Sayfa 98/271 İlkİlk ... 488896979899100108148198 ... SonSon
Arama sonucu : 3244 madde; 1,165 - 1,176 arası.

Konu: OLMIP -Olmuksan İnternational Paper

Esas

Alıntı Originally Posted by beyzade66 Yazıyı Oku
    Birde soyle birsey soz konusu OLMİP bist'te kaderine terk edilmis Akil Orhan GENCEBAY bile bu hissede operasyon yapmis bu nedenle degil 16 milyon 32 milyon bile kar aciklasa degisen birsey olacaga benzemiyor.Biz bataga saplandik mecburen bekliyoruz.
    Sn beyzade66,
    haklisiniz gecmisinde bazi lekeler var kagidin
    2005 yilindan beri bir miktar bulundurdugum bir kagittir, ozellikle hisse devrinden sonra (operasyonu saymazsak) fena gitmedi, hep belli oranda getirisi oldu.
    bu sirketi ayni zamanda en buyuk musterileri olan bir gida sirketi uzerinden de surekli takip ederim. sirketin finansallari konusunda fazla yazmaya cizmeye gerek yok, isteyen herkes kap tan bilancosunu, nakit akisini vs gorebilir.
    pazar yapisi hakkinda, genelde gida sirketleri oluklu karton alirken (geri donusumlu kullanim yapanlar da dahil), tedariklerini en az 2 sirketten saglarlar, ve olmuksa (ya da olmip) her zaman bu iki tedarikciden birisi olurdu. simdi pazarin buyumesi ve tesviklerle birlikte, bircok uretici kapasite arttirimina, yeni tur kagit kullanimina (yukarda bahsettigim test liner gibi) gecti ve rekabet 2012 de cok sert oldu. bunun etkisini de zaten olmip in 2012 satis rakamlarindan gorebilirsiniz. tedarikcileri olduklari en buyuk 10 sirketin tamami buyurken, hedefledikleri buyume oranlarini yakalayamadilar.
    ben uzun vadede IP in bu konuda bir cozum bulacagini saniyorum, cunku cok tecrubeliler ve merkezi satinalma gibi kagit isinde onemli bir avantaji daha etkin kullanabilirler. karlilik 2013 2. yarisindan itibaren tekrar yukari ivme kazanabilir (tabi bunlar benim tahminlerim). bu nedenle de az da olsa (%3-4 civari) bu kagidi bulundurmaya devam edecegim.
    diger spekulatif kisimlara hic girmeyecegim, cunku gercekten isin en bel kirici tarafi orasi. hisse sayisi, kademelerde kimse olmamasi filan isi nereye goturur bilemem.
    hepimiz icin hayirlisi olsun.

2. Esas

Eleştiri yaparken karşı taraftan, olumlu beklentilerin rakamlarla açıklanmasını isterken, siz neden aksini rakamlarla açıklamıyorsunuz !....
    Borsadaki fiyat şirketin geleceğiyle ilgili beklentilere göre, zaten pd/dd değerinden farklı olmalıdır. Bunu olumlu yönde düşünürseniz alıp bekleyenlerden olursunuz, aksini düşünüyorsanız ve elinizde bu hisseden gerçekten varsa hemen satarsınız.
    Bizim tahta yıkıcı sıpanın da beklediği bu zaten. Eline verin keyiften dört köşe olacaktır.
    Tahtaya satıcı gelmemesi, işlem hacminin 10-15 bin adetlerde gezmesi zaten her şeyi anlatmıyor mu.....
    Bu şirket geçen sene ve bu sene temettü vermedi. Bedelsiz beklentisini ise hala erteleyerek yatırımcının sabrını zorluyorlar. Beklemeyi tercih eden büyük oranda hisseye sahip olanlar, zaten masallara göre hareket etmiyorlar. Hedef küçük yatırımcıyı panikletmek ama buna da en güzel cevap yine borsada veriliyor.
    Artık beklemeyi seçenler kesinleşti ve bunu daha fazla test etmeleri sonucu değiştirmeyecek....

Esas

ben kelepir denildigi icin, bunun neye gore hesaplandigini sordum. aksini aciklamaya gerek yok eger azicik hesaptan anliyorsaniz. 1,07 pd/dd ve de faaliyet karina gore market fiyati kelepir degildir.
    elimdeki hissenin ucacagini, kacacagini, kelepir kaldigini filan beklemiyorum. saglikli bi sirketin hisseleri olarak goruyorum, ve de uzun vade olarak banka faizinden daha yuksek getirisi olacagini dusunuyorum. ayrica kimin neye gore alim/satim yapacagina karar vermek sizin isiniz degil.
    siz tahtaya,aliciya, saticiya bakip, gelecek tahminleri yapabilirsiniz. isin bu kismini sizin gibi ustalara birakip, ben cok daha farkli bir yerden bakmaya calisiyorum sirkete yapilacak yatirima.tahta yikici sipayla olan mucadelenizde kolay gelsin!!!

Esas

Sn tyson sizinle ayni teknedemiyiz anlamaya calisiyoruz..?

Yatirim tavsiyesi degildir.

Esas

yine de rakam istiyorsaniz, ilk rakam sirketin faaliyet kari azalmis - isleri hizla buyuyor diyen ve bunu nerden cikardigini soylemeyen arkadaslar icin.
    2011 faaliyet kari :17.967.223TL
    2012 faaliyet kari :17.918.802TL

ayrica genel yonetim giderleri de artiyor, cunku IP, eskiden oldugu gibi olmuksa standardinda degil, kendi global endeksine gore orta ve ust yonetim odemelerini ayarliyor artik. ister misiniz rakamlarini onun da?

Esas

evet sn village people.
    sanirim beklentilerimiz farkli, ama ayni teknedeyiz. yukarda yazdigim gibi ben cok uzun zamandir hem musterileri araciligiyla hem de kendi paylastiklari bilgiler yoluyla takip ederim sirketi.
    sizin paylasimlarinizi gorunce, acaba ben birsey mi kacirdim diye ozellikle size nerden hesaplama yaptiginizi sordum.

Esas

Karton

pd/dd 3.53

f/k 29,25

Piyasa degeri 439.346,672 $

olmip

Pd/ dd 1.07

F/k 14.08

Piyasa degeri 131.741,896 $

Buyrun Sn Tyson istediginizi alin. Degerler bunlar . Ucuz pahali yatirimci karar versin.

Esas

sn village people,
    anlasamadigimiz konu surasi. eger ikisinden birini secmek durumunda olsaydim tabiki olmip.
    sizin hesabiniz bana gore bu kagit ucuz demiyor. bu kagit kartonsan a gore ucuz diyor.
    kagidin 2012 yillik faaliyet kari 10milyonUSD. 2013 beklentisi de bu civarda (8% artis hedefleri var, hadi basarili olsun ve 11 milyon USD diyelim))
    market degeri 131,7 milyon USD
    bu en basit orandir bildiginiz gibi sirket degerlemesinde, ve bana bir turlu kelepir gelmiyor.
    bu oranlar karton da cok daha yuksek olabilir, ama elimizde olmip in degerlerini karton a esitlenecegini gosteren bir senet sepet yok. karton u da bu degerlere cekme ihtimali her zaman ortada.

Esas

Sanirim bir yere vardik. Olmip disinda size is girisim ve isyat hisselerine bir bakin derim. Sanirim hisselerle sıkıntı yasiyorsunuz.

Esas

tesekkurler tavsiyeler icin.
    ben de size tsgyo yu tavsiye ederim. kelepir tanimi icin

Esas

TSGYO Sn Acemsahin pek sevdigi hissedir. Ben pek ilgilenmiyorum.

Olmip icin beklentim ilk etapta 8 tl fiyatlarinin uzeri . Kalici olmak uzere. Sonra daha da ileri. Bunlar benim beklentilerim.

Bana asagidan mal vermemek icin sıkıyor. Ne yapalim aldigimiz kadari ile idare edecegiz. Asagi dogru her gun kademelere alis yaziyorum vermiyor. Yukari da goturmuyor. Hep bana olmaz degil mi spek abii. Kazan kazan yapalim. Sen kazan herkes kazansin.
    Neyse verirse alirim,vermezse kagitmi yok..Burasi borsa....Saygilarimla..

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,044

Esas

neden lutfen acıklayınız
    tesekkurler.
     Alıntı Originally Posted by tyson Yazıyı Oku
    tesekkurler tavsiyeler icin.
    ben de size tsgyo yu tavsiye ederim. kelepir tanimi icin
    ne boyun dağları aşabilir ne de toprağı delebilirsin.....unutma! ne ekersen onu biçersin.
    yazdıklarım ve yazacaklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 98/271 İlkİlk ... 488896979899100108148198 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •