Sayfa 1/16 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 123 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Saman Haberleri

 1. #1

  Esas Saman Haberleri

  Saman , bence önemli bir mevzu bu konu tarımsal ve hayvancılık yönlerinden güncel tutulabilir
  Ekonomide altın döviz para vs neyse Samanda önemli bir mevzu
  Sakla samanı gelir zamanı denmiş
  Hayırlı olsun

 2. #2

  Esas

  Saman fiyatları altınla yarışıyor
  01.09.2012 / İHA

  Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde saman fiyatları bu yıl rekor düzeylere ulaştı.Yıldızeli ilçesinde Nisan ayının kurak geçmesi nedeniyle tarımda verim düşüklüğü yaşandı.

  Yıldızeli ilçesinde Nisan ayının kurak geçmesi nedeniyle tarımda verim düşüklüğü yaşandı. Her yıl tarlarda kalan samanlar bu yıl az olması nedeniyle geçen yıllara oranla saman fiyatlarında yüzde 500 civarında artışın yaşandığı belirtildi. Bununla birlikte geçen yıl 200 ile 300 TL civarında satışa sunulan bir traktör samanın bu yıl 800 ile bin TL arasında alıcı bulduğu kaydedildi. Öte yandan saman fiyatlarının artmasıyla birlikte canlı hayvan fiyatlarında da ters oranda yarı yarıya düşüş yaşandı. Besicilik yapan çiftçiler saman kıtlığı nedeniyle kışın zor durumda kalmamak için şimdiden elindeki fazla canlı hayvanlarını çıkarmaya başladı.

  Geçtiğimiz yıllarda 5 bin lira civarındaki bir büyükbaş hayvanın fiyatı bu yıl 2 bin TL civarında alıcı bulurken, küçükbaş hayvan fiyatının ise 4 yüz liraya kadar gerilediği bildirildi. Her yıl yaz aylarıyla birlikte anız yangınlarının çok olduğu bölgede ise bu yıl anız yangını meydana gelmedi. Pazarda saman satan Çiftçi Ali Navruz, "Geçtiğimiz yıllarda samanlar oldukça fazlaydı ve kilosu 10 kuruştan alıcı buluyordu. Çiftçilerin birçoğu samanına alıcı bile bulamadı.

  Fazla gelen saman saplarını birçok çiftçi yakarak imha etti ya da tarlada çürümeye terk etti. Bu yıl ise verimin az olması nedeniyle tam tersi yaşandı. Her yıl elimizde kalan samanlarımız daha tarladan çıkmadan alıcı bulmaya başladı. Özellikle Karadeniz bölgesinden birçok kişi kamyonlarla saman satın almaya geldi. Bu nedenle bölgemizde saman fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Eskiden kimse samının yüzüne bakmazken bu yıl altınla yarışır hale geldi. Bu durum çiftçileri olumlu yönde etkilediği gibi olumsuz yönde de etkiledi. Saman fiyatlarının artması hayvan fiyatlarının da yarı yarıya azalmasına neden oldu." dedi.


  Saman fiyatlarının artmasından olumsuz etkilenen çiftçiler ise banka kredilerinin ertelenmesini beklediklerini kaydetti.

  http://www.haberjet.com/NewsDetail.aspx?NewsID=837991
  Son düzenleme : brokerüstad; 02-09-2012 saat: 16:29.

 3. #3

 4. #4

 5. #5

 6. #6

 7. #7

 8. #8

  Esas


Sayfa 1/16 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •