Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 25 madde; 1 - 8 arası.

Konu: CK Değerim çok yüksek

Esas CK Değerim çok yüksek

10 gündür başım dönüyor, çok çabuk yoruluyorum geceleri uyuyamıyor yataktan yorgun bitkin kalkıyorum. Doktora gittim tahliller yapıldı ufak tefek kolestrol dışında Kaslarla ilgili olduğunu söyledikleri CK değeri 706 çıktı normali 0-200 imiş. 2 ayrı doktora gittim ne bir ilaç nede tatmin edici bir cevap verdiler 1 ay sonra birdaha yaptır düşer dediler. Bu konuda detaylı bilgi verebilek bir arkadaş varsa çok memnun olurum. Spor yapan aktif bir yaşama sahip biri olarak bu durum beni çok mutsuz ediyor. 15 gündür spor yapamıyorum. Haaa bu arada açıkçası alkol ve sigarada kullanıyorum bizde yalan yok

Esas

Sayın kocasultan, ilginiz için öncelikle çok teşekkür ederim googleden baktım fakat açılımını bilmediğim ve hafta sonu öğrenebileceğm bir yer olmadığından bi bilgiye ulaşamadım ama pazartesi ilk işim bunu yapmak olacak inanın başka konulardada googleden doktorlardan fazla bilgi topluyorum Allah başımızdan eksik etmesin onları ama ağızlarından kerpetenle laf alıyoruz. Bıkmışlarmı ne

Esas

ck nın açılımı creatinin kinase dir (Türkçe'si kreatin kinaz)
    başlıca beyin, kas ve kalp kasında bulunur, kandaki yükselmeler genelde kalp ve kasdaki hasarlardan (kalp yetmezlikleri, enfarktüs, kas distrofileri, iskelet kasları yıkımlanmaları vs ile hipotiroidizim) kaynaklanır, ancak aşırı egzersiz de çok önemli bir nedendir.
    size kalp ve kaslara yönelik testler yapıldı mı bilmiyorum (efor testi, ekg, diğer kan parametlerileri vs) ama kalp ve kaslarınızda bir şey olmadığını farzedersek hipotiroidizim ya da aşırı egzersiz esas neden olarak görünüyor,
    Kim demiş gül yaşar dikenin himayesinde?
    Dikenin itibarı ancak gül sayesinde!
    MCR

Esas

halsizliğiniz sona erse de ermese de aynı analizi tekrar yaptırmanızı tavsiye ederim
    Kim demiş gül yaşar dikenin himayesinde?
    Dikenin itibarı ancak gül sayesinde!
    MCR

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    Hollanda
    Gönderi
    130

Esas

Sn. Ballikci, sanirim "Creatine Kinase" oluyor. Ama ne oldugunu hic bilmiyorum.

" Why get tested?
    To determine if you have had a heart attack or if other muscles in your body have been damaged

When to get tested?

If you have signs and symptoms of a heart attack (e.g., chest pain); if you have muscle pain or muscular weakness"

Esas

türkçeye de ben çevireyim, yardımımız dokunsun:

neden test yaptırmalı?
    kalp krizi geçirip geçirmediğinizi veya başka kasların zarar görüp görmediğini belirlemek için

Ne zaman test yaptırmalı?
    kalp krizi belirtileri görüyorsanız (ör: göğüste ağrı); kas ağrısı ya da zayıflığı hissediyorsanız...
    Bir hipnozdur gidiyor... Bakalım nereye kadar...

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    izmir
    Gönderi
    1,345

Esas ilaç..

Herhangi bir ilaç kullanım öykünüz varmı...Lipid düşürücü vb bazı ilaçlar bu tür bir yükseklik yapabilir...

İlaç kullanım öykünüz yok ise ve ateş tariflemiyorsanız daha ileri tetkikler gerekli olup iyi bir doktara gitmenizi tavsiye ederim..

Esas

Alıntı Originally Posted by kocasultan
    Sn ballıkcı ön teşhisi kendi kendinize koyacaksınızki buda google gibi sitelerde araştırmakla oluyor öncelikle hastalığınızın neler olabileceği hakkında biraz bilgi sahibi oluyorsunuz bu çok önemli her doktoru doktordan sayma doktor dediğin hastasını dinleyen çok sorgulayan araştıran tıptaki yeniliklerden bilgilenmiş şahıslardan seçilmelidir bazen yanlış tedaviler dolayısıyle ne yazıkki hastalarda zaman kaybı ve vucutta geri dönüşümü olmayan hasarlara sebebiyet vermektedirler.. tekrar geçmiş olsun
    Walla açıkçası yukarıda yazılan yazılara bozuldum.
    1-İnternette kendi kendinize tanı koyun
    2-Monitörün karşısına geçin yada scannerde kendinizi tarayın tetkikte yaparsınız
    3-Son olarak internettede kendinize uyan tedaviyide bulun...

Bu yazıları yazanlarında kendilerini internet kullandıkları için aydın gördüğünü düşünüyorum...
    Kusura bakmayın ama biraz düşünün...

CK yüksekliği açısından kullandığınız bazı lipid düşürücü benzeri ilaçların bu etkiyi gösterdiği bilinen bir olay

CK daha çok kas ile ilgili oluşumlarda bulunan bir enzimdir.Kas zedelenmelerinde açığa çıkar.

Öykü olarak travma yada ilaç tanımlamadığınızı düşünürsek Kas distrofileri denilen hastalık grubu benim aklıma geliyor
    Kas distrofileri ile anlatılan hastalık belirtileri uyum gösteriyor
    Fakat
    yaş uyumsuz 39 gözüküyor-çünkü genellikle daha erken yaş grubunda görülür
    Yine bu kas hastalıkları grubu genellikle aile öyküsünün olduğu genetik geçişli hastalıklar grubudur.

Ben derim ki; kas biyopsisi gibi ileri tetkikler gerekebilir.Üniversite hastanesine müracaat edin

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •