Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 40 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Turizm Haberleri

 1. #1

  Esas Turizm Haberleri

  ANTALYA (İHA) - Dünyanın en büyük ve önemli turizm fuarlarından biri olan Dünya Turizm Fuarı (World Travel Market 2012) Londra'da açıldı. İlk gün sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan fuar 8 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek. Fuar kapsamında 200'den fazla destinasyon tanıtılıyor.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen standlarla Türkiye de aktif şekilde tanıtılan destinasyonlar arasında yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan'ın başkanlık ettiği WTM Türkiye Heyetinde, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Muğla Valisi Fatih Şahin, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ve turizm birlik başkanları ile çok sayıda turizmci yer alıyor.
  ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Güray Parlak ve Adnan Vücudi Özen, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Levent Yiğiter ve Genel Sekreter Vildan Demer de ATSO'yu temsilen fuarın açılışına katılarak çeşitli temaslarda bulundular. Başta EXPO 2016, Antalya ve Odamız tarafından yürütülen Avrupa İsletmeler Ağı Projesi standlarını ziyaret eden heyet, Antalya’nın hedef pazarları olan ülke standlarında çeşitli görüşmeler yaptılar. Ayrıca standları ziyaret eden Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'a da bilgiler verdiler.
  Stand ziyareti sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ve Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ile özel bir toplantıda bir araya gelen heyet, turizmin çeşitlendirerek 12 aya yayılması için geliştirdikleri projelerle ilgili bilgiler vererek destek istediler. Özellikle sahil bandı dışındaki bölgelerin turizme kazandırılmasına ve kırsal turizmin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini dile getiren heyet, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na bu kon

  http://www.haberx.com/atso_dunya_tur...9028,945).aspx

 2. #2

  Esas

  KAHRAMANMARAŞ’TA KÜLTÜR VE TURİZM ATAĞI
  http://www.haberx.com/kahramanmarast...8836,818).aspx

 3. #3

  Esas

  KAPADOKYA'DA SONBAHAR GÜZELLİĞİ
  http://www.haberx.com/kapadokyada_so...8404,310).aspx

 4. #4

  Esas

  Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne bağlı Seki Beldesi'nde tarihi kalıntıların bulunduğu alanlar, define arayanların kazıları sonucu köstebek yuvasını andırıyor. Tehdidin boyutu gün geçtikçe artarken beldenin geçmişine ışık tutan Milattan Önce 2'nci yüzyıla ait kaya üzerine oyulmuş savaşçı kadın figürü de mermer arama bahanesiyle kesilerek çalındı.

  http://www.cnnturk.com/2012/guncel/1...4.0/index.html

 5. #5

  Esas

  Gürcistan plajları
  Gürcistan sahillerindeki Plaj turizminden ilgi çeken manzaralar.

  http://fotogaleri.gazetevatan.com/gu...119/2/Guzeller

 6. #6

  Esas

  İngiliz turistler neden geliyor?
  Muğla'nın Fethiye ilçesinde tatil yapan İngiliz turistler üzerinde yapılan bilimsel bir çalışma, yöreye gelen turistlerin yarıdan fazlasının, tatile gittikleri ülkelerde ünlü markaların taklit ürünlerini satın aldığını ortaya koydu

  http://www.posta.com.tr/yasam/HaberD...ticleID=151669

 7. #7

  Esas

  Otellerin son dakika fiyatları 'cep'te!
  Türkiye'nin birinci sınıf otellerinde, en düşük fiyatlarla konaklamayı sağlayan akıllı telefon uygulaması OtelSonDakika, Foreks Grubu'ndan aldığı yatırımla kullanıma sunuldu.
  İSTANBUL - Türkiye'nin birinci sınıf otellerinde, en düşük fiyatlarla konaklamayı sağlayan akıllı telefon uygulaması OtelSonDakika, Foreks Grubu'ndan aldığı yatırımla kullanıma sunuldu. Uygulamayı geliştiren yazılım ekibinin başında bulunan ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun yazılımcı Ali İbrahim Aksakarya, turizm sektöründeki son dakika fiyatları kavramına yeni bir boyut kazandıracaklarını söyledi.

  Uygulamayı İndirmek İçin Tıklayın...

  Foreks Grubu Genel Müdürü Serra Berkol ise OtelSonDakika'nın hem oteller hem de kullanıcılar açısından önemli fırsatlar barındırdığına dikkat çekti.

  Birinci sınıf otellerin en düşük son dakika fiyatlarını sunan ve anında satın almayı sağlayan ücretsiz akıllı telefon uygulaması OtelSonDakika, Foreks Grubu'ndan aldığı yatırımla mobil dünyaya ve turizm sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Şu an iPhone versiyonu bulunan, Ocak ayından itibaren Android cihazlarda da kullanılabilecek uygulama ile üst düzey otellerde en düşük fiyatlarla konaklamak mümkün olabiliyor.

  Birinci sınıf otellerde en düşük fiyatlar

  Uygulamayı geliştiren ekibin başında bulunan, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun yazılımcı Ali İbrahim Aksakarya, OtelSonDakika'nın Foreks Grubu'nun finans alanı dışında yatırım yaptığı ilk mobil uygulama olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

  "Otellerden aynı gece için son dakika fiyatları alarak en ekonomik şekilde konaklamak özellikle ABD'de yaygınlaşmaya başladı. Bu alanda yurtdışında hizmet veren başarılı mobil uygulama örneklerini inceledik ve benzer bir pazara Türkiye'de de ihtiyaç olduğu fikrinden yola çıkarak, yazılımcı arkadaşım Kaan Özdökmeci ile OtelSonDakika'yı geliştirdik. Uygulamanın geliştirme aşamasında anladık ki, aslında turizm sektöründe yepyeni bir pazar yaratıyoruz. Şimdiye kadar sadece aynı geceden başlamak üzere son dakika fiyatlarına odaklanan bir acente yok.

  Üstelik Türkiye'de sadece mobil platform üzerinde çalışan bir acente de yok. Bu nedenlerle, kurumsal deneyimleri daha fazla, pazarlama bilgisi ve yeteneği kuvvetli olan bir yatırımcı bularak iyi bir ekip oluşturmak istedik. Böylece yatırımcı arayışlarımız, uygulama geliştirme aşamasına paralel başladı. Aynı dönemde küresel bir girişimcilik programı olan Global Entrepreneurship Program'da final aşamasına kadar ilerleme başarısını gösterdik ve Foreks Grubu ile tanıştık. Birkaç görüşmeden sonra projenin tam ihtiyaç duyduğu formu oluşturarak Foreks Grubu ile anlaştık ve acente olabilmek için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nden (TÜRSAB) lisansımızı alarak çalışmalara başladık."

  Ekip olarak bugüne kadar çok sayıda mobil uygulama geliştirdiklerine değinen Aksakarya, OtelSonDakika için turizm sektörünü tanıyan girişimci arkadaşlarını da ekibe dahil ettiklerini vurguladı. Geçtiğimiz yıllardan başlayarak, mobil uygulama alanında firmalarını güçlendiren, sektöründe pek çok mobil uygulama yazılımı geliştiren Foreks Grubu'ndan yatırım almanın çok önemli olduğunu belirten Aksakarya, "Turizmde son dakika fiyatları kavramına yeni bir boyut kazandıran uygulamada, Foreks Grubu'nun desteği sadece maddi olarak değil; bir yol gösterici olarak da bizim için çok değerli. 2013 yılındaki hedefimiz, OtelSonDakika'yı farklı mobil platformlar için geliştirmeye devam etmek ve Türkiye genelindeki otelleri kapsamak" diye konuştu.

  İş modeli Foreks Grubu'nun ilgisini çekti

  OtelSonDakika'nın sunumunu izledikleri ilk andan itibaren ilgilerini çektiğini belirten Foreks Grubu Genel Müdürü Serra Berkol, "Uygulamanın hem otellerin hem de kullanıcıların kazançlı çıkacağı bir iş modeline sahip olması ve sadece mobil cihazlar için geliştirilmiş olması en çok ilgimizi çeken konular oldu. Oteller o gece için uygun olan odalarını akıllı telefonlar üzerinden satıp kazançlı çıkarken, otel müşterileri de diğer tüm satış kanallarından elde edebilecekleri fiyatlardan çok daha düşük fiyatlar elde ederek kazançlı çıkıyorlar.

  Tüm bunlara ek olarak, Foreks olarak grubumuz bünyesinde finans alanında çeşitli projelere imza atan güçlü bir mobil proje ekibimiz var. OtelSonDakika ile ilk kez finans dışında bir alana giriş yaparak, ekibimizi diğer alanlarda daha güçlü kılmayı hedefliyoruz.

  Kısacası, mobil uygulama alanında büyüme hedefimiz doğrultusunda güçlü bir proje ararken, OtelSonDakika'yı ve projenin başarısına odaklanmış genç girişimci arkadaşlarımızı çok beğenerek yatırımcı olmaya karar verdik. OtelSonDakika'nın alanında önemli bir boşluğu başarıyla dolduracağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Türkiye'nin birinci sınıf otellerinde, en düşük fiyatlarla konaklamayı sağlayan OtelSonDakika ile otellerin o gün için uygun olan odaları, özel olarak sunulan son dakika fiyatları kolayca görüntülenebiliyor ve anında satın alınabiliyor. Fiyatların yanı sıra otelin konumu, odaların fotoğrafları ve otelin sunduğu tüm hizmetler de uygulama ile görüntülenebiliyor.

  OtelSonDakika hakkında:

  Bir Mobtur Yazılım ve Turizm A.Ş. hizmeti olan OtelSonDakika, Türkiye'nin birinci sınıf otellerinde, en düşük fiyatlarla konaklamayı sağlayan bir mobil uygulamadır. OtelSonDakika, birinci sınıf otellerde keyifli bir gece ya da hafta sonu geçirmek isteyenlerin yanı sıra yerli ve yabancı konuklarına, iş adamlarına, romantik çiftlere, şehirde kalmak durumunda olan misafirlerine ve dostlarına sürpriz bir hediye vermek isteyenlere benzersiz fiyatlar sunmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ile otellerin o günkü boş odalarına özel olarak sunulan son dakika fiyatları kolayca görüntülenebilmekte ve satın alınabilmektedir. Fiyatların yanı sıra otelin konumu, odaların fotoğrafları ve otelin sunduğu tüm hizmetler de uygulama ile görüntülenebilmektedir. Sadece birkaç tıklamayla istenen odanın anında
  satın alınabildiği uygulama sayesinde, otelin doluluk durumuna göre, kullanıcılar dilerlerse sadece aynı gece için değil, 5 geceye kadar odadan yararlanabilirler.
  http://www.dunya.com/otellerin-son-d...te-175425h.htm

 8. #8

  Esas

  Kayseri'nin Talas ilçesinde belediye ekiplerince tarihi konakların restorasyonu sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan yer altı şehrinin turizme kazandırılacağı bildirildi.
  Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Kiçiköy Mahallesi Ali Saip Paşa Sokak'ta 5 yıl önce belediye ekiplerince tarihi konakların restorasyonu için yürütülen çalışmalar sırasında ortaya çıkarılan ve 650 metre kazı çalışması yapılan yer altı şehrini, AA ekibiyle gezdi.

  Yer altı şehri hakkında bilgi veren Yıldırım, ''Konaklardan birinin bodrumu, kayadan oyularak yapılmış. Yüksek bir yerde farklı taşlar olduğunu, sanki bir pencerenin kapatıldığını gördük. Anıtlar Kurulu'ndan gerekli yasal izinlerimizi aldıktan sonra Müze Müdürlüğü yetkilileri nezaretinde temizlik çalışmalarına başladık. O taşları söküp, arka tarafına geçtiğimizde yeni bir yer altı şehrine gideceğimizi elbette düşünmüyorduk ama her bir mekanı açtıkça öyle bir yolculuğa çıktık ki 650 metreye ulaştık'' dedi.

  Çalışmanın öyküsünün 5 yıl öncesine dayandığını ifade eden Yıldırım, ''2008'de başladığımız çalışma devam ediyor. Ne kadar sürecek, nereye kadar gideceğiz bilmiyoruz. Çünkü elimizde bir yol haritası yok. Ne kadarlık bir alanı kapsıyor bilmiyorum ancak yer altı şehirlerinin tarihi Kapadokya'da ortalama 2 bin yıllık olduğunu düşünürsek, Ali Dağı eteklerindeki sarnıçlı yer altı şehrinin de aynı döneme denk geldiğini göz önünde bulundurarak, burasının miladi 3. yüzyıla ait olduğunu söyleyebiliriz'' diye konuştu.

  Yer altı şehrinin belirli bölümlerinde hava bacaları bulunduğunu belirten Yıldırım, ''Biz, beş-altı taş parçasını yüzeyden indirerek buralara girdik ama asıl kazancımız, şehrimizi daha iyi tanımış olmamız. Hava bacalarının yüzeyden 21 metre aşağıya kadar indiğini ortaya çıkardık. Burada, tarihi mirasımıza sahip çıkma sorumluluğumuzu yerine getirmiş olduk. Bu mirası ülke turizmine de kazandırmak için çalışacağız'' ifadelerini kullandı.

  Şehirlere verilen isimlerin bir anlam taşıdığına dikkati çeken Yıldırım, şunları söyledi:
  ''Yer altı şehrinin bulunduğu yer 'kiçi', yani küçük Talas. Kayseri kent merkezinin 2 bin yıl önceki güney kapısı da bugün 'Kiçikapı' olarak adlandırılır ve Talas'a doğru bakar. Yer altı şehrinde ilerleyişimiz, Kiçikapı'ya doğru ve 650 metre mesafe kat ettik. Buranın oraya bağlanacağına inanıyorum. Bu inanç bana ait, zaman doğrular ya da doğrulamaz. Açtığımız, temizlediğimiz mekanlar bizi bir yerlere kavuşturacak. Arzularımız, hayallerimiz olabilir ama tarihin gerçeklerine görerek tanıklık edeceğiz.''

  Kaynak: AA

  http://www.haber7.com/kultur/haber/1...kazandirilacak

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •