Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 29 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Hububat Haberleri

 1. #1

  Esas Hububat Haberleri

  Dünyanın gözü buğdayda
  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğdayda dünya genelindeki üretim düşüşünün fiyatları yükselttiğine dikkat çekerek, “Dünya buğday fiyatı, ekim ayında, geçen yıla göre yüzde 24,6, ülkemizde ise yüzde 16,3 arttı” dedi.
  http://www.haberx.com/dunyanin_gozu_...9878,475).aspx

 2. #2

  Esas

  Buğdayın tonu 665 lira
  Bakan Eker, TMO Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında 2012 dönemi TMO müdahale alım fiyatları ile hububat politikalarını açıkladı.
  http://www.dunya.com/bugdayin-tonu-665-lira-157325h.htm

 3. #3

  Esas

  ABD'den buğday üretimi düşecek iddiası!
  ABD Tarım Bakanlığı'nın Dış Tarım ve Ekonomik Araştırmalar servislerinin raporuna göre, 2012/2013 dönemi dünya buğday üretimi 41,3 milyon ton, Türkiye üretiminin ise 3,3 milyon ton düşmesinin beklendiği söyledi.

  Okan Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı ve bir firmanın hububat ürünleri enstitüsü direktörü Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, yaptığı açıklamada, Dış Tarım Servisi'nin ''Dünya Buğday Üretim, Tüketim ve Stokları'', Ekonomik Araştırmalar Servisi'nin ''Buğday Görünümü'' raporlarına göre, Temmuz 2012/Haziran 2013 dönemi dünya buğday üretiminin, geçen sezona oranla, 41,3 milyonluk düşüşle 655 milyon ton seviyelerine gerileyeceğini söyledi.

  Raporlarda, Çin, Avustralya ve Kanada'nın üretimlerindeki artışların, Brezilya ve AB-27'deki küçük miktarlarda azalmaların birbirini dengelediğine yer verildiğini belirten Boyacıoğlu, dünya buğday tüketiminin de aynı dönemler arasında 24,5 milyon ton azalarak, 674 milyon seviyelerine ineceğine yönelik tahminler yapıldığını kaydetti.

  Küresel yemlik buğday kullanımının az miktarda artışla 132,3 milyon tona ulaşmasının beklendiğini vurgulayan Boyacıoğlu, şöyle devam etti:

  ''Dünya buğday ticaretinin de 25 milyonluk düşüşle 132,77 milyon tona gerilemesi öngörülüyor. Bakanlık, ihracat öngörülerinin Avustralya, AB-27 ve Hindistan'ın her biri için 0,5 milyon ton yükseltilmesinin, ABD'deki azalmayı fazlasıyla dengelediğini belirtiyor. İlaveten, Paraguay ve Türkiye'nin ihracat öngörülerinin azaltıldığı, ithalat öngörülerinin ise Brezilya, Çin, İran ve Rusya için yükseltildiği ancak Türkiye için düşürüldüğü rapor ediliyor.''

  Üretim ve tüketim tahminlerine göre, dünya dönem sonu buğday stoklarının, 18,8 milyon ton azalacağı ve 177 milyon ton seviyelerine ineceğinin öngörüldüğünü dile getiren Boyacıoğlu, ''Dünya dönem sonu buğday stoklarının, ABD, Avustralya, Rusya ve AB-27'deki artışlar nedeniyle geçen aydan yükseltildiğini ve ABD'deki yüksek stokların bu artışın yaklaşık yarısına karşılık geldiğini belirtiyor. Bu ülkelerdeki stok artışlarının Hindistan, Türkiye, Kazakistan ve Arjantin'deki azalmalar ile kısmen düşerek dengelendiği açıklanıyor'' dedi.

  Türkiye'deki durum

  Boyacıoğlu, raporlara göre, 2011/12 sezonu sonunda 18,8 milyon ton civarında gerçekleştiği belirtilen Türkiye'nin buğday üretiminin, Temmuz 2012/Haziran 2013 döneminde, 3,3 milyonluk düşüşle, 15,5 milyon ton düzeyine ineceğinin tahmin edildiğini söyledi.

  Türkiye buğday tüketiminin, 2012/2013 döneminde, 600 bin ton azalması ve 17,5 milyon tona gerilemesinin beklendiğini belirten Boyacıoğlu, şunları kaydetti:

  ''ABD Tarım Bakanlığı, 2011/12 sezonu sonunda 3,68 milyon ton olarak gerçekleştiği tahmin edilen ülkemizin buğday, un ve ürünleri ihracatını, 2012/2013 döneminde, 380 bin ton düşük, 3,3 milyon ton düzeyinde öngörmektedir. Geçen dönem 4,414 milyon ton şeklinde gerçekleştiği belirtilen buğday, un ve ürünleri ithalatının ise 2012/2013 döneminde, 914 bin azalarak, 3,5 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.''

  Kaynak: AA

  http://ekonomi.haber7.com/sektorler/...usecek-iddiasi

 4. #4

  Esas

  Geçmişi on bin yıl öncesine dayanan dünyadaki ilk buğday çeşidi ''Siyez'' yıllardır Kastamonu'da yetiştiriliyor. Kastamonu Üniversitesi (KÜ) MYO Makine Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Güran Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyez buğdayının 14 kromozomlu yapısından dolayı tarihteki ilk buğday çeşidi olduğunu söyledi.

  Ünal, siyez buğdayının 10 bin yıl boyunca doğallığını kaybetmeden kalabilen nadir bir ürün olduğunu belirterek, ''Bir bitki için 10 bin yıl boyunca korunuyor olması büyük bir değer. Doğallığın ve tarihi değerinin yanında besin değeri de önemli. Günümüz besin değerlerine göre daha besleyici. Protein, lif ve enzimler açısından son derece daha zengindir'' ifadelerini kullandı.
  http://www.netgazete.com/haber/Bugda...ez_526300.html

 5. #5

  Esas

  Son günlerin önemli konularından beyaz ekmek - kepek ekmeği tartışmalarına uzmanlar da katıldı ve kepek ekmeğinin sanıldığı kadar faydalı olmadığını açıkladı.

  Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Dağlıoğlu, kepek oranı yüksek ekmeklerin ve tahıl kaynaklı gıdaların uzun süre tüketilmesinin vücutta demir gibi çeşitli minerallerin zaman içinde eksilmesine yol açabildiğini söyledi.

  Dağlıoğlu, ekmeğin insanların temel gıda maddesi olduğunu, günlük enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasında en önemli kaynak olduğunu anlattı.

  Türkiye'nin kişi başına düşen ekmek tüketiminin en fazla olduğu ülkeler arasında yer aldığına dikkati çeken Dağlıoğlu, Türkiye'deki tüketimin büyük bir kısmını beyaz buğday unundan yapılan ekmeklerin oluşturduğunu vurguladı.

  Öğütme teknolojisi açısından buğday tanesinde "kepek", "endosperm" ve "ruşeym" olmak üzere üç tabaka bulunduğunu anlatan Dağlıoğlu, şöyle konuştu:

  "Kepek tabakası buğday tanesinin yaklaşık yüzde 12-15'ini, endosperm tabakası yüzde 80-85'ini ve ruşeym tabakası ise yüzde 2-3'ünü meydana getirir. Unun elde edildiği kısım buğdayın endosperm tabakasıdır. Bu tabakada ağırlıklı olarak nişasta ve protein bulunur. Vitamin, mineral ve lifli bileşenler düşük oranlardadır."

  Kepek tabakasının beyaz un üretiminde yan ürün olarak ayrıldığına işaret eden Dağlıoğlu, "Oysa bu tabaka B-grubu vitaminleri ile demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller, suda çözünen proteinler ve diyet lifi bileşenleri bakımından oldukça zengindir. Ruşeym tabakası da protein, lipidler, enzimler, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir tabakadır" şeklinde konuştu.

  Dağlıoğlu, undaki kepek miktarı arttıkça kül miktarının da arttığını, renginin koyulaştığını belirterek, "Kül miktarının artması açık bir ifadeyle undaki minerallerin artması yanında, kepek tabakasında bulunan vitaminler ve lifli bileşenler gibi beslenme açısından önemli diğer bileşenlerin de artışı anlamına gelmektedir" diye konuştu.

  "TAM BUĞDAY EKMEĞİ VEYA TAM TAHILLI EKMEKLER TERCİH EDİLMELİ"

  Buğdayın ve diğer tahılların kepek tabakasında "fitik asit" adı verilen maddenin göz önünde tutulması gerektiğini vurgulayan Dağlıoğlu, şunları söyledi:

  "Fitik asit gıdalarla alınan demir, magnezyum, kalsiyum gibi önemli mineralleri bağlayarak vücut için yarayışsız hale getirebilmektedir. Hamur fermentasyonu, fitik asidin bir kısmını parçalamakla beraber tamamını etkisiz hale getiremez. Pişirme işlemi de fitik asidi parçalamaz. Bu nedenle, kepek oranı yüksek ekmeklerin ve tahıl kaynaklı diğer gıdaların uzun süre tüketilmesi, vücutta demir gibi çeşitli minerallerin zaman içinde eksikliğine yol açabilmektedir."

  Dağlıoğlu, bütün buğday tanesinin içerdiği kıymetli gıda bileşenlerinden daha fazla yararlanmak amacıyla beyaz buğday unu ekmeği ya da kepekli ekmek yerine, tam buğday ekmeği veya tam tahıllı ekmelerin tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Kaynak: AA

  http://yemek.haber7.com/diyet-ve-sag...ydali-degilmis

 6. #6

  Esas

  KIRIKKALE - Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, bir yılda çöpe atılan ekmeğin, 542 bin ton buğdaydan yapıldığını belirterek, "Bu miktarda buğday, Kırıkkale'de 2 yılda üretiliyor" dedi.

  Sümer, Ticaret Borsası'nda düzenlediği basın toplantısında, son yıllarda Türkiye'de israfın artmasının sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdiğini belirterek, şöyle konuştu:
  "Bir yılda çöpe atılan ekmek, 542 bin ton buğdaydan yapılıyor. Bu miktarda buğday, Kırıkkale'de 2 yılda üretiliyor. Bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar ekmeğin parasal değeri 1,5 milyar lira. Bu parayla aylık 275 liradan 5,5 milyon öğrenciye burs verilebilir. Dinimiz de israfı yasaklamıştır. Ülke olarak israfın önüne geçmeliyiz."

  Sümer, israfın önlenmesi için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:
  "Hazır maya kullanıldığında ekmek iki gün içerisinde küflenmektedir. Oysa tabi maya ile yapılan ekmek uzun süre küflenmeden kalabilmektedir. Büyük ekmek imalatı yerine gobit türü ekmek üretilmeli. Bu tür ekmekler lokantalarda, tatil kampları, kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılarak israfın önlenmesine katkı sunulmalıdır. İsrafın önlenmesi için aileden başlayıp okullarda öğrencilere eğitim verilmeli. Fırınlar ihtiyaç fazlası ekmek üretiminden uzak durmalı. İhtiyaçtan fazla ekmek alınmamalı, bayatlayan ekmekler öğütülüp, çeşitli yemek, pasta ve tatlı yapımında kullanılmalı. Toplu tüketim yerleri hastane, yatılı okul, askeri birlik ve öğrenci yemekhanelerinde ekmek israfı önleme planları oluşturulmalı, raf ömrü uzun kaliteli ekmek üretilmeli."

  http://www.dunya.com/2-yilda-uretile...or-179874h.htm

 7. #7

  Esas

  Tam buğday ekmeğinin, kepek oranının yüksek olması ve liflerinin fazlalığı nedeniyle daha faydalı olduğu ortaya çıktı.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, soruları yanıtladı.

  Kavak, ''Beyaz ekmeğin vitamin ihtiyacını karşılamadığı için takviyelere yönelme olduğu yönündeki iddialar gerçek dışı. Ama şunu diyebiliriz tam buğday ekmeğindeki lifler diğerine göre biraz daha fazladır. O nedenle daha tok tutar, besleyicidir'' dedi.

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da, ''Kepek oranı yüksek olduğu için tam buğday ekmeği daha faydalı. Diyabet riskini azaltıyor. Özellikle bağırsak kanserini önleyici rol oyuyor'' diye konuştu.

  Tam buğday ekmeği tüketilmesini tavsiye eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklediklerini ifade eden Balcı, insan sağlığı açısından tam buğday ekmeğinin daha faydalı olduğunu kaydetti.

  http://www.sondakika.com/haber/haber...ydali-4300804/

 8. #8

  Esas

  Bayat ekmeği ver tazesini al dönemi
  16 Şubat 2013
  İstanbullular bayat ekmeklerini çöpe atmak yerine fırınlardan tazesiyle değiştirebilecek.
  İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan'ın başlattığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca düzenlenen '' Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası''na bir katkı daEkmek Sanayi İşverenler Sendikası'ndan geldi. Buna göre, İstanbullular bayat ekmeklerini çöpe atmak yerine fırınlardan tazesiyle değiştirebilecek.

  Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, ''Vatandaşlar yarım veya dilimlenmiş ekmek getirmeleri halinde bile tazesini alabilecek'' dedi.

  Kampanya, İstanbul genelindeki 2 bin 200 fırında, 20 Şubat'ta başlayacak.

  http://www.dunya.com/bayat-ekmegi-ve...mi-181848h.htm

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •