının yeni haftaya zayıf başlamalarının İMKB`nin durgun-satıcılı seyrinde etkili olduğu gözlendi. Ancak gün sonuna doğru gelen zayıf alışlar İMKB`nin günü hafif yükselişle kapamasını sağladı. Pazartesi gününü 52517 seviyesinde kapatan, dün 52202-52618 bandında hareket eden İMKB-100 endeksi günü, 52561 seviyesinde, dolar bazında 27671 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.08 oranında değer artışı ile tamamladı.

  İMKB'de bugün de dışarıya bağlı hareketler sürecek gözükmektedir. ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç sorunun ortaya çıkardığı sorunların sürdüğü görülse de, yıl sonu nedeniyle işlem hacminde Aralık ayı ortasından beri gözlenen daralmanın devam edeceği düşünülmekte, pozisyonlarda önemli bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Euro bölgesine ilişkin yeni bir olumsuz haberin gelmemesi durumunda, endeksleri yıl sonu yaklaşırken zayıf da olsa daha çok yukarıda kapama eğiliminin ağır bastığı görülebilir.

  Yeni yılla birlikte ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç sorununun, Euro bölgesinde ilişkin kaygıların piyasaların gündeminde yeniden ön plana geleceği düşünülmektedir. Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı belirtilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda Fransa`nın kredi notu görünümünü `negatif`e çeviren, ayrıca Euro bölgesindeki İspanya, İtalya, Belçika, Slovenya, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve İrlanda`yı da notlarında indirim yapabileceği konusunda uyaran Fitch`in, Ocak ayı içinde bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notunda indirime hazırlandığı ifade edilmektedir. S&P ve Moody's in de Ocak ayı içinde Fransa'nın "3A" olan kredi notunu indirebileceği düşünülmektedir.

  İçeride ise bugün için önemli bir gündem gözlenmemekte, Cuma günü açıklanacak Kasım ayı dış ticaret dengesi verileri önemsenmektedir. Kasım ayında dış ticaret dengesinin 8 milyar dolar açık vereceği tahmin edilmektedir.

  Teknik açıdan bakıldığında endekste bugün ilk önemli direnç noktası olarak 53100 seviyesi takip edilebilir. Diğer önemli direnç noktaları 53400, 53800 ve 54100 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesinin izlemeye devam etmekteyiz. Endekste geri çekilmelerin sınırlı kalması, geçen hafta Salı günü 50639 seviyesine kadar yaşanan gevşemenin sonrasında başlayan toparlanma eğiliminin korunması durumunda, önümüzdeki süreçte ilk etapta 55000 seviyelerinin test edileceği düşünülebilir. Bu seviyenin aşılması halinde, endeksin teknik olarak diğer bir ana direnç noktası olan orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 56500 seviyelerine doğru hareketlenmesi beklenebilir.

  Endeksin orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 56500 seviyelerinin aşılması önemli bulunmaktadır. Bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, yukarı hareketlerin kısa vadeli olarak kalmaya devam edeceği, endeks üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceği söylenebilir. Bu nedenle, endekste yukarı hareketlerlerde 55000 ve 56500 seviyeleri kısa vade için önemli realizasyon bölgeleri olarak da değerlendirilebilir.

  Açılışta bugünkü önemli destek noktaları ise 51900 ve 51500 seviyelerindedir. Diğer önemli destek noktaları 51100, 50600 ve 50300 seviyelerine denk gelmektedir. Ana destek noktası olarak 50000 seviyesi önemini korumaktadır. Endekste yukarı hareketlerin zayıf kalması, İMKB üzerinde orta vadeli alçalan hareket içinde satış baskısının yeniden artmaya başlaması halinde ise, teknik olarak kısa vade için 50000 seviyesine yaklaştıkça satışların yine durulması beklenebilir.

  Geri çekilmelerde diğer önemli bir denge bölgesi olarak yılın en düşük seviyesi olan 48600 seviyesi takip edilebilir. 50000 seviyesindeki desteğinin bozulması, endeksin yeniden 48600 seviyelerine doğru yönelmesine neden olacağından, 50000 seviyesi aynı zamanda önemli bir stop loss noktası olarak da izlenebilir.

 2. #2
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  Hafta ortasında %1.92 oranında değer kaybı gördüğümüz, günü 51553 seviyesinde kapatan İMKB`de, dün de güne satıcılı bir başlangıç yaşandı. Euro bölgesine ilişkin daha da artan kaygıların, Avrupa bankalarının ECB`de gecelik olarak tuttukları mevduatın rekor seviyelere ulaşmasının, Euro/USD paritesinde 1.30 seviyesinin altına inilmesiyle ivme kazanan geri çekilmenin yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlerin İMKB üzerinde olumsuz etkilerinin sürdüğünü takip ettik. İçeride kurlarda ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin de İMKB üzerinde olumsuz etkileri devam etti. İşlem hacminin hafta başından beri olduğu gibi yine düşük kaldığı görüldü. Ancak ABD`de beklentilerden iyi gelen Kasım ayı bekleyen konut satışları verileri sonrası yurtdışı borsalarda başlayan toparlanmalara paralel, gün sonuna doğru gelen alışlar İMKB`nin de günü toparlayarak kapamasını sağladı. Gün içinde dün 51116 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi, bu seviyeden gelen tepki alışları ile günü, 52053 seviyesinde, dolar bazında 27153 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.97 oranında değer artışı ile tamamladı.

  İMKB'de yılın son işlem gününde bugün de yine dışarıya odaklı hareketlerin süreceği, ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç krizinin ortaya çıkardığı sorunların olumsuz etkilerinin devam edeceği söylenebilir. Fakat yıl sonu nedeniyle pozisyonlarda önemli bir değişikliğe gidilmeyeceğini düşünmekteyiz.

  Yeni yılla birlikte piyasalarda stresin yeniden artmaya başlaması, ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç sorununun, Euro bölgesinde ilişkin kaygıların olumsuz etkilerinin yeni yıla başlarken de sürmesi beklenmektedir. Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı belirtilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda Fransa`nın kredi notu görünümünü `negatif`e çeviren, ayrıca Euro bölgesindeki İspanya, İtalya, Belçika, Slovenya, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve İrlanda`yı da notlarında indirim yapabileceği konusunda uyaran Fitch`in, Ocak ayı içinde bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notunda indirime hazırlandığı ifade edilmektedir. S&P ve Moody's in de Ocak ayı içinde Fransa'nın "3A" olan kredi notunu indirebileceği düşünülmektedir. İngiltere için de Ocak ayı içinde not indirimi beklentilerinin güçlendiği takip edilmektedir.

  İçeride ise bugün açıklanacak Kasım ayı dış ticaret dengesi verileri takip edilecektir. Kasım ayında dış ticaret dengesinin 8 milyar dolar açık vereceği tahmin edilmektedir. Gelen hafta açıklanacak Aralık ayı enflasyon verileri de önemli olacaktır. Aralık ayında TÜFE'nin %0.38 dolayında, ÜFE'nin %0.69 dolayında artış göstermesi beklenmektedir.

  Teknik açıdan bakıldığında endeksin bugün açılışta ilk önemli destek noktası 51500 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 51100, 50600 ve 50300 seviyelerindedir. Ana destek noktası olarak ise 50000 seviyesi önemini korumaktadır. Endekste yukarı hareketlerin zayıf kalması, İMKB üzerinde orta vadeli alçalan hareket içinde satış baskısının yeniden artmaya başlaması halinde, teknik olarak kısa vade için satışların 50000 seviyesine yaklaştıkça durulması beklenebilir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satım bölgesinde bulunması bu olasılığı güçlendirmektedir.

  Endekste alçalan hareket içinde diğer önemli bir denge bölgesi olarak yılın en düşük seviyesi olan 48600 seviyesi izlenebilir. 50000 seviyesindeki desteğinin bozulması, endeksin yeniden 48600 seviyelerine doğru yönelmesine neden olacağından, 50000 seviyesi aynı zamanda önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

  Endeksin bugün açılışta önemli direnç noktası ise 52600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 53100, 53400 ve 53800 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesi ön plana çıkmakta, endekste 50000 seviyesinin üzerindeki yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta 55000 seviyelerine doğru hareketlenme yaşacağını düşünmekteyiz. Bu seviyenin aşılması, endeksin teknik olarak diğer bir ana direnç noktası olan orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 56500 seviyelerine doğru yönelmesini sağlayacaktır.

  Endeksin orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 56500 seviyelerinin aşılması önemli görülmekte, bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece de, yukarı hareketlerin kısa vadeli olarak kalmaya devam edeceğini, endeks üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle, endekste yukarı hareketlerlerde 55000 ve 56500 seviyeleri kısa vade için önemli realizasyon bölgeleri olarak da takip edilebilir.

 3. #3
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  İMKB’de 2011 yılında genelde satıcılı bir seyir takip ettik. Kısa süreli yukarı hareketler zaman zaman görülse de, yıl boyunca İMKB’nin genelde düşüş trendi içinde olduğu gözlendi. Mayıs ayına başlarken yılın en yüksek seviyesi olan 70335 seviyelerini gören endekste, yılın kalan süresinde alçalan bir hareket hakim oldu. Özellikle yılın ikinci yarısında düşüş hareketinin ivme kazandığı, endeksin Ağustos ayında yılın en düşük seviyesi olan 48600 seviyesine kadar gerilediği görüldü.

  2011 yılı boyunca İMKB’yi ağırlıklı olarak ABD ile Avrupa ülkelerinde yaşanan borç krizinin ortaya çıkardığı sorunların, Euro bölgesine ilişkin artan kaygıların, Yunanistan, İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya gibi borç krizinden önemli ölçüde etkilenen ülkelere ilişkin gelen olumsuz haberlerin, AB ülkelerinin kredi notlarındaki zayıflamanın, yıl içinde Çin Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutmak için aldığı önlemlerin, global tarafta artan resesyon kaygılarının, yurtdışı borsalarda yaşanan düşüşlerin olumsuz etkilediği gözlendi. Özellikle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P’nin ABD’nin kredi notunu Ağustos ayına başlarken “AAA”’dan, “AA”ya indirmesinin, görünümü “negatif” olarak belirlemesinin yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlere paralel, gelen satış dalgası İMKB’nin yılın en düşük seviyesi olan 48600 seviyesini görmesine neden oldu.

  İçeride ise ekonomide 2011 yılında güçlü bir büyüme gözlense de, cari açık konusunda artan endişelerin, bankacılık sektöründe karlarda 2011 yılında yaşanan yavaşlamanın, banka hisselerindeki satışların İMKB üzerinde baskı yarattığı görüldü. Ancak Türkiye’nin kredi notundaki iyileşme beklentilerinin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P`nin Türkiye`nin TL cinsinden kredi notunu artırarak, `B` düzeyinden yatırım yapılabilir seviye olan `A-3`e çıkarmasının, Merkez Bankası’nın yıl içinde aldığı önlemlerin İMKB üzerinde satışları bir miktar sınırladığı takip edildi.

  2011 yılına TL bazında 66004 (dolar bazında 42762 ) seviyesinden başlayan, yılın ilk yarısında etkili olan alışlarla Mayıs ayına başlarken yılın en yüksek seviyesi olan 70335 (dolar bazında 46329) seviyelerine kadar yükselen, yılın ikinci yarısını ise genelde satış baskısı altında geçiren, Ağustos ayı içinde yılın en düşük seviyesi olan 48600 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi yılı, 51266 seviyesinde, dolar bazında 27132 seviyesinde, TL bazında yıllık %22.33 oranında, dolar bazında %36.55 oranında değer kaybı ile tamamladı. Yılın son işlem gününde endekste %1.51 oranında değer kaybı oldu.

  2012 yılına başlarken de dünya ekonomisi için geride bıraktığımız yıl gibi yüksek düzeyde belirsizliklerin gündemde olduğu, piyasaların yeni yıla tedirgin başlayacağı gözlenmektedir. 2011 yılı boyunca endeksleri olumsuz etkileyen ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç krizinin, Euro bölgesinde ilişkin kaygıların yeni yıla başlarken de olumsuz etkilerinin sürmesi beklenmektedir. Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı belirtilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda Fransa`nın kredi notu görünümünü `negatif`e çeviren, ayrıca Euro bölgesindeki İspanya, İtalya, Belçika, Slovenya, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve İrlanda`yı da notlarında indirim yapabileceği konusunda uyaran Fitch`in, Ocak ayı içinde bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notunda indirime hazırlandığı ifade edilmektedir. S&P ve Moody's in de Ocak ayı içinde Fransa'nın "3A" olan kredi notunu indirebileceği tahmin edilmektedir. İngiltere için de not indirimi beklentilerinin güçlendiği takip edilmektedir.

  Ayrıca Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları önümüzdeki süreçte önemli ölçüde etkileyeceği söylenebilir. Özellikle Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki borçlanma ihalelerinin zorlu geçeceği tahmin edilmektedir. Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olabileceği, bazı bankalarda önemli problemler yaşanacağı düşünülmektedir.

  Bununla birlikte, Avrupa tarafında AB liderlerinin ve ECB’nin geçtiğimiz dönemde aldıkları önlemlerin, ABD’de FED’in uygulamalarının etkilerinin 2012 yılında daha belirgin görülmeye başladığı, ABD’de 2007 yılında mortgage kaynaklı ortaya çıkan, Lehman Brothers’ın 15 Eylül 2008’de iflasıyla derinleşen borç krizinde en kötünün geride kaldığı, piyasaların yıl içinde iyimser bir süreci yakaladığı da görülebilir. 2012 yılı için de genel olarak temkinli olunması gerekildiğini düşünmekle birlikte, yıl içinde piyasalarda fırsatlar oluşabileceğinin gözardı edilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz. Hisse fiyatlarının 2011 yılında yaşanan satışlarla geldikleri seviyeler dikkate alındığında, önümüzdeki süreç için önemli kazanç fırsatlarının oluşmaya başladığı söylenebilir.

  Yurtiçi tarafta ise İMKB’nin yönü üzerinde alternatif piyasalardaki hareketler başta olmak üzere, Merkez Bankası’nın uygulamalarının, büyüme ve enflasyon tarafındaki gelişmelerin ve Türkiye’nin kredi notuna ilişkin beklentilerin etkili olacağı söylenebilir.

  Bu çerçevede, 2012 yılına İMKB’nin ilk etapta zayıf başladığı, daha çok satış baskısının piyasa üzerinde etkili olduğu görülse de, yıl içinde dengelerin değişebileceğini, talep tarafının güçlenmeye başlayabileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca İMKB’de 2011 yılında pozisyonlarını azaltan yabancı yatırımcıların, global tarafta tedirginliklerin azalmasına paralel, İMKB’de yeni pozisyon açma eğilimine girdiği de görülebilir. Dolayısıyla, hisse seçiminde dikkatli olunmasının, büyüme beklentisi güçlü olan sektör ve şirketlerin tercih edilmesinin riskin düşük tutulmasını sağlayacağı, 2012 yılında İMKB’de önemli kazanç fırsatlarını ortaya çıkarabileceği söylenebilir.

  Teknik açıdan bakıldığında endeksin yeni yıla başlarken ilk önemli destek noktası 51000 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 50600, 50300 ve 50000 seviyelerindedir. 50000 seviyesi aynı zamanda ana destek noktası olarak önemini korumaktadır. Endekste yukarı hareketlerin zayıf kalmaya devam etmesi, İMKB üzerinde 2011 yılı boyunca etkili olan orta vadeli olarak nitelendirdiğimiz alçalan hareket içinde satış baskısının yeniden artmaya başlaması durumunda, teknik olarak kısa vade için satışların 50000 seviyesine yaklaştıkça durulması beklenebilir.

  Endekste alçalan hareket içinde diğer önemli bir denge bölgesi olarak yılın en düşük seviyesi olan 48600 seviyesi takip edilebilir. 50000 seviyesindeki desteğinin bozulması, endeksin yeniden 48600 seviyelerine doğru yönelmesine neden olacağından, 50000 seviyesi önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

  Endeksin yeni yıla başlarken ilk önemli direnç noktası ise 52000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 52600, 53100, 53400 ve 53800 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesi ön plana çıkmakta, endekste 50000 seviyesinin üzerindeki yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta 55000 seviyelerine doğru hareketlenme beklemekteyiz. Bu seviyenin aşılması, endeksin teknik olarak diğer bir ana direnç noktası olan orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 56200 seviyelerine doğru yönelmesini sağlayacaktır.

  Endeksin orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 56200 seviyelerinin aşılması önemli görülmekte, bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece de, yukarı hareketlerin kısa vadeli olarak kalmaya devam edeceğini, endeks üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle, endekste yukarı hareketlerlerde 55000 ve 56200 seviyeleri kısa vade için önemli realizasyon bölgeleri olarak da düşünülebilir.

 4. #4
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  2011 yılını satıcılı tamamlayan, yıllık bazda %22.33 oranında değer kaybı gördüğümüz İMKB`de, yeni yılın ilk işlem gününde zayıf alışlar etkili oldu. ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç krizinin, Euro bölgesinde ilişkin kaygıların olumsuz etkilerinin sürdüğü gözlense de, haftaya başlarken yurtdışı borsalardaki yükselişlerin İMKB`yi olumlu etkilediği görüldü. Ancak kurlarda ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin İMKB`de yukarı hareketi sınırladığı, endekste yükselişin dışarıya göre daha zayıf kalmasına neden olduğu gözlendi. Geçen haftayı 51266 seviyesinde kapatan, dün 51029-51711 bandında hareket eden İMKB-100 endeksi günü, 51340 seviyesinde, dolar bazında 27128 seviyesinde, Cuma gününe göre, %0.15 oranında değer artışı ile tamamladı.

  İMKB üzerinde bugün dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalardaki hareketlerin, TÜİK tarafından saat 10.00'da açıklanacak Aralık ayı enflasyon verilerinin etkili olacağını düşünmekteyiz. Aralık ayında TÜFE'nin %0.38 dolayında, ÜFE'nin %0.69 dolayında artış göstereceği tahmin edilmektedir. Beklentilerin üzerindeki enflasyon verilerinin olumsuz etkilerinin olması beklenmekle birlikte, İMKB üzerinde uzun süreli bir baskı oluşturmayacağını düşünmekteyiz. Beklentilerin altındaki enflasyon verilerinin İMKB'ye yansımasının olumlu olması beklenmelidir.

  Global tarafta 2011 yılı boyunca endeksleri olumsuz etkileyen ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç krizinin, Euro bölgesinde ilişkin kaygıların olumsuz etkilerinin sürdüğü gözlenmektedir. Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi noktalarında indirime gidebileceği ifade edilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentilerinin de son dönemde güçlendiği takip edilmektedir.

  Ayrıca Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları önümüzdeki süreçte önemli ölçüde etkilerinin olacağı söylenebilir. Özellikle Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki borçlanma ihalelerinin zorlu geçeceği tahmin edilmektedir.

  Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olabileceği, bazı bankalarda önemli problemler yaşanacağı düşünülmektedir. Bu açıdan Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin 9 Ocak tarihinde Euro bölgesinde yaşanan sorunların ele alınacağı toplantısı ile Euro bölgesinde hükümetlerin reformları uygulama konusundaki kararlılıkları, Yunanistan'da yürütülen borç yapılandırma çalışmaları önemli olacaktır.

  Teknik açıdan bakıldığında endeksin bugünkü ilk önemli destek noktası yine 51000 seviyesinde bulunmaktadır. Diğer önemli destek noktaları 50600, 50300 ve 50000 seviyelerindedir. 50000 seviyesi aynı zamanda ana destek noktası olarak önemini korumaktadır. Endekste yukarı hareketlerin zayıf kalmaya devam etmesi, İMKB üzerinde 2011 yılı boyunca etkili olan orta vadeli olarak nitelendirdiğimiz alçalan hareket içinde satış baskısının yeniden artmaya başlaması halinde, teknik olarak kısa vade için satışların 50000 seviyesine yaklaştıkça durulacağını düşünmekteyiz. Bu seviyedeki desteğin bozulması, endeksin diğer bir ana destek noktası olan geçen yılın en düşük seviyesine denk gelen 48600 seviyesine doğru yönelmesine neden olacaktır. Dolayısıyla, 50000 seviyesi alçalan hareket içinde önemli bir stop loss noktası olarak da takip edilebilir.

  Endeksin ilk önemli direnç noktası ise 52000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 52600, 53100, 53400 ve 53800 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesini izlemeye devam etmekte, endekste 50000 seviyesinin üzerindeki yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta 55000 seviyelerine doğru hareketlenme beklemekteyiz. Bu seviyenin aşılması, endeksin teknik olarak diğer bir ana direnç noktası olan orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 56200 seviyelerine doğru yönelmesini sağlayacaktır.

  Endeksin orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 56200 seviyelerinin aşılması önemli görülmekte, bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece de, yukarı hareketlerin kısa vadeli olarak kalmaya devam etmesi, endeks üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının sürmesi beklenmelidir. Bu nedenle, endekste yukarı doğru hareketlenmelerde 55000 ve 56200 seviyeleri kısa vade için önemli realizasyon bölgeleri olarak da değerlendirilebilir.

 5. #5
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  2012 yılına pozitif bir başlangıç yapan, %0.15 oranında değer artışı gördüğümüz İMKB`de, dün de genelde alıcılı bir seyir yaşandı. Kurlarda ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin hafta başında olduğu gibi İMKB`de yukarı hareketi sınırladığı görülse de, yurtdışı borsalardaki olumlu hava endeksin günü yukarıda kapamasını sağladı. Pazartesi gününü 51340 seviyesinde kapatan, dün etkili olan alışlarla gün içinde 52859 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi günü, 52859 seviyesinde, dolar bazında seviyesinde, bir önceki güne göre, %2.96 oranında değer artışı ile tamamladı.

  Yeni yıla ABD'de son dönemde iyi gelen verilerin ve Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin 9 Ocak tarihinde Euro bölgesinde yaşanan sorunların ele alınacağı toplantısına ilişkin beklentilerin etkisiyle olumlu bir başlangıç yapan piyasalara, bugün de ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa tarafındaki haber akışı yön verecek gözükmektedir. Merkel ve Sarkozy'nin gelen hafta başındaki toplantısında geçtiğimiz dönemde kararlaştırılan reformların uygulanmasına yönelik yeni adımlar atmaları beklenmektedir. Bu yöndeki beklentilerin borsalarda hafta başından beri gözlenen olumlu etkilerinin kısa vade için sürdüğü görülebilir.

  ABD'de Cuma günü açıklanacak Aralık ayı istihdam verileri öncesinde, bugün açıklanacak 175 bin dolayında artış göstermesi beklenen özel sektör istihdam verileri ve Kasım ayı fabrika siparişleri ile Perşembe günü açıklanacak haftalık işsiklik başvuruları verileri de önemli olacaktır. ABD'de Aralık ayında tarımdışı istihdamın 150 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %8.70 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Avrupa tarafında bugün açıklanacak verilerden Aralık ayı hizmet sektörü PMI verileri ile Euro bölgesi Aralık ayı TÜFE verileri önemsenmektedir. ABD gelen hafta başında Alcoa ile başlayacak 2011 yılının dördüncü çeyrek sonuçlarının da piyasalarda önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir.

  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) 12 Ocak Perşembe günkü toplantıları da piyasalarda yakından takip edilecektir. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin gelen haftaki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ve önümüzdeki dönem ECB'nin para politikasına ilişkin yapılacak açıklamaların endeksler üzerinde etkili olması beklenmelidir.

  Ayrıca Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi noktalarında indirime gidebileceği belirtilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentilerinin de son dönemde güçlendiği takip edilmektedir.

  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları önümüzdeki süreçte önemli ölçüde etkilemesi beklenmektedir. Özellikle Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki borçlanma ihalelerinin zorlu geçeceği tahmin edilmektedir. Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olabileceği, bazı bankalarda önemli problemler yaşanacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla, yeni yıla iyimser başlayan piyasalarda, yukarıda belirttiğimiz gündeme bakıldığında önümüzdeki süreçte yine önemli dalgalanmaların yaşanacağı, borsalarda yeni satış dalgalarının oluşacağı söylenebilir.

  İMKB üzerinde ise dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerde hareketlerin etkili olmaya devam edeceğini düşünmekteyiz. Merkez Bankası'nın döviz piyasasına son günlerde artan doğrudan müdahalelerinin de İMKB üzerinde etkilerinin sürmesi beklenebilir.

  Teknik açıdan bakıldığında endeksin bugünkü ilk önemli destek noktası 52400 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 52000, 51700, 51400 ve 51000 seviyelerindedir. Ana destek noktası olarak ise 50000 seviyesini takip etmekteyiz. Endekste yukarı hareketlerin zayıf kalmaya devam etmesi, İMKB üzerinde 2011 yılı boyunca etkili olan orta vadeli olarak nitelendirdiğimiz alçalan hareket içinde satış baskısının yeniden artmaya başlaması halinde, teknik olarak kısa vade için satışların 50000 seviyesine yaklaştıkça durulmasını beklemekteyiz. Bu seviyedeki desteğin bozulması, endeksin yeniden diğer bir ana destek noktası olan geçen yılın en düşük seviyesine denk gelen 48600 seviyesine doğru yönelmesine neden olacaktır. Dolayısıyla, 50000 seviyesi alçalan hareket içinde önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

  Endekste ilk önemli direnç noktası olarak ise 53100 seviyesi ön plana çıkmaktadır. Diğer önemli direnç noktaları 53400, 53800 ve 54100 seviyelerine denk gelmektedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesini izlemekte, endekste 50000 seviyesinin üzerindeki yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta 55000 seviyelerine doğru hareketlenme yaşanacağını düşünmekteyiz. Bu seviyenin aşılması durumunda, endeksin teknik olarak diğer bir ana direnç noktası olan orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 56200 seviyelerine doğru yönelmesi beklenebilir.

  Endeksin 2011 yılı boyunca etkili olan orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 56200 seviyelerinin aşılması önemli görülmekte, bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece de, yukarı hareketlerin kısa vadeli olarak kalmaya devam edeceği, endeks üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceği düşünülmelidir. Bu nedenle, endekste yukarı doğru hareketlenmelerde 55000 ve 56200 seviyeleri kısa vade için önemli realizasyon bölgeleri olarak da değerlendirilebilir.

 6. #6
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  2012 yılına pozitif bir başlangıç yapan, genelde alıcılı bir seyir gördüğümüz İMKB`de, dün satıcılı bir seyir yaşandı. Euro bölgesine ilişkin kaygıların piyasaların gündeminde yeniden ön plana gelmeye başlamasının, İtalya`da banka hisselerinde gözlenen değer kayıplarının yeni yıla iyimser başlayan yurtdışı borsalarda dün neden olduğu düşüşlerin İMKB`yi olumsuz etkilediğini takip ettik. Salı gününü 52859 seviyesinde kapatan, dün etkili olan satışlarla gün içinde 51258 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi günü, 51532 seviyesinde, dolar bazında 27323 seviyesinde, bir önceki güne göre, %2.51 oranında değer kaybı ile tamamladı.

  Global tarafta piyasalar üzerinde bugün de ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa tarafındaki haber akışının etkili olacağı düşünülmektedir. ABD'de son dönemde iyi gelen verilerin ve Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin 9 Ocak tarihindeki toplantısına ilişkin beklentilerin etkisiyle yeni yıla olumlu bir başlangıç yapan piyasaların, dün yeniden ABD ve Avrupa tarafında yaşanan borç krizinin baskısı altına girdiği takip edilmekte, özellikle Euro bölgesine ilişkin kaygıların, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların olumsuz etkilerinin bugün de sürdüğü gözlenmektedir.

  Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi noktalarında indirime gidebileceği ifade edilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentilerinin de son dönemde güçlendiği görülmektedir. Ayrıca Almanya'nın önümüzdeki süreçte 3A olan kredi notunu koruyamayacağı belirtilmektedir.

  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları etkilemeye devam edeceği söylenebilir. Borçlanma ihalelerinin Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçeceği, Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olabileceği, bazı bankalarda önemli problemler yaşanabileceği düşünülmektedir.

  Merkel ile Sarkozy'nin gelen hafta başında yapacakları Euro bölgesinde yaşanan sorunların ele alınacağı toplantısına ilişkin beklentilerin de piyasalarda kısa vade için etkilerinin sürmesi beklenmektedir. Gelen haftaki toplantıda iki liderin geçtiğimiz dönemde kararlaştırılan reformların uygulanmasına yönelik yeni adımlar atacakları tahmin edilmektedir. Bu yöndeki beklentilerin borsalarda satışları kısa vade için bir miktar sınırladığı görülse de, yukarıda belirttiğimiz gündeme bakıldığında piyasalarda oluşacak iyimserliklerin sınırlı kalmaya devam edeceği, önümüzdeki süreçte yine önemli dalgalanmaların yaşanacağı, borsalarda satış baskısının süreceği söylenebilir.

  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) 12 Ocak Perşembe günkü toplantıları da piyasalar için önemli olacaktır. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin gelen haftaki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde etkili olması beklenmelidir.

  ABD'de Cuma günü açıklanacak Aralık ayı istihdam verileri öncesinde, bugün açıklanacak 175 bin dolayında artış göstermesi beklenen özel sektör istihdam verileri ile haftalık işsizlik başvuruları ve Aralık ayı ISM imalat dışı endeks verileri de yakından takip edilecektir. ABD'de Aralık ayında tarımdışı istihdamın 150 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %8.70 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Avrupa tarafında bugün açıklanacak verilerden Almanya'nın Kasım ayı perakende satışlar verileri ile Euro bölgesi Aralık ayı ÜFE ve Ekim ayı yeni sanayi siparişleri verileri önemsenmektedir. ABD gelen hafta başında Alcoa ile açıklanmaya başlanacak 2011 yılının dördüncü çeyrek sonuçlarının da piyasalarda önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir.

  İMKB üzerinde ise bugün de dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerde hareketlerin etkili olmaya devam etmesini beklemekteyiz. Merkez Bankası'nın döviz piyasasına son günlerde artan doğrudan müdahalelerinin de İMKB üzerinde etkilerinin sürmesi beklenebilir.

  Teknik açıdan bakıldığında endeksin bugünkü ilk önemli destek noktası 51400 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları olarak 51000, 50600 ve 50300 seviyeleri izlenebilir. Ana destek noktası olarak ise 50000 seviyesi önemli bulunmaktadır. Haftanın ilk iki günündeki alışlarla 52956 seviyesine kadar yaşanan yükselişin sonrasında, 2011 yılı boyunca etkili olan orta vadeli alçalan hareket içinde dün yeni bir satış dalgası içine giren İMKB'de, geri çekilme hareketinin sürmesi halinde, satışların ilk etapta yine 50000 seviyesine yaklaştıkça dengelenmesi beklenebilir. Bu bölgedeki desteğin bozulması, endeksin yeniden diğer bir ana destek noktası olan geçen yılın en düşük seviyesine denk gelen 48600 seviyesine doğru yönelmesine neden olacaktır. Dolayısıyla, geri çekilme hareketi içinde 50000 seviyesi önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

  Endeksin bugün açılışta önemli direnç noktaları ise 52000 ve 52400 seviyelerindedir. Bugünün diğer önemli direnç noktaları 52800, 53100, 53400 ve 53800 seviyelerine denk gelmektedir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesi ön plana çıkmaktadır. İMKB'de 50000 seviyesinin üzerinde yaşanacak tepki niteliğindeki yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta yine 55000 seviyelerine doğru hareketlenme yaşanacağı söylenebilir. Bu seviyenin aşılması halinde, endeksin teknik olarak diğer bir ana direnç noktası olan orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 56200 seviyelerine doğru yönelmesi beklenmelidir.

  Endeksin orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 56200 seviyelerinin aşılmasını önemsemeye devam etmekteyiz. Bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, genel anlamda yukarı hareketlerin orta vadeli alçalan hareket içinde oluşan kısa vadeli tepki hareketleri olarak kalmaya devam edeceği, endekste alçalan trend baskısının süreceği düşünülmelidir. Bu nedenle, endekste yukarı doğru hareketlenmelerde 55000 ve 56200 seviyelerini kısa vade için önemli realizasyon bölgeleri olarak da takip etmekteyiz.

 7. #7
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  Yeni yıla pozitif bir başlangıç yapan İMKB`de, hafta ortasında oluşan satış baskısının, dün de sürdüğü gözlendi. ABD`de beklentilerden iyi gelen istihdam verilerinin dışarıya paralel, gün içinde olumlu etkilerinin olduğu görülse de, Euro bölgesine ilişkin kaygıların piyasaların gündeminde yeniden ön plana gelmeye başlamasının, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların yurtdışı borsalarda son iki gündür neden olduğu düşüşlerin olumsuz etkilerinin sürdüğü, İMKB`nin dün de günü düşüşle kapamasına neden olduğu takip edildi. Alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin de İMKB üzerinde dün olumsuz etkileri devam etti. Çarşamba gününü %2.51 oranında değer kaybıyla 51532 seviyesinde kapatan İMKB`nin, dün etkili olan satışlarla gün içinde 50753 seviyesine kadar gerilediği görüldü. Bu seviyeden gelen tepki niteliğindeki zayıf alışlar endeksin günü, 51204 seviyesinde, dolar bazında 27200 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.64 oranında değer kaybı ile kapamasını sağladı.

  Global tarafta bugün piyasalar üzerinde Euro bölgesine ilişkin haber akışıyla birlikte, ABD'de TSİ ile 15.30'da açıklanacak Aralık ayı istihdam verileri etkili olacak gözükmektedir. ABD'de Aralık ayında tarımdışı istihdamın 150 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %8.70 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Dün açıklanan beklentilerden oldukça iyi gelen özel sektör istihdam verilerinin sonrasında, aralarında tam bir doğrusal ilişki olmasa da bugün açıklanacak tarımdışı istihdam verilerinin de iyi geleceğine ilişkin beklentileri güçlendiği görülmektedir. Beklentilerden iyi verilerin piyasalara yansımasının olumlu olması beklenmelidir. Beklentilerden zayıf verilerinin ise borsalar üzerinde olumsuz etkilerinin olması beklenmekle birlikte, endeksler üzerinde uzun süreli bir baskı yaratması beklenmemektedir.

  Avrupa tarafında ise bugün açıklanacak verilerden Euro bölgesine ilişkin üçüncü çeyrek nihai büyüme, Kasım ayı perakende satışlar ve işsizlik verileri ile Almanya'nın Kasım ayına ilişkin fabrika siparişleri verileri önemli olacaktır. ABD'de gelen hafta başında Alcoa ile açıklanmaya başlanacak 2011 yılının dördüncü çeyrek sonuçlarının da önümüzdeki süreçte piyasalarda önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir.

  Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin 9 Ocak tarihindeki toplantısı da piyasalarda önemsenmektedir. Gelen hafta başındaki toplantıda iki liderin geçtiğimiz dönemde kararlaştırılan reformların uygulanmasına yönelik yeni adımlar atması beklenmektedir.

  Ayrıca Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi noktalarında indirime gidebileceği belirtilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte 3A olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı gözlenmektedir.

  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları etkilemeye devam edeceği söylenebilir. Borçlanma ihalelerinin Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçeceği, Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olacağı, bazı bankalarda önemli problemlerin yaşanacağı düşünülmektedir.

  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) 12 Ocak Perşembe günkü toplantıları da piyasalar için önemli olacaktır. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin gelen haftaki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde etkili olması beklenebilir.

  İçeride ise gelen hafta başında açıklanacak %8.4 dolayında artış göstermesi beklenen Kasım ayı sanayi üretimi verileri ile 11 Ocak'ta açıklanacak Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri önemli olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gündemle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerde hareketlerin, Merkez Bankası'nın döviz piyasasına son günlerde artan doğrudan müdahalelerinin de İMKB üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz.

  Bu çerçevede, ABD'de iyi gelecek verilerin, Merkel ile Sarkozy'nin gelen hafta başında yapacakları toplantıya ilişkin beklentilerin haftanın son işlem gününde dışarıya paralel, İMKB üzerinde olumlu etkilerinin olmasını beklemekle birlikte, Euro bölgesindeki sorunların endekslerde yukarı hareketleri sınırlamaya devam ettiği, önümüzdeki süreçte yine önemli dalgalanmaların yaşanmasına, borsalarda satış baskısının yeniden artmaya başlamasına neden olduğu görülebilir.

  Endeksin teknik açıdan bakıldığında bugün açılışta önemli destek noktası 51000 seviyesindedir. Bugünün diğer önemli destek noktaları 50600, 50300 ve 50000 seviyelerine denk gelmektedir. 50000 seviyesini aynı zamanda ana destek noktası olarak izlemeye devam etmekteyiz. Haftanın ilk iki gününde etkili olan alışlarla 52956 seviyesine kadar yaşanan yükselişin sonrasında, 2011 yılı boyunca etkili olan orta vadeli olarak nitelendirdiğimiz alçalan hareket içinde harta ortasından itibaren yeni bir satış dalgası içine giren İMKB'de, geri çekilme hareketinin sürmesi durumunda, satışların ilk etapta yine 50000 seviyesine yaklaştıkça dengeleneceği, bu seviyenin üzerinden tepki niteliğinde yeni yukarı hareketlerin oluşacağı düşünülmelidir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması bu olasılığı güçlendirmektedir. Geri çekilme hareketi içinde 50000 seviyesindeki desteğin bozulması halinde ise, endeksin yeniden diğer bir ana destek noktası olan geçen yılın en düşük seviyesine denk gelen 48600 seviyesine doğru yöneleceğini düşünmekteyiz. Dolayısıyla, geri çekilme hareketi içinde 50000 seviyesi önemli bir stop loss noktası olarak da izlenebilir.

  Açılışta bugünkü önemli direnç noktaları ise 52000 ve 52400 seviyelerindedir. Diğer önemli direnç noktaları olarak 52800, 53100, 53400 ve 53800 seviyeleri takip edilebilir. Ana direnç noktası olarak ise 55000 seviyesi önemini korumaktadır. İMKB'de 50000 seviyesinin üzerinde yaşanacak tepki niteliğindeki yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta yine 55000 seviyelerine doğru hareketlenme beklenebilir. Bu seviyenin üzerinde, teknik olarak diğer bir ana direnç noktası olan orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 56200 seviyeleri hedeflenebilir.

  Endeksin orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 56200 seviyelerinin aşılmasını önemsemeye devam etmekteyiz. Bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, genel anlamda yukarı hareketlerin orta vadeli alçalan hareket içinde oluşan kısa vadeli tepki hareketleri olarak kalmaya devam edeceğine, endeks üzerinde alçalan trend baskısının süreceğine ilişkin görüşümüzü korumaktayız. Bu nedenle, endekste yukarı doğru hareketlenmelerde 55000 ve 56200 seviyeleri kısa vade için önemli realizasyon bölgeleri olarak da düşünülebilir.

 8. #8
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  2012 yılının ilk haftasında borsalarda yine ağırlıklı olarak Euro bölgesine ilişkin kaygıların, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların olumsuz etkileri görüldü. Yeni yıla pozitif bir başlangıç yapan, haftanın ilk iki gününde genelde alıcılı bir seyir gözlediğimiz borsaların, hafta ortasından itibaren satış baskısı altına girdiği takip edildi. ABD`de iyi gelen verilerin, Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy`nin 9 Ocak tarihindeki toplantısına ilişkin beklentilerin satışları bir miktar sınırladığı görülse de, borsalar haftayı satıcılı kapadılar. Uluslararası reyting şirketlerinden Fitch’in Cuma günü Macaristan’ın kredi notunda yaptığı indirimin ortaya çıkardığı tedirginliklerin de piyasalarda olumsuz etkileri gözlendi. Yeni yıla dışarıya paralel, olumlu bir başlangıç yapan İMKB`de de, hafta ortasından itibaren artan bir satış baskısı yaşandı. Geçen haftaya 51266 seviyesinde başlayan, haftanın ilk yarısında etkili olan alışlarla 52956 seviyesine kadar yükselen, bu seviyeden gelen satışlarla haftanın ikinci yarısında Cuma günü 50007 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi haftayı, 50182 seviyesinde, dolar bazında 26721 seviyesinde, haftalık bazda %2.11 oranında değer kaybı ile tamamladı. Cuma günü endekste %2.00 oranında değer kaybı oldu.  Bu hafta global tarafta piyasaları yoğun bir gündem beklemektedir. Haftaya başlarken Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin toplantısı takip edilecektir. İki liderin bugünkü toplantısında geçtiğimiz dönemde kararlaştırılan reformların uygulanmasına yönelik yeni adımlar atması beklenmekte, reformların uygulanması konusunda sağlanacak somut ilerlemelerin piyasalara yansımasının olumlu olacağı düşünülmektedir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların daha da arttığı bir dönemde liderler arasında uzlaşmazlıkların sürmesinin ise, piyasalarda hayal kırıklığı yaşanmasına, borsaların yeni bir satış dalgası içine girmesine neden olabileceğinin gözardı edilmemesi gerekmektedir.  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) 12 Ocak Perşembe günkü toplantıları da piyasalarda önemsenmektedir. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin gelen haftaki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası, varlık alım programı konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde etkili olması beklenebilir.  Ayrıca Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirime gidebileceği ifade edilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte "3A" olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı görülmektedir.  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları etkilemeye devam edeceği söylenebilir. Borçlanma ihalelerinin Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçeceği, Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olacağı, bazı bankalarda önemli problemlerin yaşanacağı düşünülmektedir. Bu açıdan Fransa'nın bugün düzenleyeceği borçlanma ihaleleri ile Yunanistan ve İspanya'nın hafta içinde düzenleyecekleri borçlanma ihaleleri de yakından izlenecektir.  İçeride ise Cuma günü gün içinde piyasalarda olumlu etkilerini gördüğümüz Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarının İMKB tarafında etkilerinin süreceğini düşünmekteyiz. Bugün açıklanacak %8.4 dolayında artış göstermesi beklenen Kasım ayı sanayi üretimi verileri ile 11 Ocak'ta açıklanacak Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri önemli olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gündemle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerde hareketlerin de İMKB üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz.  Endeksin teknik açıdan bakıldığında hafta başında önemli destek noktası 50000 seviyesindedir. Geçen haftanın ilk yarısında etkili olan alışlarla 52956 seviyesine kadar yaşanan yükselişin sonrasında, 2011 yılı boyunca etkili olan orta vadeli olarak nitelendirdiğimiz alçalan hareket içinde hafta ortasından itibaren yeni bir satış dalgası içine giren İMKB'de, teknik olarak satışların ilk etapta ana destek noktası olarak izlediğimiz 50000 seviyesinde durulması, bu bölgeden yeni bir toparlanma hareketi içine girilmesi beklenebilir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması bu olasılığı güçlendirmektedir.  Haftaya başlarken önemli direnç noktaları olarak ise 51000 ve 51500 seviyeleri takip edilebilir. Bu haftanın diğer önemli direnç noktaları 52000, 52400, 52800 ve 53100 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 55500 seviyesi ön plana çıkmaktadır. İMKB'de 50000 seviyesinin üzerinde yaşanacak tepki niteliğindeki yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta 55500 seviyelerine doğru hareketlenme yaşanacağı söylenebilir.  Endeksin orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 55500 seviyelerinin aşılması önemli olacaktır. Bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, genel anlamda yukarı hareketlerin orta vadeli alçalan hareket içinde oluşan kısa vadeli tepki hareketleri olarak kalmaya devam edeceğine, endeks üzerinde alçalan trend baskısının süreceğine ilişkin görüşümüzü korumaktayız. Bu nedenle, endekste yukarı doğru hareketlenmelerde 55500 seviyeleri kısa vade için önemli bir realizasyon bölgesi olarak da değerlendirilebilir.  Geri çekilme hareketi içinde 50000 seviyesinin üzerinde duracak gücün bulunamaması, bu seviyedeki desteğin bozulması durumunda ise, endeksin yeniden diğer bir ana destek noktası olan geçen yılın en düşük seviyesine denk gelen 48600 seviyesine doğru yöneleceği düşünülmelidir. Dolayısıyla, geri çekilme hareketi içinde 50000 seviyesi aynı zamanda önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir. Ara destek noktaları olarak hafta başında 49600, 49200 ve 48800 seviyeleri izlenebilir

Sayfa 1/10 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •