Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 12 arası.

Konu: Günde kaç m3 doğalgaz tüketiyorsunuz?

 1. #1
  Duhul
  Apr 2011
  İkamet
  Fizan
  Yaş
  36
  Gönderi
  1,348

  Esas Günde kaç m3 doğalgaz tüketiyorsunuz?

  Arkadaşlar bu aralar doğalgaz sayacını izlemekten bir hal oldum.Eviniz kaç m2,kaç metre tül petek var, yalıtım durumu nedir,kat durumu,alt üst kat yanıyormu,pencereler pvc mi,hangi ildeyiz,kombinizin özellikleri nedir vs detaylar vererek günde kaç m3 gaz tükettiğinizi yazarsanız karşılaştırma imkanı buluruz.
  Ben başlayayım önce;
  İl:Mersin merkez
  Ev:180 m2
  Kat:12 katlı bina 4.kat
  Cephe:K,D,G
  Yalıtım:yok
  Doğrama:Alüminyum, camlar klasik çift cam
  Alt üst kat ısınma durumu: sadece birer oda klima ile ısınıyolar
  Kombi petek:Kombi Bosch klasik condense yoğuşmalı, 9 metre tül petek var.Salon kapalı (2 metre petek var)
  Yakma durumu:45-50 derecede 7metre peteğin, 4 metresi 20 derecede, 3 metresi tamamen açık 24 saat yanıyor.(peteklerde termostatik vana var)
  Isınma durumu:soğuk odalar 20 derece sıcaklar 22 derece falan oluyor.
  Aklıma gelenler bunlar. Günlük 9 m3 yakıyordum havalar soğuyunca bu aralar 12-13 m3'e çıktı.
  Ya el ele, ya ölüme.


 2. #2
  Duhul
  Feb 2009
  İkamet
  Kocaeli
  Yaş
  35
  Gönderi
  489

  Esas

  Mersin de bile havalar soğuk oluyorsa bizKocaeli de napalım!

  Merkezi sistem ısınma yalıtım yok.Pencere pvc doğrama 1.kattayım altta dükkan var boş.

  günde 12 saat kalorifer yanıyor Ayda 190 ödüyoruz.

  Ama hiç ısınamıyoruz.Bir sürü geçimsiz anlayışsız hergün bir paket sigara içen ama
  ısınmaya gelince doğalgaz parasını vermek istemeyen insanların arasında oturuyorum.

  İnşallah seneye evi değiştireceğim.

  Ama şunu belirtmek istiyorum bu sene doğalgaza ciddi bir zam geldi.
  Gerçekten ısınma maliyetleri yüksek.

 3. #3

  Esas

  hiç sesini çıkarma arkadaşım,yalıtımsız,altta ısınan yok,alüminyum doğrama 12-13 metreküp ayda 330 tl fatura eder,metreküp fiyatı 0.844 kuruş oldu hesabıma göre.
  bunun içinde banyo ve mutfak ta var.1 er tüp kullansan banyo ve mutfakta ayda 2 tüp 130-140 tl eder.
  ne yapabiliriz dersen,
  pimapen takılabilir,kombi bakımı yaptırılır,kombi gece kapatılmak yerine kısılır duvarların soğuması önlenir,peteklere balans yapılarak uzak odalara daha sıcak su gitmesi sağlanabilir,en yakın petekten başlayarak vanalar tam kapanıp azar azar açılarak son petekte tam açık duruma getirilir.
  yada daha çok çalışarak daha çok para kazanılır,tasarruf bi noktada biter tek yapılcak şey daha çok kazanmak.yada kafaya takmamak.
  sana tavsiyem bütçe dar da ise önce kuzey cephedeki doğramaları pimapen yaptır.
  not:termostatik vana varmış yeni gördüm.balansa gerek yok.pardon

 4. #4
  Duhul
  Apr 2011
  İkamet
  Fizan
  Yaş
  36
  Gönderi
  1,348

  Esas

  pimapen etkili oluyormu o kadar delidayım.
  Ya el ele, ya ölüme.


 5. #5

  Esas

  çok farkeder.size şunu tavsiye edeyim,en soğuk odanızı pimapen yaptırın ve bikaçgün ısı ortalamasını takip edin,
  pimapen den önce 20 derece ise pimapenden sonra 22 olacağını düşünüyorum.sizin alt katta kombi yakılmamasıda çok kayba yol açıyor.komşuyu bıktırın taşınsın,gürültü yapın

 6. #6
  Duhul
  Apr 2011
  İkamet
  Fizan
  Yaş
  36
  Gönderi
  1,348

  Esas

  gelecek olanın kombiye geçeceği garanti olsa iyi fikir aslında.Siz nasıl ısınıyorsunuz sayın delidayım
  Ya el ele, ya ölüme.


 7. #7

  Esas

  kombi,altta garaj var,dün faturam geldi 330 tl,391 metreküp.
  evde 7 aylık bebek var,50 dereceden aşağı düşürmüyorum.58 e çıkıyorum bazen.
  evin tek soğuk odası kuzeye bakan oda,bina nın bi tarafı yalıtımsız,soğuk oda yalıtımsız tarafa duvarlı olan.
  ben daha önceleri evde yokken kombiyi kapatır,eve gelince çok açardım,ama evin ısınması zaman alırdı,doğalgaz firmasından bir mühendis olayı anlatınca kafama yattı,kombiyi kapatınca yapı elemanları soğuyor,onlar ısınana kadar ev ısınmıyor.belli bir seviyede sabit tutmak en iyisi

 8. #8
  Duhul
  Apr 2011
  İkamet
  Fizan
  Yaş
  36
  Gönderi
  1,348

  Esas

  bende kapatmıyorum kombiyi hep açık,geçen ay izinde olduğum için 150 m3 yakmıştım, 110 lira gelmişti m3 ü 0,72 kuruş falan hesapladım sizde daha pahalı heralde il neresiydi?
  Ya el ele, ya ölüme.


 9. Esas

  Sn. Altınorta ;Apartman komşularınızla anlaşıp apartmanın komple dış duvarlarına 4 cm. olmak üzere izolasyon yaptırabilir,şayet anlaşamazsanız sadece kendi daireniz için duvarlara içten yalıtım yaptırabilirsiniz.Üst kat komşunuz sadece tek odada klima kullandığı için üst kata önemli ölçüde ısı kaybınız olur. Bunu önlemek için de tavana yapışan cinsten dekoratif ısı yalıtım malzemeleri var. Böylelikle doğalgaz faturanız yarıya düşer.

 10. #10
  Duhul
  Apr 2011
  İkamet
  Fizan
  Yaş
  36
  Gönderi
  1,348

  Esas

  Evet yalıtım gerçekten çok önemli bunu biliyorum,yazında serinleme için bir sürü para ödüyoruz toplantıda dile getireyim baklaım bu konuyu ne diyecekler, daire başı ne kadar maliyet olur sizce dış izaloson için
  Ya el ele, ya ölüme.


 11. #11
  Duhul
  Apr 2005
  İkamet
  İstanbul
  Yaş
  52
  Gönderi
  10,353
  Blog Yazıları
  2

  Esas

  Değerli topik sakinleri İstanbul'da evimi 24 saat 22 derece ısıda tutuyorum ve günlük olarak 16 m3 doğalgaz sarfiyatı olmaktadır.

  Geçen ay bazı günler dışarıda olduğumdan yanmasına ihtiyaç yok diye gündüzleri ısıyı 18 dereceye getirdim. Günde 4 m3 daha az doğalgaz tükettiğimi gördüm.

  Ay sonunda 300 TL fatura geldi.

  Önceki evimde olduğu gibi yeni evimde de Vaillant kombi kullanıyorum. Birçok daireme değişik marka kombiler taktırdım (buderus, demirdöküm Vb.gibi) en iyisi Vaillant'tır. Ancak oda termostatı mutlaka olmalı.

  Önceki evimde geçen yıl en soğuk günlerde 125 TL fatura geliyordu, şimdiki evimde 300 TL fatura gelmesinin nedenleri var.

  Eski evim kuzeyindeki bir tepenin ardındaydı, yani kuzey rüzgarlarına karşı saçak altıydı, yeni evim tepe bir yerde ve kuzey rüzgarı tarafından adeta dövülmekte. Pencereler (ADOPEN marka) kenarlarından fazlaca hava geçirmektedir. Salonda 5 adet pencere var, iki tanesi çit açılır. Pencere sayısı fazla. Üç haftadan beri yapan adamlar ile köşe kapmaca oynuyorum, söz verip bir türlü gelmiyorlar. Problemi menteşe sayısını üçe çıkarıp çözeceğim. Mekanizmaları da gözden geçireceğim, zaten yazın durumu tahmin ederek bazı mekanizmaları değiştirtmiştim. Eğer dışarıdan hava girişi olmuyorsa içerideki ısı kalıcı olacaktır.

  İkinci fark eski evimde 20 lik kombi vardı, 100 m2 lik evdi, yeni ev 140 m2, dubleks ve 24 lük kombi konuldu. Evin dubleks olması önemli değil, çünkü çatı mükemmel çatı tarzında ısı kaybı oradan sıfır.

  Önemli olan pencerelerdir. Eski evimde Fıratpen pencereler vardı, sistemi fena değil, menteşe sayısı üçer taneydi. Çok hafif bir hava girişi orada da vardı, ama göz ardı edilebilir derecede. Bu konuda en mükemmel olan marka Wınsa'dır. Üzerine pencere tanımıyorum, mekanizmalar birinci sınıf, aksesuarları da zengindir. Sabancı bu markayı yarattı ve sonra sattı. Sabancı nın üretim tesisi ve marka yaratıp sonra satma şeklinde bir ticaret anlayışı var.

  Toparlarsak kombi Vaillant, pencereler Wınsa olunca doğalgaz sarfiyatı azalacaktır.

  Dış cephe yalıtımı önceki evimde yoktu, yeni evimde var. Her iki evimde de yüzeyde BIMS 19 cm lik tuğla duvar olduğundan yalıtım olsa da olmasa da fark etmiyor. Yalıtımdan önce duvarın ne olduğu önemli. Depreme karşı dayanıksız olan Yutong ve ısı yalıtımı zayıf kırmızı klasik tuğlalar kullanmamak gerekiyor.

  Benim pencerelerin çokluğu ve sıkıntılı oluşu, binanın kartal yuvası gibi tepede olması ve kuzey rüzgarını alması, kombinin 24 lük olması dolayısıyla faturam yüksek (300 TL) geldi.

  Alt katımdaki 100 m2 normal daireye 150 TL fatura geldi. salondaki pencere sayısı sadece iki adet, kombi 17 lik Vaillant. Önceki ay bana 150, alt kata 75 TL fatura gelmişti. Not: 100 m2 ev için 17 lik Vaillant yeter. Küçük motorlu araba gibi az yakar.

  Hafta içerisinde pencereciler gelecekler iyi bir çalışma ile pencerelere müdahale edersem hem daha çok ısınacağım, hem de fatura düşük gelecek.

  Yalıtım konusunda kendinizi kasmayın. Sahil illerde 3 cm, içeri illerde 4 cm beyaz renkli 20 densite köpük en iyisidir. Marka olan ve 30 densite diye satılanların ilave bir faydası yoktur ve fiyatı yüksektir.

  Dediğim gibi duvar yalıtımdan daha önemlidir. Bunu bir de belediyeler ve mühendisler / müteahhitler öğrense de memleket kurtulsa ne kadar güzel olur. Daha az enerji sarfederiz, para cepte kalır, cari açık azalır.

  Belediyeler dış yalıtımı değil de pencere kalitesini, hava geçirme durumunu kontrol etse yine büyük fayda elde edilir.

  Biz şu yapı denetim işini öğrenemedik yahu. Yok, yok, yok.
  Son düzenleme : teknik oyuncu; 22-01-2012 saat: 22:16.

 12. Esas

  yalıtım önemli elbette ama altındaki ve üstündekiler yakmıyorsa yalıtımın cokta bir faydası olmuyor acıkcası . ayrıca doğalgaz cok zamlandı sanırım normal kullanımda bile aylık 200 den aşağı fatura gelen yok . devletin buna bir cözüm bulması lazım . astronomik sıcaklıklarda yakmıyorsun normal 60 70 bazen 50 derece yakıyorsun ve fatura 200 den fazla geliyor. asgari ücretin 650 700 olduğu bir ülkede 200 liradan fazla doğalgaz parası vermek biraz abes kacıyor .yapılacak bellidir ya doğalgaz ucuzlayacak yada doğalgaza ve yiyeceğe gelen zam oranında vatandaşa zam gelecek bunun başka alternatifi yok . yakında doğalgazda lüks olacak aynı altın gibi .

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •