Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 14 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Pamuk Haberleri

 1. #1

  Esas Pamuk Haberleri

  Bismil'in organik pamuğuna İtalya talip!

  http://www.ekotrent.com/basari-hikay...a-italya-talip

 2. #2

 3. #3

 4. #4

  Esas

  Şanlıurfa'nın Hilvan İlçesi'ne bağlı Uluyazı ile Korgun köylerinde, pamuk tarlasına yıldırım düştü. Olayda 1'i çocuk, 3 kişi yaralandı.
  http://www.haber7.com/guncel/haber/9...yildirim-dustu

 5. #5

  Esas

  PAMUK ÜRETİMİNİN YÜZDE 54’Ü ŞANLIURFA’DA
  http://www.haberx.com/pamuk_uretimin...5316,001).aspx

 6. #6

  Esas

  "Pamuk kan kaybediyor"
  Antbirlik Genel Müdürü Atilla Diniz, pamuk ekim sahalarında yüzde 10-15'lik bir azalma olduğu ifade ederek, Antalya bölgesinde geçen sene 28 bin ton olan pamuk rekoltesinin bu sene 23 bin ton civarında olmasını beklediklerini kaydetti

  http://www.haberx.com/pamuk_kan_kayb...7226,171).aspx

 7. #7

  Esas

  Noel'e hazırlanan Avrupa ülkelerine konfeksiyon ve pamuk ipliği ihracatı artarken, ihracattaki patlama nedeniyle iç piyasada pamuk ipliğine ulaşmanın süresi de uzadı.

  Yıldız TAŞDELEN ERLİ

  İSTANBUL - Yurtdışından getirilen pamuk ipliğine ek vergi uygulamasından sonra iplik fabrikaları, iç piyasada rakipsiz kalırken, ihracatın kârlılığını görerek dış piyasalara yönelmeye başladı. Fabrikaların fiyat artışı nedeniyle örme ve dokuma kumaş imalatçıları iplik bulmakta ve rekabet etmekte zorlanır hale geldi.

  Noel'e hazırlanan Avrupa ülkelerine konfeksiyon ve pamuk ipliği ihracatı artarken, ihracattaki patlama nedeniyle iç piyasada pamuk ipliğine ulaşmanın süresi de uzadı. Bazı üreticiler, siparişlerdeki süre uzatımının yurtdışındaki modacıların son yıllarda talebi artan polyester yerine pamuklu ürün tercih etmesinden, bazıları da Noel'den kaynaklı, "dönemsel" olarak nitelendirilen bu durumun pamuk ipliği üreticileri ve mağazaların stoksuz çalışma isteğinden kaynaklandığını ifade ediyor. Sanayiciler, dünyada ve Türkiye'de pamuk fiyatlarının değişmemesine karşın iplik fabrikalarının ağırlıklı olarak ihracata yönelik çalışmalar yaptığını, hazır giyimciler ve örmecilerin ise bu durum nedeniyle hammadde bulmakta büyük sıkıntı yaşadığını belirtiyor.

  İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, pamuk ipliğinde ihracattan kaynaklı talep artışı olduğunu belirterek, talebin daha çok Noel'e hazırlık yapan Avrupa ülkelerinden geldiğini, dönemsel olan bu hareketlenmenin bu yıl Noel alışveriş beklentilerine paralel daha fazla olduğunu söyledi. Gülle, önceki yıllarda viskon ve polyesterin ön plana çıkarken bu yıl pamuklu ürünlere büyük talep olduğunu dile getirdi.

  Fırsattan istifade ediyorlar

  Türkiye Örme Sanayicileri Derneği (ÖRSAD) Başkanı Fikri Kurt da, Türkiye'deki anti-damping uygulamaları nedeniyle sanayiciler ve iplik fabrikalarının bu durumu fırsat bilip fiyat artışına gittiğini belirterek, hazır giyimciler ve örmecilerin ise bu durum nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

  3.2'ye alıyor, 8 TL'ye satıyor

  1 kilogram penye ipliğinin 7 TL olması gerekirken 7.8-8 TL istendiğini savunan Kurt, "Sıkıntı birkaç aydır devam ediyor. 2.9-3.2 TL arasında pamuk ipliği alınıyor, işleniyor, 7.5-8 TL'ye 1 kilo penye ipliği satıyorlar. Yani yüzde 100 kazanıyorlar. Tekstil sektöründeki en yüksek kârı iplik fabrikaları elde ediyor" şeklinde konuştu.

  Pamuk ipliği yok satıyor

  Özka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Öz ise, ihracatta polyester talebinin azaldığını, firmaların daha çok pamuk istediğini ifade ederek, "Şu an yazlık sezon hazırlıkları başladı. Avrupa'dan pamuklu ürün siparişleri çok yoğun, o yüzden pamuk ipliği çalışanlar yok satıyor. İç piyasada çıkan mal terminli satılıyor. Şu anda 35-40 gün termin verenler var. Bugün sipariş veriyorsunuz, '30-40 gün sonra verebilirim' diyor" dedi. Öz, melanj karışımı pamuk-polyester üretimi yapan bazı firmaların pamuk ipliği üretimine döndüğünü, yurtdışında modacıların pamuk ağırlıklı ürünler talep ettiğini söyledi. Pamuk ipliğindeki talep artışının ihracattan kaynaklandığını, iplik tüketiminin yüzde 70'inin ihracata gittiğini bildiren Öz, "Normalde pamuk fiyatı gerilediğinde, ipliğin de düşmesi lazım, ancak talepten dolayı düşmüyor. Talebin sürmesi halinde fiyatı daha da artar" dedi.

  45-50 kuruşluk kâr 1.5-2 TL'ye çıktı

  Türkiye'deyaklaşık 1 milyon 400 bin ton pamuk ipliği tüketimi gerçekleştiriliyor. Pamuk hammaddesinde dünya borsalarındaki ortalama fiyat 2011'de 3.1 dolar iken, rakam bu yıl 1.8 dolara geriledi. Pamuk fiyatlarında yüzde 42'lik düşüş olmasına karşın Türkiye'de, miktar bazında ihracatı 11 ayda yüzde 23 artış gösteren pamuk ipliğinin fiyatı son 1 yılda yüzde 18.2 yükseldi. Geçmişte kiloda 40-50 kuruş karlarla çalışan iplik fabrikaları bugün kiloda 1,5-2 TL kazançlar elde ediyor. Teşvikli bölgelerde üretimi olan fabrikaların karları ise 2 TL'yi aşıyor. Söz konusu rakamlar nedeniyle "iplik fabrikalarının tarihinin en kârlı dönemlerini yaşadığı" ifade ediliyor.

  http://www.dunya.com/pamuk-ipligi-ih...di-174225h.htm

 8. #8

  Esas

  MARDİN - Bir zamanların 'beyaz altın' olarak kabul edilen pamuğun hem üreticisi hem de işleyicisi zorda. Önceki yıllarda kilosu 1 lira 70 kuruşa kadar satılan pamuk bugün 1 lira 20 kuruştan zor alıcı bulurken pamuk çırçır fabrikaları da sigorta şirketlerinin çırçır fabrikalarını sigortalamaması nedeniyle riskli ve zor günler yaşıyor.
  Pamuğun yangına karşı dayanıksız olması sebebiyle çırçır fabrikalarının hiç bir sigorta şirketi tarafından sigortalanmadığından yakınan fabrika sahipleri, devletten ürünlerine ve iş yerlerine karşı güvence istiyor. Fabrikasında sezon boyunca 5 milyon liralık emanet pamuğun beklediğini ifade eden çırçır fabrikası sahibi Osman Dölek, herhangi bir yangın ya da kazada ne yapacaklarını bilemediklerini belirti. Tüm fabrikayı satsa bile böyle bir zararın altından kalkamayacaklarını aktaran Dölek, başka riskli fabrikaların sigortalanmasına karşın pamuk işleyen fabrikaların sigortalanmamasını anlayamadığını kaydetti.


  Bunun için devletten çözüm beklediklerini kaydeden Dölek, "Bütün firmalara başvurmamıza rağmen kimse pamuk fabrikalarını sigortalamıyor. Devletin yeni bir kanun çıkartarak veya firmalarla görüşerek bunu çözmesini istiyoruz. Risk altında çalışıyoruz. Burada insanlar istihdam ediliyor. Binlerce ton pamuk stoklanıp işleniyor. Tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Yine de gözümüze uyku girmiyor." şeklinde konuştu.


  Fabrikalarında 2 defa yangın çıktığını ve binlerce lira zarar ettiklerini anlatan Hüseyin Ataç ise yılın 4 ayı çalıştıklarını anlatarak, "Gece gündüz uykusuzuz. Sonuçta birileri bu işi yapacak. Fabrikalarımızı kimse sigortalamıyor. Bu iş yerlerinin bir güvencesi olmalı. Bankalara dahi başvurduk. Kimse risk almak istemiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Çiftçi ürününü getirip bize teslim ediyor. Allah muhafaza bir şey olsa nasıl karşılarız.?" açıklamasında bulundu.


  Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulnasır Duyan ise sanayi bölgesinde 10 çırçır fabrikası bulunduğunu ifade ederek, " Bu çırçır fabrikası bölgenin tüm pamuğunu alıp buradan işletip iplik fabrikalarına gönderiyor. Her bir fabrika, sezon sonuna kadar 5 bin tonluk bir pamuk işliyor. Özel şirketler sigortalamıyor. Bu konuda da çırçır fabrikalarının ciddi bir maliyeti var. Çırçır fabrikalarının sigortalanması aşamasında devletten bir destek bekliyoruz. Bu sene bir kaç çırçır fabrikasında bir yangın oldu. Ciddi bir zarara sebebiyet verdi. Özel sektör olsun devlet olsun bir şekilde sigortalaması için girişimlerde bulunulması gerekir." ifadelerini kullandı.  (CİHAN)

  http://www.habergalerisi.com/haber/p...ur-900004.html

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •