Sayfa 3/418 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 3343 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Ankara Cankaya, Karatas, Yakupabtal,Muhye ,Yaylabag Proje ve Imar bilgileri

Esas

Alıntı Originally Posted by tertip Yazıyı Oku
    Zaman icinde gorecegiz ki otobanin sagi solu arasindaki parsellerde buyuk bir fark yok Teknik olarak otoban alti cevre yolu ile 895 arasindaki kalan parsellerdir.Otoban ustu ise cevre yolunun dogusunda yer alan parsellerdir. Bu tanimla otoban altinda yamacta veya vadi sirtinda kalan ters parseller oldugu gibi ,otoban ustunde duzluk olan pek cok parsel vardir.
    Ornek vermek gerekirse otoban alti 1500 lu parseller ile otoban ustu 900 lu parseller arasinda bence hic fark yok. Arada sadece cevre yolu var. o kadar
    Bilgi acisindan1000,1100, 1200 , 1300 lu parseller otoban alti, 100,200 ,bazi 900 ler ve bazi 1100 ve 1200 ler ise otoban ustundedir
    Arsalarin pek cogu hisseli oldugundan aldiginiz miktara gore neresi sizin,, yamac mi duzluk mu sizin bilmenize imkan yok.
    Ama eski kentsel donusum sinirlari icinde olan ve pek fazla arkadalarda olmayan ,kayalik yamaclari cok olmayan yerler her zaman digerlerine gore daha emin parseller
    Sayın tertip verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Otoban altı ve üstü parseller arasında netten yaptığım araştırma esnasında % 50 ila % 100 arasında fiyat farkı olduğunu görünce konuyu açıklığa kavuşturmak istedim. Bu parsellere görsel olarak ulaşabileceğiniz ve konunun tüm forum okuyucuları nezdinde daha da açıklığa kavuşmasını sağlayacak görsel bir materyal forum üyelerimizde bulunmakta mıdır acaba? Yardım ve destekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Esas

Sayin Alstat
    Evet Ankaradaki tum parselleri gorsel olarak takip edebilecegimiz 2 boyutlu ve 3 boyutlu bir software var.En yakisiklisi 3 boyutlu olani. Orada hem parselleri hemde parsellerin cografi konumuna gore arazi uzerindeki yayilimi rahatca goruyorsunuz.Yani parsel vadi tabanindami yamactami duzluk mu vb hepsi belli. Degisik satellite haritalarina oturtulmus olanlari var.Bunlar Ankarada bazi Emlakcilarda birde Buyuksehir Belediyesinde var.Ama vermekte nazlaniyorlar.
    Ben emlakci degilim.Ama hem Karatas ta hemde Yakupabtalda degisik zamanlarda yatirim amaci ile aldigim arsalar var. Bir yatirimci olarak bolgedeki gelismeleri mecburen takip ediyorum. O amacla son sefer Ankarada iken bir arkadasin araciligi ile Harita sahibi bir yetkiliden sadece Karatas, Yakupabtal birazda Muhye kismini kendi Lap Topa yukledim. Harita cok buyuk oldugu icin sadece benim ilgilendigim sahayi aldim.Ankarada bir tanidik varsa onun vasitasi ile elde etmek tek yol.
    Fiatlar niye bukadar farkli diyorsaniz benim yorumum su:
    Maalesef Turkiyedeki Emlakcilarin % 90 ni at hirsizi gibi cahil ve kaba kisiler.Bu isi ciddi olarak ve profesyonelce yapan bir azinlik var ama genelde kimse alinmasin, emlakcilarin buyuk kismi gayri ciddi adamlar. Iki lafi bir araya getirmekten aciz ,hem saticiyi hem aliciyi yolunacak bir kaz goren tipte insanlar.Emlak piyasasi regule edilmedigi icin, bir masa ve bir kasa ile insanlar tezgah aciyor.
    Size gulermisin, aglarmisin gibisinden bir gozlemimi anlatayim. Aralik 2011 de yeni Nata/Anatolium merkezi acilinca hem acilisa katilmak hemde yoreyi bir kez daha gormek icin Yakupabtala gittik.Acilistan sonra Kayak merkezine dogru yola ciktik. Yoldaki bir tabela dikkatimi cekti.. Ayni dukkana ait ezis bucus yazilarla soyle 3 tane tabela Yan yana
    " Adaklik kurban kesilir,, Egzos degistirilir, tamir edilir, Emlakci " Bu seviyeyi anlatmaya yeter
    Sen simdi buna benzer adamdan ne beklersin. Size emlakcilarin genel ruh halini anlatayim.Bunlar basimdan gectigi icin artik yadirgamiyorum.
    * Ayni mali almak ve satmak icin gittiginizde arada %50 ye yakin fark goreceksin. Diyelim elinde hisseli bir arsa var. Almak istiyorsun. Hemen asli astari olmayan projeler icat edilir. Buraya su geliyor, su oluyor en ustten fiat cakar
    Diyelim satmak istiyorsun , o projeler iptal oldu, orasi yesil saha ,vb , en alt fiat ceker
    * Satici ise esas mal sahibi ile anlasmistir. Diyelim ben sana 50,000 den satayim der. Ustu benimdir der. Daha sonra mali 75,000 den satmak icin beklerde bekler
    *Diger uc kagitlar ise ,yesil saha, sit alanlarini satmak, iyi yer gosterip dagin basini kakalamak vb vb

Bunlara dayanarak otoban alti ile otoban ustu farkini ben soyle yorumluyorum. 902 nin Sinpas tarafindan gerceklestirilmesinden sonra beklenti 902 ye en yakin olan alanlarinda imara gececegi seklinde empoze edildi. Yani 902 den sonra vadi tabani,daha sonra karsi tepedeki 895/896 parseller daha sonrada 895 lerin arkasina dusen otoban altina sira gelecek, daha sonrada otoban ustune sira gelecek. Bu yaklasimla otoban altini fazlaya satiyorlar. Ama otoban altindada bir suru dandik arsa var.Sadece sirtta olan veya dere yataginda kalan bir suru ise yaramaz arsa var.
    Bana sorarsaniz 902 den sonraki sira tutmayacak. Yani ilkonce 895/896 sonra otoban alti sonra otoban ustu gelmeyecek/
    Niye derseniz yorenin kendine ozgu topografik yapisindan.
    Imrahor Vadisinin Ankaranin dogal hava akimi oldugu dusunulurse bu aranin yani 895/896 ve otoban alti bazi yerlerin korunmaya alinip yesil saha olarak kalmasi veya yesil saha yuzdesinin artirilmasi icin agaclandirilmasi beni hic sasirtmayacak.O zaman ne olur bir anda otoban ustu yerler en degerli olur, cunki yapilasmaya musait kalan alan orasi olacak
    Ayrica Ankara 2023 Ana Nazim Planina bakarsaniz otoban ustu yerlerde cok katli yapilasma,az katli yapilasma,ozel proje alanlari ve hafta sonu evleri olarak ilginc bir yapilasma ongorulmus. Ayrica gene ayni Master plana bakarsaniz, kimseyi hayal kirikligina ugratmak istemem ama, 895/896 dahil Imrahor vadi yatagi ve yamaclar yesil saha olarak ongorulmus. Bu benim degil planin ongorusu.Burasi Turkiye, planlar revize olur yesil alan imara acilir, imarli yerler yikilir yesil alan olur ama su gercek ortada bu gun yarin icin karar alirken eldeki bilgilere gore davranmak zorundayiz.Buyuk oyuncular icin tabi bu kural gecerli degildir. Ornegin Sinpas bir yesil alani alsa bir muddet sonrada ekonomik ve siyasi gucu sayesinde burayi yesil alandan cevirip baska bir konuma getirse bunu genele yayamayiz.
    **Benim beklentim artik bu yore ihmal edilemiyecek kadar su yuzune cikmistir. Buyuk projelere gebedir.Iyi bir sehir planlamacinin elinde daglik yapisi, ve su kaynaklari itibari ile cok elit modern bir kente donusturulebilir

Esas

Sayin Alstat
    Evet Ankaradaki tum parselleri gorsel olarak takip edebilecegimiz 2 boyutlu ve 3 boyutlu bir software var.En yakisiklisi 3 boyutlu olani. Orada hem parselleri hemde parsellerin cografi konumuna gore arazi uzerindeki yayilimi rahatca goruyorsunuz.Yani parsel vadi tabanindami yamactami duzluk mu vb hepsi belli. Degisik satellite haritalarina oturtulmus olanlari var.Bunlar Ankarada bazi Emlakcilarda birde Buyuksehir Belediyesinde var.Ama vermekte nazlaniyorlar.
    Ben emlakci degilim.Ama hem Karatas ta hemde Yakupabtalda degisik zamanlarda yatirim amaci ile aldigim arsalar var. Bir yatirimci olarak bolgedeki gelismeleri mecburen takip ediyorum. O amacla son sefer Ankarada iken bir arkadasin araciligi ile Harita sahibi bir yetkiliden sadece Karatas, Yakupabtal birazda Muhye kismini kendi Lap Topa yukledim. Harita cok buyuk oldugu icin sadece benim ilgilendigim sahayi aldim.Ankarada bir tanidik varsa onun vasitasi ile elde etmek tek yol.
    Maalesef Turkiyedeki Emlakcilarin % 90 ni at hirsizi gibi cahil ve kaba kisiler.Bu isi ciddi olarak ve profesyonelce yapan bir azinlik var ama genelde kimse alinmasin, emlakcilarin buyuk kismi gayri ciddi adamlar. Iki lafi bir araya getirmekten aciz ,hem saticiyi hem aliciyi yolunacak bir kaz goren tipte insanlar.Emlak piyasasi regule edilmedigi icin, bir masa ve bir kasa ile insanlar tezgah aciyor.
    Size gulermisin, aglarmisin gibisinden bir gozlemimi anlatayim. Aralik 2011 de yeni Nata/Anatolium merkezi acilinca hem acilisa katilmak hemde yoreyi bir kez daha gormek icin Yakupabtala gittik.Acilistan sonra Kayak merkezine dogru yola ciktik. Yoldaki bir tabela dikkatimi cekti.. Ayni dukkana ait ezis bucus yazilarla soyle 3 tane tabela Yan yana
    " Adaklik kurban kesilir,, Egzos degistirilir, tamir edilir, Emlakci " Bu seviyeyi anlatmaya yeter
    Sen simdi buna benzer adamdan ne beklersin. Size emlakcilarin genel ruh halini anlatayim.Bunlar basimdan gectigi icin artik yadirgamiyorum.
    * Ayni mali almak ve satmak icin gittiginizde arada %50 ye yakin fark goreceksin. Diyelim elinde hisseli bir arsa var. Almak istiyorsun. Hemen asli astari olmayan projeler icat edilir. Buraya su geliyor, su oluyor en ustten fiat cakar
    Diyelim satmak istiyorsun , o projeler iptal oldu, orasi yesil saha ,vb , en alt fiat ceker
    * Satici ise esas mal sahibi ile anlasmistir. Diyelim ben sana 50,000 den satayim der. Ustu benimdir der. Daha sonra mali 75,000 den satmak icin beklerde bekler
    *Diger uc kagitlar ise ,yesil saha, sit alanlarini satmak, iyi yer gosterip dagin basini kakalamak vb vb

Bunlara dayanarak otoban alti ile otoban ustu farkini ben soyle yorumluyorum. 902 nin Sinpas tarafindan gerceklestirilmesinden sonra beklenti 902 ye en yakin olan alanlarinda imara gececegi seklinde empoze edildi. Yani 902 den sonra vadi tabani,daha sonra karsi tepedeki 895/896 parseller daha sonrada 895 lerin arkasina dusen otoban altina sira gelecek, daha sonrada otoban ustune sira gelecek. Bu yaklasimla otoban altini fazlaya satiyorlar. Ama otoban altindada bir suru dandik arsa var.Sadece sirtta olan veya dere yataginda kalan bir suru ise yaramaz arsa var.
    Bana sorarsaniz 902 den sonraki sira tutmayacak. Yani ilkonce 895/896 sonra otoban alti sonra otoban ustu gelmeyecek/
    Imrahor Vadisinin Ankaranin dogal hava akimi oldugu dusunulurse bu aranin yani 895/896 ve otoban alti bazi yerlerin korunmaya alinip yesil saha olarak kalmasi veya yesil saha yuzdesinin artirilmasi icin agaclandirilmasi beni hic sasirtmayacak.O zaman ne olur bir anda otoban ustu yerler en degerli olur, cunki yapilasmaya musait kalan alan orasi olacak
    Ayrica Ankara 2023 Ana Nazim Planina bakarsaniz otoban ustu yerlerde cok katli yapilasma,az katli yapilasma,ozel proje alanlari ve hafta sonu evleri olarak ilginc bir yapilasma ongorulmus. Ayrica gene ayni Master plana bakarsaniz, kimseyi hayal kirikligina ugratmak istemem ama, 895/896 dahil Imrahor vadi yatagi ve yamaclar yesil saha olarak ongorulmus. Bu benim degil planin ongorusu.Burasi Turkiye, planlar revize olur yesil alan imara acilir, imarli yerler yikilir yesil alan olur ama su gercek ortada bu gun yarin icin karar alirken eldeki bilgilere gore davranmak zorundayiz.Buyuk oyuncular icin tabi bu kural gecerli degildir. Ornegin Sinpas bir yesil alani alsa bir muddet sonrada ekonomik ve siyasi gucu sayesinde burayi yesil alandan cevirip baska bir konuma getirse bunu genele yayamayiz.
    **Benim beklentim artik bu yore ihmal edilemiyecek kadar su yuzune cikmistir. Buyuk projelere gebedir.Iyi bir sehir planlamacinin elinde daglik yapisi, ve su kaynaklari itibari ile cok elit modern bir kente donusturulebilir
    Sayın tertip, sizin dediğiniz senaryoya göre 895-896 yeşil alan ilan edilirse burada arsası olanlar ne olacak? Başka parselleremi kaydırılacaklar? belli bir ücret karşılığı elmi konacak? sonuç olarak buralarda hisse sahipleri zararmı edecek? Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir? Saygılarımla...

Esas

Sayin Santi78
    Sorularin cevabi gene Ana Nazim Planinda sakli , ve ilan edilen Kentsel Donusum Projeleri ve uygulamalari bir yerde bize yon veriyor
    Bildiklerimiz sunlar
    * Ankara buyuksehir Belediyesi yore ile ilgili 3 tane ana Kentsel Donusum Plani hazirladi
    1.Imrahor vadisi 2. Muhye Guneypark 902 3. Karatas Yakupabtal Yaylabag
    Bunlardan Muhye 902 uygulamada
    Imrahor Vadisi cok etapli, 7 galiba,BuyukEasati da iceren kapsamli bir proje.Proje alani yaklasik 36 Milyon m2
    Karatas, Yakupabtal ise gene 36 Milyon m2 lik bir proje. Proje sinirlari degistirildi bazi koy ici yerler devreden cikti.Cunki Buyuksehir muhatap olunacak kisi sayisini azaltmak icin koy ici imari Cankayaya birakip kendi daha sorunsuz yerleri plana dahil etti.
    Simdi bu bilgilerle durumu analiz edelim
    ** 895/896 alanini Googleden yaklasik olctum toplam 2 milyon m2 bir alan.Ve cok kucuk hisseler var.Millet elma armut gibi 100 m2 buradan 200 m2 suradan toplamis durumda.Ortalama hisse m2 500 m2 desek bence en azindan 4000 kisi var devrede.Bu rakam 5000 de olur 6000 de olur. Bu arada unutmayalim bir ara bazi firmalarin sahte arsa spekulasyonunu onlemek icin Ankara Buyuk Sehir Belediye Meclisinin aldigi bir karar var oda,Kentsel Donusum Uygulanacak olan yerlerde Kentsel Donusum ilanindan sonra yapilan alim ve satimlari bu karar gecersiz kiliyor.Ve hala bu karar gundemde.Imrahor Vadisi ile ilgili KDP 2005 yilinda ilan edildigine gore bu tarihten sonra yapilan alimlarda ayri bir sorun.
    * Bence alanin buyuklugu, hissedarlarin fazlaligi ve kamulastirma maliyetinin fazla olmasi nedeni ile Belediye burayi kamulastirmaz
    * Alan zaten Imrahor Vadisi Kentsel Donusum Projesine tabii.Eger vadi tabani ve sirtlar yesil alan olarak korunacaksa, bazi yerlerden Kentsel donusum , bazi yerlerden klasik imar uygulamasi ilarsa sahiplerinin haklari korunur. Arsa sahipleri alan yesil alan olarak degerlendirilince zarara soyle ugramazlar,bir sekilde hisseleri oraninda kesinti ciktiktan sonra kendilerine en yakin alana kaydirilirlar.300 m2 lik arsa diyelim imardan sonra 200 oldu ve ayni parselde sizin gibi 4 kisi daha var

Bilindigi gibi 902 parselde uygulama su idi. 500 m2 lik arsa sahibine Buyuksehir 120 m2 lik bir daire vermisti. 500 den az olanlar belli ucretle 500 e tamamlamis, cok olanlar ise isterlerse Belediyeye satmisti. 895/896 olayi daha sonra bu uygulama bizede gelecek diye aldi basini gitti. Hatta bazi uyaniklar satis hizlansin diye bu 500 m2 rakaminin 300 e indigini bile idda etti. Simdi 895 in beklentisi o. Yani cok yakin zamanda 300 metre kare arsa sahipleri bir daire sahibi olacak. Peki ya olmazsa.
    Bu soruyu kimse sorma cesaretini gostermedi , cunki kimse kurulan hayalleri yikmak istemedi.Ama olma ihtimali var

Ozetlemek gerekirse alan yesil saha olarak korunmak istenirse olusacak senaryolar sunlar
    1 Alan kamulastirilmaz. Imrahor Vadisi proje kapsaminda Vadi boyunca klasik imar uygulanir. Yesil alanlar belli olur, arsa sahipleri paylari oraninda kesinti yapildiktan sonra ortaya cikan yeni imardaki uygulama planindaki yeni parsellerde yerini alir. Bu parseller 8985 e yakin yerler oldugu gibi tamamen 1/2 km uzaktaki yerlerde olur
    2.Kentsel donusum uygulanir Belediye herkesle hisse bazinda bir sozlesme yapar. Hisse oraninda yeni yapilasmadan pay verir. Alan 36 milyon metre kare ve cok etapli olacagindan ne zaman biter. Buyuk bir soru isareti????

Arsaniz arada kaynamaz ama beklentilerinizin ancak cok kucuk bir kismini realize edersiniz

Esas

495 parsel 902 parselin neresinde kalıyo acaba sinpaş burayı tamamlarsa 495 parsele bir etkisi olurmu...

Esas

Alıntı Originally Posted by ciga06 Yazıyı Oku
    495 parsel 902 parselin neresinde kalıyo acaba sinpaş burayı tamamlarsa 495 parsele bir etkisi olurmu...
    Konum olarak 902 nin guney dogusunda , 902 ye kus ucumu 8 km civarinda.Karatasin dogusunda, Yakupabtalin batisinda.
    Cok ters bir yer.Yorede alinabilecek en son yerlerden birisi.
    Sinpas bitsede bitmesede BURAYI PEK FAZLA ETKILEMEZ.Daha onceki kentsel donusum sinirlarininda disinda kalan bir yer

Esas

Sayin Alstat

Sayın tertip,

Öncelikle verdiğiniz uzun yanıt için tüm forum arkadaşlarımız adına size teşekkürü borç biliyorum. Gerçekten yanıtınızda büyük bir özveri ve bilgi paylaşma çabası olduğu açık ve net bir biçimde hissediliyor. Bu fiyat farkının emlakçılardan kaynaklı olduğunu düşündüğünüzü anladım. Tanıştıklarımdan 1 – 2 tanesi hariç gerçekten emlakçılara kolay kolay güven olmuyor aslında. Tabi ki bu foruma değerli katkıları olan insanları tenzih ediyorum. Verdiğiniz bilgilerden çok uzun süredir bu bölge ile ilgilendiğinizi ve gösterdiğiniz çabalardan da ciddi bir yatırımcı olduğunuzu anlamış bulunmaktayım.
    2. bölüm yazdıklarınıza yani ana konuya gelirsek… Ben bu imar konusunun tamamen yoruma açık olduğu izlenimini edindim yazdıklarınızdan. Tabi ki bişiler olma beklentisi var insanlarda ve dahi uzun süredir var ama bunun ne zaman ve ne şekilde olacağı pek belli değil. Bu durumda sanki Büyükşehirin 2-3 ay içinde duyurusunu yapacağı yeni planı beklemekte fayda var. Madem ipler artık sadece Büyükşehirin elinde ve madem yakın zamanda planlar revize edilecek, yeni planlara göre hareket etmek mantıklı gibi duruyor. Yazdıklarınızdan şu sonuçları çıkardım :
    1. Otoban altı/üstü ayrımına pek takılmamak lazım. Otoban altında kötü parseller olabildiği gibi otoban üstünde çok güzel parseller mevcut.
    2. Şu andaki mevcut sıralamanın doğru olmadığını düşünüyorsunuz. (ki eğer güneykent gibi büyük bir proje yapılacaksa buna inanmak bence de mantıklı çünkü büyük miktarda arsa lazım, pek öyle sıra güdülecek gibi olmayabilir)
    3. Toprakbabanın söylediği “Dikmen vadisinde otoban üstü yerler ve 900 lü parseller değerlenecek ve çok katlı yapılacak” sözüne de biraz paralel oluyor sizin de yazdıklarınız.
    4. Nazım İmar Planı da aslında 3. Maddeyi destekler nitelikte. (tabi yazdıklarınızdan anladığım Nazım İmar Planının mutlaka uygulanma zorunluluğu yok ve ana gelişme alanlarını belirleyen stratejik imar planları bunlar, bir de kentsel dönüşüm gibi yöntemler ya da Güneykent gibi projeler Nazım İmar planını nasıl etkiler sanırım bunu da Büyükşehir in planını açıklamasından sonra görücez )
    5. Büyük yatırımcı konusunda da size hak veriyorum. Küçük yatırımcılar da bu şekilde organize olmalı ve bilgi paylaşımında bulunmalı bence. Ancak bu şekilde kendi haklarını koruyabilir. Birlikten kuvvet doğar.
    6. Benim beklentim artik bu yore ihmal edilemiyecek kadar su yuzune cikmistir. Buyuk projelere gebedir.Iyi bir sehir planlamacinin elinde daglik yapisi, ve su kaynaklari itibari ile cok elit modern bir kente donusturulebilir Bu yorumunuza da katılıyorum. Dilerim yakın zamanda güzel gelişmeler olur.
    7. Bir de Çankaya belediyesinin itiraz hakkı var ki her iki tarafı da tatmin edecek ve bölgeyi güzel ve elit bir hale getirecek bir proje olması durumunda ben buna da pek ihtimal vermiyorum.
    Bu arada Ankara nın 2023 nazım imar planına da bir bakıcam.

Esas

Ankara Nazım İmar Planı :

ve okurken kullanacağınız lejand :

http://www.ankara.bel.tr/AbbSayfalar...gosterim_1.jpg

Sayfa 3/418 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •