Sayfa 21/279 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon
Arama sonucu : 3346 madde; 241 - 252 arası.

Konu: Ankara Cankaya, Karatas, Yakupabtal,Muhye ,Yaylabag Proje ve Imar bilgileri

Esas

Alıntı Originally Posted by tertip Yazıyı Oku
    Sayin Caka

Ideali arsanin arsa olarak, yani imar gecmis parsellenmis olarak, geldigi maximum degerinde satmaktir.
    Benim yatirim stratejim de bu, Ama maalesef ideal ortamlarda yatirim degerlenmiyor veya degerlendirilemiyor. Cunki o noktada arsanin konumuna ve bolgede yatirim hareketliligine gore kurallari ya alici yada satici belirliyor.
    Iki tane gercek ornek vereyim
    1.Kizilayda Sakarya caddesinin karsisinda yeni acilan Kizilay AVM bulundugu kolda eski kohne bir bina vardi.Bina kotu ama yer 4+4 ... Mal sahibi 2 sene satmaya ugrasti.Istedigi rakam 10 milyon dolar civarinda idi.Taabi alan kisi yeri arsa olarak alacak arti yikim masraflarindan sonra yerine mevcut imar kurallarina gore yeni bina yapacak.Mal sahibi her gelene ayni seyi takrarladi.10 milyon dolar, ne az ne cok. Sonunda istedigi fiati buldu..Bina yikildi, yerine 10 katli yeni bir alisveris merkezi konuldu.Adi galiba Ev Yap mi Ev Kur mu oyle bir sey
    Yani bu ornekte kurallari satici koydu.Cunki sartlar onun lehine

2. Tanidigim bir yakinin Ostimde metro baglantisina cok yakin bir yerde imar gecmis yaklasik 10 donum arsasi vardi.Ortalama m2 degeri 1000 TL civarinda.Yani arsanin degeri 10 milyon TL
    O fiata satmak istedi ama istedigi rakami bulamadi.Neticede bir insaat grubu ile anlasti daire karsiligi.Ilk deneme epey puruz cikti. Sonra baska bir grupla anlasti.Arsa karsiligi 37 daire aldi.En ucuz daire 200,000 TL, en pahalisi 340,000 TL civarinda. Ortalama daire fiati 275,000 desek, o gene kafasindaki 10 Milyon TL lik fiati yakaladi. Ama insaat firmasi acisindan olay onlar icin cok daha cazip. Cunki bugun en kaliteli bir dairenin arsa haric ortalama maliyeti m2 si 900 TL gecmez.Yani birinci sinif bir kalite. Ortalama daire 150 m2 desek (biraz buyuk olsun), daire maliyeti 135,000 lira. Bunuda 37 daire ile carpsan toplam maliyet yaklasik 5 milyon TL civarinda. Yani insaat firmasi daire karsiligi anlastiginda arsanin maliyetini yari yariya dusuruyor. O da hakli, arsaya verecegi parayi daireye harcamak sureti ile kit mali kaynaklarla maximum daire yapmaya calisiyor.
    Bu durumda bir sekilde kurallari alici belirliyor, cunki Turkiyede su anda hicbir insaat firmasi,( cok buyukler haric, onlar direkt olarak arsaya yatirim yapip hala toplamaya devam ederler), arsa alip ustune bina dikmek istemez. Cunki kaynaklar sinirli

Bizim Karatas/Yakupabtal bolgesine gelince benim stratejim asagidaki olasiliklara gore soyle olur.
    1.Kentsel Donusum Projesi olarak gelisirse bolge,yapacak bir seyimiz yok.Kuzu kuzu gidip hak sahibi olarak onumuze uzatilan kontratlari imzalayacagiz.Artik ongorulen m2 bazinda arsalari kat karsiligi Buyuksehir Belediyesine teslim edecegiz. Duruma gore artik 500 m2 arsaya karsilik 120 m2 dairemi verilir, yoksa 1000 m2 arsaya karsilik 120 m2 dairemi verilir, onu o gunki sartlar tayin eder. daha sonra insaatlar biter, hak sahiplerine kura karsiligi daireleri verilir.
    Ve inanin hic kimse kendine cikan daireden memnun degildir.... Basbakan devreye girmezse kimseninde yapacak bir seyi yoktur.Her kez gider tapusunu alir ve genede sikayete devam eder

2. Klasik imar uygulamasi olursa, bence en adilide budur,herkes bulundugu yerde veya yakinda arsalarindan % 33 kesilmek sureti ile imarli parsellere sahip olur. Ortalam 700-900 m2 lik parseller diyelim.
    Bu asamada benim stratejim arsalari direkt arsa olarak satabilirsem arsa olarak satip, parayi para olarak almak.Ve parayi diger yatirim alanlarinda kullanmak..Ama bu noktada benim gibi yuzlerce yada binlerce arsa sahibi imarli arsalara sahip oldugu icin cogu arsalarini kat karsiligi muteahhite verecektir.Ve pek cok muteahhit te benim arsaya nakit verip sermayesini daraltmak istemeyecegi icin kat karsiligi verilen arsalara yonelecektir..Iste boyle bir arz talep dengesinde benim arsa sahibi olarak pek fazla yaptirimim olmayacaktir. Bende mecburen kat karsiligi vermek zorunda kalacagim. Ne zamanki arsa stogu erir pek fazla arsa piyasada kalmaz ise iste o zaman dinamikler benimlehime donebilir bende arsayi para karsiligi satmakta direnirim. Diger istisna ise eger benim arsa yol kenari ise veya kose basi ise , yani cokluk arsalardan ayrilan ozelliklere sahipse o zaman gene kurallari ben koyabilirim

** Arsa satisinin para karsiligi direkt satisinin en buyuk iyiligi parayi o an cebine koyup hic bir sorunla karsilasmadan yeni yatirim olanaklarina kavusmandir. Cunki muteahhitle ugrasmak kolay degil.Piyasada uc kagitci dolu. Arsanin ustune iki temel atar , insaati bitirmez,, daireleri birden fazla kisiye satar, senin ruhun duymaz.elindeki mali kaptirirsin ondan sonrada alacagim diye pesinde kosarsin.
    Verirsin tapuyu alirsin parayi. Sen sag ben selamet..En saglami bu

Ozetle: Imar gectikten sonra arsanin gelebilecegi en yuksek noktayi yakalamis sayiliriz.Nakit olarak satarsak en iyisi.
    Yoksa iyi bir avukatla baglayici bir kontratla kat karsiligi muteahhite vermek tek yol.Bu yontemle arsa degerini daire olarak
    iki sene sonra aliyoruz.Yani daire olarak almanin bize getirdigi ek bir fayda yok

Sayın tertip günaydın,

Verdiğiniz bilgilerle özellikle küçük yatırımcıların önünü aydınlatıyorsunuz. Forumun tüm diğer katılımcıları adına size teşekkür ederim. Bu konu hakkında verdiğiniz bilgiler herkesin kafasındaki sorulara yanıt oluyor. Üstelik üşenmeden, emek ve zaman vererek tüm bilgilerinizi paylaşana dek yazmanızı da ayrıca takdir ediyorum.

Konumuza dönersek bahsetmiş olduğunuz iki olasılıkla ilgili şu sorular akla geliyor :

1) Kentsel dönüşümün olduğu ve 5 dönüm yeri olan b irisini düşünelim. Ve varsayalım ki 500 m2 ye 120 m2 bir daire ve 1000 m2 ye 200 m2 bir daire verilecek olsun. Şimdi bu hak sahibi 10 tane 120 m2 lik daire mi alacak yoksa 5 tane 200 m2 lik daire mi? Ya da en büyük miktarda arsa kullanılacak şekilde 1000 m2 si için 200 m2 lik bir daire verip arsanın kalanını bedelini ödemek sureti ile proje içine mi dahil edecekler? Her kişi için sadece tek bir kontrat yapılması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
    2) Kentsel dönüşüm de daireler mutlaka kura karşılığı mı verilir? Seçebilme şansı yok mudur?
    3) Klasik imar uygulamasında arsa stoğunun eriyip arsa sahiplerinin avantajlı duruma geçmesinin en az 5-7 yıl sürebileceğini tahmin ediyorum. Sizin bu konudaki beklentiniz nedir? Bir de klasik imar uygulamasının başlaması için öncelikle bölgenin tüm altyapısının bitmesi gerekmiyor mu? Bu da hatırı sayılır bir zaman gerektirebilir.

Her şartta biraz daha beklemek lazım galiba.

Esas

Sayin VMG bir sey degil
    Bir dahaki sefer yoreye gittiginizde Karatas Koyune(Mahallesine) de bir ugrayin lutfen
    Giriste solda bir kac emlakci var. Daha sonra ileride sagda bir emlakci daha var.Onlardan yore ile ilgili ne gelismeler var,ne gibi proje beklentileri var onlari bir sorun lutfen.Boylece direkt yore halkinin agzindan durumu duyalim.Birde alici olarak arsa fiatlarini sorun,size verilen parsel no su ile fiatlari bir karsilastiralim boylece bir guncelleme yapalim
    Zahmetiniz icin tesekkurler
    Sayın wmg,

Eğer gitme şansınız olursa bu bilgileri mümkün mertebe detaylı toplayıp bizlerle de paylaşabilirseniz çok memnun oluruz. Şimdiden kolay gelsin diyorum.

Esas

sayın tertip ve alstat,

bahsettiğiniz bölgede emlakçılar ve köylülerle zaten sürekli iç içeyim. emlakçılar emin olun burada bizim bahsettiklerimiz dışında bir şeyden bahsetmiyorlar. en son yine sanırım sinpaşın 2 yol projesi olduğu ve çevre yoluna mutlaka bağlantı yapılacağı hususunu paylaştılar. bir de önceki yazımda belirttiğim gibi arsa toplama işinin sıkı bir şekilde yapıldığına vurgu yaptılar.

parseller için fiyat olarak aşağı yukarı her parselin piyasasını biliyorum, çünkü sürekli takip ediyorum. ilk yazımda dediğim gibi burada iş yapmışlığım da oldu. bunun dışında muhtelif yerlerde kendi yatırımlarım da var. bu konuda dilerseniz bilgilerimizi paylaşabiliriz.

Esas

Alıntı Originally Posted by vmg Yazıyı Oku
    sayın tertip, fikirleriniz için teşekkürler.

bugün bölgedeydim. sinpaş çalışmaları epeyce ilerletmiş. o projede gözüken meydan yavaş yavaş belirmeye başlamış. tamamlandığında karataşa yakın olması sebebiyle karataşı da etkileyeceğini düşünüyorum. hatta reklamlara başlamaları bile bir nebze fiyatlarda kıpırdama yapacaktır.

sayın banucann, sayın tertip'in dediği gibi çok acil bir durum yoksa 1-2 sene bekletmenizi bende tavsiye ederim.
    ...sayın VMG
    ...sayın tertip
    .... vermiş oldufegunuz bilgiler için çok teşekkür ederim......beklemek konusunda verdiginiz tavsiye hiç kuşkusuz en dogru secenek...
    nasip olursa inşallah zamanı gelince en dogru biçimde degerlendirmek konusunda yine yardımlarınızı rica edecegiz.....sahip oldugumuz 200 m2 yer için bir ev hayalimiz yok ama mümkün oldugunca en yüksek şekilde degerlendirmek isteriz....hiç şüphesiz tecrübeleriniz bizim için çok önemli ...

Esas

Sayin Alstat
    Tesvik edici ve tamamlayici nazik yazilariniz icin tesekkurler.Maalesef piyasada "Arsa yatirimi ve Ozellikleri 101" diye bir bilgi kaynagi yok.Burada paylastigimiz bilgileri okullardada okutmuyorlar. Artik yasam tecrubesi ile edindigimiz bilgileri (ki bazen yenilen kaziklarin ve tatsiz tecrubelerin bileskesi olabiliyor) paylasmak sureti ile arsa yatirimini biraz daha bilimsel bir temele oturtmak isterim. Eger paylastigimiz bilgiler bir arkadasimizin daha saglikli olarak karar alabilmesine yardimci oluyorsa ne mutlu bize.
    Buyuk resmi beraberce gordugumuz muddetce hata yapma sansimizda o denli azalacak

Bahsettiginiz sorulara gelince
    Asagidaki yorumlar simdiye kadar gerek Kuzey Ankara Kentsel Donusum Projesi olsun gerekse bitmis olan diger KDP leri olsun,simdiye kadarki yapilan fiziki uygulamalara dayanmaktadir.Dogrumudur yanlismidir daha adil bir cozum olabilir mi tartismasina girmiyorum, ama uygulama simdilik boyle
    1.Hak sahibi 5 donumluk arsa sahibi ile tek bir sozlesme imzalanacak.Artik 120 m2 lik dairemi olur yoksa 200 m2 lik dairemi mi olur onun tercihini arsa sahibine birakacaklar.Arsa sahibi 5000 lik arsayi dolduracak sekilde istedigi kombinazosyonda daire sahibi olur. Yani 10 tane 120 m2 lik daire alabilir veya 5 tane 200 m2 lik daire alabilir veya 6 tane 120 m2 lik daire ile 2 tane 200 m2 lik daire alabilir. Onun tercihi arsa sahibinin.
    Eger arsada kusuratlar kalirsa diyelimki arsa dagilimindan sonra mal sahibinin elinde 150 m2 yer kaldi.O zaman ya onu belirlenen degerden sat diyecekler veya 500 m2 ye tamamlayacak sekilde gene tesbit fiatindan al diyecekler.
    Yani bu yaklasimla arsanizin sadece 1000 m2 si icin size 200 m2 daire verip gerisini kamulastirma durumu yok
    Temel kural hak sahibinin haklarini azami koruyucak bir sekilde sozlesme duzenlemek
    2. Dairelerin dagitimi simdiye kadar hep kura sistemi oldu.Bazi projelerde soz vererek alt ve kot daireleri kuraya sokmadilar.
    Soyle olabilir, belli bir kattan sonra ve su yonu goren daireler dagitilir denebilir. Ama sundan eminim, hak sahiplerine verilen daireler projedeki en iyi yerler olmayacaktir
    Ornegin Sinpasin yapacagi projede daireleri 4 e ayiralim
    a. Goleti goren az katli daire ler b. Meydanin etrafindaki zaman yoluna bakan yerler c. Taraca seklinde vadiye inen villalar d.Hak sahiplerine verilecek daireler
    Bu secenekten arsa sahiplerine insaat kalitesi daha dusuk ve daha sapa yerden daire verilecegine eminim.Cunki baska turlusu esyanin tabiatina aykiri
    3.Klasik imar gecince gerek Karatas ta gerekse Yakupabtalda heryerin ayni anda imarli olacagini zannetmiyorum.En azindan 4-5 safhalik imar uygulamasi olacaktir. Ilk imar gecen yerdeki butun alt yapilar hemen bitebilir veya ilk uc safhadaki yorenin alt yapisi biter daha sonra 1, 2,3 asamada imar gecer.Bu durumda belli bir beklenti olusacagi icin 1. imardan sonra belki 1/2 sene bir sey olmayabilir.Bu da arsalara tekrar prim yaptirabilir..Bolgenin tamami 5/7 sene alabilir arsa stogu olarak.Ama Karatastan ornek verirsek bence ilk asamada imar gececek olan arsalar 100 lu, 200 lu 900 lu ve 1000 li parseller olur.
    Bundan sonraki 5 sene icindede 300,400 ,500 ,600 ,700 ve 800 parseller imara acilir. Cunki bu parseller hem Karatas yakupabtala en uzak olan noktada hemde alt yapi goturme acisindan biraz sapa

Yani ilk asamada talih kusu 100 lu 200 lu 900 lu ve 1000 li parsellere vuracak
    Simdi sen yatirimci olarak ne yaparsin 800 lu parsellerden m2 si 25 liraya yer alip 10 senemi beklersin veya m2 si 150 TL de olsa 200 lu parsellerden mi yer alirsin

Esas

Sayin tertip eger KARATASA imar gelirse 1500 mètre kare yeri olan birisine imar gectikten sonra kac metre kare net arsa kalir ve bu kalan net arsaya kac daire verilir? Verilecek olan dairelerin ne kadarini yapan firma alir? Anliyacaginiz su anda imarsiz 1500m arsasi olan kisiye net kac daire verilir? Acaba bu isin Baz alinacak bir formul ve kanunu varmi? Yoksa herkes tuttura bildigi gibimi anlasiyor? Mumkunse bu konuyu bir aydinlatirmisiniz? Benim anlamadigim 200 metre kare arsasi olan vatandaslar nasil Ev sahibi olacaklar???

Esas

Alıntı Originally Posted by vmg Yazıyı Oku
    sayın tertip ve alstat,

bahsettiğiniz bölgede emlakçılar ve köylülerle zaten sürekli iç içeyim. emlakçılar emin olun burada bizim bahsettiklerimiz dışında bir şeyden bahsetmiyorlar. en son yine sanırım sinpaşın 2 yol projesi olduğu ve çevre yoluna mutlaka bağlantı yapılacağı hususunu paylaştılar. bir de önceki yazımda belirttiğim gibi arsa toplama işinin sıkı bir şekilde yapıldığına vurgu yaptılar.

parseller için fiyat olarak aşağı yukarı her parselin piyasasını biliyorum, çünkü sürekli takip ediyorum. ilk yazımda dediğim gibi burada iş yapmışlığım da oldu. bunun dışında muhtelif yerlerde kendi yatırımlarım da var. bu konuda dilerseniz bilgilerimizi paylaşabiliriz.
    Sayin VMG
    Asagidaki parsel numaralarini tesadufen sectim.Dikkat ederseniz Karatasin hemen her tarafini tariyor.Bu parsellerin fiatlari hakkinda bilgilerinizi paylasirmisiniz.Boylelikle kendim fiatlarla ilgili bilgi tabanimi guncellestirecegim
    Parsel nolar 28, 1080 1000
    150, 218 , 258
    960, 940 , 906
    305, 448,550,670,770,860

Esas

Alıntı Originally Posted by serpan Yazıyı Oku
    Sayin tertip eger KARATASA imar gelirse 1500 mètre kare yeri olan birisine imar gectikten sonra kac metre kare net arsa kalir ve bu kalan net arsaya kac daire verilir? Verilecek olan dairelerin ne kadarini yapan firma alir? Anliyacaginiz su anda imarsiz 1500m arsasi olan kisiye net kac daire verilir? Acaba bu isin Baz alinacak bir formul ve kanunu varmi? Yoksa herkes tuttura bildigi gibimi anlasiyor? Mumkunse bu konuyu bir aydinlatirmisiniz? Benim anlamadigim 200 metre kare arsasi olan vatandaslar nasil Ev sahibi olacaklar???
    Sayin Serpan

Sorularinizin karsiligi soyle
    *Ortalama olarak imar gecen bir yerden yapilan kesinti 1/3 oranindadir.1500 m2 yeri olan birisinin eline gecek imarli arsa miktari 1000 m2 dir
    *1000 m2 imarli arsa diyelimki 500 m2 lik 2 tane parsel olabilir..Karatasin konumu goz onune alinirsa baslangicta arsalar %25 payla muteaahite verilebilir.Yani imara gore 16 daire olursa size dusen 4 daire olur. Iyi yerler %30 - %50 paylada konumuna gore muteahhite verilebilir.Bu paylasimda kanun ve formul yok, sadece arz ve talep dengesi var.Ornegin Karatasta yapilacak dairelerin % 25 ini size veren ayni muteahhit, Cankayada veya Gaziosmanpasada bu orani % 60 a kadar cikarabilir. Yani senin hesap tuttura bildigine
    *200 m2 arsa sahibi olan arkadaslar soyle ev sahibi olur Diyelimki imar gectikten sonra ortalama arsa m2 si 520 m2 olsun
    Bu arsayada 10 dairelik bina yapma olanagi var.Muteahhitte %40 veriyor diyelim.Bu durumda arsa sahiplerine 4 daire duser.200 m2 arsa sahibide imar sonrasi 130 m2 lik arsaya sahip olsun. Buda imarli arsanin %25 i olsun.Boylece 200 m2 arsa sahibine dusen daire adedi 1 olur
    Yani imar sonrasi arsada olan %25 lik hisse onlara daire sahibi olma sansi veriyor
    * Eger Kentsel donusum uygulanirsa bu sefer arsa sahiplerine ya hisseni artirarak 500 m2 ye tamamla diyecekler veya Belediyeye sat diyecekler. 500 m2 yi ornek olarak verdim.Yerine gore daha ust sinirlarada cikabilir. Ornegin 1000 m2 gibi

9. Esas

İyi günler arkadaşlar, benim karataş 1 parselde 200 m2 arsam var, buranın m2 fiyatı hakkında bilgisi olan varmıdır? birde buraların şu aralar bahsedilen simpaş yolu dolayısıyla imarı düşünülen yerlerin içersinde yer alıyormu? ve çok sorum oldu ama ileride buralar toplu konut sınıfına girer ve belediye arsa payının arttırılarak konut vermesi durumunda bizim arttıracağımız pay değeri neye göre belirlenir, mesela 500 e tamamlayın derseler 300 m2 yi bugünkü m2 fiyatlarından mı hesaplayacaklar? öyleyese ayvayı yemişiz diye düşünüyorum...

Esas

Sayin VMG
    Asagidaki parsel numaralarini tesadufen sectim.Dikkat ederseniz Karatasin hemen her tarafini tariyor.Bu parsellerin fiatlari hakkinda bilgilerinizi paylasirmisiniz.Boylelikle kendim fiatlarla ilgili bilgi tabanimi guncellestirecegim
    Parsel nolar 28, 1080 1000
    150, 218 , 258
    960, 940 , 906
    305, 448,550,670,770,860
    Sayın tertip,
    Bildiğim kadarıyla aşağı yukarı edindiğim bilgi ve fiyatları aşağıda paylaşıyorum. Tabii ki bu fiyatlar ortalama fiyatlar, yani yazdığım fiyatın sona "... civarı" sözünü ekleyebilirsiniz. İnşallah her şey dilediğimiz gibi olur.

28-- 170 TL 150--60/65 TL 258--70/75 TL
    906--35/40 TL 1080-- 115/120 TL 218-- 50 TL
    940--55/60 TL 305-- 35/40 TL
    448--30 TL 550--30/35 TL
    670--30/35 TL 770--30 TL 860--25/28 TL

Bu arada yeni bir gelişme ya da duyum olursa mutlaka buradan paylaşalım.

Teşekkürler,

Esas

Sayin VMG Fiatlar icin tesekkurler
    Ben bu rakamlari emlakcinin alacagi, yani arsa sahibinin satacagi fiatlar olarak algiladim
    Birisi mal almaya ciksa su an mutlaka bu fiatlarin ustune cikmak zorunda
    zahmetiniz icin tesekkurler

Esas

Alıntı Originally Posted by oguzhan oguz Yazıyı Oku
    İyi günler arkadaşlar, benim karataş 1 parselde 200 m2 arsam var, buranın m2 fiyatı hakkında bilgisi olan varmıdır? birde buraların şu aralar bahsedilen simpaş yolu dolayısıyla imarı düşünülen yerlerin içersinde yer alıyormu? ve çok sorum oldu ama ileride buralar toplu konut sınıfına girer ve belediye arsa payının arttırılarak konut vermesi durumunda bizim arttıracağımız pay değeri neye göre belirlenir, mesela 500 e tamamlayın derseler 300 m2 yi bugünkü m2 fiyatlarından mı hesaplayacaklar? öyleyese ayvayı yemişiz diye düşünüyorum...
    Sayin Oguzhan oguz

1 nolu parsel 895 in tam arkasi ve yeni ilan edilen Karatas Kentsel Dunusumun karsisi, 800 mt uzakta.Arada genis bir dere yatagi var. Su anki fiat araligi 150 - 180 TL civarinda. Favori yerlerden biri yani.
    500 m2 ye tamamlayin derseler o zamanki tesbit edilen fiat gecerli. Bu gunku degil tabii.
    Sizin parselin Sinpas yolu ile hic ilgisi yok Sizin parsel 902 parselin karsisindaki 895 in arkasinda
    Yoreden gececek olan imardan etkilenebilirsiniz.Ama su asamada hala beklemedeyiz

Sayfa 21/279 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •