Sayfa 1/143 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 1143 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Birinci Vazife

 1. #1
  Duhul
  Jul 2005
  Gönderi
  12,192
  Blog Yazıları
  8

  Esas Birinci Vazife

  Ey Türk Gençliği!

  Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

  Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

  Ankara, 20 Ekim 1927

 2. #2

  Arrow Gençliğe Hitabe

  Gençliğe Hitabe içinde isabetsiz tek kelime yok. Atatürk sanki zamanda yolculuk yapıp bu günleri ve yakın geleceği yaşamışçasına 79 yıl önceden uyararak bizleri vazifelendirmiş.

 3. #3

  Esas

  Gercekten her kelimesi anlam yuklu....

 4. #4
  Duhul
  Jan 2004
  İkamet
  Istanbul ve Kanada
  Yaş
  63
  Gönderi
  11,395
  Blog Yazıları
  6

  Esas

  Ataturku anlamak demek yaptiklarini, dusuncelerini duzgun yorumlayabilmek demektir.
  Yasadigi YUZYIL'in en basta gelen lideri konumundaki Mustafa Kemal Ataturk'un kiymetini bilen, yaptiklarini takdir eden, onca devlet baskani varken mevcut durum icerisinde onun bizlere biraktigi emanetlere, degerlere sahip cikmamak mevcut zenginlikleri ve halihazirdaki MOZAiK yapisi ile Ortadoguda cok buyuk bir devlet olmak yolunda emin adimlarla ilerleyen Turkiyemizin Onunu Tikamak demektir.
  Nufusunun cogunlugunun Musluman oldugu Ulkemizde, Musluman bir ulke olmamiza ragmen Seriat ile degil ama Demokrasi ile yonetilen DUNYADAKi TEK DEVLET Konumunda olmamiz Mustafa Kemal Ataturk sayesindedir.
  Ulkemizin bu ozelligi (Istiklal ve Cumhuriyet) Diger islam ulkeleri arasinda oldugu kadar Batili ulkeler arasinda bile GIPTA ile izlenmektedir. Ulkemizin Halihazidaki Mevcut bu satatusunu cekemeyen ulkeler cok fazladir.

  Turkiye Cumhuriyetine mahsus bu Ozellik Ulkemizi Dunyada bambaska bir konuma tasimaktadir, sahip olduklarimizin ve bize birakilan emanetin kiymetini bilelim..

  Saygilarimla,

  Bikmisbroker

 5. #5
  Duhul
  Feb 2005
  İkamet
  İstanbul
  Yaş
  34
  Gönderi
  2,673
  Blog Yazıları
  3

  Esas

  Dün gece bir rüya gördüm hayırdır inşallah
  Okulun konferans salonu gibi bir yerdi, ama çevresinde binalar vardı. Duvarlar yerine binalar. Her pencerisinde pis bir hazırlık vardı. Yüzlerini boyunlarını pkk yı simgeleyen paçavralar saran tipler doldurdu bir anda bütün pencereleri. Hemen ardından slogan atmaya başladılar. Çok kalabalıklardı. Bir anda herkes birbirine bakıyor ve çok korkuyordu. Bir arkadaşımız sırf korkusundan onların slogananına katıldı. Biz yanında olan biteni anlamaya çalışıp karar verme aşamasındaydık. Bütün bu olanlar sadece 1-2 saniyeden ibaretti. Tam o anda çok yakın bir arkadaşım "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" diye bağırarak bir başlangıç yaptı. Ben içimden neden ben ilk başlayan değildim diye düşündüm. Sadece bir rüyaydı ama ben o anda gerçekten çok üzgündüm. Ardından herkes bize katıldı, daha sonra grup gözden kayboldu. pkk nın azdığı şu sıralarda sadece aklımda birikenlerin bir sonucuydu aslında bu rüya. Herzaman lider siz olamazsınız, ama mutlaka lidere katılacak vaktiniz olacaktır. Atamızın dediği gibi, Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcut.
  "Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türk'üm diyene !"
  Mustafa Kemal Atatürk


 6. #6
  TÜRKTRADER Guest

  Esas

  AtatÜrk'Ün GenÇlİĞe Hİtabesİ Bİr Duvar SÜsÜ DeĞİl,erken Uyari Sİstemİdİr.

 7. #7
  Duhul
  Jan 2004
  İkamet
  Kütahya
  Yaş
  35
  Gönderi
  4,689
  Blog Yazıları
  9

  Esas

  Ne yazsak ne söylesek az gelir.
  Bir konuşmayla insan hem gecmisi hemde gelecegi böyle güzel mi özetler?

 8. #8

  Esas

  ne büyük bir önder dir ki fukaralıktan mahvolmuş bir toplumu ikna ederek üniversal ülküler etrafında toplamayı becerebilmiş ,sadece geçmişe değil de geleceğe de asla sönmeyecek,her daim baki mesajlar bırakabilmiş
  bir insan

  ne kutlusun ki uzun zamandır sensisiz biz sana inananlara çok uzun zamandır yine de senin bıraktığın ilke ve devrimler(bazı mankafalılara göre inkilaplar ) ) genlerimize işlenmiş durumda

  SEN MERAK ETME, RAHAT UYU EMİNİM Kİ BİZLERİ YUKARIDAN BİR YERDEN GÖZLÜYORSUNDUR

  BU ÜLKENİN GENÇLİĞİ ,AKLI BAŞINDA OLAN İNSANLARI HER ZAMAN VE ASLA SAPMADAN SENİN GÖSTERDİĞİN YOLDA GEREKİRSE ÖLÜMÜNE İLERLEYECEKTİR

  ASLA VE ASLA GÖZÜN ARKADA KALMASIN

  RAAHT UYU SEVGİLİ PAŞAM

Sayfa 1/143 1231151101 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •