Sayfa 1/66 1231151 ... SonSon
Arama sonucu : 526 madde; 1 - 8 arası.

Konu: derinAnaliz

 1. #1

  Esas derinAnaliz

  piyasalarda ve özellikle borsada para kazanmak meşakkatli bir iş; küresel ortam, makro-ekonomik durum, teknik analiz, baskın pozisyonlar vs çok sayıda değişkeni izleyip, en sonunda zaman boyutu da olan bir strateji belirlemeyi gerektiriyor.. güniçi al-sat apayrı bir maharet ve altyapı gerektiriyor, hisselerde orta/uzun vadeli pozisyon taşımak başka bir bakışa ihtiyaç duyuyor.. ortalama yatırımcının kısa vade trade işleriyle uğraşmaması, daha orta vadeli düşünmesi, çıkış stratejisini (stop-loss) baştan belirlemesi, piyasada olması ve olmaması gereken dönemleri iyi tespit etmesi gerekir.. bu topikte bunlar üzerine kafa yormayı düşünüyorum..

  forumda uzun yıllardır yazıyorum, bir alışkanlığa dönüştü.. genellikle vob topiğinde yazıyordum son zamanda ama piyasa şartları değişti- vob demek büyük banka hisseleri demek ama artık borsa demek banka demek değil.. ve vob ortamı da çok kısa vade üzerine kurulu olduğu için tartışmaya fazlasıyla açık, makro konuları tartışmak için uygun bir zemin değil.. boş polemiklerle vakit kaybetmek yerine, piyasa üzerine kafa yormayı düşündüğüm için, bir arkadaşın tavsiyesi üzerine bu başlığı açmaya karar verdim.. 5-6 yıl once borsatürk dergisinde yazdığım köşenin ismini de nostaljik olsun diye başlığın ismi olarak seçtim..

 2. #2

  Esas

  İlk Mesaj Benden Olsun İnşallah Hayırlara vesile olur Başarılar dilerim

 3. #3

  Esas

  9-ocak’tan bu yana devam eden yukarı harekete dair bazı gözlemler;

  i. çok yoğun bir kara propaganda'nın ardından geldi alım dalgası- 2012 için pompalanan AB krizi ve küresel durgunluk beklentileri bir yana, londra yatırım bankaları, ratingçiler, imf, global finans medyası vs tarafından aylardır işlenen ana tema; türk ekonomisinin çok fena çakılacağı, yalnış tcmb politikalrı yüzünden dışardan para bulamayacağı, faizin yükseleceği ve kur’un patlayacağı, enflasyon, cari açık falan filan..

  ii. ralli ‘baskın basanındır’ tarzında gelişti, ve hiç düzeltmeden yoluna devam ediyor.. 30-endeks için 62-64 bin ve 68-70 bin bölgelerinde yoğun satıcılar geldi ama rally hepsini yuttu.. özellikle 200-günlük ortalamaya tekabül eden 70 bin çok kritik bir teknik seviye idi ve çok satıcı çekti piyasaya.. satanlar üstten alamadı, kenarda bekleyenler ilk düzeltmeyi bekledi ve onlar da alamadı..

  iii. uzun yıllardır görmediğimiz bir şekilde ‘türk malı’ bir hareket oldu- ilk çıkışta yabancı biraz mal almıştı ama son 2 haftada fazlasıyla sattı, sadece 6 banka hissesinde son 2 haftada 500 milyonluk satış oldu.. benzer şekilde tahvil piyasasında ocak boyunca yabancı takasından 1 milyar liralık satış geldi, yani %11.5- %9.3 faiz düşüşü yabancılar girdi diye falan olmadı.. yabancının satışta olduğu bir piyasanın hızla yukarı gittiğini ben en azından 10 yıldır görmemiştim..

 4. #4

  Esas  endeks 14-15 aydır düşüş trendinde.. 17-18 ocak günlerinde yeşil ortalamanın üstüne atarak makus talihini kırdığının ilk sinyalini vermişti, mavi 200-günlük ortalamanın üzerine atması ise pozitif gidişatın daha bir orta/uzun vadeye gideceğinin işareti oldu.. 15 aylık düşüş boyunca yabancı hep sattı, 2 kesinti haricinde (mart-nisan seçim beklentisi ve ağustos-eylül s&p insider'ı hariç) yaklaşık 5-6 milyarlık mal geldi yabancı takasından.. tuhaf olan şu ki, yabancının bu malları satış ortalamasına bir ayda geliverdik.. yabancı satışını karşılayan yerli hesaplar bir ayda bütün zararlarıı sildi.. oysa alışıldık stil, yabancının malını kucaklayan yerliler kusturulana dek piyasanın baskı altında kalması olurdu..

  önemli dirençler kırıldı, 2011 maliyetlerinden gelen ilk direnç 76-78 bin aralığı.. ama bu uzayan hareketin, uzun yeşil çubuk(lar) görmeden bitmemesi lazım.. yani eşşeğin büyüğü hala ahırda olmalı, hissede olanların malı taşımaları gerekir.. nakitte olup da girmek isteyenlere şimdilik bi şey diyemeyiz..
  Son düzenleme : menealaos; 07-02-2012 saat: 01:13.

 5. #5
  Duhul
  Mar 2007
  İkamet
  YurdunuArayanAdam
  Yaş
  43
  Gönderi
  1,300

  Esas

  Hayırlı olsun.
  Paylaşımlar ilgi çekici.
  Teşekkürler.

 6. #6

  Esas

  Sayın menealaos hayırlı olsun başarılar dilerim.

  Not: 5 yıldızı verdim başlığa(4 verenleri hiç anlamamışımdır zaten )

 7. #7
  Duhul
  Aug 2009
  İkamet
  Ege'de Fırat
  Gönderi
  2,989

  Esas

  Yonca Evcimik'in bir şarkısı vardı.
  Aboneyim abone..
  Hayırlı olsun.

 8. #8
  Duhul
  Jun 2009
  İkamet
  Osmanlı Toprakları
  Yaş
  39
  Gönderi
  5,094
  Blog Yazıları
  4

  Esas

  hayırlı olsun.takipteyim

Sayfa 1/66 1231151 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •