Sayfa 239/277 İlkİlk ... 139189229237238239240241249 ... SonSon
Arama sonucu : 3322 madde; 2,857 - 2,868 arası.

Konu: Temettü serbest kürsü

Esas

Hiçbir kağıdın dibi falan yok....Varda biz kim dibi bilmek kim....bunlara kafa yormuyalım....Aselsanı 0.6 Liralardan aldığımı biliyorum...O zamanlarda pahalı deniliyordu bu fiyatlara.....Bu ralardan aselsan alınırmı deniliyordu....Tüpraş 11 lira iken pahalı dediler almadık....Şimdi 38 lerde daha düşermi diye bekleyenlerimiz var.....Bu işin dibini -tavanını bizler bilemez....Babalar bilir...yani yabancılar.....Kağıdı ve borsayı yönlendirenler.

Esas

so kez birşey daha yazayım........W.BUFFET in hayatın bence mutlaka okuyun derim....Birde şimdi aklıma gelmedi.....Bursa çimentonun %8 lik hissesine sahip bir beyfendi var onunda borsa yatırımı ile ilgili çok değerli görüşleri var okuyun derim....ve son olarak ,,,yorumlarala fazla uğraşmayın....Herkes birşeyler der....Siz kendi doğrularınızı yapın....ve sizin için gerekli olan parayla bu işlere girmeyin derim ( Naçizane )....Gerçi yatırım artan parayla yapılır...Ben çevremde gördüğümden bunu söylüyorum...Kredi çekip girenler var borsaya.....Bence yanlış....Ama her ay düzenli almak bence daha mantıklı....

3. Esas

Alıntı Originally Posted by corsa Yazıyı Oku
    boş sorular. onca kaça gelirse gelsin bundan medet umduğun sürece sence kaybedeceksin...
    neden boş soru olsun ki,böyle olağanüstü bir malı olağanüstü fiyata almak kadar güzel birşey varmıdır,ayrıca kaybetmek demeyelimde karımızın erimesi söz konusu olur diyelim, çünkü ben oyuncu değilim..

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,258

Esas

selamlar,

BİRİNCİ HUSUS: şimdi temettü yatırımcısı, uzun vade yatırımcı ,bedelsiz bekleyeni olsun her kim olursak olalım NEDEN hisse senedi alıyoruz?
    PARA kazanmak için tabiki.
    daha ucuza almak elbette daha iyidir. NASIL daha ucuza alırız sorusunu mutlaka sormalıyız..
    burada MATEMATİK araya giriyor. hiçbirşey bilmeyen bir kişi bile fibonacci düzeltme seviyelerini iddia ediyorum 5 DAKİKA içinde öğrenebilir..

İKİNCİ HUSUS: tembel olmamak lazım..senetleri aldım işlem tamam denilemez..nasıl ağaç diktikten sonra suyunu vermek ilaçlamak budamak faaliyetlerini yerine getiriyorsak senetlerin(şirketlerin ) de takibi/ni yapmak bilançolarını incelemek piyasaları izlemek vb yapmak zorundayız.. arabanı bile peryodik bakıma sokuyorsun, ordan burdan ses gelirse servise gidiyorsun..hiç mi evini boyatmıyor badana ettirmiyorsun????

ÜÇÜNCÜ HUSUS: ister TUPRAS isterse hangi hisse olursa olsun... hiçbiri mükemmel değildir..herşey doğar büyür ve ölür...içimizde milyon tl/doları olanlar var...neden senet alıyor da bir şirket kurmaya/iş açmaya yanaşmıyor...vakit mi yok? işten mi anlamıyor?
    yoksa alternatif yatırım aracı mı olarak görüyor? bu sorular ilk aklıma gelenler...herkesin risk anlayışı farklı yoğurt yiyişi farklı...kimisi artık üfleyerek yiyor yoğurdunu..

DÖRDÜNCÜ HUSUS: şimdi yaygın ortak dil ve dilin sahiplerinden amerikanların(defacto hegemon devlet) sistemleri/yaklaşımları benimsenerek yatırımlar planlanmakta uygulanmaktadır..iyi de senin ülkenin dokusu kültürü cografyası problemleri kaynakları ve sair herşeyi farklı ki......niye doktordocent olmak master yapmak için yabancı dil bilmek zorundayız ki? amerikalı Türkçe veya başka bir dili zorunlu olduğu için öğreniyor mu? kel alaka falan değil arkadşlar TAM ALAKA işte tam burada bu noktadadır..

saygılar.
    ne boyun dağları aşabilir ne de toprağı delebilirsin.....unutma! ne ekersen onu biçersin.
    yazdıklarım ve yazacaklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Esas

Selam uzun vadeli yatirimci basliginda yazdigim bu yaziyi buraya da eklemek istiyorum musadenizle:

....
    merhaba,uzun zamandir forumu takip ediyorum, ama cok yazi yazmayi sevmiyorum. Musadenizle ben de bir kac satir karalamak isterim.

Borsa yatirimi uzun vadeli yapilmalidir. Degerini artiracagini dusundugunuz sirketleri alip, tutup, bir bozulma olmadigi surece arkaniza yaslanip izlersiniz. Fiyat inmis cikmis, hic onemli degildir. Firmanin degerinin artmasidir tek onemli olan. Bu yuzden her yatirimcinin deger hesaplamayi mutlaka ogrenmesi gerekir. Tamamen yanlis olmaktansa kismen dogru olmak daha iyidir der Buffett. Philip Fisher da demis ki: "Borsa her seyin fiyatini bilen ama hic bir seyin degerini bilmeyen insanlarla dolu".

Bir sirkete kagit demek gercekten beni rahatsiz ediyor. Sirketler dogan buyuyen ve olen organik yapilardir. 3 den aliyim 5 den satiyim zihniyeti beni rahatsiz ediyor. Bence olmasi gereken 3 iken neden 5 oldugunu anlamaktir. Yani fiyatin artisini saglayan sirketin organik yapisindaki deger artisinin neden kaynaklandigini ve devam edip etmeyecegini anlamaktir.

Yurdum insani, sokakta kofte satan adamin saatte kac kofte sattigindan olaya girip , derin bir maliyet analiziyle koftecinin yillik kazancini hesaplayip, vay be iyiymis falan diye geyikler yapar ama onbinlerce lirasini koydugu firmalarin degerini saptamadan alim yapar. Burda deger derken kesinlikle hisse fiyatindan bahsetmiyorum. Firmanin ederi ve edecegininin bugunku degerinden bahsediyorum. Bu koftecinin kucuk bir dukkani oldugunu dusunun gunde on kere her saat basi, acaba bugun dukkanimin fiyati ne oldu, bugun birisi ne kadar teklif etti, dunden bugune yasasin dukkanimin fiyati 10% artmis demesi absurd degil midir? Bu insan tam tersine bu yil x sayida kofte satarsam , maliyetlerim de su olursa yil sonunda cebime bu kadar para girecek, bunun yarisini bizim ortaga versem, 20% si ile ekipmani yenilesem, 30% ile de yandaki dukkani da satin alsam mi diye dusunmesi daha normal degil midir? Oyleyse bu koftecinin tek bir hissesini elinde bulunduran ortagin da boyle dusunmesi gerekmez mi?

Borsa araciligiyla bir sirkete yatirim yapmak, o sirketin sahibi olmakla es degerdir. Nasil bugun bir sirketinin kurucu ortaklari hisselerimiz su kadar dusuyor diye panik yapip satmadilarsa, kucuk yatirimcilarin da panik yapmasina gerek yoktur eger ilk alimdan once analizlerini dogru yaptilarsa.

Her bireyin analizi kendine goredir ve gorecelidir. Ben yillik 20.000 lira birakan yatirimi 100.000'den almayi uygun gorurum, baskasi 200.000 yeter bana der.Baskasi az temettu dagitsin cok buyusun, der baskasi hic buyumesin ama cok temettu dagitsin der vs.... milyon tane olasilik...

Bugun nasil bir sirketin kurucu ortaklari, FED para basmayi durduracak, fabrikayi kapatalim demiyorsa, faizler soyle olacak, uretimi durduralim demiyorsa, borsa yatirimcisininda bu tip seylerden uzun vadede korkmasi yersizdir. Kisa vadeci arkadaslar bu tip volatiliteden carpilirlar. Ama uzun vadede su yolunu bulur. Buffett bu konuyla ilgili demis ki: Borsa, paranin kisa vadeli al-satcilardan uzun vadeli tutculara aktigi yerdir.

En bastan odev dogru yapilmissa, alinan hissenin fiyatindaki dususler insana daha ucuzdan alim firsati verdigi icin haz verir sadece. Burda fiyat sadece alinan hisse sayisini yani yaratilacak degere olan ortaligi belirleme unsurudur. Bu yuzden bu yazdiklarimdan kesinlikle yukari yonlu bir fiyat beklentim oldugu anlasilmasin. Cunku market tahmini ve zamanlamasi yapamam, yapabilenin de sadece sansinin yaver gittigini dusunurum. Dibin daha da dibi, zirvenin de daha da zirvesi olabilir her zaman. Ben firmanin gelecekteki nakit uretimine ortak oluyorum. Bir kez alim yaptiktan sonra hic satmamayi dusundugum icin fiyatin artmasi ya da azalmasi beni etkilemez. Nakit akisindaki bozulma beni etkiler. Onumuzdeki iki sene portfoyumdeki bir sirketin temettu artis orani duserse ve portfoyumdeki en dusuk duruma gelirse, satip, gelen parayi elimdeki en yuksegine koymayi dusunebilirim. Ama sirf bugun birisi cikip da iki seans taban yaptirdi diye satmak gercekten komik olur. Bir de zararda oldugu icin uzun vadeci kavrami var. Eger aldiginiz malin degerini biliyorsaniz, zararda da olsaniz rahat durursunuz. Buffett Washington Post'u ilk aldiktan sonra 2 sene civari -25% ekside kalmis kagit ustunde. Ama sonra yanlis hatirlamiyorsam 127 katina cikmis fiyat yillar icinde. Simdi bu adam zararda oldugu icin mi uzun vadeci oldu, yoksa degerini bildigi icin mi zararda olmasina ragmen tutmaya devam etti?

Eski kurtlar derler ki borsa isi akil isi degil, mide isidir. eger hisselerinizin bir sureligine kagit uzerinde - 50% kayip yaptigini gormeyi kaldiracak mideniz yoksa, buraya ugramayin derler.

Yarin belki borsa daha da dusecek, belki de artacak, kisa vadede bunu kimse bilemez, borsada basari uzun vadede degerin ne olacagini tahmin etmekten gecer.

Ozetle bir sirketin degerini belirleyip, onu degerinin altinda makul bir fiyattan alip, isler bozulmadigi surece tutmak gerekir. Herkesin beklentileri farkli oldugu icin, belirledigi degerler de farkli olacaktir. Bu yuzden yanlis degerlenmis kaliteli bir sirket de uzun vadede olumsuz sonuclar dogurabilir.

Yukarida yazdiklarim, tamamen kendi goruslerim olup, yatirim tavsiyesi kesinlikle degildir. Kimseye al-sat-tut tavsiyesi verecek bilgi ve donanima sahip degilim.

Esas

Benim kendim icin olusturdugum strateji de soyle: (bu stratejinin dogru mu yanlis mi oldugunu ben de bilmiyorum bunu 10-15 sene sonra anlayabilecegim ancak)

Firmalarin raporlarini ve finansallarini inceleyip, kendimce goreceli bir deger biciyorum. Daha cok inandigim firmalarda bu deger daha yuksek, az inandiklarimda da daha muhafazakarca hesaplaniyor. Sonra piyasa fiyatiyla bu degeri karsilastirip, margin of safety var mi diye bakiyorum. Margin of safety bir orandan daha cok, firmaya olan hakimiyet ve inanc meselesi bence. Yani her islemde 30% MOS kullanmiyorum. kimi firmada 20% kimisinde 50% oluyor.

Yeterli MOS var ise, o an elimdeki o firmaya yatirmayi dusundugum paranin tumuyle tek seferde o fiyattan aliyorum. Ondan sonra nakit kalmadigi icin bir sonraki elime para gecen doneme kadar bekliyorum. Bir sonraki donem MOS hala korunuyorsa alima devam. Fiyat daha dusmusse MOS iyicene buyumus demek oluyor ki, alima yine devam.

Boylelikle dusen piyasalarda ortalama yapip, maliyeti dusurmus olacagimi dusunuyorum. Yukselen piyasalarda da maliyetimi artirmis olmaktan korundugumu dusunuyorum ve kafamdaki degerden daha fazla para vermis olmuyorum. Bu durumda nakitte kalip, bir sonraki yeterli MOS olusana kadar nakit biriktirip, MOS olusunca yine tek seferde tum birikmis tutarla alim yapmayi dusunuyorum.

Ha tabi ki dusen piyasada ilk alimi tek seferde yuksek tutarla yaptigim icin daha sonradan yaptigim kucuk alimlar maliyetimi cok dusurmuyor. Ama piyasanin nereden donecegini tahmin edemedigim icin de param disarda kalmamis ve daha sonradan daha yuksek tutarlar odemeye razi kalmak zorunda olmuyorum.

Yukarida yazdiklarim, sahsi goruslerimdir. Denenmis , test edilmis degillerdir. Kesinlikle yatirim tavsiyesi olamazlar. Dedigim gibi ben de bilmiyorum bu sistem basarili olacak mi olmayacak mi.

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,258

Esas

Arkadaşım,

para kazanmak istiyorsanız ucuzdan alıp pahalandığında satabilirsiniz...
    yok ben hisseyi alacağım ilerde şu değere ulaşır diye biriktirmeye veya temettüsünü düşünüyorsanız veya geri alım (buyback)düşünüyorsanız bile bu böyledir..
    ayrıca nasıl bir yaklaşım benimsediğiniz çok ama çok önemlidir..REAKTİF-PROAKTİF-İNAKTİF-PREAKTİF (çok basit olarak bu tanımları bu linkte bulabilirsiniz http://www.entarga.com/stratplan/approaches.htm)
    saygılar..

Alıntı Originally Posted by Kenobi Yazıyı Oku

....
    Fiyat inmis cikmis, hic onemli degildir(İNAKTİF). ?????? Firmanin degerinin artmasidir tek onemli olan.

......... ... ........Burda deger derken kesinlikle hisse fiyatindan bahsetmiyorum. Firmanin ederi ve edecegininin bugunku degerinden bahsediyorum. Piyasa değerini mi kastediyorsunuz? ilerde olması gereken değeri mi hesaplıyorsunuz? değer analizinden mi bahsediyorsunuz?
    ....
    der Buffett. Philip Fisher da demis ki:...... Amerikalı mı bunlar?

.... alinan hissenin fiyatindaki dususler insana daha ucuzdan alim firsati verdigi icin haz verir sadece(REAKTİF) ben ise aldıktan sonra yükselmesinden keyif duyuyorum... ....

yukari yonlu bir fiyat beklentim oldugu anlasilmasin. ....... Bir kez alim yaptiktan sonra hic satmamayi dusundugum icin fiyatin artmasi ya da azalmasi beni etkilemez. O zaman niye alıyorsunuz ki? Pul biriktirin daha iyi bir hobidir..
    .
    ne boyun dağları aşabilir ne de toprağı delebilirsin.....unutma! ne ekersen onu biçersin.

Esas

Alıntı Originally Posted by acdc Yazıyı Oku
    Arkadaşım,

para kazanmak istiyorsanız ucuzdan alıp pahalandığında satabilirsiniz...
    yok ben hisseyi alacağım ilerde şu değere ulaşır diye biriktirmeye veya temettüsünü düşünüyorsanız veya geri alım (buyback)düşünüyorsanız bile bu böyledir..
    ayrıca nasıl bir yaklaşım benimsediğiniz çok ama çok önemlidir..REAKTİF-PROAKTİF-İNAKTİF-PREAKTİF (çok basit olarak bu tanımları bu linkte bulabilirsiniz http://www.entarga.com/stratplan/approaches.htm)
    saygılar..
    deger derken kesinlikle fiyattan bahsetmiyorum.Market degerinden de bahsetmiyorum. Icsel degerden bahsediyorum. Yatirim yaparken kafami tamamen fiyat grafiklerinden, analistlerden arindiyorum. Firmanin ederi ne buna bakiyorum. Yillik 12.000 lira kira alacaginiz bir evi 50.000 liraya mi almak isterseniz yoksa 100.000 liraya mi almak isterseniz? eger yillik 12% getiri hedefiniz varsa bu evin degeri sizin icin 100.000 dir. Eger 24% yillik getiri istiyorsaniz bu evin degeri sizin icin 50.000 dir. Bu evi bir kere aldiktan sonra da her yil 24% ya da 12% getirinizi alip cebinize koyarsiniz. Ondan sonra bu evin bu nakit akisi bozulmadigi surece satmazsiniz. Ben boyle yapacagim. Siz istediginiz gibi yapabilirsiniz. Herkes ayni seyi yapsa zaten piyasa olusmaz.

Siz bir kere alip fiyat yukselince satarak duzenli gelirden vazgecmis oluyorsunuz. Ben ise bir kere satarak bana kar getiren degil, yillara yayilarak duzenli gelir getiren yatirim istiyorum. Bugun aldiginiz ve size yillik 12% kira getirisi getiren evi ben yarin gelip bana 40 % ucuza satin desem , panik olup satar misiniz? Arkaniza yaslanip kira gelirinizin tadini cikartmaya devam edersiniz. Hatta kira gelirlerinizi biriktirip 40% ucuzlamis fiyattan bir ev daha alirsiniz.

Pul biriktirin daha iyi bir hobidir demissiniz; sunu da eklemek istiyorum ki eger dogru pullari toplarsaniz inanin onlarda seneler sonra aldiginiz fiyatlarin cok uzerinde satilacaktir. yani ozetle dogru firma, uzun vade.

Yukarida yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

Duhul
    Mar 2013
    İkamet
    İstanbul / Sefaköy
    Gönderi
    3,897

Esas

Benim kendim icin olusturdugum strateji de soyle: (bu stratejinin dogru mu yanlis mi oldugunu ben de bilmiyorum bunu 10-15 sene sonra anlayabilecegim ancak)

Firmalarin raporlarini ve finansallarini inceleyip, kendimce goreceli bir deger biciyorum. Daha cok inandigim firmalarda bu deger daha yuksek, az inandiklarimda da daha muhafazakarca hesaplaniyor. Sonra piyasa fiyatiyla bu degeri karsilastirip, margin of safety var mi diye bakiyorum. Margin of safety bir orandan daha cok, firmaya olan hakimiyet ve inanc meselesi bence. Yani her islemde 30% MOS kullanmiyorum. kimi firmada 20% kimisinde 50% oluyor.

Yeterli MOS var ise, o an elimdeki o firmaya yatirmayi dusundugum paranin tumuyle tek seferde o fiyattan aliyorum. Ondan sonra nakit kalmadigi icin bir sonraki elime para gecen doneme kadar bekliyorum. Bir sonraki donem MOS hala korunuyorsa alima devam. Fiyat daha dusmusse MOS iyicene buyumus demek oluyor ki, alima yine devam.

Boylelikle dusen piyasalarda ortalama yapip, maliyeti dusurmus olacagimi dusunuyorum. Yukselen piyasalarda da maliyetimi artirmis olmaktan korundugumu dusunuyorum ve kafamdaki degerden daha fazla para vermis olmuyorum. Bu durumda nakitte kalip, bir sonraki yeterli MOS olusana kadar nakit biriktirip, MOS olusunca yine tek seferde tum birikmis tutarla alim yapmayi dusunuyorum.

Ha tabi ki dusen piyasada ilk alimi tek seferde yuksek tutarla yaptigim icin daha sonradan yaptigim kucuk alimlar maliyetimi cok dusurmuyor. Ama piyasanin nereden donecegini tahmin edemedigim icin de param disarda kalmamis ve daha sonradan daha yuksek tutarlar odemeye razi kalmak zorunda olmuyorum.

Yukarida yazdiklarim, sahsi goruslerimdir. Denenmis , test edilmis degillerdir. Kesinlikle yatirim tavsiyesi olamazlar. Dedigim gibi ben de bilmiyorum bu sistem basarili olacak mi olmayacak mi.
    selamlar.......

temettü kültürü yerleşmiş hedef kağıtların f/k oranlarını takip ediniz...........

f/k doygunluğa geldiğinde ( sanayi hisseleri için 12 bankacılık hisseleri için 13 ve üzeri kabul edilir /aktif yaratma ve aktif büyüklüğüyle kıyaslanır / bankacılık sektörünün aktif yaratma hızı ve büyüklüğü sanayi şirketlerinden fazla olduğundan bazen bankacılık hisselerinde f/k oranlarını 20 lerde görürsünüz........! ) alım için hamle yapabilirsiniz...........!

peki f/k niçin yükselir...........?

piyasa şirketin bilanço kalemlerini zayıf bulabilir yada büyüme hamlelerini yetersiz bulur ve geleceği negatif fiyatlar..........!

işte böyle durumlarda hisse fiyatı değer kaybederken f/k nında şişmiş olduğu görülür.........!

ve bu durumda elinizdeki hazır nakitle hedeflediğiniz hisseden belli miktarları elde edebilir ve yatırım hedefinize ulaşabilirsiniz..........

şirketin bilanço kalemleri düzeldiğinde şirket pazar payını artırdığında büyüme ye dönük yatırım hamleleri gerçekleştiğine f/k oranı daha gerilere çekilecektir ve bu durum hisse değerlemesi adına marj yaratıldığı anlamına gelir...........

bu periyotta hisse tahtasının hareketli olduğu ve prim ürettiği görülür ve fırsat kabul edilirse eğer istenilen miktarda kar realizasyonu da yapılabilir............

yani f/k tırmanıp doygunluğa ulaştıkça hissenin prim üretme yani tercih edilme hızı azalacaktır......bu aynı zamanda hisse daha fazla prim üretmeyebilir alarmıdır........beklenebilir.....hisseden çıkışlar başladığında fiyat iyi yerlere gerilediğinde tekrar maliyet yapılabilir.......

ve f/K gerilediğinde hissede iyi algılanan hikayeler var demektir ki bu zaten piyasa tarafından pozitif fiyatlanacaktır ve yukarı doğru marj oluştuğundan hisse tercih edilecek dolayısıyla prim üretecektir............!.........prim üretiminde hedeflenen noktaya ulaşıldığında kar realizasyonu fırsatı verecektir..........

yani daima f/k şiştiğinde satalım......yada f/k gerilediğinde alalım mantığı doğru orantılı işlemeyecek ve yukarıda bahsettiğimiz gibi f/k nın doygunluğu hissede satış baskısı ve değer kaybı yaratabilecek ve tersi olarak hissede f/k nın gerileyişi de marj olarak algılanacak ve hisseye talep oluşabilecek prim üretilebilecektir..........!

tercih yatırımcının........paylaşmak güzel........uygulama zorunluluğu yok........sadece objektif olmak ve gözlemlemek gerek........!
    Son düzenleme : BUZ; 07-09-2013 saat: 14:19.
    " Herkesin hırsız olduğu bir kasabada hiç kimse hırsız değildir " ...İtalyan atasözü... :)

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,258

Esas

sayın arkadaşım,
    kira geliri için evler veya dükkanlar alınız.

benim burada yanlış oldugunu düşündüğüm husus (çünkü farkındasınızdır bircok arkadasımız okuyor), hangi fiyattan alınırsa alınsın hatta düştükçe daha da alınsın derken en tepeden de maliyetlenilebileceğidir.
    özellikle temettü getirisi olan şirketlere yatırım yapılırken, mümkünse makul fiyatlardan alımın daha faydalı olacağını düşünmekteyim...tepeden alındıktan sonra beklesin maliyet düşürmeye.----

aşağıdaki grafiği bir inceleyelim bakalım temettü haricinde acaba 2002 yılından itibaren 5-7 alım satım yapsaydık ne kadar kazancımız olacaktı..
    öyle hisseyi al yat unut gitsin olmaz asla OLMAMALIDIR...

ı
    Siz bir kere alip fiyat yukselince satarak duzenli gelirden vazgecmis oluyorsunuz. Ben ise bir kere satarak bana kar getiren degil, yillara yayilarak duzenli gelir getiren yatirim istiyorum. Bugun aldiginiz ve size yillik 12% kira getirisi getiren evi ben yarin gelip bana 40 % ucuza satin desem , panik olup satar misiniz? Arkaniza yaslanip kira gelirinizin tadini cikartmaya devam edersiniz. Hatta kira gelirlerinizi biriktirip 40% ucuzlamis fiyattan bir ev daha alirsiniz.

Esas

sayın arkadaşım,

benim burada yanlış oldugunu düşündüğüm husus (çünkü farkındasınızdır bircok arkadasımız okuyor), hangi fiyattan alınırsa alınsın hatta düştükçe daha da alınsın derken en tepeden de maliyetlenilebileceğidir.
    özellikle temettü getirisi olan şirketlere yatırım yapılırken, mümkünse makul fiyatlardan alımın daha faydalı olacağını düşünmekteyim...tepeden alındıktan sonra beklesin maliyet düşürmeye.----

aşağıdaki grafiği bir inceleyelim bakalım temettü haricinde acaba 2002 yılından itibaren 5-7 alım satım yapsaydık ne kadar kazancımız olacaktı..

kira geliri icin evler alin demissiniz. Burda biraz dikkat vererek okursaniz, temettu mantigini ifade etmeye calistigimi anlarsiniz. Yani bu forumun zaten amaci temettuyle ilgilenen insanlarin goruslerini yazmasi degil mi? Benim yukarida yazdigimi dikkatli okursaniz margin of safety - guvenlik marji olmadan alim yapmiyorum dedim. Yukselen piyasada alim yapilip maliyet yukseltmemis oluyorum dedim. Her fiyattan almaya kesinlikle karsiyim. Bu yuzden satirlarca icsel deger belirenmesi lazim diye yazdim yukarida zaten. Hatta iyi firmalar bile yanlis fiyatlardan alinirsa uzun vadede bile mutlu etmez dedim.

Neyse buraya yazmak cok zaman aliyor, o yuzden daha uzatmiycam konuyu. Herkes yatirim stratejisini kendi belirlemeli. Kimse kimsenin tavsiyesini dinlememeli.

Benim de yukarida yazdiklarim hic birisi yatirim tavsiyesi degildir.

Duhul
    Mar 2013
    İkamet
    İstanbul / Sefaköy
    Gönderi
    3,897

Esas

sayın arkadaşım,

selam..........

size katılıyorum........

uygun maliyet zamanlarında düzenli ve yüklü alım yapabilenler için temettü hissesi biriktirmek belki geleceğe dönük bir yatırım anlamı taşıyabilir.........

ama sürekli uygun maliyet fırsatı yakalanamayabilir ve ek alımlarda yapılamadığı zaman ve üstüne alınan temettüler de harcanmayıp üzerine hisse olarak ilave edilemiyorsa elde var sıfır...........

aslında temettü hissesi biriktirmek maliyetli bir iştir........gıdım gıdım gidilecek yol çok uzundur....ömür biter........

e para gençken de lazım...........

birde tahta yapıcı spekülatörler uyanmışlar........düzenli temettü paylaşan şirket hisseleri para ediyor talep var diye belli bir seviyenin altına vermiyor namussuzlar.........??

bakıyorum üç kuruş temettü veren ama adı temettü kağıdına çıkmış mantar hisseleri bile tutup salmıyor çakallar.........!

şimdi bile bile bu çakallara para mı yedireceğim.......üç kuruşluk şirkete servet bağlayacağım.......?

işim olmaz..........

yani üç kuruş temettü alacağım diye bağla servetini içeri spek buharlaştırsın............?

yok baba.....ucuza alamıyorsam kapik çalışmaz........

speke yedirecek lüksüm yok..........zaten temettü sabahı verdiğini sermayeden düşüyor.......eeeeeeeee

bu nedenle benimde akadaşlara tavsiyem normal sulh şartarında kar eden ve bunu temettü olarak paylaşan şirket hisselerini olağanüstü batak ekonomi zamanlarında kapitalleri varsa çok uygun seviyelerden toplamalarıdır.........

sabrederlerse işler düzeldiğinde temettülerine yüksek temettü verimiyle kavuşmuş olurlar.........

yoksa 50 liradan al kağıdı bide kar edemesin temettü verimi %6..7 lerde kalsın.......gıdım gıdım her ay düzenli alacam diye bayıl paraları pahalı pahalı sonra hesapla dur şu kadar temettü alacağım diye..........?

eee faiz %10 iken benim elimdeki maliyete göre temettü verimi en az %10 olmalı ki teselli bulayım değil mi ya........

bağla içeriye bütün hayatını........?....ya bide tepetaklak oldu sermayen eridi........herşeyi hesap edeceksin........

herşey temettü değil.........fırsatlar oluştuğunda elbette alacak ve satacaksın......borsanın varoluş dinamiği bu....!

yoksa tut içeride lök gibi o sana baksın sen ona........halbuki paran çalışmalı işlemeli ..........

adamın biri yazmış.........

işte hiç dokunmadan temettüleride yemeden ilave alımlarla şu kadar yılda bu kadar kağıdın oluyomuşda..........??

kardeşim zaten adamın parası olsa Türkiye şartlarında 30 yılını hisse biriktirme işine niye bağlasın.......

adam genç.....adam evli.....çolul çocuk.....ev lazım arsa lazım...özenecek araba alacak...çocuklar büyüyecek okuyacak.........

nereye hiç dokunmadan biriktiriyon......bu dediğini memlekette kaç kişi yapabiliyor......başarı yüzdesi ne.......bunu yapabilen ve 30 yıl sonunda servete kavışanların gelir durumu ne........?

adam zaten bunu yapabilir gelir lüksüne sahip olabildiği için başarılı oluyo........!

yani hiç dokunmadığı ellemediği ve sürekli düzenli alımlarla biriktirebildiği senedi onun için atıl bir paranın bir yatırıma dönüşmesi.....hepsi bu..........

milyon adetlerde temettü hissesi olan kalantorlar tanıyorum........ama herif blok girmiş.....2001 krizinde imkb bloke durumdayken en baba hisseleri ölü fiyatına toplamış.......!!!

yani yine büyük para büyük kazanmış..........!!

diğer tarafta hayal taciri yazmış.......düzenli biriktir 30 sene sonra zengin ol........

30 sene yaşarsan tabii..........??

tanrım.....30 yıl......hemde türkiye şartlarında bir ülkede..........????

yani kimse kimseye almadan bedava bişey vermiyor arkadaşlar......temettünün iyisi de parayla hemde epey bi............???

tahta yapıcı niye yedirsin sana 20 liradan tüpraşı........ama 40 liradan aldığında da işte sana en kral sezonda bile temettü getirisi taş çatlasa yine bir mevduat faizi.........!!!!!

bu nedenle şu zaman şu kadar aldım bak şu kadar oldu cinsinden temettü masalları biraz umut ticaretine benziyor......ve buna gıcık oluyorum........

ha kalmıştır dedenden miras gidip 1 milyon liraya uygun bir zaman kollayıp iyi bir temettü hissesini toplarsın 250 bin adet......işte bu yıllık bazda parlak bir getiridir derim...........gerisi cep harçlığı.........

daima gerçek yaşam koşullarında hayal kuralım derim....daha faydalı olur........

saygılar herkese.........
    Son düzenleme : BUZ; 07-09-2013 saat: 16:27.
    " Herkesin hırsız olduğu bir kasabada hiç kimse hırsız değildir " ...İtalyan atasözü... :)

Sayfa 239/277 İlkİlk ... 139189229237238239240241249 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •