Arama sonucu : 5 madde; 1 - 5 arası.

Konu: Harcama iştirak payı yasalmıdir ?

 1. #1

  Esas Harcama iştirak payı yasalmıdir ?

  aşağıdaki haber eski ama sorun tekrar fışkırdı.kaldırım mühendisi uzmanlarının en çok olduğu belediye bildiğiniz üzere şişli belediyesi.Şişli belediyesi osmanbeyi kentli yapıyoz diye çakmış vergilere.

  aşağıdaki yazıyı okuyalımda gerisini yazarim güncel hali ile.

  Biliyorsunuz, belediyeler yol ve kaldırım çalışmalarının giderlerini vatandaşın sırtına yüklemeyi alışkanlık haline getirdi. Şişli, Beykoz, Eyüp, Bakırköy, Avcılar ve daha nice ilçede bu sorun yaşanıyor.

  Fakat belediyeler geri adım atmamakta direniyor. İstanbulluların tüm tepkilerine rağmen katılım payı almakta ısrarcılar. 2464 Sayılı Belediye Gelirler Kanunu’nun 86. Maddesi “Yeni yol açılması, genişletilmesi, asfalt ve kaldırım yapılması durumlarında gayrimenkul sahiplerinden yol harcamalarına katılma payı alınır” diyor ya, belediyeler de bu yasayı kalkan olarak kullanıp vatandaşa yüklü faturalar gönderiyor.

  FATURALAR KABARIYOR

  Bu sütunlarda aylardır yazıyoruz, bu iş artık çığırından çıktı diye... Belediyeler katılım payını öylesine abarttı ki, asfalta yapılan yamaların giderleri bile İstanbullulardan isteniyor. Kriz dalga dalga yayılıyor. İlçe belediyeleri birbirlerini örnek alıyor, vatandaşa zorla ödettirilen tutarlar her geçen gün kabarıyor. 200, 300, 500, 1000 lira derken, bir bakıyoruz ki 10 bin liraya varan ödeme emirleri gönderilmiş. Peki bu işin sonu nereye varacak? Belediyeler ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla devam mı edecek? İstanbullular, yerel yönetimlerin belirledikleri rakamları ödemeye mahkum mu olacak? 20 bin, 30 bin liralık faturalara bile boyun mu eğilecek?

  Artık bu sorulara birilerinin yanıt vermesi gerekiyor. Zira vatandaş çılgına dönüyor... Baksanıza Kınalıada sakinlerinin başına gelenlere... Kınalıada’da oturan vatandaşlar, son iki haftadır Adalar Belediyesi tarafından gönderilen ödeme emrinin şaşkınlığını yaşıyor. Nasıl şaşırmasınlar! İki yıl önce yapılan kaldırımlar için para talep ediliyor. Hem de istenen rakamlar öyle böyle değil, dudak uçuklatacak cinsten... Daire başından 1000 ile 10 bin lira arasında değişen tutarlarda para talep ediliyor. Eh doğal olarak Adalılar bu uygulamaya tepki gösteriyor, belediyeyi başvuru yağmuruna tutuyor ama bu çabalar para etmiyor. Belediye kararından vazgeçmiyor. Bu astronomik rakamları ödemek istemeyen, mağdur edildiklerini söyleyen Kınalıada sakinleri de Alo Habertürk Acil Şikayet Hattı aracılığıyla seslerini duyurmak, kamuoyunun dikkatini çekmek istiyor. Adı bizde saklı bir ada sakini, tepkisini şu çarpıcı sözlerle ifade ediyor...

  KİMSE ‘DUR’ DEMEYECEKMİ?

  “Son on beş gündür Akasya Sokak’taki tüm dairelere teker teker iştirak payı faturaları geliyor. Benim evime de üç bin 250 liralık bir ödeme emri geldi. Ancak 10 bin liralık faturalarla karşılaşan komşularımız bile var. Biz vergimizi veriyoruz. Bu katılım payı da nereden çıktı? Belediyeler zaten yol ve kaldırım yapmakla mükellef değil mi? Yaptıkları yolların paralarını da bizden çıkartırlarsa onlar ne yapacak? Üstelik istedikleri para öyle az değil. Vatandaşın bu parayı öderken ne büyük sıkıntılar çekeceği kimsenin umrunda değil. Bu iş artık çığırından çıktı. Soruna en kısa zamanda el konulmalı. Yasaya sığınan ve istedikleri rakamları vatandaştan alan belediyelere kimse ‘dur’ demeyecek mi?”

  Güya asfalt yapıldı, yol bir ayda bu hale geldi

  İşte bir delik deşik yol haberi daha... Bu kez Anadolu Yakası’na uzanalım ve Kadıköy’de neler olup bittiğine bakalım... Acıbadem, kentin en nezih semtlerinden biri... Ancak Itırlı ve Şebboy Sokak’ta oturanlar, aylardır işkence çekiyor. Çünkü yollar çukur deryasına dönmüş. Peki asfalt nasıl bu hale gelmiş?

  TABLO SON DERECE VAHİM

  Aslında hikaye bildik. İki ay önce altyapı çalışmaları başlamış, kanalizasyon borularının değiştirilmesi için asfalt kazılmış. Gerçi proje tamamlandıktan sonra çukurlar kapatılmış, asfalt yapılmış. Ancak bir ay geçmeden yamalar çökmüş. Bölge halkının şikayetleri üzerine ekipler tekrar sokağa gelmiş ve asfalt yenilenmiş. Artık bu asfaltı nasıl yapıyorlarsa iki hafta sonra yeniden çökmüş. Sonra da yol, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi girintili çıkıntılı bir hale gelmiş. Geçecek doğru düzgün bir yol bulamayan semt sakinleri de çareyi Alo Habertürk Acil Şikayet Hattı’na başvurmakta bulmuş ve bakın neler neler anlatmış...

  “Her iki sokakta da tablo son derece vahim. Yetkililer, kazılan yerleri birkaç saat içinde asfaltlayıp gitti. Sonra da doğal olarak yine aynı görüntü ortaya çıktı. Şehrin göbeğinde aylardır perişan durumdayız. Çalmadığımız kapı kalmadı. Ancak kimsenin bu sorunla ilgilendiği yok.”

  Dostlar asfaltlıyor görsün!

  Geçtiğimiz günlerde, Merter’deki E5 bağlantı yolunun boydan boya yarıldığını, bu noktadan geçen sürücülerin kaza atlattığını yazmış, yetkilileri göreve çağırmıştık. Uyarılarımızın ardından belediye görevlileri bölgeye ulaşıp çalışmalara başladı, çöken yollar yeniden asfaltlandı. Ancak daha birkaç hafta geçmişti ki yapılan yamalar parçalandı. Yol, şu anda eskisinden de beter bir halde. Tabii vatandaşlar da bu görüntüler karşısında isyan bayrağını çekti: “Gelişigüzel asfalt yapıyorlar. Sonra da iki günde çöküyor.

  Bu sokağın makustalihi değişmeyecek mi!

  BU sayfaların takipçileri hemen anımsar... Bahçelievler Barbaros Hayrettin Sokak’taki asfaltın çöktüğünü, yan yana dört çukur oluştuğunu, çukuru fark etmeyip hızla geçen sürücülerin neye uğradığını şaşırdığını, araçların arızalandığını daha önce yazmıştık. Haberimizin ardından da Bahçelievler Belediyesi hemen harekete geçmiş, çukurlar kapatılmıştı.

  ÇÖZÜM NEREDE?

  Ne var ki bu tadilattan birkaç ay sonra yamalanan bölümler yeniden çöktü. Bölge sakinlerinin çilesi de tekrar başladı. Çevre sakinleri, günlerdir eziyetin en büyüğünü çekiyor. Yağışlı günlerde yaşadıkları zorluğu söylemeye bile gerek yok. Su birikintileriyle dolan çukurlar fark edilemiyor. Sonuçta da kazalar peş peşe geliyor. Bölge halkı, Alo abertürk
  Acil Şikayet Hattı aracılığıyla yetkililere sesleniyor... “Belli ki yamalama çalışmaları hiçbir işe yaramıyor. Görevliler arkalarını döner dönmez yine aynı manzaralar ortaya çıkıyor. O zaman bu soruna köklü bir çözüm bulunmalı. Akşam saatlerinde çukuru göremeyen sürücüler direksiyon hakimiyetini kaybediyor. Çukurdan kaçmak isterken başka bir yere çarpıyorlar. İvedilikle çözüm istiyoruz"

 2. #2

  Esas

  Harcama iştirak payı yasaldır yasal olmasında bir binada yer alan hissedarlardan 100.000 tl alıp hemen yanındaki binada konutlardan almayıp işyerlerinden alıyorsan pek yasal olmuyor malesef.

 3. #3

  Esas

  Bir çok belediye yaptığı kaldırımların parasını insanlardan almaya çalıştı oy kaybı sebebi ile bundan vazgeçti.En son halka şişli de yaşanıyor.Şişli belediyesi kentsel dönüşüm ile yenilediği osmanbey sokaklarının parasını buradaki işyeri sahiplerinden istedi vergi olarak.ama ne isteme emlak vergisi 300 lira olan yere 900 lira ödeme istediler.
  mesela nişantaşı mim plaza ,nişantaşı aycibin iş merkezi sadece bu iki bina mal sahiplerine çıkan toplam vergi 175.000 tl .vatandaş usanmamış araştırmış.bu bina bu cephe ile bu parayı vermişse demekki sadece bir sokaktan 7 trilyona yakın para toplanacak.
  vatandaş sormazmı karadeniz otobanı kaça ihale olduda 300 metrelik sokağa bu fatura.

  İşin ilginci asfalt diye yapılan şey aslında direkt çimento üstüne parlak macun sür geçsin.bu arada bu sokakların yağmur oluklarının döşenmedi vatandaşlar tarafından tespit edilmiş.gerçi konutlara vergi çıkarmamışlar çünkü nişantaşında bu sokaklarda oturanlar kaldırımları kullanmıyormuş evlerine helikopterle giriyorlarmış.

  valla sokağın yalancısıyım.  başka harcama iştirak payı 4.murat yasası vergisine rastlayan olmuşsa paylaşsın.
  yakında çok ses çıkacaktir.

 4. #4

  Esas

  mustafa sarıgül tünelin ucunu gördü gideceğini anladı sanırım birde sosyal sorumluluk vergisi çıkarmış.

  pehh.
  Millet koyun nede olsa her önüne konanı ödüyor.
  birde üstüne üstlük milleti tehdit ediyorlarmış ruhsat numaranla dilekçe verirsin diye .
  bu ne pişkinlik.

 5. #5
  Duhul
  Jul 2009
  İkamet
  İstanbul
  Yaş
  43
  Gönderi
  5,530

  Esas

  Şişli'de doğup büyüyen biri olarak bu kadar sokak işgalinin yaşandığı dönem görmedim. Belediye firmalardan para gelsin diye vatandaşın yoluna masa sandlaye konmasına izin veriyorlar. Halaskargazi caddesinde Atatürk müzesinin karşısında isim vermeyeyim bir gıda firması yeri yeterli gelmemiş sanırım kaldırımın dörtte üçünü kapatmış. Müşteriler oturmuş üstleri kapalı yağmurdan ve yazın güneşinden korunuyor. Etrafı açık ama önünden araba geçiyor eksoz dumanı ile keyif yapıyorlar. Ben yoldan geçeceğim insanlar yavaşlıyor, önümden garsonlar geçiyor sallana sallana.

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •