Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 25 madde; 1 - 12 arası.

Konu: CK Değerim çok yüksek

Esas CK Değerim çok yüksek

10 gündür başım dönüyor, çok çabuk yoruluyorum geceleri uyuyamıyor yataktan yorgun bitkin kalkıyorum. Doktora gittim tahliller yapıldı ufak tefek kolestrol dışında Kaslarla ilgili olduğunu söyledikleri CK değeri 706 çıktı normali 0-200 imiş. 2 ayrı doktora gittim ne bir ilaç nede tatmin edici bir cevap verdiler 1 ay sonra birdaha yaptır düşer dediler. Bu konuda detaylı bilgi verebilek bir arkadaş varsa çok memnun olurum. Spor yapan aktif bir yaşama sahip biri olarak bu durum beni çok mutsuz ediyor. 15 gündür spor yapamıyorum. Haaa bu arada açıkçası alkol ve sigarada kullanıyorum bizde yalan yok

Esas

Sayın kocasultan, ilginiz için öncelikle çok teşekkür ederim googleden baktım fakat açılımını bilmediğim ve hafta sonu öğrenebileceğm bir yer olmadığından bi bilgiye ulaşamadım ama pazartesi ilk işim bunu yapmak olacak inanın başka konulardada googleden doktorlardan fazla bilgi topluyorum Allah başımızdan eksik etmesin onları ama ağızlarından kerpetenle laf alıyoruz. Bıkmışlarmı ne

Esas

ck nın açılımı creatinin kinase dir (Türkçe'si kreatin kinaz)
    başlıca beyin, kas ve kalp kasında bulunur, kandaki yükselmeler genelde kalp ve kasdaki hasarlardan (kalp yetmezlikleri, enfarktüs, kas distrofileri, iskelet kasları yıkımlanmaları vs ile hipotiroidizim) kaynaklanır, ancak aşırı egzersiz de çok önemli bir nedendir.
    size kalp ve kaslara yönelik testler yapıldı mı bilmiyorum (efor testi, ekg, diğer kan parametlerileri vs) ama kalp ve kaslarınızda bir şey olmadığını farzedersek hipotiroidizim ya da aşırı egzersiz esas neden olarak görünüyor,
    Kim demiş gül yaşar dikenin himayesinde?
    Dikenin itibarı ancak gül sayesinde!
    MCR

Esas

halsizliğiniz sona erse de ermese de aynı analizi tekrar yaptırmanızı tavsiye ederim
    Kim demiş gül yaşar dikenin himayesinde?
    Dikenin itibarı ancak gül sayesinde!
    MCR

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    Hollanda
    Gönderi
    130

Esas

Sn. Ballikci, sanirim "Creatine Kinase" oluyor. Ama ne oldugunu hic bilmiyorum.

" Why get tested?
    To determine if you have had a heart attack or if other muscles in your body have been damaged

When to get tested?

If you have signs and symptoms of a heart attack (e.g., chest pain); if you have muscle pain or muscular weakness"

Esas

türkçeye de ben çevireyim, yardımımız dokunsun:

neden test yaptırmalı?
    kalp krizi geçirip geçirmediğinizi veya başka kasların zarar görüp görmediğini belirlemek için

Ne zaman test yaptırmalı?
    kalp krizi belirtileri görüyorsanız (ör: göğüste ağrı); kas ağrısı ya da zayıflığı hissediyorsanız...
    Bir hipnozdur gidiyor... Bakalım nereye kadar...

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    izmir
    Gönderi
    1,345

Esas ilaç..

Herhangi bir ilaç kullanım öykünüz varmı...Lipid düşürücü vb bazı ilaçlar bu tür bir yükseklik yapabilir...

İlaç kullanım öykünüz yok ise ve ateş tariflemiyorsanız daha ileri tetkikler gerekli olup iyi bir doktara gitmenizi tavsiye ederim..

Esas

Alıntı Originally Posted by kocasultan
    Sn ballıkcı ön teşhisi kendi kendinize koyacaksınızki buda google gibi sitelerde araştırmakla oluyor öncelikle hastalığınızın neler olabileceği hakkında biraz bilgi sahibi oluyorsunuz bu çok önemli her doktoru doktordan sayma doktor dediğin hastasını dinleyen çok sorgulayan araştıran tıptaki yeniliklerden bilgilenmiş şahıslardan seçilmelidir bazen yanlış tedaviler dolayısıyle ne yazıkki hastalarda zaman kaybı ve vucutta geri dönüşümü olmayan hasarlara sebebiyet vermektedirler.. tekrar geçmiş olsun
    Walla açıkçası yukarıda yazılan yazılara bozuldum.
    1-İnternette kendi kendinize tanı koyun
    2-Monitörün karşısına geçin yada scannerde kendinizi tarayın tetkikte yaparsınız
    3-Son olarak internettede kendinize uyan tedaviyide bulun...

Bu yazıları yazanlarında kendilerini internet kullandıkları için aydın gördüğünü düşünüyorum...
    Kusura bakmayın ama biraz düşünün...

CK yüksekliği açısından kullandığınız bazı lipid düşürücü benzeri ilaçların bu etkiyi gösterdiği bilinen bir olay

CK daha çok kas ile ilgili oluşumlarda bulunan bir enzimdir.Kas zedelenmelerinde açığa çıkar.

Öykü olarak travma yada ilaç tanımlamadığınızı düşünürsek Kas distrofileri denilen hastalık grubu benim aklıma geliyor
    Kas distrofileri ile anlatılan hastalık belirtileri uyum gösteriyor
    Fakat
    yaş uyumsuz 39 gözüküyor-çünkü genellikle daha erken yaş grubunda görülür
    Yine bu kas hastalıkları grubu genellikle aile öyküsünün olduğu genetik geçişli hastalıklar grubudur.

Ben derim ki; kas biyopsisi gibi ileri tetkikler gerekebilir.Üniversite hastanesine müracaat edin

Esas

99 depreminden sonra eşimde birden yorgunluk ve halsizlik belirtileri başlamıştı.ilk başta önemsemedik.havalardan herhalde dedik. fakat gün geçtikçe yorgunluk daha çok artmaya başladı.gece uykusunu alsa bile sabahları yine bitkin bir şekilde kalkıyor öğleden sonra yorgunluktan tekrar uyuya kalıyordu.ilk önce çapa tıp fakültesine gittik.nöroloji uzmanı baktı herhangi bir bulgu bulamadı.bizi psikiyatriye gönderdi.sedat özkan hocaya gittik.bazı antidepresan ilaçlar yazdı.1 ay kullandı sonra kontrole gittik.kontrolden sonra birde fizik tedaviye gidin dedi.fizik tedaviye gittik orada da birşey bulamadılar.yapılan bütün tahliller normal çıkıyordu.bizde depresyon kaynaklı olabilir diye beklemeye başladık.fakat bu arada yorgunluk bitkinlik öyle bir aşamaya geldi ki artık sabahleyin kızımın saçına kurdele bile bağlayamıyordu.evin tüm işleride bana kalmıştı.bir gece eşim ansızın acılar içinde uyandı.bir baktım çene yerinden çıkmış.nasıl yaptım bilemiyorum çeneyi yerine oturttum.sabah hemen
    uludağ üniversitesine gittik.yine tahlliler yapıldı.sonuçlar normal çıktı.plastik cerrahideki hoca çene kaslarının aşırı derecede zayıfladığını çeneyi yerinde tutan kemiğinde aşındığını söyledi.derhal ameliyat edilmeli dedi.bizde kabul ettik ameliyat başarılı geçti.çene düzelmişti ama yorgunluk ve bitkinlik yanında genel vücüt ağrıları başladı.tekrar Bursa'ya uludağ üniversitesine gittik.çene ameliyatını yapan doktor bizi romatolojiye gönderdi.romatolojide pratisyen bir doktor vardı.şikayetleri dinledi tahlillere baktı yani hastanın geçmiş tüm öyküsünü pür dikkat dinledikten sonra güldü.sizde fibromiyalji var dedi.fibromiyaljide nedeni
    belli olmayan kas hastalığı imiş.bize 85 kuruşluk tek bir ilaç yazdı.hergün bir tane kullanacaksın dedi.sonra bana dönerek
    eşinizi hergün zorla yürüyüşe çıkaracaksın.bol bol yürüyüş yapacaksınız.dediklerini aynen uyguladık.45 kiloya kadar düşen eşim şu anda tekrar eski kilosu olan 53 e çıktı.akşam yürüyüşlerinde eşim benden daha fazla yürüyor. çok daha fazla zinde ve sağlıklı hale geldi.buradan Bursa'daki pratisyen doktora teşekkürlerimi iletiyorum.herkese sağlıklı günler dilerim.

Esas

Alıntı Originally Posted by kocasultan
    Değerli bonnie öncelikle belirteyim ben doktor değilim benim bir yakınım yanlış teşhis ve doktor hatalarından kaynaklanan nedenlerden ötürü geri dönüşümsüz hastalık geçirdi ! şu anda eski sağlığına kavuşmasının imkanıda kalmadı ,internette araştırmak ön fikir bilgi sahibi olmanın zararı yoktur faydası vardır..
    Sağlık sizin...
    İster internette muayene olun ister yakında Sayın Başbakanın getirteceği yabancı hekimlere muayene olun...

Ön bilgi aşamasına gelince;
    Herkesin belirli sağlık kurallarını bilmesi gerekir ; örneğin hangi hastalıkların acil sınıfına girdiğini bilmeniz gerekir...
    Yine bir örnek;ani başlayan bir kaşıntı (böcek ısırığı) hastalar tarafından acil kabul edilir yine 1 haftadır ayağı ağrıyan bir kişinin gece saat 4 de bunu acil kabul etmesi...
    Bunlar devamlı karşılaştığımız olaylar...
    Oysa çocuğu 4 gündür 39 derece ateş içinde olan bir kişi bunu acil olarak algılamaz çünkü hasta olan kendisi değildir ve gece saat 2:30 da çocuğunu acile getirir ;öyküden 4 günlük ateşi olduğunu öğrenirsiniz ve yine öyküyü derinleştirdiğinizde aslında gece 2 de çocuk ağlamaya başlamıştır ve adam uyuyamamıştır.Yani adam uyusa acıl sınıfında olmayacak...

İnternette öğrenin ama yurtdışında herkesin bildiği sağlık bilgilerini bilin...

Örneğin toplumda %50 den fazla kişinin bilmesi gereken ilkyardım bilgisine ne kadar sahipsiniz? İnternetten bunu öğrenemezsiniz...

Çocuğunuz yemek yerken soluk borusuna basit bir lokma takıldı yada sakız soluk borusuna kaçtı ve ilk yardım eğitimi almadınız ????
    Ne yapacaksınız?
    112'yi aradınız ilkyardım ekibinin çocuğunuza ulaşma süresi diyelim 8 dakika burada suçlu sizin geç geldiler olarak değerlendirdiğiniz ilkyardım ekibinde mi? (verdiğim ulaşma süresi uluslararası vakaya ulaşma değeri olarak geç kabul edilmemekte)

Sonuç ;
    İnternette kendinize tanı koymayın.
    Gelişmiş toplumların bildiği sağlık bilgisi sizin için yeterlidir.Fazlası kafanızı karıştırmaktan öte gitmez "hastalık hastası" sınıfına girersiniz.
    Daha ilerisini düşünüyorsanız Tıp fakültesine gidip 6 yıllık eğitim alın sonrada benim şu anda yaptığım gibi "internetten kendinize tanı koymaya çalışmayın, ilkyardım eğitimi alın" şeklinde yazın.

Esas

Ben buradan öncelikle ilgilenen tüm hisse net dostlarına çooook teşekkür ediyorum. Bazı bilgi ve belgeleri ekleyince daha çok yardım alabileceğime inanıyorum. Elbette tüm Türk hekimlerinede çok güveniyorum.
    Buraya ilk yapılan testler ve EKG yi ekliyorum. Yüksek ihtisas hastanesine dünkü başvurumda kardiyolog ön muayenesinde kalpte herhangi bir anormallik göremedi veyeni testler verdi yarın aç karnına kan vereceğim ilaveten EKOKARDİYOGRAFİ istedi haziranın 7 sine gün verdiler.
    Benim kendi kendime önemsediğim ilintili bir şey daha var bunu doktorada söyledim ama üzerinde fazla yorum yapmadı.
    3.5 Ay antidepresan kullandım (Paxil 20 mg) azaltarak bıraktım, akabinde 1 hafta sonra bu sıkıntı ortaya çıktı bi bağlantı olabilirmi, faydalı bilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
    Birde daha öncede belitmiştim haftada 3 gün sabah 7-9 arası spor yapıyordum (15 gündür güçsüzlük ve bitkinlikten yapamıyorum) küçük birde bahçem var malum bahar ilgi istiyor biraz fazla yordum kendimi gerçi yıllardır yorulurum 1 gecede dinlenir geçerdim yaşlandım mı ne
    Likit ilaç nedir?
    Son düzenleme : Ballıkcı; 30-05-2006 saat: 17:04.

Esas

Bunlarda ilk yapılan testler
    Attached Images Attached Images

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •