Sayfa 1/32 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 254 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun...

 1. Arrow Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun...

  Üç ayların ilk cuma gecesi olan bu gece, Allah’a çokça yalvarmak, yakarmak, dua etmek ve af dilemek için bir vesile ve fırsattır.
  Bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığı müjdelenmiştir. Hz. Muhammed (sas)’in Receb’in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere 12 rekât namaz kıldığı ifade edilir.

  Regâib ne anlama geliyor?
  Regâib, Arapça bir kelimedir ve “reğabe” kökünden gelmektedir. “reğabe”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “reğîb” kelimesi ise, “reğabe”den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Bu gece Peygamberimiz’in ana rahmine düştüğü yönünde rivayetler vardır ancak ilmi dayanağı yoktur.

  Üç ayları nasıl değerlendirebiliriz?
  * Nafile oruçlarla
  Pazartesi-perşembe oruçlarını gücümüz yettiğince tutabiliriz. Yapamıyorsak, “dilimize, gözümüze ve kulağımıza” günah orucu tutturabiliriz!
  * Nafile namazlarla
  Evvabin, duha namazı, teheccüt namazı vb. kılarak. Ya da kazaya kalmış namazlarımız varsa her namazın sonuna bir adet ekleyip kaza ederek...
  * Hayır ve hasenatla
  Kişinin tebessümü bile sadaka hükmündedir. Herşeyi hayra yormak, işin oluruna gitmek, müslümanlar arasındaki işleri hal yoluna koymaya çalışmak, dargınları barıştırmaya, küskünleri ısındırmaya çalışmak hayır ve hasenat hükmündedir. Hele bir de maddi imkanınız varsa bu daha çok sevap kazanma imkanı verir Müslüman’a. Bazı mübarek vakitlerde Kur’an’ın normalde 1’e 10 olan sevabı, 1’e 700 bine kadar çıkabilmektedir. Yine sadaka ve zekatların sevapları da öyledir. Müslümanlar bundan mahrum kalmamak için mesela zekatlarını Ramazan’ın en mübarek vakitlerinde vermeye gayret ederler.

  Kandillerin Tarihçesi
  Kandil, Rabb’imizin ve Resûlü’nün mübarek saydığı gecelere verilen isimdir. Bu geceler Ramazan’ın yirmi yedinci gecesi olan Kadir, Receb ayının yirmi yedinci gecesi olan Mirac, Şaban ayının on beşinci gecesi olan Berat, Receb ayının ilk cuma gecesi olan Regaib ve Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olan Mevlid’dir. Osmanlılar döneminde, II. Selim zamanından başlayarak minarelerde kandiller yakılarak duyurulduğu ve kutlandığı için kandil olarak anılmaya başlayan gecelere Kandil-i Şerif de denir. Ayrıca her gece, Leyle-i Kadir, Leyle-i Mirac gibi terkiplerle de anılır. Hicretten üç yüz yıl sonra ilk kez Mısır’da, Fatimiler döneminde Mevlid; dört yüzyıl sonra da Kudüs’te Mirac, Regaib ve Berat geceleri ihya edilmeye, bu geceler camilerde cemaatle yapılan ibadetlerle yaşatılmaya başlandı. Daha sonra bu kutlamalar gelenekleşti. Yüzyıllardır kandiller camilerde okunan mevlid ve Kur’an’la yapılan dua ve ibadetlerle canlı biçimde kutlanmaktadır.

  Kaynak: Ailem Dergisi / Zaman

  --------------------------

  Allah hepimizi Ramazan'a eriştirsin inşaAllah...
  Kandiliniz mübarek olsun.

 2. #2

  Esas

  Tüm İslam Aleminin Kandili mübarek ve hayırlı olur İnşallah..

 3. #3

  Esas

  kandilimiz goz yasi ve zulumlerin bitmesi icin bir vesile olmasi dilegiyle butun musluman ve turk alemine kutlu olsun

 4. #4
  Duhul
  Jan 2004
  İkamet
  Kütahya
  Yaş
  35
  Gönderi
  4,689
  Blog Yazıları
  9

  Esas

  Regaip Kandilimiz mübarek olsun.
  Hayırlara vesile olur inşallah.

 5. #5

  Esas

  Tüm İslam Aleminin Regaib Kandili mübarek olsun.

 6. #6

  Esas

   Alıntı Originally Posted by ayyan Yazıyı Oku
  Regaip Kandilimiz mübarek olsun.
  Hayırlara vesile olur inşallah.
  Amin....

 7. #7
  Duhul
  Mar 2006
  İkamet
  istanbulköyü
  Yaş
  46
  Gönderi
  2,475

  Esas

  tüm hisse net katılımcılarının regaip kandili mübarek, kazançları bol ve hayırlı olsun inşallah...

 8. #8
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  İstanbul & Taşkent
  Yaş
  37
  Gönderi
  504

  Esas

  kandiliniz mübarek olsun.

Sayfa 1/32 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •