Sayfa 1/9 123 ... SonSon
Arama sonucu : 71 madde; 1 - 8 arası.

Konu: TEB Yatırım Günlük VOB Bülteni

 1. #1
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas TEB Yatırım Günlük VOB Bülteni

  Hafta ortasında %2.50'nin üzerinde değer kayıpları gördüğümüz endeks kontratlarında, dün de genelde satıcılı bir seyir yaşandı. ABD'de beklentilerden iyi gelen istihdam verilerinin dışarıya paralel, gün içinde olumlu etkilerinin olduğu görülse de, Euro bölgesine ilişkin kaygıların piyasaların gündeminde yeniden ön plana gelmeye başlamasının, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların yurtdışı borsalarda son iki gündür neden olduğu düşüşlerin olumsuz etkilerinin sürdüğü, endeks kontratlarının dün de günü düşüşlerle kapamasına neden olduğu gözlendi. Alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin de endeks kontratları üzerinde dün olumsuz etkileri takip edildi. Çarşamba gününü 62.500 seviyesinde kapatan, dün 61.550-62.700 bandında hareket eden Şubat vadeli endeks 30 kontratı günü, 62.300 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.40 oranında değer kaybı ile tamamladı.

  Global tarafta bugün piyasalar üzerinde Euro bölgesine ilişkin haber akışıyla birlikte, ABD'de TSİ ile 15.30'da açıklanacak Aralık ayı istihdam verileri etkili olacak gözükmektedir. ABD'de Aralık ayında tarımdışı istihdamın 150 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %8.70 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Dün açıklanan beklentilerden oldukça iyi gelen özel sektör istihdam verilerinin sonrasında, aralarında tam bir doğrusal ilişki olmasa da bugün açıklanacak tarımdışı istihdam verilerinin de iyi geleceğine ilişkin beklentileri güçlendiği görülmektedir. Beklentilerden iyi verilerin piyasalara yansımasının olumlu olması beklenmelidir. Beklentilerden zayıf verilerinin ise borsalar üzerinde olumsuz etkilerinin olması beklenmekle birlikte, endeksler üzerinde uzun süreli bir baskı yaratması beklenmemektedir.

  Avrupa tarafında ise bugün açıklanacak verilerden Euro bölgesine ilişkin üçüncü çeyrek nihai büyüme, Kasım ayı perakende satışlar ve işsizlik verileri ile Almanya'nın Kasım ayına ilişkin fabrika siparişleri verileri önemli olacaktır. ABD'de gelen hafta başında Alcoa ile açıklanmaya başlanacak 2011 yılının dördüncü çeyrek sonuçlarının da önümüzdeki süreçte piyasalarda önemli etkilerinin olacağı düşünülmektedir.

  Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin 9 Ocak tarihindeki toplantısı da piyasalarda önemsenmektedir. Gelen hafta başındaki toplantıda iki liderin geçtiğimiz dönemde kararlaştırılan reformların uygulanmasına yönelik yeni adımlar atması beklenmektedir.

  Ayrıca Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi noktalarında indirime gidebileceği belirtilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte 3A olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı gözlenmektedir.

  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları etkilemeye devam edeceği söylenebilir. Borçlanma ihalelerinin Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçeceği, Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olacağı, bazı bankalarda önemli problemlerin yaşanacağı düşünülmektedir.

  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) 12 Ocak Perşembe günkü toplantıları da piyasalar için önemli olacaktır. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin gelen haftaki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde etkili olması beklenebilir.

  İçeride ise gelen hafta başında açıklanacak %8.4 dolayında artış göstermesi beklenen Kasım ayı sanayi üretimi verileri ile 11 Ocak'ta açıklanacak Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri önemli olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gündemle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerde hareketlerin, Merkez Bankası'nın döviz piyasasına son günlerde artan doğrudan müdahalelerinin de endeks kontratları üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz.

  Haftanın ilk gününde etkili olan alışlarla 64.600 seviyesine kadar yaşanan yükselişin sonrasında, orta vadeli alçalan hareket içinde hafta ortasından itibaren yeni bir satış dalgası içine giren Şubat kontratında, bugün açılışta önemli destek noktası 62.000 seviyesindedir. Bugünün diğer önemli destek noktaları 61.700 ve 61.400 seviyelerinde bulunmaktadır. 61.400 seviyesini aynı zamanda ana destek noktası olarak izlemeye devam etmekteyiz. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması, kontrat üzerinde hafta ortasından beri etkili olan satışların teknik açıdan 61.400 seviyesine yaklaştıkça durulacağına, bu seviyeye yakın alış eğiliminin güçleneceğine işaret etmektedir. Dolayısıyla, geri çekilme hareketi içinde 61.400 seviyesine yakın alınacak yeni uzun pozisyonların riskinin düşük olacağı söylenebilir.

  61.400 seviyesinin üzerinde duracak gücün bulunamaması, bu seviyedeki desteğin bozulması ise, orta vadeli alçalan hareket içinde kontrat üzerinde satışların derinleşmeye başlayacağının göstergesi olarak düşünülebilir. Bu nedenle, uzun pozisyonlar için 61.400 seviyesi önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

  Açılışta bugünkü önemli direnç noktaları ise 63.100 ve 63.600 seviyelerindedir. Bugünün diğer önemli direnç noktaları olarak 64.000, 64.600 ve 65.000 seviyeleri ön plana çıkmaktadır. Ana direnç noktası olarak da orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 65.700 seviyesi önemini korumaktadır. Geri çekilme hareketinin ilk etapta 61.400 seviyesi ile sınırlı kalmasını beklediğimiz kontratta, bu seviyenin üzerinde yaşanacak yukarı hareketlerde de, önümüzdeki süreçte ilk etapta 65.700 seviyelerine doğru yeni bir hareketlenme yaşanacağı söylenebilir.

  Kontratın orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi için 65.700 seviyesinin aşılması önemli olacaktır. Kısa vadede 65.700 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç bulunmadığı sürece, yükselişlerin sınırlı kalmaya devam etmesi, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının sürmesi beklenmelidir. Bu nedenle, Şubat kontratında 65.700 seviyesine doğru hareketlenmelerin de ilk etapta yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceği söylenebilir.

  65.700 seviyesinin üzerine çıkılması, kontratın orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulmasını, teknik olarak yükselişin daha uzun süreye yayılmaya başlamasını sağlayacağından, kısa pozisyonların kapatılması, uzun pozisyonlara ağırlık verilmeye başlanılması uygun olacak gözükmektedir. Kısa pozisyonlar için 65.700 seviyesi aynı zamanda önemli bir stop loss noktası olarak da izlenebilir.

  Sonuç olarak; ABD'de iyi gelecek verilerin, Merkel ile Sarkozy'nin gelen hafta başında yapacakları toplantıya ilişkin beklentilerin haftanın işlem gününde dışarıya paralel, endeks kontratları üzerinde olumlu etkilerinin olmasını beklemekle birlikte, Euro bölgesindeki sorunların yukarı hareketleri sınırlamaya devam ettiği, piyasalar üzerinde hafta ortasından beri artan satış baskısının sürmesine neden olduğu görülebilir.

 2. #2
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  Endeks kontratlarında geçen hafta genelde satıcılı bir seyir yaşandı. Haftaya başlarken zayıf alışların etkili olduğu görülse de, hafta ortasından itibaren endeks kontratları üzerinde satış baskısının arttığı gözlendi. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, uluslararası reyting şirketlerinden Fitch’in Cuma günü Macaristan’ın kredi notunda yaptığı indirimin ortaya çıkardığı tedirginliklerin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlerin endeks kontratlarının haftayı satıcılı kapamasına etkili olduğu takip edildi. Geçen haftaya 62.350 seviyesinde başlayan, haftanın ilk yarısındaki alışlarla 64.600 seviyesine kadar yükselen, bu seviyeden gelen satışlarla haftanın ikinci yarısında Cuma günü ana destek noktası olarak izlediğimiz 61.400 seviyesinin altına inerek, 60.550 seviyesine kadar gerileyen Şubat vadeli endeks 30 kontratı haftayı, 60.850 seviyesinde, haftalık bazda %2.40 oranında değer kaybı ile tamamladı. Cuma günü kontratta %2.25 oranında değer kaybı oldu.  Bu hafta global tarafta piyasaları yoğun bir gündem beklemektedir. Haftaya başlarken Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin toplantısı takip edilecektir. İki liderin bugünkü toplantısında geçtiğimiz dönemde kararlaştırılan reformların uygulanmasına yönelik yeni adımlar atması beklenmekte, reformların uygulanması konusunda sağlanacak somut ilerlemelerin piyasalara yansımasının olumlu olacağı düşünülmektedir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların daha da arttığı bir dönemde liderler arasında uzlaşmazlıkların sürmesinin ise, piyasalarda hayal kırıklığı yaşanmasına, borsaların yeni bir satış dalgası içine girmesine neden olabileceğinin gözardı edilmemesi gerekmektedir.  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) 12 Ocak Perşembe günkü toplantıları da piyasalarda önemsenmektedir. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin gelen haftaki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası, varlık alım programı konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde etkili olması beklenebilir.  Ayrıca Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirime gidebileceği ifade edilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte "3A" olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı görülmektedir.  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasaları etkilemeye devam edeceği söylenebilir. Borçlanma ihalelerinin Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçeceği, Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olacağı, bazı bankalarda önemli problemlerin yaşanacağı düşünülmektedir. Bu açıdan Fransa'nın bugün düzenleyeceği borçlanma ihaleleri ile Yunanistan ve İspanya'nın hafta içinde düzenleyecekleri borçlanma ihaleleri de yakından izlenecektir.  İçeride ise Cuma günü gün içinde piyasalarda olumlu etkilerini gördüğümüz Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarının endeks kontratları üzerinde etkilerinin süreceğini düşünmekteyiz. Bugün açıklanacak %8.4 dolayında artış göstermesi beklenen Kasım ayı sanayi üretimi verileri ile 11 Ocak'ta açıklanacak Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri önemli olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gündemle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerde hareketlerin de endeks kontratları üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz.  Geçen haftanın ilk yarısında etkili olan alışlarla 64.600 seviyesine kadar yaşanan yükselişin sonrasında, orta vadeli alçalan hareket içinde hafta ortasından itibaren yeni bir satış dalgası içine giren Şubat kontratında, yeni haftaya başlarken 61.400 seviyesi önemli bir referans noktası olarak ön plana çıkmaktadır. Teknik olarak kontratın geldiği seviyelerden olası gördüğümüz tepki niteliğindeki yukarı hareketlerde, ilk etapta hafta başında direnç olarak etkili olacak 61.400 seviyelerinin test edilmesi beklenebilir. Bu seviyenin aşılması, kontratın geçen hafta ortasından itibaren yoğunlaşan satış baskısından kurtulmasını, yeniden orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen ana direnç noktası olarak takip ettiğimiz 65.500 seviyesine doğru hareketlenmesini sağlayacaktır. Hafta başında 62.000, 62.400, 62.700 ve 63.100 seviyeleri ara direnç noktaları olarak etkili olacaktır.  Kontratın orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, yukarı hareketlerin tepki niteliğinin dışına çıkabilmesi için ise 65.500 seviyesinin aşılması önemli görülmekte, kısa vadede bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç bulunmadığı sürece de, yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edeceğini, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle, 65.500 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, Şubat kontratında 65.500 seviyesine doğru hareketlenmelerin yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceği söylenebilir.  Haftaya başlarken önemli destek noktaları ise 60.500 ve 60.000 seviyelerindedir. Bu haftanın diğer önemli destek noktaları 59.600, 59.000 ve 58.700 seviyelerine denk gelmektedir. Uzun pozisyon alırken ise destek bölgelerinin takip edilmesinin riskin düşük tutulmasını sağlayacağını düşünmekteyiz.  Sonuç olarak; geçen hafta ortasından itibaren yoğunlaşan satışlarla teknik göstergelerin aşırı satım bölgesine gerilemiş olması, endeks kontratlarının yeni haftaya tepki niteliğinde alışlarla başlayacağını göstermektedir. Ancak Şubat kontratta 65.500 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişleri tepki olarak değerlendirmeye devam etmekte, bu seviyenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, yukarı hareketlerin yeni kısa pozisyon açmak için fırsat olarak değerlendirilebileceğini düşünmekteyiz.

 3. #3
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  Endeks kontratları üzerinde geçen hafta ortasından beri artan satış baskısı, yeni haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların, uluslararası reyting şirketlerinden Fitch’in Cuma günü Macaristan’ın kredi notunda yaptığı indirimin ortaya çıkardığı tedirginliklerin yurtdışı borsalarda geçen hafta ortasından beri neden olduğu düşüşlerin endeks kontratları üzerinde olumsuz etkilerinin hafta başında da sürdüğü gözlendi. Ancak Fitch Türkiye Genel Müdürü Berker'in, Türkiye'nin kredi notunun indirileceği yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığı, Türkiye'nin notuyla ilgili bir gelişme olmadığı yönündeki açıklamalarının gün sonuna doğru satışların durulmasını, endeks kontratlarının günü bir miktar toparlayarak kapamasınını sağladığı görüldü.

  Geçen haftayı haftalık bazda %2.40 oranında değer kaybı ile ana destek noktası olarak izlediğimiz 61.400 seviyesinin altına inerek, 60.850 seviyesinde kapatan Şubat vadeli endeks 30 kontratının, dün etkili olan satışlarla gün içinde 59.800 seviyesine kadar gerilediğini gördük. Bu seviyeden gelen zayıf alışlar kontratın günü, 60.450 seviyesinde, Cuma gününe göre, %0.45 oranında değer kaybı ile kapamasını sağladı.

  Global tarafta piyasalarda bugün yine Avrupa ülkeleriyle ilgili haber akışına, özellikle Euro bölgesi ile ilgili haberlere duyarlı bir seyir beklenmektedir. Piyasaları etkileyecek somut bir kararın çıkmadığı Merkel ile Sarkozy'nin dünkü toplantısından sonra, bugün Almanya Başbakanı Merkel'in, IMF Başkanı Lagarde ile TSİ 21.00'de yapacağı görüşme de yakından takip edilecektir. Bu görüşmede Euro bölgesindeki sorunlarla birlikte, Yunanistan konusunun değerlendirileceği ifade edilmektedir.

  ABD'de bugün açıklanacak Kasım ayı stok verileri de önemli olacaktır. ABD'de dün Alcoa ile açıklanmaya başlanan 2011 yılının dördüncü çeyrek bilançoları da yakından izlenmektedir. Bugün açıklanacak piyasaları etkileyecek önemli bir bilanço bulunmamaktadır. Bu hafta Cuma günü açıklanacak olan JP Morgan Chase'in dördüncü çeyrek sonuçları piyasalarda önemsenmektedir. JP Morgan Chase'in yılın dördüncü çereğinde hisse başına 0.94 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir.

  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) 12 Ocak Perşembe günkü toplantıları da piyasalarda önemsenmektedir. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin bu haftaki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası, varlık alım programı konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde etkili olması beklenebilir.

  Ayrıca Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirime gidebileceği belirtilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte "3A" olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı gözlenmektedir.

  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasalarda etkilerinin süreceği düşünülmektedir. Borçlanma ihalelerinin Euro bölgesinde yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçmesi, Avrupa bankalarıyla ilgili olarak da 2012 yılında yeni not indirimlerinin olması, bazı bankalarda önemli problemlerin yaşanması beklenmektedir. Bu açıdan Yunanistan'ın bugün düzenleyeceği borçlanma ihalesi ile İspanya'nın Perşembe günü düzenleyeceği borçlanma ihalesi de yakından izlenecektir.

  VOB tarafında endeks kontratları üzerinde ise dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki hareketlerin etkili olmaya devam edeceği söylenebilir. Çarşamba günü açıklanacak 5.3 milyar dolar açık vermesi beklenen Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri de önemli olacaktır.

  Geçen haftanın ilk yarısında etkili olan alışlarla 64.600 seviyesine kadar yaşanan yükselişin sonrasında, orta vadeli alçalan hareket içinde hafta ortasından itibaren yeni bir satış dalgası içine giren Şubat kontratında, bugün açılışta önemli destek noktaları olarak 60.100 ve 59.800 seviyeleri izlenebilir. Bugünün diğer önemli destek noktaları 59.500, 59.000, 58.700 ve 58.200 seviyelerindedir. Aşırı satım bölgesine gerileyen kısa vadeli göstergeler bakıldığında, kontrat üzerinde geçen hafta ortasından beri yoğunlaşan satışların destek bölgelerinde durulmaya başlaması, tepki niteliğinde yeni yukarı hareketlerin oluşması beklenebilir.

  Açılışta bugünkü önemli direnç noktaları ise 61.100 ve 61.400 seviyelerindedir. Özellikle 61.400 seviyesinin kısa vade için güçlü bir direnç haline geldiği gözlenmekte, kontratta destek bölgelerinden oluşacak tepki hareketleri içinde de, ilk etapta 61.100-61.400 aralığına denk gelen direnç bölgesinin test edileceğini düşünmekteyiz.

  Kontratın geçen hafta ortasından beri artan satış baskısından kurtulabilmesi, tepki niteliğindeki yukarı hareketlerin devamının gelebilmesi için 61.400 seviyelerinin aşılması gerekmektedir. Bu seviyenin üzerinde, sırasıyla 21 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 63.000 seviyeleri ile orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 65.000 seviyeleri hedef gösterilebilir. Ara direnç noktaları olarak 62.000, 62.400 ve 62.700 seviyeleri takip edilebilir.

  Kontratın orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, yukarı hareketlerin tepki niteliğinin dışına çıkabilmesi için ise 65.000 seviyesinin aşılması önemli gözükmekte, kısa vadede bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç bulunmadığı sürece de, yükselişlerin sınırlı kalmaya devam etmesini, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının sürmesini beklemekteyiz. Bu nedenle, 65.000 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, Şubat kontratında 65.000 seviyesine doğru hareketlenmelerin yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceğini düşünmekteyiz. Yeni uzun pozisyon alırken ise destek bölgelerinin takip edilmesi riskin düşük tutulması açısından önemli görülmektedir.

  Sonuç olarak; geçen hafta ortasından beri etkili olan satışların sonrasında endeks kontratlarının, bugün güne tepki niteliğinde alışlarla başlayacağı söylenebilir. Haftaya zayıf başlayan yurtdışı borsalarda güne başlarken gözlenen yükselişlerin de endeks kontratları üzerinde olumlu etkilerinin olması beklenebilir. Ancak Euro bölgesine ilişkin kaygıların yukarı hareketleri sınırlamaya devam ettiği, satış baskısının sürmesine neden olduğu görülebilir. Şubat kontratta 65.000 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişleri tepki olarak değerlendirmekte, bu seviyenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, yukarı hareketlerin yeni kısa pozisyon açmak için fırsat olacağını düşünmekteyiz.

 4. #4
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  Haftaya satış ağırlıklı başlayan endeks kontratlarında, dün daha çok tepki niteliğindeki alışlar etkili oldu. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların, uluslararası reyting şirketlerinden Fitch`in geçen hafta Cuma günü Macaristan`ın kredi notunda yaptığı indirimin, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin son günlerde ortaya çıkan tedirginliklerin olumsuz etkilerinin sürdüğü görülse de, yurtdışı borsalarda dün yaşanan toparlanmaların endeks kontratları üzerinde satışların durulmasını, dün günü toparlayarak kapamalarını sağladığını takip ettik. Pazartesi gününü 60.450 seviyesinde kapatan, dün etkili olan alışlarla teknik açıdan kısa vade için güçlü bir direnç noktası olarak izlediğimiz 61.400 seviyesinin üzerine çıkarak, 62.375 seviyesine kadar yükselen Şubat vadeli endeks 30 kontratı günü, 61.675 seviyesinde, bir önceki güne göre, %2.03 oranında değer artışı ile tamamladı.

  Endeks kontratları üzerinde bugün dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki hareketlerin, Merkez Bankası tarafından saat 10.00'da açıklanacak Kasım ayı cari işlemler dengesi verilerinin etkili olacağını düşünmekteyiz. Kasım ayında cari işlemler dengesinin 5.3 milyar dolar açık vereceği tahmin edilmektedir. Beklentilerin altındaki cari işlemler açığı verilerinin endeks kontratlarına yansımasının olumlu olması beklenmelidir. Beklentilerin üzerindeki açık verilerinin ise olumsuz etkilerinin olduğu gözlense de, endeks kontratları üzerinde uzun süreli bir baskı yaratması beklenmemektedir.

  Global tarafta ise bugün piyasaların yine ağırlıklı olarak Euro bölgesine ilişkin haber akışına duyarlı olacağı söylenebilir. Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirime gidebileceği ifade edilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte "3A" olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı görülmektedir. Özellikle S&P ve Moody's in Ocak ayı içinde Euro bölgesinde not indirimlerinde bulunması beklenmektedir. Fitch'den dün yapılan açıklamada Fransa'nın kredi notunda 2012 yılında bir indirim beklenmediği, gözden geçirme sonrasında İtalya'nın kredi notunun düşürülme olasılığının yüksek olduğu, Ocak ayı sonuna kadar Avrupa ülkelerine ilişkin çalışmaların tamamlanacağı belirtildi.

  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasalarda etkilerinin süreceği düşünülmektedir. Bu açıdan İspanya'nın Perşembe günü düzenleyeceği borçlanma ihalesi de yakından izlenecektir.

  ABD'de hafta başında Alcoa ile açıklanmaya başlanan 2011 yılının dördüncü çeyrek bilançoları da yakından takip edilmektedir. Bugün açıklanacak piyasaları etkileyecek önemli bir bilanço bulunmamaktadır. Bu hafta Cuma günü açıklanacak olan JP Morgan Chase'in dördüncü çeyrek sonuçları piyasalarda önemsenmektedir. JP Morgan Chase'in yılın dördüncü çereğinde hisse başına 0.94 dolar kar etmesi beklenmektedir.

  Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) Perşembe günkü toplantıları da piyasalar için önemli olacaktır. Normal şartlarda ECB ve BOE'nin yarınki toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası, varlık alım programı konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde etkili olması beklenebilir.

  Orta vadeli alçalan hareket içinde geçen hafta ortasından beri yoğunlaşan satışlarla hafta başında 59.800 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında, dün yeniden toparlanma eğilimine giren Şubat kontratında, bugün açılışta önemli direnç noktaları olarak 62.000 ve 62.400 seviyeleri izlenebilir. Bugünün diğer önemli direnç noktaları 62.700, 63.000, 63.400 ve 63.900 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 65.000 seviyesi ön plana çıkmaktadır. Kısa vadeli göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyalleri, kontratta 59800 seviyesinden başlayan toparlanma eğiliminin teknik açıdan süreceğine, önümüzdeki süreçte 65.000 seviyelerine doğru yeni bir hareketlenme yaşanacağına işaret etmektedir.

  Kontratın orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, yukarı hareketlerin tepki niteliğinin dışına çıkabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 65.000 seviyesinin aşılması önemli önemli olacaktır. Toparlanma hareketleri içinde kısa vadede bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç bulunmadığı sürece, yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edeceği, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceği söylenebilir. Bu nedenle, 65.000 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, Şubat kontratında 65.000 seviyesine doğru hareketlenmelerin yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceğini ilişkin görüşümüzü korumaktayız. Yeni uzun pozisyon alırken ise destek bölgelerinin takip edilmesi riskin düşük tutulması açısından önemli gözükmektedir.

  Açılışta bugünkü önemli destek noktaları ise 61.400 ve 61.000 seviyelerindedir. Bugünün diğer önemli destek noktaları 60.600, 60.100 ve 59.800 seviyelerine denk gelmektedir.

  Sonuç olarak; dün yaşanan yükselişten sonra bugün açılışta endeks kontratları üzerinde realizasyon amaçlı satışların etkili olacağını düşünmekle birlikte, teknik göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyalleri dikkate alındığında, geri çekilmelerin sınırlı kalması, kısa vade için dün başlayan toparlanma eğiliminin korunmaya çalışılması beklenebilir. Yurtdışı borsalarda iki gündür gözlenen toparlanma eğiliminin de endeks kontratları üzerinde olumlu etkilerinin süreceği, satışları kısa vade için sınırlayacağı söylenebilir.

  Ancak Euro bölgesine ilişkin kaygıların dışarıya paralel, endeks kontratlarının önümüzdeki süreçte yeni bir satış dalgası içine girmesine neden olabileceğinin gözardı edilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle, Şubat kontratta 65.000 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişleri tepki olarak değerlendirmekte, bu seviyenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece temkinli olunması gerekildiğini düşünmekte, yukarı hareketlerin yeni kısa pozisyon açmak için fırsat olacağını düşünmekteyiz.

 5. #5
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  Endeks kontratlarında Salı günü başlayan toparlanma hareketinin, dün de devam ettiğini takip ettik. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların olumsuz etkilerinin sürdüğü gözlense de, Türkiye`nin kredi notunda indirim olabileceğine ilişkin son günlerde ortaya çıkan tedirginliklerin azalmasının, Kasım ayında beklentilerin altında kalan cari açık verilerinin, kurlarda ve faizlerde iki gündür yaşanan gevşemenin olumlu etkilerinin sürdüğü, endeks kontratlarının dün de günü yükselişlerle kapamasını sağladığı görüldü. Salı gününü 61.675 seviyesinde kapatan, dün etkili olan alışlarla 62.850 seviyesine kadar yükselen Şubat vadeli endeks 30 kontratı günü, 62.800 seviyesinde, bir önceki güne göre, %1.87 oranında değer artışı ile tamamladı.

  Global tarafta bugün Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankaları'nın (BOE) toplantıları takip edilecektir. ECB ve BOE'nin bugünkü toplantılarında gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmeyeceği tahmin edilmektedir. Ancak ECB'nin bugünkü toplantısında Euro bölgesine ilişkin kaygıları azaltacak yeni adımlar atması beklenmektedir. Bu nedenle, toplantı sonrası ECB'den Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin ve önümüzdeki döneme ilişkin ECB'nin para politikası, varlık alım programı konusunda verilecek mesajların endeksler üzerinde önemli etkilerinin olması beklenebilir. Özellikle ECB'nin yeni adımlar atmakta isteksiz davranmasının, Euro bölgesine ilişkin kaygıları daha da artıracağı, Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerini güçlendireceği düşünülmektedir. Bu açıdan ECB Başkanı Draghi'nin TSİ ile 15.30'da yapacağı açıklamalar önemli olacaktır.

  Daha öncede ifade ettiğimiz gibi Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirime gideyeceği belirtilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte "3A" olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı gözlenmektedir. Özellikle S&P ve Moody's in Ocak ayı içinde Euro bölgesinde not indirimlerinde bulunması beklenmektedir. Fitch'den Salı günü yapılan açıklamada Fransa'nın kredi notunda 2012 yılında bir indirim beklenmediği, Almanya'nın kredi notunun güvende olduğu, gözden geçirme sonrasında İtalya'nın kredi notunun düşürülme olasılığının yüksek olduğu, Ocak ayı sonuna kadar Avrupa ülkelerine ilişkin çalışmaların tamamlanacağı belirtilmişti.

  ABD'de hafta başında Alcoa ile açıklanmaya başlanan 2011 yılının dördüncü çeyrek bilançoları da piyasalarda önemsenmektedir. Bugün açıklanacak piyasaları etkileyecek önemli bir bilanço bulunmamaktadır. Cuma günü açıklanacak olan JP Morgan Chase'in dördüncü çeyrek sonuçları piyasalar için önemli olacaktır. JP Morgan Chase'in yılın dördüncü çereğinde hisse başına 0.94 dolar kar etmesi beklenmektedir.

  Euro bölgesinde İtalya ve İspanya başta olmak üzere, yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan ülkelerin borçlarını çevirmek için düzenleyecekleri ihalelerin, bu ihalelerde oluşacak faiz ve talebin, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen 2012 yılında önemli sorunların çıkabileceğinin düşünüldüğü Avrupa bankacılık sistemindeki gelişmelerin de piyasalarda etkilerinin süreceği düşünülmektedir. Dolayısıyla, İspanya ve İtalya'nın bugün düzenleyecekleri borçlanma ihaleleri de yakından izlenecektir.

  İçeride ise alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki hareketlerin endeks kontratları üzerinde etkilerinin sürmesi beklenebilir. Kurlarda ve faizlerde iki gündür gözlenen gevşemenin sürmesi halinde, endeks kontratları üzerinde olumlu etkilerinin devam ettiği görülebilir.

  Orta vadeli alçalan hareket içinde geçen hafta ortasından beri yoğunlaşan satışlarla hafta başında 59.800 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında, Salı gününden itibaren yeni bir toparlanma eğilimine giren Şubat kontratında, açılışta bugün önemli direnç noktaları 63.000 ve 63.400 seviyelerindedir. Bugünün diğer önemli direnç noktaları 63.900, 64.300 ve 64.600 seviyelerine denk gelmektedir. Ana direnç noktası olarak ise orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 65.000 seviyesi takip edilebilir. Kısa vadeli göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyalleri dikkate alındığında, kontratta 59.800 seviyesinden başlayan toparlanma eğiliminin teknik açıdan süreceği, önümüzdeki süreçte 65.000 seviyelerinin yeniden test edileceği söylenebilir.

  Kontratın orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, yukarı hareketlerin tepki niteliğinin dışına çıkabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketinin oluşabilmesi için ise 65.000 seviyesinin aşılması önemli önemli gözükmektedir. Toparlanma hareketleri içinde kısa vadede bu bölgenin aşılmasını sağlayacak güç bulunmadığı sürece, yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edeceği, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceği düşünülmelidir. Bu nedenle, 65.000 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, Şubat kontratında 65.000 seviyesine doğru hareketlenmelerin yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceğini ilişkin görüşümüzü korumaktayız. Yeni uzun pozisyon alırken ise destek bölgelerinin takip edilmesi riskin düşük tutulması açısından önemli önemli bulunmaktadır.

  Açılışta bugün önemli destek noktaları olarak ise 62.300 ve 61.800 seviyeleri takip edilebilir. Bugünün diğer önemli destek noktaları 61.400, 61.100, 60.800 ve 60.500 seviyelerindedir.

  Sonuç olarak; Salı gününden beri yükseliş eğiliminde olan endeks kontratları üzerinde bugün açılışta realizasyon amaçlı satışların etkili olacağını düşünmekle birlikte, teknik göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyalleri, geri çekilmelerin kısa vade için sınırlı kalacağına, Salı günü başlayan toparlanma eğiliminin bugün de korunmaya çalışılacağına işaret etmektedir. Yurtdışı borsalarda güne başlarken gözlenen toparlanmaların da endeks kontratları üzerinde bugün olumlu etkilerinin olması, satışları sınırlaması beklenebilir.

  Bununla birlikte, Euro bölgesine ilişkin kaygıların dışarıya paralel, endeks kontratlarının önümüzdeki süreçte yeni bir satış dalgası içine girmesine neden olabileceğinin gözardı edilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle, Şubat kontratta 65.000 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişleri tepki olarak değerlendirmekte, bu seviyenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece temkinli olunması gerekildiğini, yukarı hareketlerin ilk etapta yeni kısa pozisyon açmak için fırsat olarak görülebileceğini düşünmekteyiz

 6. #6
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  Endeks kontratlarında Salı günü başlayan toparlanma hareketi, dün de devam etti. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, Fransa ve İtalya başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların olumsuz etkilerinin sürdüğü görülse de, İtalya ve İspanya'nın dünkü borçlanma ihalelerinin başarılı geçmesinin, ECB Başkanı Draghi'nin son dönemde alınan kararların etkilerinin görülmeye başlandığı, gerektiği takdirde faizler konsunda harekete geçmeye hazır olunduğu yönündeki dünkü açıklamalarının yurtdışı borsalarda neden olduğu yükselişlerin endeks kontratları üzerinde olumlu etkileri takip edildi. Türkiye`nin kredi notunda indirim olabileceğine ilişkin son günlerde ortaya çıkan tedirginliklerin azalmasının, Kasım ayında beklentilerin altında kalan cari açık verilerinin, kurlarda ve faizlerde hafta başından beri yaşanan gevşemenin de olumlu etkilerinin sürdüğü, endeks kontratlarının günü yükselişlerlerle kapamasında etkili olduğu gözlendi. Çarşamba gününü 62.800 seviyesinde kapatan, dün etkili olan alışlarla gün içinde 64.150 seviyesine kadar yükselen Şubat vadeli endeks 30 kontratı günü, 63.175 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.72 oranında değer artışı ile tamamladı.

  Global tarafta bugün de piyasalara ağırlıklı olarak Euro bölgesine ilişkin haber akışı yön verecek gözükmektedir. Özellikle Euro bölgesine ilişkin kaygıların, Fransa ve İtalya başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların hafta boyunca takip ettiğimiz olumsuz etkilerinin bugün de sürdüğü, endekslerde yukarı hareketi sınırlamaya devam ettiği görülebilir.

  Ocak ayı içinde uluslararası reyting şirketlerinin Euro bölgesine ilişkin değerlendirmelerini tamamlayacağı, Fransa başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirime gidebileceği ifade edilmektedir. İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentileri ile Almanya'nın önümüzdeki süreçte "3A" olan kredi notunu koruyamayacağına ilişkin beklentilerin de son dönemde güçlenmeye başladığı görülmektedir. Özellikle S&P ve Moody's in Ocak ayı içinde Euro bölgesinde not indirimlerinde bulunması beklenmektedir. Fitch'den Salı günü yapılan açıklamada Fransa'nın kredi notunda 2012 yılında bir indirim beklenmediği, Almanya'nın kredi notunun güvende olduğu, gözden geçirme sonrasında İtalya'nın kredi notunun düşürülme olasılığının yüksek olduğu, Ocak ayı sonuna kadar Avrupa ülkelerine ilişkin çalışmaların tamamlanacağı belirtilmişti.

  ABD'de hafta başında Alcoa ile açıklanmaya başlanan 2011 yılının dördüncü çeyrek bilançoları da piyasalarda önemsenmektedir. Bugün açıklanacak bilançolardan JP Morgan Chase'in dördüncü çeyrek sonuçları piyasalar için önemli olacaktır. JP Morgan Chase'in yılın dördüncü çereğinde hisse başına 0.94 dolar kar etmesi beklenmektedir. ABD'de bugün açıklanacak Ocak ayı Michigan Üniversitesi tüketici güveni verileri de piyasalarda yakından takip edilecektir. Beklentilerden iyi verilerin borsalarda son dönemde artan satış baskısının durulmasına yardımcı olacağı söylenebilir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların sürdüğü bir dönemde, ABD tarafında zayıf gelecek verilerin ise piyasalarda stresi daha da artırması, borsalarda satışlara neden olması beklenebilir.

  Endeks kontratları üzerinde ise dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki hareketlerin etkili olmaya devam edeceği söylenebilir. Kurlarda ve faizlerde hafta başından beri yaşanan gevşemenin sürmesi durumunda, endeks kontratları üzerinde olumlu etkilerinin devam etmesi beklenmelidir.

  Orta vadeli alçalan hareket içinde geçen hafta ortasından beri yoğunlaşan satışlarla hafta başında 59.800 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında, Salı gününden itibaren yeni bir toparlanma eğilimine giren Şubat kontratında, bugün açılışta önemli direnç noktası olarak 63.900 seviyesi izlenebilir. Bugünün diğer önemli direnç noktaları 64.300, 64.600 ve 65.000 seviyelerindedir. Orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 65.000 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak ön plana çıkmaktadır. Kısa vadeli göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyallerine bakıldığında, kontratta 59.800 seviyesinden başlayan toparlanma eğiliminin teknik açıdan sürmesi, önümüzdeki süreçte 65.000 seviyelerinin yeniden test edilmesi beklenebilir.

  Kontratın orta vadeli alçalan trend baskısından kurtulabilmesi, 59800 seviyesinden başlayan yukarı hareketin tepki niteliğinin dışına çıkabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketine dönüşebilmesi için ise 65.000 seviyesinin aşılması önemli bulunmaktadır. Bu seviyenin üzerinde, sırasıyla 68.500 ve 70.000 seviyeleri hedeflenebilir.

  Kısa vadede 65.000 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edeceği, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceği söylenebilir. Bu nedenle, 65.000 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, Şubat kontratında 65.000 seviyesine doğru hareketlenmelerin yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceğini ilişkin görüşümüzü korumaktayız. Yeni uzun pozisyon alırken ise destek bölgelerinin takip edilmesi riskin düşük tutulması açısından önemli önemli olacaktır.

  Açılışta bugünkü önemli destek noktaları 63.000 ve 62.500 seviyelerindedir. Bugünün diğer önemli destek noktaları ise 62.300, 61.800, 61.400 ve 61.100 seviyelerine denk gelmektedir.

  Sonuç olarak; kısa vadeli göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyalleri endeks kontratlarında, Salı gününden beri etkili olan yükseliş eğiliminin, bugün de süreceğine işaret etmektedir. Yurtdışı borsalarda güne başlarken gözlenen yükselişlerin de endeks kontratları üzerinde bugün olumlu etkilerinin olması beklenebilir. Ancak aşırı alım bölgesine yönelen en kısa vadeli göstergeler dikkate alındığında, direnç bölgelerinde kısa vade için realizasyon baskısının artmaya başlaması beklenebilir.

  Euro bölgesine ilişkin kaygıların da dışarıya paralel, endeks kontratları üzerinde önümüzdeki süreçte yeni satışlara neden olabileceğinin gözardı edilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle, Şubat kontratta 65.000 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişleri orta vadeli alçalan hareket içinde oluşan tepki olarak değerlendirmeye devam etmekte, bu seviyenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece temkinli olunması gerekildiğini, yukarı hareketlerin ilk etapta yeni kısa pozisyon açmak için fırsat olarak görülebileceğini düşünmekteyiz.

 7. #7
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  VOB tarafında endeks kontratlarında geçen hafta genelde alıcılı bir seyir yaşandı. Euro bölgesine ilişkin kaygıların, Fransa ve İtalya başta olmak üzere, bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirim beklentilerinin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların hafta içinde olumsuz etkileri görülse de, İtalya ve İspanya`nın haftanın ikinci yarısındaki borçlanma ihalelerinin başarılı geçmesinin, ECB Başkanı Draghi`nin Perşembe günkü açıklamalarında son dönemde alınan kararların etkilerinin görülmeye başlandığını, gerektiği takdirde faizler konusunda harekete geçmeye hazır olunduğunu ifade etmesinin yurtdışı borsalarda hafta içinde neden olduğu yükselişlerin endeks kontratları üzerinde olumlu etkileri takip edildi. Türkiye`nin kredi notunda indirim olabileceğine ilişkin son dönemde ortaya çıkan tedirginliklerin azalmasının, geçen hafta içinde açıklanan Kasım ayında beklentilerin altında kalan cari açık verilerinin, kurlarda ve faizlerde geçen hafta yaşanan gevşemenin de endeks kontratlarını olumlu etkilediği görüldü. Ancak Cuma günü S&P`nin bazı Euro bölgesi ülkelerinin piyasalar kapandıktan sonra gün sonunda notunu indireceğine ilişkin çıkan söylentilerin yurtdışı borsalarda haftanın son işlem gününde neden olduğu satışların, endeks kontratlarının da haftayı satıcılı kapamasına neden olduğu gözlendi.

  Geçen haftaya 60.850 seviyesinde başlayan, hafta başında etkili olan satışlarla 59.800 seviyesine kadar gerileyen, Salı gününden itibaren etkili olan alışlarla haftanın ikinci yarısında 64.150 seviyesine kadar yükselen Şubat vadeli endeks 30 kontratı, haftanın son işlem günündeki satışlarla haftayı, 62.300 seviyesinde, haftalık bazda oranında %2.38 değer artışı ile tamamladı. Cuma günü kontratta %1.35 oranında değer kaybı oldu.

  Global tarafta bu hafta piyasalar üzerinde ağırlıklı olarak Euro bölgesine ilişkin haber akışının, ABD'de açıklanacak 2011 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin bilançoların etkili olacağı düşünülmektedir. Yeni haftaya piyasalar S&P’nin Cuma günü piyasalardan kapandıktan sonra, başta Fransa, İtalya ve İspanya olmak üzere, dokuz Euro bölgesi ülkesinin kredi notlarında yaptığı indirimin ortaya çıkardığı tedirginliklerin olumsuz etkisi ile başlamaktadır. Fakat Cuma günü not indirimleri konusunda çıkan söylentiler bu gelişmenin önemli ölçüde fiyatlara yansıtıldığını göstermektedir. Bu nedenle, S&P’nin not indirimin piyasalar uzun süreli bir baskı yaratması beklenmemektedir.

  Moody’s in de Ocak ayı içinde bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notunda indirime gitmesi beklenmektedir. Fitch'den geçen hafta yapılan açıklamada Fransa'nın kredi notunda 2012 yılında bir indirim beklenmediği, Almanya'nın kredi notunun güvende olduğu, gözden geçirme sonrasında İtalya'nın kredi notunun düşürülme olasılığının yüksek olduğu, Ocak ayı sonuna kadar Avrupa ülkelerine ilişkin çalışmaların tamamlanacağı ifade edilmişti.

  Ayrıca AB’nin önemli ülkelerinden olan İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentilerinin de son dönemde güçlenmeye başladığı gözlenmektedir. Almanya'nın da orta vadede "3A" olan kredi notunu koruyamayacağı düşünülmektedir.

  Geçtiğimiz hafta genelde olumlu geçen, borsalarda "pozitif" etkilerinin gördüğümüz, İtalya ve İspanya başta olmak üzere, Euro bölgesinde bu hafta düzenlenecek borçlanma ihaleleri de yakından takip edilecektir. Yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan Euro bölgesi ülkelerinin borçlanma ihalelerinin yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçeceği düşünülmektedir. Bu nedenle, ihalelerde oluşacak talebin ve faiz oranlarının piyasalarda önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Bu hafta not indirimlerinin ardından EFSF'in ve Fransa'nın bugün, Portekiz'in 18 Ocak'ta, İspanya'nın 19 Ocak'ta düzenleyecekleri ihaleler önemli olacaktır.

  ABD'de hafta başında piyasaları etkileyecek önemli bir bilanço bulunmamaktadır. Salı günü Citigroup ve Wells Fargo'nun açıklanacak sonuçları önemli olacaktır. Hafta içinde açıklanacak bilançolardan Goldman Sachs, eBay, Bank of America, Morgan Stanley, American Express, Google, IBM, Microsoft ve General Electric'in sonuçları piyasalarda önemsenmektedir. Citigroup'un yılın dördüncü çereğinde hisse başına 0.50 dolar, Wells Fargo'nun 0.72 dolar kar etmesi beklenmektedir. Beklentilerden iyi bilançoların borsalarda son dönemde artan satış baskısının durulmasına yardımcı olacağı söylenebilir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların sürdüğü bir dönemde, ABD tarafında zayıf gelecek bilançoların ise piyasalarda stresi daha da artırması, borsalarda satışlara neden olması beklenmelidir.

  Endeks kontratları üzerinde ise bu hafta da dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki hareketlerin etkili olmaya devam etmesini beklemekteyiz. Hafta başında S&P’nin bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında yaptığın indirimin olumsuz etkileri görülse de, kurlarda ve faizlerde geçen hafta başından beri yaşanan gevşemenin endeks kontratları üzerinde olumlu etkilerinin bu hafta da sürmesi, satışları sınırlamaya devam etmesi beklenebilir. TCMB'nin 24 Ocak'taki Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklentilerin de endeks kontratları üzerinde etkili olmaya başladığı görülebilir.

  Orta vadeli alçalan hareket içinde Ocak ayına başlarken yoğunlaşan satışlarla geçen hafta başında 59.800 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında, Salı gününden itibaren yeni bir toparlanma eğilimine giren Şubat kontratında, yeni haftaya başlarken önemli direnç noktaları olarak 62.800 ve 63.100 seviyeleri takip edilebilir. Bu haftanın diğer önemli direnç noktaları 63.400, 63.900 ve 64.300 seviyelerindedir. Ana direnç noktası olarak ise orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 64.600 seviyesi etkili olacaktır. Kısa vadeli göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyalleri, teknik açıdan kontratta geri çekilmelerin sınırlı kalacağına, 59.800 seviyesinden başlayan toparlanma eğiliminin bu hafta da süreceğine, önümüzdeki süreçte ilk etapta 64.600 seviyelerinin test edileceğine işaret etmektedir.

  Orta vadeli alçalan trend baskısından kontratın kurtulabilmesi, 59.800 seviyesinden başlayan yukarı hareketin tepki niteliğinin dışına çıkabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketine dönüşebilmesi için ise, 64.600 seviyesinin aşılması önemli olacaktır. Bu seviyenin üzerinde, sırasıyla 68.500 ve 70.000 seviyeleri hedeflenebilir.

  Toparlanma hareketi içinde 64.600 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, yükselişlerin kısa vadeli olarak kalmaya devam edeceği, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının süreceği düşünülmelidir. Bu nedenle, 64.600 seviyesi aşılmadığı sürece, Şubat kontratında 64.600 seviyesine doğru hareketlenmelerin yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceği söylenebilir.

  Yeni uzun pozisyon alırken ise destek bölgelerinin takip edilmesinin riskin düşük tutulması açısından önemli olacağına ilişkin görüşümüzü bu hafta için de korumaktayız. Hafta başında Şubat kontratında önemli destek noktaları olarak 61.800 ve 61.400 seviyeleri izlenebilir. Bu haftanın diğer önemli destek noktaları ise 61.100, 60.800, 60.400 ve 59.800 seviyelerindedir.

  Sonuç olarak; S&P’nin bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında yaptığı indirimin haftaya başlarken yurtdışı borsalardaki olumsuz etkilerinin endeks kontratlarının yeni haftaya satıcılı başlamasına neden olacağını düşünmekteyiz. Ancak geçen haftanın son işlem gününde yaşanan satışlar bu gelişmenin önemli bir kısmının fiyatlara yansıtıldığını göstermektedir. Bundan dolayı, S&P’nin not indiriminin baskısının uzun süreli olmayacağı, endeks kontratlarının gün içinde toparlanma eğilimine gireceği söylenebilir. Teknik olarak da endeks kontratlarında geri çekilmelerin sınırlı kalmasını, kısa vade için yükseliş eğiliminin korunmasını beklemekteyiz.

  Bununla birlikte, Şubat kontratta 65.000 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişleri orta vadeli alçalan hareket içinde oluşan tepki olarak değerlendirmeye devam etmekte, bu seviyenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece temkinli olunması gerekildiğine, yukarı hareketlerin ilk etapta yeni kısa pozisyon açmak için fırsat olarak görülebileceğini ilişkin görüşümüzü bu hafta için de korumaktayız.

 8. #8
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  dudullu-kozyatagı-avcılar
  Gönderi
  223

  Esas

  VOB tarafında endeks kontratlarında yeni haftaya, dışarıya paralel, S&P’nin Cuma günü piyasalardan kapandıktan sonra, başta Fransa, İtalya ve İspanya olmak üzere, dokuz Euro bölgesi ülkesinin kredi notlarında yaptığı indirimin ortaya çıkardığı tedirginliklerin etkisi ile zayıf bir başlangıç yaşandığını takip ettik. Ancak Cuma günü not indirimleri konusunda çıkan söylentilerle bu gelişmenin önemli ölçüde fiyatlara yansıtılmış olmasından dolayı, hem içeride hem dışarıda endekslerde geri çekilmenin sınırlı kaldığı, endeks kontratlarının gün içinde toparlanma eğilimine girdiği görüldü. Cuma gününü 62.300 seviyesinde kapatan, dün 62.175-64.475 bandında hareket eden Şubat vadeli endeks 30 kontratı günü, 64.375 seviyesinde, günlük bazda %3.33 oranında değer artışı ile tamamladı.

  Global tarafta bugün de piyasalar üzerinde Euro bölgesine ilişkin haber akışının yanında, ABD'de açıklanan 2011 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin bilançolar etkili olacak gözükmektedir. Euro bölgesine ilişkin kaygılar kısa vade için fiyatlara önemli ölçüde yansıtılmış olsa da, S&P’nin Cuma günü piyasalardan kapandıktan sonra dokuz Euro bölgesi ülkesinin kredi notlarında yaptığı indirimin ortaya çıkardığı tedirginliklerin, Avrupa bankalarında yaşanan sorunların olumsuz etkilerinin sürdüğü, endekslerde yukarı hareketi sınırlamaya devam ettiği görülebilir. S&P'nin hafta başında AB kurtarma fonu EFSF'in notunda yaptığı indirimin de piyasalarda olumsuz etkilerinin olması beklenebilir. Ülke notlarının ardından, S&P'den şirket notlarına ilişkin beklenen indirimlerin de piyasalarda baskı yaratacağı düşünülebilir.

  Ocak ayı içinde Moody’s in de bazı Euro bölgesi ülkelerinin kredi notlarında indirime gitmesi beklenmektedir. Moody's den dün yapılan açıklamada Fransa ile ilgili değerlendirmelerin sürdüğü, açıklamanın yılın ilk çeyreğinde olacağı ifade edildi. Fitch'den geçen hafta yapılan açıklamada ise Fransa'nın kredi notunda 2012 yılında bir indirim beklenmediği, Almanya'nın kredi notunun güvende olduğu, gözden geçirme sonrasında İtalya'nın kredi notunun düşürülme olasılığının yüksek olduğu, Ocak ayı sonuna kadar Avrupa ülkelerine ilişkin çalışmaların tamamlanacağı belirtilmişti. Ayrıca AB’nin önemli ülkelerinden olan İngiltere'nin kredi notuna ilişkin indirim beklentilerinin de son dönemde güçlenmeye başladığı görülmektedir. Almanya'nın da orta vadede "3A" olan kredi notunu koruyamayacağı düşünülmektedir.

  Ülke reytinleri ile ilgili gelen olumsuz haberlerin sonrasında, Euro bölgesinde hafta içinde düzenlenecek borçlanma ihaleleri de piyasalarda önemsenmektedir. Yılın ilk yarısında yüklü itfaları bulunan Euro bölgesi ülkelerinin borçlanma ihalelerinin yılın ilk çeyreğindeki zorlu geçmesi beklenmektedir. Bu nedenle, ihalelerde oluşacak talebin ve faiz oranlarının piyasalarda önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Bu açıdan EFSF'in bugün düzenleyeceği tahvil ihalesi ve İspanya'nın bono ihaleleri, Portekiz'in 18 Ocak'ta, İspanya'nın 19 Ocak'ta düzenleyecekleri borçlanma ihaleleri önemli olacaktır. Fransa'nın dünkü borçlanma ihalesi beklentiler doğrultusunda gerçekleşmişti.

  ABD'de bugün açıklanacak bilançolardan Citigroup ve Wells Fargo'nun sonuçları önemli olacaktır. Citigroup'un yılın dördüncü çereğinde hisse başına 0.50 dolar, Wells Fargo'nun 0.72 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir. Hafta içinde açıklanacak bilançolardan Goldman Sachs, eBay, Bank of America, Morgan Stanley, American Express, Google, IBM, Microsoft ve General Electric'in sonuçları piyasalarda yakından takip edilecektir. Beklentilerden iyi bilançoların borsalarda son dönemde artan satış baskısının durulmasına yardımcı olacağı söylenebilir. Euro bölgesine ilişkin kaygıların sürdüğü bir dönemde, ABD tarafında zayıf gelecek bilançoların ise piyasalarda stresi daha da artırması, borsalarda satışlara neden olması beklenmelidir.

  Endeks kontratları üzerinde ise dışarıdaki gelişmelerle birlikte, alternatif piyasalarda kurlarda ve faizlerdeki hareketlerin etkili olmaya devam edeceğini düşünmekteyiz. TCMB'nin 24 Ocak'taki Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklentilerin de endeks kontratları üzerinde etkili olmaya başlaması beklenmektedir.

  Orta vadeli alçalan hareket içinde Ocak ayına başlarken yoğunlaşan satışlarla geçen hafta başında 59.800 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında, Salı gününden itibaren yeni bir toparlanma eğilimine giren Şubat kontratında, bugünkü ilk önemli direnç noktası orta vadeli alçalan trend çizgisine denk gelen 64.600 seviyesindedir. Kısa vadeli göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyalleri, teknik açıdan kontratta geri çekilmelerin sınırlı kalacağını, 59.800 seviyesinden başlayan toparlanma eğiliminin kısa vade için süreceğini, ilk etapta 64.600 seviyelerinin test edileceğini göstermektedir.

  Orta vadeli alçalan trend baskısından kontratın kurtulabilmesi, 59.800 seviyesinden başlayan yukarı hareketin tepki niteliğinin dışına çıkabilmesi, daha uzun süreli bir yükseliş hareketine dönüşebilmesi için ise, ana direnç noktası olarak izlediğimiz 64.600 seviyesinin aşılması önemli gözükmektedir. Bu seviyenin üzerinde, ivme kazanmasını beklediğimiz yükselen hareket içinde hedef olarak sırasıyla 68.500 ve 70.000 seviyeleri gösterilebilir. Ara direnç noktaları olarak bugün 65.000, 65.300, 65.500 ve 66.000 seviyeleri önemli bulunmaktadır.

  Toparlanma hareketi içinde 64.600 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece, yükselişlerin kısa vadeli olarak kalmaya devam etmesi, kontrat üzerinde orta vadeli alçalan trend baskısının sürmesi beklenmelidir. Bu nedenle, 64.600 seviyesi aşılmadığı sürece, Şubat kontratında 64.600 seviyesine doğru hareketlenmelerin yeni kısa pozisyon almak için fırsat olarak değerlendirilebileceğine ilişkin görüşümüzü korumaktayız.

  64.600 seviyesinin aşılması halinde, kısa pozisyonların kapatılması, uzun pozisyonlara ağırlık verilmeye başlanması uygun olacak gözükmektedir. Dolayısıyla, kısa pozisyonlar için 64.600 seviyesi önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

  Açılışta bugün önemli destek noktaları olarak ise 63.900 ve 63.500 seviyeleri takip edilebilir. Bugünün diğer önemli destek noktaları 63.000, 62.600, 62.200 ve 61.800 seviyelerindedir. Teknik göstergelerin olumluya dönmeye başlayan sinyallerine bakıldığında, destek bölgelerinin alınacak yeni pozisyonların riskinin düşük olacağı söylenebilir.

  Sonuç olarak; endeks kontratlarında son bir haftadır gözlenen yükseliş eğiliminin teknik olarak kısa süreli düzeltmelerle süreceğini düşünmekteyiz. Euro bölgesine ilişkin kaygılar sürmekle birlikte, yurtdışı borsalarda güne başlarken gözlenen yükselişlerin de endeks kontratları üzerinde olumlu etkilerinin olacağı söylenebilir. Ancak en kısa vadeli göstergelerin aşırı alım bölgesine yönelmiş olması endeks kontratları üzerinde direnç bölgelerinde realizasyon baskısının artacağına işaret etmektedir.

  Şubat kontratta 64.600 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişleri orta vadeli alçalan hareket içinde oluşan tepki olarak değerlendirmeye devam etmekte, bu seviyenin aşılmasını sağlayacak güç oluşmadığı sürece temkinli olunması gerekildiğine, yukarı hareketlerin ilk etapta yeni kısa pozisyon açmak için fırsat olarak görülebileceğini ilişkin görüşümüzü devam ettirmekteyiz.

Sayfa 1/9 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •