Anket Sonuçlarını Gör: Şu Anda Gayrimenkul Almak Ne Kadar Doğru Bir Yatırım?

Oylayan
316. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Gayrimenkul hiçbir zaman yatırım aracı olamaz. Sadece ihtiyaç için gayrimenkul alınmalıdır.

94 29.75%
  • Fiyatları yeterince yükselmiştir bundan sonra daha yükselecek yeri yoktur.

39 12.34%
  • Faziler düşük seyrettiği sürece yatırım amaçlı dahi olsa gayrimenkül alınabilir

67 21.20%
  • Balon 2 yıl içinde patlayacaktır. Faziler dipte dahi olsa nakitte kalıp fırsat beklenmelidir.

104 32.91%
  • Dibin dibi vardır fiyatlar düşmeye başlasa dahi nerede duracağı bilinmez.

10 3.16%
  • Almam kardeşim, ömür boyu kiracıyım.

24 7.59%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 114/270 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164214 ... SonSon
Arama sonucu : 2155 madde; 905 - 912 arası.

Konu: Şu Anda Ev Almak Ne Kadar Doğru Bir Yatırım?-3

Esas

Alıntı Originally Posted by cavefish Yazıyı Oku
    Kimse kufur etmesin o Kadar da degil, ama EV alma meselesi herkesin ilgisini ceken bir konu. Mesele tartisilirken detaylari da var, irdelemenin nesi yanlis? Hakaret olmadan konusulsun iste. Burada bilgisi deneyimi fikri olanlara ihtiyacimiz var. EV Almak buyuk bir karar, ben kendi adima hem arsa topigini hem bu topigi izliyorum. Daha kimse cikip 3 sene once surdan EV aldim, bugun su fiyattan sattim, gibi somut bir bilgi vermedi. Keske Boyle bilgiler de paylasilsa.
    Sayın cavefish, bundan 4-5 sene önceki yazıları görebilseniz acizane benim ogunun fiyatlarıyla bir ev aldığımı ve o zamanda cogu kisinin bu fiyatlarla ev alınırmı dedigini görurdunuz. Sakin yanlis anlasilmasin ben yatirim amaciyla ev alip satan biri degilim, zaten bu iside her iste oldugu gibi bu iste uzman olan kisilere birakmak lazim. Lakin benim gibi ikamet amaciyla ev edinen bir kisi donup o gunku sartlarda , bugune gore yuksek faiz ortaminda boyle bir seyi yaparken nice akilli arkadaslarin delilik yaptigimi soyledigini dusununce gayri ihtiyari soyle dusunuyor; akillilarda yanilabilir. Turkiyede yasananlar bilindik teoriye ne yazik ki artik uymuyor. Eskiden parani faize yatir 3-5 yil bekle,parani katla ve daha once yanindan gecemedigin evi kriz cikinca faizde cogalttigin parayla al idi. Bu artik bu gunlerde islemiyor, begensekte begenmesekte dunya da bu para bollugu oldugu surece Turkiyede bundan nasiplenecek. Ha dersiniz bu hep boylemi gid ecek suphesizki hayir amma ne zamana kadar boyle gider sorusuna bu gunden cevap verecek hic bir akilli ben kendim olarak bulamadim. Ben 5 sene once ev alarak dogru yaptigimi bu gun soyleyebilirim ama dersenizki bu gun bu fiyatlarla ayni yerde ev alirmisiniz? Buna su anda benim gucum yetmez ama gucu olanlar evet bu fiyatlarlada ev aliyor belki 5 sene sonra ah neyi yapmisiz diyecekler veya tuh be...isin ozu "deve kac akce ? 5 himm yok kalsin pahali 5 yil sonra deve kac akce 20 ver ordan birtane " gibi geliyor bana bilmem anlatabildimmi?

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    °¦¤Kª¥Ïpk€ÑTL臘°
    Gönderi
    591

Esas

Rantın dayanmadığı kapı kalmadı...

AKP'yi, Cemaati yazılarında eleştirmeseydi belki evini kurtarabilir, kimbilir -bir vesileyle- kendisine bir rezidans bile verilebilirdi...

Ama şimdi evinin elinden gitme durumu var...Ve Türkiye'den gitmeyi düşünüyor...

M.Ş. Eygi günümüzde her köşede bulunan AKP ve başbakan yalakası bir yazar olsaydı Hazine kapısına dayanır mıydı?

3. Esas

Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
    Yapı denetim ücretini unutmuşsunuz sanırım.

temeldeki izalasyon kısmınıda atlamışsınız.
    Temel deki izolasyon kaba iş tarifinin içinde vardı. Atlamışsınız.
    Yapı denetim konusunda haklısınız.
    Türkiye içinde hiç inşaat yapmadığıma verin onu da.
    Çok güzel tepkiler aldım yazı için. Hepsine de ayrı ayrı teşekkür ederim.
    Bu aralar işim olmadığı için konuyla ilgili soruları uzun uzun cevaplayabilirim.

Esas

Alıntı Originally Posted by iNdiKaTÖr Yazıyı Oku

Rantın dayanmadığı kapı kalmadı...

AKP'yi, Cemaati yazılarında eleştirmeseydi belki evini kurtarabilir, kimbilir -bir vesileyle- kendisine bir rezidans bile verilebilirdi...

Ama şimdi evinin elinden gitme durumu var...Ve Türkiye'den gitmeyi düşünüyor...

M.Ş. Eygi günümüzde her köşede bulunan AKP ve başbakan yalakası bir yazar olsaydı Hazine kapısına dayanır mıydı?
    Tabii ki dayanmazdı. Şevket Eygi, fikirlerine katılır katılmazsınız, beğenir beğenmezsiniz, ama fikir adamlığına laf söyleyemeyiz, kalemini şahsi menfaati için satmacağına eminim.

Bu tür vakalar aslında çok fazla. Belki de 1000 lerce...Ancak nispeten ön planda birileri işin içinde olunca duyabiliyoruz. Şimdi bir de kentsel dönüşüm, vsvs, istimlak modası var. Rant alanları daralınca, daha da çok duyacağız bu tür el koyma çabalarını.

5. Esas

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Sayın cavefish, bundan 4-5 sene önceki yazıları görebilseniz acizane benim ogunun fiyatlarıyla bir ev aldığımı ve o zamanda cogu kisinin bu fiyatlarla ev alınırmı dedigini görurdunuz. Sakin yanlis anlasilmasin ben yatirim amaciyla ev alip satan biri degilim, zaten bu iside her iste oldugu gibi bu iste uzman olan kisilere birakmak lazim. Lakin benim gibi ikamet amaciyla ev edinen bir kisi donup o gunku sartlarda , bugune gore yuksek faiz ortaminda boyle bir seyi yaparken nice akilli arkadaslarin delilik yaptigimi soyledigini dusununce gayri ihtiyari soyle dusunuyor; akillilarda yanilabilir. Turkiyede yasananlar bilindik teoriye ne yazik ki artik uymuyor. Eskiden parani faize yatir 3-5 yil bekle,parani katla ve daha once yanindan gecemedigin evi kriz cikinca faizde cogalttigin parayla al idi. Bu artik bu gunlerde islemiyor, begensekte begenmesekte dunya da bu para bollugu oldugu surece Turkiyede bundan nasiplenecek. Ha dersiniz bu hep boylemi gid ecek suphesizki hayir amma ne zamana kadar boyle gider sorusuna bu gunden cevap verecek hic bir akilli ben kendim olarak bulamadim. Ben 5 sene once ev alarak dogru yaptigimi bu gun soyleyebilirim ama dersenizki bu gun bu fiyatlarla ayni yerde ev alirmisiniz? Buna su anda benim gucum yetmez ama gucu olanlar evet bu fiyatlarlada ev aliyor belki 5 sene sonra ah neyi yapmisiz diyecekler veya tuh be...isin ozu "deve kac akce ? 5 himm yok kalsin pahali 5 yil sonra deve kac akce 20 ver ordan birtane " gibi geliyor bana bilmem anlatabildimmi?

Ne yazik ki o kadar eski takipci degilim de vakit ayirip arsiv kayitlari kurcalasak bugune gore mantiksiz bircok oneri okuruz. Hatirliyorum mortgage krizi oldugunda, ev fiyatlarinin daha da dusecegi dusunuluyordu cogunluk olarak (ben dahil, hala dusunuyorum bazen) Reel bir enflasyon var ev fiyatlarina yansiyan, yansimasi gereken. Evi alinca, paranin maliyetini, alternatif kar durumlarini dusunup, olusan asiri fiyat artislarina anlam vermeye calisiyorum, ve hakli buluyorum bazen.Ama, dediginize artik ben de katiliyorum, oturacaginiz evi alin, gule gule oturun, cok uygun olmadikca, gelecek vaadetmedikce kiraya vermek icin ev almak dusundurucu. Keske ev alma istahini olcen veriler, istatistikler yapilsa. Yurt disinda emlak siteleinde, satiliga cikmis evin onceden kac liraya satildigi bilgileri de verilir. Boylece kiyas yapma imkani bulursunuz. Bizim ulkede insanlar az vergi odesin diye okadar komik rakamlar gosteriliyor ki ulke topyekun uckagitci olmus, duzen de boyle olunsun diye kurulmus. Kayit olmadan, ev fiyatlari hem spekulasyona acik oluyor. Ayni binada ayni tip 2 ev ucuk fiyat farklariyla satiliyor. Sacma sapan seyler. Neticede, ev alirken is bize dusuyor, emlakcilara tamamen kendimizi teslim etmeden semti belirleyip, kriterlerimize yakin bir evi alip oturmak en guzeli. Benim gonlum bahceli evden yana, oyle site site apartman hayati ileride ne kadar tercih edilecek bilmiyorum. Son olarak, Hayirli ugurlu olsun, iyi gunlerde oturun Sn. Umutabi.

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    Turkey
    Gönderi
    45

Esas

merhabalar arkadaşlar topiği uzun zamandır takip ediyorum ilk defa yazıyorum,size bir konuda fikir danışmak istiyorum :,
    Gaziantep'ten yazıyorum.A2 imarlı villa tarzı sitelerin yapılmakta olduğu yeni gelişmekte olan bir bölgede piyasa fiyatına göre %20-30 ucuz bir fiyata 260 m2 bir arsa var.22 de bir hisseli almayı düşünüyorum.Ama çevremdeki çoğu kimse hisseli arsa almanın mantıklı olmadığı görüşünde sizlerin görüşlerinizi alabilirmiyim?

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    15,451
    Blog Yazıları
    177

Esas

260 metrekare arsaya 22 hisse...

Peki ileride bu arsayı nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

22 hisse ve bir çok malik (hani birden çok hisse alacaklar da vardır diye söylüyorum) 260 metrekare arsaya müşterek bir bina konduramıyacağınıza göre, satarken aynı alıcıda , aynı fiyatta, aynı zamanda, nasıl müşterek karar alacaksınız?

Tanımadığınız birçok kişi ile müşterek mülkiyet düşüneceğiniz en son yatırım şekli olmalı.

Bazan miras insanı bu duruma düşürür.

Hiç olmazsa akrabalarla ve de ölümün zorunlu kıldığı bir mailk olma sistemidir miras.

Mecburiyettir.

Sizinki aklınızdan geçen ise bence yatırım değil cinayettir. Sonunda cinnet de geçirtir insana hani.
    *Suçlunun, ahlaksızın desteklendiği ve hatta alkışlandığı bir toplum kadar ümitsizi yoktur.
    *Doğruya doğru, eğriye eğri...

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    °¦¤Kª¥Ïpk€ÑTL臘°
    Gönderi
    591

Esas

Piyasadan %20, 30 ucuz olması hisseli olmasından...

Hisseli arsa başağrısıdır, az pahallı olsun müstakil olsun.

YTD

Sayfa 114/270 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164214 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •