Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Günde kaç m3 doğalgaz tüketiyorsunuz?

Duhul
    Apr 2011
    İkamet
    Fizan
    Gönderi
    1,345

Esas Günde kaç m3 doğalgaz tüketiyorsunuz?

Arkadaşlar bu aralar doğalgaz sayacını izlemekten bir hal oldum.Eviniz kaç m2,kaç metre tül petek var, yalıtım durumu nedir,kat durumu,alt üst kat yanıyormu,pencereler pvc mi,hangi ildeyiz,kombinizin özellikleri nedir vs detaylar vererek günde kaç m3 gaz tükettiğinizi yazarsanız karşılaştırma imkanı buluruz.
    Ben başlayayım önce;
    İl:Mersin merkez
    Ev:180 m2
    Kat:12 katlı bina 4.kat
    Cephe:K,D,G
    Yalıtım:yok
    Doğrama:Alüminyum, camlar klasik çift cam
    Alt üst kat ısınma durumu: sadece birer oda klima ile ısınıyolar
    Kombi petek:Kombi Bosch klasik condense yoğuşmalı, 9 metre tül petek var.Salon kapalı (2 metre petek var)
    Yakma durumu:45-50 derecede 7metre peteğin, 4 metresi 20 derecede, 3 metresi tamamen açık 24 saat yanıyor.(peteklerde termostatik vana var)
    Isınma durumu:soğuk odalar 20 derece sıcaklar 22 derece falan oluyor.
    Aklıma gelenler bunlar. Günlük 9 m3 yakıyordum havalar soğuyunca bu aralar 12-13 m3'e çıktı.
    Ya el ele, ya ölüme.

Duhul
    Feb 2009
    İkamet
    Kocaeli
    Gönderi
    489

Esas

Mersin de bile havalar soğuk oluyorsa bizKocaeli de napalım!

Merkezi sistem ısınma yalıtım yok.Pencere pvc doğrama 1.kattayım altta dükkan var boş.

günde 12 saat kalorifer yanıyor Ayda 190 ödüyoruz.

Ama hiç ısınamıyoruz.Bir sürü geçimsiz anlayışsız hergün bir paket sigara içen ama
    ısınmaya gelince doğalgaz parasını vermek istemeyen insanların arasında oturuyorum.

İnşallah seneye evi değiştireceğim.

Ama şunu belirtmek istiyorum bu sene doğalgaza ciddi bir zam geldi.
    Gerçekten ısınma maliyetleri yüksek.

Esas

hiç sesini çıkarma arkadaşım,yalıtımsız,altta ısınan yok,alüminyum doğrama 12-13 metreküp ayda 330 tl fatura eder,metreküp fiyatı 0.844 kuruş oldu hesabıma göre.
    bunun içinde banyo ve mutfak ta var.1 er tüp kullansan banyo ve mutfakta ayda 2 tüp 130-140 tl eder.
    ne yapabiliriz dersen,
    pimapen takılabilir,kombi bakımı yaptırılır,kombi gece kapatılmak yerine kısılır duvarların soğuması önlenir,peteklere balans yapılarak uzak odalara daha sıcak su gitmesi sağlanabilir,en yakın petekten başlayarak vanalar tam kapanıp azar azar açılarak son petekte tam açık duruma getirilir.
    yada daha çok çalışarak daha çok para kazanılır,tasarruf bi noktada biter tek yapılcak şey daha çok kazanmak.yada kafaya takmamak.
    sana tavsiyem bütçe dar da ise önce kuzey cephedeki doğramaları pimapen yaptır.
    not:termostatik vana varmış yeni gördüm.balansa gerek yok.pardon

Duhul
    Apr 2011
    İkamet
    Fizan
    Gönderi
    1,345

Esas

pimapen etkili oluyormu o kadar delidayım.
    Ya el ele, ya ölüme.

Esas

çok farkeder.size şunu tavsiye edeyim,en soğuk odanızı pimapen yaptırın ve bikaçgün ısı ortalamasını takip edin,
    pimapen den önce 20 derece ise pimapenden sonra 22 olacağını düşünüyorum.sizin alt katta kombi yakılmamasıda çok kayba yol açıyor.komşuyu bıktırın taşınsın,gürültü yapın

Duhul
    Apr 2011
    İkamet
    Fizan
    Gönderi
    1,345

Esas

gelecek olanın kombiye geçeceği garanti olsa iyi fikir aslında.Siz nasıl ısınıyorsunuz sayın delidayım
    Ya el ele, ya ölüme.

Esas

kombi,altta garaj var,dün faturam geldi 330 tl,391 metreküp.
    evde 7 aylık bebek var,50 dereceden aşağı düşürmüyorum.58 e çıkıyorum bazen.
    evin tek soğuk odası kuzeye bakan oda,bina nın bi tarafı yalıtımsız,soğuk oda yalıtımsız tarafa duvarlı olan.
    ben daha önceleri evde yokken kombiyi kapatır,eve gelince çok açardım,ama evin ısınması zaman alırdı,doğalgaz firmasından bir mühendis olayı anlatınca kafama yattı,kombiyi kapatınca yapı elemanları soğuyor,onlar ısınana kadar ev ısınmıyor.belli bir seviyede sabit tutmak en iyisi

Duhul
    Apr 2011
    İkamet
    Fizan
    Gönderi
    1,345

Esas

bende kapatmıyorum kombiyi hep açık,geçen ay izinde olduğum için 150 m3 yakmıştım, 110 lira gelmişti m3 ü 0,72 kuruş falan hesapladım sizde daha pahalı heralde il neresiydi?
    Ya el ele, ya ölüme.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •