Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 40 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Kime "Şehit" denir? Şehit Varislerinin Maddi Hakları Nelerdir?

 1. #1
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas Kime "Şehit" denir? Şehit Varislerinin Maddi Hakları Nelerdir?

  Gün geçmiyorki bir terör olayında, çatışmada, trafik kazasında asker ölmesin..

  En son Afganistan'da bir helikopterin düşmesi sonucunda, 12 asker öldü..

  Haberlerde dileyen dilediği gibi bu askerlere "şehit" sıfatını uygun gördü. Dileyen bu dinsel yönü ağır basan sıfatı uygun görmedi..

  Aslında olayın iki yüzü var:

  - Dini boyutu
  - Resmi (devletle ilgili olan) boyutu..

  Dini boyutunu tartışmak bendenizi aşacağı için, sadece devletle ilgili kısmını (objektif, hukuki) burada özellikle ele alacağım..

  Malum, şehitlik dini bir mertebe olmak yanında, ölenin varislerinin hak edeceği tazminat, yardım, indirim ve türlü çeşitli maddi haklar açısından önem kazanmakta..

  Bu temelde "şehitlik" ya da "şehit olma hali"nin objektif olarak belirlenmesi gerekiyor..

  TSK nde bu durumu belirleyen bir MSB yönergesi var..

 2. #2
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  Silahlı Kuvetler içindeki can kayıplarında Yüksek Askeri İdare Mahkemesi şehitlik mertebesinin kararını veriyor. Yönergede askerler için dikkat çekici ayrımlar var.  Silahlı Kuvetler içindeki can kayıplarında Yüksek Askeri İdare Mahkemesi şehitlik mertebesinin kararını veriyor.  Yüksek Askeri İdare Mahkemesi askerliği sırasında hayatını kaybeden bazı yükümlülere şehadet belgesi vermedi. Gerekçe durumun şehitlik yönergesine uygun olmaması. Muhterif örnek davalar açan aileler duruma tepkili. İstedikleri çocuklarının şehit sayılması ve şehadet belgesi yükümlülüklerinin yerine getirilmesi.  Milli Savunma Bakanlığı’nın şehitlik yönergesi şehit olma halini düzenliyor. Yönergeye göre harpte fiili ateş altında ölenler şehit sayılıyor. Eiğitim sırasındaki kayıp ise yetkili makamlarca görevlendirmeye bağlı tutuluyor. Yönergede en dikkat çekici ayrımsa hava ve denialtı kazasında ölenlerin şehit, kara araçlarıyla ölenlerin şehit sayılmaması.  ŞEHİT TANIMI  - Fiilen ateş altında ölenler.  - Harpte yaralanıp tedavi sırasında ölenler.  - İç güvenlik görevlerinde veya terör ve anarşi ile mücadelede ölenler.  - İç güvenlik görevinde yaralanıp tedavi sırasında ölenler.  Eğitim Yada Tatbikat Yapan Askerlerden
  - Görev sırasında veya görev yerinden ayrıldıktan sonra meydana gelen olayda ölen.  - Görev sırasında yaralanıp da sonradan bu yaranın sebep ve tesiriyle ölen.  - Kaçakçılığın men ve takibinde çatışmada ölenler.  - Sınır emniyet hizmetlerinde iken silahlı çatışmada ölenler.  - Sınır emniyet hizmetine yönelik faaliyetler sırasında kaza ve olaylarda ölen.  - Aileleri istediği takdirde; ölen savunma bakanları, orgeneraller ve oramiraller.  - TSK mensubu ve ayrılanlardan asker olmaları nedeniyle teröre maruz kalmaları sonucu ölenler.  - Herhangi bir askeri tesisin afetlere maruz kalması sonucu ölenler.  - Vazifeli olarak askeri uçak veya helikopter, gemi ve denizaltının herhangi bir sebep ile düşmesi, batması, infilak etmesi sonucu ölenler.


  - Görev için yurt dışında bulunan TSK personelinden; bu görevlerinden dolayı maruz kaldıkları tedhiş veya suikast sonucu ölenler.  http://www.memurlar.biz/haber/iste-t...i--234626.html

 3. #3
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  Forumun Borsa bölümünde ""GAZİLERİMİZE, ŞEHİT ailelerimize sahip çıkabiliyor muyuz? Biz ne yapıyoruz?" başlığındaki sorunun bir bölümünü karşılayan, devletin şehit yakınlarına yaptıklarını, belki içimizi bir nebze olsa rahatlatır diye görmekte yarar var..


  İzmir Şehit Aileleri yardımlaşma sitesinden aynen aldığım bölümde şunlar belirtilmiş:


  A. ŞEHİT VARİSLERİNE YAPILAN YARDIMLAR.

  (1)K.K.K.LIĞI İLK DESTEK YARDIMI (UZMAN ERBAŞ, ERBAŞ/ER) :

  ŞEHİT OLAN UZMAN ERBAŞ, ERBAŞ VE ERLERİN AİLESİNE CENAZEDE YAPACAKLARI MASRAFLARI KARŞILAMALARI MAKSADIYLA PARA YARDIMI YAPILMAKTADIR.

  (2)GENELKURMAY BAŞKANLIĞI İLK DESTEK YARDIMI (SB./ASTSB.) :

  ŞEHİT OLAN SUBAY VE ASTSUBAYLARIN AİLESİNİN ACİL İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK MAKSADIYLA ŞEHİT AİLESİNE PARA YARDIMI GÖNDERİLMEKTEDİR.

  (3) NAKDİ TAZMİNAT (SB./ASTSB./UZM.ERB./ERBAŞ-ER) VERİLMESİ :

  2330 SAYILI NAKDİ TAZMİNAT VE AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDAKİ KANUN GEREĞİ AŞAĞIDA BELİRTİLEN YASALAR KAPSAMINDA ŞEHİT OLAN VEYA VEFAT EDEN PERSONELİN KANUNİ VARİSLERİNE NAKDİ TAZMİNAT ÖDENMEKTEDİR. BU YASALAR DAN;

  (A) 3713 SAYILI TERÖRLE MÜCADELE KANUNU,

  (B) 2453 SAYILI YURT DIŞINDA GÖREVLİ PERSONELE NAKDİ TAZMİNAT VERİLMESİ VE AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA KANUNU,

  (C) 3497 SAYILI KARA SINIRLARININ KORUNMASI VE GÜVENLİK HAKKINDA KANUNU KAPSAMINDA ŞEHİT OLAN VEYA VEFAT EDEN PERSONELE MSB.LIĞINCA NAKDİ TAZMİNAT ÖDENMEKTE,

  (D)2629 SAYILI UÇUŞ, PARAŞÜT, DENİZALTI, DALGIÇ VE KURBAĞA ADAM HİZMETLERİ TAZMİNAT KANUNU KAPSAMINA GİRENLERİN KANUNİ VARİSLERİNE NAKDİ TAZMİNATLARI İSE BİRLİK KOMUTANLIKLARINCA ÖDENMEKTEDİR.

  (4) T.C.EMEKLI SANDIGI GENEL MÜDÜRLÜGÜNCE MAAŞ BAĞLANMASI, EMEKLİ İKRAMİYESİ VERİLMESİ, TÜTÜN VE ALKOL ÜRÜNLERİNİN SATIŞ BEDELLERİNDEN PAY VERİLMESİ VE ÖĞRENİM YARDIMI YAPILMASI:

  (A) MAAŞ BAĞLANMASI (SB./ASTSB./UZM.ERB./ERB.ER) :

  5434 SAYILI EMEKLİ SANDIĞI KANUNUNA GÖRE HİZMET SÜRESİ 30 YILDAN AZ OLAN ŞEHİT PERSONELİN EŞİ, ÇOCUKLARI, BABA VE ANNESİNE 30 YIL ÜZERİNDEN, HİZMET SÜRESİ 30 YILDAN FAZLA HİZMETİ OLANLARA DA FİİLİ VE İTİBARİ HİZMET SÜRELERİ TOPLAMI ÜZERİNDEN T.C.EMEKLİ SANDIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE MAAŞ BAĞLANMAKTA-DIR.

  (B) EMEKLİ İKRAMİYESİ VERİLMESİ (SB./ASTSB./UZM.ERB.) :

  ŞEHİT OLANLARIN VARİSLERİNE 30 YIL HİZMET YAPMIŞ GİBİ EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDENMEKTEDİR.

  (C) TÜTÜN VE ALKOL ÜRÜNLERİNİN SATIŞ BEDELLERİNDEN PAY VERİLMESİ (SB./ASTSB./ UZM.ERB./ERB.ER) :

  ŞEHİT OLAN PERSONELİN DUL VE YETİMLERİNE T.C.EMEKLI SANDIGI GENEL MÜDÜRLÜGÜNCE TÜTÜN VE ALKOL SATIŞ ÜRÜNLERİNİN BEDELLERİNDEN PAY VERİLEREK YILDA BİR KEZ PARA YARDIMI YAPILMAKTADIR.

  (Ç) ÖĞRENİM YARDIMI (SB./ASTSB./UZM.ERB./ERB.ER) :

  ŞEHİT PERSONELİN ÖĞRENİM GÖRMEKTE OLAN ÇOCUKLARINA T.C.EMEKLİ SANDIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE ÖĞRENİM YARDIMI YAPILMAKTADIR.

  (5) ORDU YARDIMLAŞMA KURUMU YARDIMI (SB./ASTSB./UZM.ERB.)

  OYAK GN.MD.LÜĞÜNCE 205 SAYILI KANUN GEREĞİNCE, SUBAY, ASTSUBAY VE ÜYE OLMALARI HALİNDE UZMAN ERBAŞLARIN ÖLÜMLERİ HALİNDE ÖLÜM YARDIMI YAPILIR.

  (6)TOPLU KONUT KREDİSİ VERİLMESİ (SB./ASTSB./UZM.ERB./ERB.ER)

  5434 SAYILI T.C.EM.SAND KANUNUN 64. MADDESİ; 2330 VE 2453 SAYILI YURTDIŞINDA GÖREVLİ PERSONELE NAKDİ TAZMİNAT VERİLMESİ VE AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDAKİ KANUN İLE, 2629 SAYILI UÇUŞ, PARAŞÜT, DENİZALTI, DALGIÇ VE KURBAĞA ADAM HİZMETLERİ TAZMİNAT KANUNU KAPSAMINDAKİ GÖREVLERİ NEDENİYLE ŞEHİT OLANLARIN ÖNCELİK SIRALAMASINA GÖRE:

  - MAAŞA BAĞLANAN DUL EŞİNE,

  - MAAŞA BAĞLANAN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU BABA VEYA ANNESİNE, BU KREDİ VERİLİR.

  (7)KAMU KONUTLARINDAN YARARLANMA VE KİRA YARDIMI (SB./ASTSB./UZM.ERB.) :

  3713 SAYILI TERÖRLE MÜCADELE KANUNUNUN 21. MADDE (B) FIKRASI GEREĞİ YURTİÇİNDE VEYA YURTDIŞINDA KAMU KONUTLARINDAN YARARLANMAKTA İKEN ÖLENLERİN AYLIĞA MÜSTEHAK DUL VE YETİMLERİ BİR YIL SÜREYLE LOJMAN KİRASI VE YAKIT PARASI OTURAN TARAFINDAN KARŞILANMASI KAYDIYLA YARARLANMASINA DEVAM ETTİRİLİR. BU SÜRE SONUNDA İKAMETGAH OLARAK KULLANACAKLARI YURTİÇİNDEKİ TAŞINMAZIN KİRA BEDELİDE ON YIL SÜRE İLE DEVLETÇE KARŞILANIR.

  (8)HALK BANKASI DESTEK KREDİSİ (ŞEHİT DUL YETİMİ) YARDIMI ;

  TERÖRLE MÜCADELEDE ŞEHİT OLAN PERSONELİN KANUNİ VARİSLERİNE İŞ YERİ AÇMA-LARI İÇİN T.C.HALK BANKASI ŞUBELERİNCE ŞEHİT DUL VE YETİMİ KREDİSİ VERİLİR.

  (9) ŞEHİT YAKINLARINA İŞ TEMİNİ :

  3713 SAYILI TERÖRLE MÜCADELE KANUNU KAPSAMINDAKİ OLAYLARDA TERÖR EYLEMLERİ NEDENİ VEYA ETKİSİYLE ŞEHİT OLAN KAMU GÖREVLİLERİ İLE ERBAŞ VE ERLERİN YAKINLARINDAN BİRİNE KAMU VE ÖZEL SEKTÖRDE İŞ VERİLMESİ HUSUSU 4131 SAYILI KANUN İLE DÜZENLENMİŞ OLUP UYGULAMA İÇİŞLERİ BAKANLIĞINCA YÜRÜTÜLMEKTEDİR.

  http://www.sehitaileleri.org/sehitlik_islemleri.php

 4. #4
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  B. ŞEHİT VARİSLERİNE YAPILAN MADDİ YARDIMLAR DIŞINDA TANINAN DİĞER HAKLARI ŞUNLARDIR:


  (1) ŞAHADET BELGESİ :

  ŞEHİT OLAN PERSONELE BİRLİK KOMUTANLIĞINCA ŞAHADET BELGESİ DÜZENLEYEREK AİLESİNE GÖNDERİLMEKTEDİR.

  (2) BAYRAK VERİLMESİ :

  ŞEHİDİN TABUTUNA SARILI BAYRAK BİR KUTUYA KONARAK ERKEK ÇOCUĞUNA YOKSA BABASINA VERİLİR.

  (3) MADALYA VE BERAT VERİLMESİ :

  ŞEHİT OLAN PERSONELİN VARİSLERİNE BAKANLAR KURULU KARARI İLE DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VE BERATI VERİLMEKTEDİR.

  (4) ŞEHİDİN KENDİSİNDEN SONRAKİ KARDEŞİNİN ASKERLİKTEN MUAF TULULMASI (YD. SB./ ERB.ER) :

  ŞEHİT PERSONELİN KENDİSİNDEN SONRA ASKERLİK SIRASI GELEN İLK ERKEK KARDEŞİ İSTEKLİ OLMADIKÇA 1111 SAYILI YASA GEREĞİNCE SİLAH ALTINA ALINMAZ.

  (5) ŞEHİT KARDEŞLERİNİN İKAMETGAHLARINA YAKIN BİR YERDE ASKERLİK HİZMETİNİ YAPMASI (SB./ASTSB./UZM.ERB./ERB.ER) :

  ŞEHİT PERSONELİN KARDEŞLERİ, EĞİTİM MERKEZLERİNDEKİ EĞİTİMLERİNİ MÜTEAKİP İKAMET YERLERİNE VEYA ASKERLİK ŞUBELERİNE YAKIN BİRLİK, KURUM VE KARARGAHLARA TERTİP EDİLİR.

  (6) HASTAHANELERDEN YARARLANMA :

  MAAŞ BAĞLANAN EŞ, ÇOCUK, ANNE VE BABALARA SAĞLIK KARNELERİ T.C.EMEKLİ SANDIĞI TARAFINDAN VERİLEREK HASTAHANELERDEN FAYDALANMALARI SAĞLANIR.

  (7) ASKERİ HASTAHANELERE GİRİŞ İÇİN KİMLİK KARTI VERİLMESİ :

  TSK. KİMLİK KARTI YÖNERGESİ (MSY.52-7(A)) GEREĞİ, ŞEHİT SUBAY, ASTSUBAY VE UZMAN ERBAŞLARIN DUL EŞLERİ, ìYALNIZ ASKERİ HASTAHANELERE GİRİŞ İÇİN GEÇERLİDİRî KİMLİK KARTLARI BAĞLI BULUNDUKLARI ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIKLARIN-CA VERİLİR.

  (8) ORDUEVLERİNDEN YARARLANMA (SB./ASTSB.) :

  ŞEHİT SUBAY, ASTSUBAY ANNE VE BABALARINA, GARNİZON K.LIKLARINCA TANINMIŞ KİŞİ ADDEDİLEREK ORDUEVLERİNDEN GÜNÜBİRLİK İSTİFADELERİNE İMKAN TANINMIŞTIR.

  (9) ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDEN YARARLANMA (YAZ/KIŞ) :

  ŞEHİT SUBAY, ASTSUBAY EŞ VE ÇOCUKLARINA ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDEN DAHA ÇOK FAYDALANMALARI İÇİN (+10) PUAN VERİLMEKTEDİR.

  (10) ULAŞIM ARAÇLARINDAN ÜCRETSİZ İSTİFADE (SB./ASTSB./UZM./ERB.ER) :

  TERÖRLE MÜCADELEDE ŞEHİT OLANLARIN DUL KALAN EŞLERİ VE REŞİT OLMAYAN ÇOCUKLARINA, MAAŞ BAĞLANAN ANNE VE BABALARINA, YURTİÇİNDE DEVLET DEMİRYOL-LARINDA, DENİZYOLLARI ŞEHİR HATLARINDA VE BELEDİYE TOPLU TAŞIT ARAÇLARINDA ÜCRETSİZ SEYAHAT ETME İMKANI TANINMIŞTIR.

  (11) 2684 SAYILI KANUNA GÖRE İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİMDE PARASIZ YATILI VEYA BURSLU ÖĞRENCİ OKUTMA VE BUNLARA YAPILACAK SOSYAL YARDIM :

  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA TESPİT EDİLECEK KONTENJAN KADAR ŞEHİT ÇOCUKLARI SINAVSIZ OLARAK PARASIZ YATILI ÖĞRENCİLİĞE ALINARAK PARASIZ EĞİTİM YAPMA İMKANI SAĞLANMIŞTIR.

  (12) OKULLARA ÖNCELİKLE ALINMA :

  GİRİŞ KOŞULLARINI TAŞIYAN ŞEHİT ÇOCUKLARI İLE ÖZ KARDEŞLERİ ASKERİ OKULLARA GİRİŞTE BELİRLENEN ORANDA PUAN ALMALARI HALİNDE GİRİŞ NOTLARINA DEĞİŞİK ORANLARDA NOT İLAVESİ YAPILARAK ASKERİ OKULLARA GİRMELERİ SAĞLANMIŞTIR.

  (13) ŞEHİT SB./ASTSB. ŞAHSİ TABANCALARININ VARİSLERİNE DEVRİ :

  ŞEHİT PERSONELİN ANNE, BABA, EŞ VE ÇOCUKLARINA ŞEHİT VARİSİ OLDUĞUNU BELGE-LEMELERİ ŞARTIYLA İL EM.MD.LÜKLERİNCE SİLAH BULUNDURMA RUHSATI VERMEKTEDİR.

  (14) YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI YURTLARDAN ÖNCELİKLE YARARLANMA :

  ŞEHİT ÇOCUKLARI DURUMLARINI BELGELEMELERİ HALİNDE YURTLARDAN ÖNCELİKLİ OLARAK FAYDALANMALARI SAĞLANMAKTADIR.

  (15) ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI (SB./ASTSB/UZM.ERB./ERB-ER)

  3713 SAYILI TERÖRLE MÜCADELE KANUNU İLE 2330 SAYILI NAKDİ TAZMİNAT VE AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA KANUNKAPSAMINA GİRENLERDEN GÖREVİ ESNASINDA ÖLENLERİN MAAŞ ALAN DUL EŞİ, REŞİT OLMAYAN ÇOCUKLARI İLE ANNE VE BABALARI YURT İÇİNDE DEVLET DEMİR YOLLARINDA, DEMİRYOLLARI ŞEHİR HATLARINDA VE BELEDİYE TOPLU

  TAŞIM ARAÇLARI İLE BELEDİYE TARAFINDAN KURULANŞİRKETLER VE ÖZEL FİRMALAR ARACILIĞIYLA YAPTIRILAN TOPLU TAŞIM İŞİNDE KULLANILAN ARAÇLARDA ÜCRETSİZ SEYAHAT EDEBİLİR.

  (16) TELSİM ìONUR HATî UYGULAMASI (SB./ASTSB./UZM.ERB./ERB-ER)

  TELSİM A.Ş.GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ŞEHİT PERSONELİN 1 NCİ DERECE YAKINLARINA HİZMET AMACIYLA ìONUR HATî UYGULAMASI VERİLMEKTEDİR.

  (17) YÜKSEK ÖĞRETİM KATKI PAYI ALINMAMASI (SB./ASTSB./UZM.ERB./UZM.-ER)

  ŞEHİT OLAN PERSONELİN GERİDE KALAN ÇOCUKLARINDAN YÜKSEK ÖĞRENİM KURUM- LARINDA ÖĞRENİM GÖRENLERDEN YÜKSEK ÖĞRENİM KATKI PAYI ALINMAMAKTADIR.

  (18) MEHMETÇİK VAKFI (ERBAŞ/ER) YARDIMI:

  ŞEHİT OLAN VEYA HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN VEFAT EDEN ERBAŞ VE ERLERİN VARİSLERİNE HER YIL BELİRLENEN ORANDA ÖLÜM YARDIMI YAPILMAKTA, ÇOCUKLARINA İSE ÖĞRENİM YARDIMI VERİLMEKTEDİR.


  http://www.sehitaileleri.org/sehitlik_islemleri.php

 5. #5
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  Konunun dini boyutunda durum biraz karmaşıktır..

  Ölen kişinin iman derecesinden, ölme sebebine göre çok daha farklı koşullar sıralanmaktadır..

  Ayrıca bu temelde şehitlik mertebeleri de farklı olabilmektedir..

  Konunun bu boyutu beni aşar..

  Ancak şunu söylemekle iktifa edeyim..

  Devletin şehit kabul ettiği birisi dini açıdan şehit kabul edilmeyebilir..

  Zaten olayın en çok ses getiren boyutu da budur..

 6. #6
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  Olayın dini boyutu hakkında fikir vermek üzere bulabildiğim bir adet yazıyı fikir vermek üzere bilginize sunuyorum..

  Sözkonusu yazıda "şehitliğin" dini bir rütbe olduğundan hareketle olayın resmi ve dini açıdan farklı ele alınmasının yarattığı sıkıntı vurgulanmakta..


  Şehitlik Yönergesi...


  “Şehid”, Kur’an ve Sünnet’te yer alan ve esas itibariyle sadece İslam’a has olup İslam tarafından tanımlanan bir kavram. Kavramın aslı da, nesli de, içeriği de, mahiyeti de İslam tarafından belirlenmiş ve başka bir dinde veya sistemde böyle bir kavram yok.

  Eğer herhangi bir sistem “şehid” kavramını kullanıyorsa bu, terimi İslam’dan alıp içini kendince doldurmuş anlamına gelir. Eğer kavramın İslam’daki aslına bakmazsak, “demokrasi şehidi”, “devrim şehidi”, “basın şehidi”, “falan-filan şehidi” gibi kavramlar türetilecek; sadece İslam’a ait olan “şehadet” kavramının anlamı değiştirilecektir.  Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 3. Dairesi’nin, bir dava üzerine aldığı 04.12.2003 tarihli ve “E.2003/733” ve “K.2003/195” nolu kararda, bir kimsenin şehid sayılabilmesi için “Şehitlik Yönergesi” hükümlerine uygun olarak ölmesi gerektiği belirtiliyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan ve “şehitlik mertebesi”ne karar verme yetkisini TSK’ya veren karara göre, bir kimsenin şehid kabul edilebilmesi için taşıması gereken şartlar şöyle gruplandırılıyor:

  Harpte: Fiilen ateş altında ölenler, yaralanıp tedavi sırasında ölenler, iç güvenlik görevlerinde veya terör ve anarşi ile mücadelede ölenler, iç güvenlik görevinde yaralanıp tedavi sırasında ölenler.

  Eğitim ya da tatbikatta: Görev sırasında veya görev yerinden ayrıldıktan sonra meydana gelen olayda ölenler, görev sırasında yaralanıp da sonradan bu yaranın sebep ve tesiriyle ölenler, kaçakçılığın men ve takibinde çatışmada ölenler, sınır emniyet hizmetlerinde iken silahlı çatışmada ölenler, sınır emniyet hizmetine yönelik faaliyetler sırasında kaza ve olaylarda ölenler.

  Diğer: Ailelerinin istemesi halinde, ölen savunma bakanları, orgeneraller ve oramiraller, TSK mensubu ve ayrılanlardan asker olmaları nedeniyle teröre maruz kalmaları sonucu ölenler, herhangi bir askeri tesisin afetlere maruz kalması sonucu ölenler, vazifeli olarak askeri uçak veya helikopter, gemi ve denizaltının herhangi bir sebep ile düşmesi, batması, infilak etmesi sonucu ölenler, görev için yurtdışında bulunan TSK personelinden bu görevlerinden dolayı maruz kaldıkları tedhiş veya suikast sonucu ölenler.  İslami kaynaklara göre ise aşağıdaki hal üzere ölenler şehid sayılıyorlar:

  Öldürülmeden önce şehid gibi yaşama şartı: Allah’a olan kulluk görevlerini Allah için ve ve Allah’ın emrettiği gibi yerine getirenler, hayatını sadece ve bütün yönleriyle Allah’ın hükümlerine teslim edenler, canını Allah yolunda vermeye hazır olanlar; “Allahuekber”i ilke, “Lailaheillallah”ı hayat, “Muhammederrasulullah”ı da kılavuz edinenler; “sahih iman” ve “salih amel” üzere olanlar; Allah’tan başka otorite, Kur’an’dan başka düstur, Rasulullah’tan başka önder tanımayanlar; hayatını “tevhid” davasına vakfedenler; İslam’ın her şeyini her alanda yaşamaya ve hayatın bütününe hakim kılmaya çaba sarf edenler; çocuklarını tağuta kölelik etsinler diye değil, tağutların saltanatlarını yerle bir etsinler diye yetiştirenler; “sadece Allah’ın emir ve yasaklarına uyma”yı ilke edinenler; Allah’ın dışında rab ve ilah edinmeyenler...

  Allah için cihad etme şartı: Allah için yaşayanlar; Allah için savaşanlar; İslam’ın hakim olmadığı, küfür mefhumunun ve küfür düzeninin hakim olduğu, insanların Allah’ın hudutları dahilinde yaşamadıkları, Müslümanların idare etmediği bir sistem içinde, orayı değiştirip Allah’ın hükümlerinin hayata hakim kılınması için mücadele edenlar; İ’lây-ı Kelimetullah davasını sürdürenler; cihad ve şehadet aşkıyla hayatlarını tevhid inancının hakimiyeti için kurban edenler; tağutlara ve sahte ilahlara isyan edenler; bütün beşeri sistemlerin iptal edilerek Kur’an’ın hakim olup uygulanması için mücadele edenler; kafirlere ve zalimlere başkaldıranlar; haksızlığın ve zorbalığın karşısında hakkı olduğu gibi savunanlar; kula kulluğu reddedenler; Şeriat’ın temel hedeflerini tahrib edenlere karşı mücadele edenler; Müslümanca yaşayıp Müslümanca ölenler...  “Şehid”, sadece İslam’a ait bir kavram. Bu yüzden kavramın İslam’a göre ne anlama geldiği çok önemli. Zira, mesela bir kimse, bir cümle söylese de ona “Besmele” adını verse, bu İslam’daki “Besmele”nin yerini tutmaz. Bir kitap oluştursa ve ona “Kur’an” dese, bu Allah tarafından indirilen Kur’an’ın yerine geçmez. Aynen onun gibi, bir kimse bir hale “şehitlik” adını verse, o halin İslami anlamda şehitlik sayılabilmesi için, kavramın İslam’daki aslına bakmak gerekmez mi? “Şehid” ve “şehadet” gibi iki ulvi kavramı sıradan bir “mevzuat meselesi” haline getirmek ne derece doğru?

  Mevzuata göre şehidlik, asker kişinin görev esnasında veya göreve dair bir hal üzere ölmesiyle teşekkül ediyor. Mevzuatın hükmüne göre, ölen kişide aranan şartların esasını “asker” olması teşkil ediyor. İnancına-itikadına, haline-yaşantısına, amacına-hedefine, yoluna-istikametine, niçin veya ne adına savaştığına vs. bakılmıyor.

  İslam’a göre ise şehid olmada ölçü, “Allah’ın rızası” olarak belirleniyor. Sadece Allah rızası için, O’nun adını yüceltmek için mücâdele eden ve bu yolda canını veren kişi şehid sayılıyor. Bu nedenle, İslam’ın tamamını veya bir kısmını inkar eden, savaş alanında ve vatan savunmasında ölse de İslam’a göre şehid sayılmıyor. Zira İslam’a göre “şehadet makamı” ve “şehidlik” insanlar nezdinde değil Allah indinde değer taşıyan İslami bir rütbe olarak vasıflandırılıyor ve beşeri sistemlerin bekası için savaşıp ölenlerin bu rütbeye ulaşamayacağı öngörülüyor. Hayatını şehid olarak yaşamayanın şehid olması sözkonusu edilmiyor.

  Sonuç: “Şehid” kavramının ne anlama geldiğini “mevzuat”a ve “İslam”a göre yorumsuz olarak sunduk. Şimdi dileyen, kendine hitap edeni alıp ona göre yerini belirlesin.


  http://haksozhaber.net/sehitlik-yone.....-23746yy.htm

 7. #7
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  Konunun resmi boyutunda, askerin şehit olarak kabul edilmesiyle edilmemesi arasındaki maddi getiriler o kadar fark yaratmaktadır ki, mevzuatın şehit kabul etmediği bazı ölümler sorgulanmaya, dava konusu edilmeye başlanmıştır..

  Konunun dini boyutundaki kabullerle taban taban zıt bu durum, olayı, Allah'ın rızası için yapılmış olmaktan, korkarım çıkarmakta..

  Bunun yanında, hukuksal mevzuatın yarattığı ve yaratacağı birçok ihtilaf, işin dini boyutunu da haleldar etmekte..

 8. #8
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  Bu arada Afganistan'da meydana gelen helikopter kazasında ölen 12 askerin durumunu ele alırsak, sözkonusu asker, MSB Şehitlik Yönergesine göre "Vazifeli olarak askeri uçak veya helikopter, gemi ve denizaltının herhangi bir sebep ile düşmesi, batması, infilak etmesi sonucu ölenler." hükmüne göre şehit kabul edilmekteler..


  Yani içinde bulundukları araç helikopter değil de kamyonet olsa, yukardaki hükme göre "şehit" sayılmayacaklardı..(Başka bir madde hükmüne sokulmamaları halinde tabi)

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •