Sayfa 1/636 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 7631 madde; 1 - 12 arası.

Konu: TMSN - Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.

 1. #1

  Esas TMSN - Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.

  SPK Haftalık bültenine göre 4,00 TL halka arz ediliyor.

 2. #2
  Duhul
  Sep 2008
  İkamet
  yerküre...
  Yaş
  46
  Gönderi
  1,600
  Blog Yazıları
  3

  Esas

  TÜMOSAN'ın halka arzında bir ilk!  TÜMOSAN’ın % 26’lık hissesi halka açılıyor. Birim fiyatı 4 TL olarak belirlendi. Sürpriz ise teşvikler

  www.borsagundem.com

  21.11.2012 - 12:01


  Albayrak Grubu Üst Yönetici (CEO) Ömer Bolat, 6 farklı sektörde 20'den fazla şirketle hizmet veren Albayrak Grubu'nun, Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin (TÜMOSAN) halka arzı ile önemli bir ivme yakalayacağını belirtti.

  Albayrak Grubu iştiraklerinden olan TÜMOSAN'ın halka arzına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Bolat, TÜMOSAN'ın Albayrak Grubu içindeki en önemli şirketlerden biri olduğuna dikkat çekerek, şirketi daha da büyütmek için her zaman destek olacaklarını vurguladı.

  Bolat, kurumsallaşma amacıyla TÜMOSAN dışındaki diğer Albayrak Grup şirketleri için de halka arz düşüncesinde olduklarını dile getirerek, ''TÜMOSAN'a olan güvenimizi yeni teşvik ve uygulamalarla gösteriyoruz. 6 farklı sektörde 20'den fazla şirketle hizmet veren Albayrak Grubu, TÜMOSAN'ın halka arzı ile önemli bir ivme yakalayacak'' diye konuştu.

  Yıllık 75 bin dizel motor, 45 bin de traktör üretim kapasitesi

  TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün de, Türkiye'nin yıllık traktör üretim kapasitesinin 100 bin olduğuna dikkati çekerek, tarımdaki potansiyelden dolayı faaliyet gösterdikleri sektörün her zaman gelecek vaat eden bir alan olduğuna işaret etti.

  Öğün, TÜMOSAN'ın, motor ve traktör üretiminde Türkiye'nin tek çatı altında en büyük kapasitesine sahip olduğunu, pazar payının da 2008'de yüzde 7 düzeyinden 2011'de yüzde 15 seviyesine gelerek sektörde 2. sırada olduğunu vurguladı.

  Ayrıca tank motoru üretimi için teklif veren 3 firmadan biri olduklarını aktaran Öğün, 2011 yılında öz kaynaklarını yüzde 192, satışlarını yüzde 127 artıran TÜMOSAN'ın 2011 yılı cirosunun 411 milyon lira olduğuna dikkati çekti.

  Öğün, şunları kaydetti:

  ''Halka arzdan elde edilecek geliri pazar payının artırılması ve peşin alımlarla yüksek iskontolu madde malzeme tedarikinde kullanacağız. Halka arzla birlikte zaten profesyonel bir yönetim anlayışıyla çalışan şirketimiz kurumsallaşma anlamında çıtayı daha da yükseltmiş olacak. 2011 İSO 500 listesinde 185. sırada olan şirketimiz, Konya'da mülkiyeti kendisine ait 1,6 milyon metrekare üzerinde ve 82 bin metrekare kapalı alanda dizel motor ve traktör üretimi yapıyor.

  Dizel motor üretim kapasitemiz yıllık 75 bin adet ve traktör üretim kapasitemiz de yıllık 45 bin adet. Tamamı yerli motor üreten Türk firması olarak halka açılmanın heyecanını yaşıyoruz.''

  Piyasa için yeni teşvik ve uygulamalar

  Deniz Yatırım Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan ise, yatırımcılar için Türkiye'de ilk defa uygulanacak teşviklere vurgu yaparak, ''TÜMOSAN halka arzında ayrıntılarına halka arz izahnamesinde yer verilecek, Günlük Alım Emri Taahhüdü, Bonus (ilave) Hisse ve 2013 Yılı Mali Performans Taahhüdü gibi Türkiye'de ilk defa uygulanacak teşvikler olacak'' dedi.

  Bakırhan, söz konusu teşvik ve uygulamaların Albayrak Grubu'nun TÜMOSAN'a olan inancını gösterdiğini ve yatırımcıların halka arza katılımı için yüksek güvence sağladığını söyledi.

  Teşviklere ilişkin olarak, günlük alım emri uygulaması çerçevesinde ilk işlem günü dahil 10 gün süreyle her gün 8 milyon liralık (2 milyon adet) alım emri iletileceğini anlatan Bakırhan, bonus hisse uygulaması ile halka arzdan alınarak 90 gün süreyle satılmayan hisselere 3 ay sonra yüzde 4 bonus hisse verileceğini dile getirdi.

  Bakırhan, Mali Performans Taahhüdü çerçevesinde de, TÜMOSAN'ın 2013 yılına ait Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar ve Net Kar ortalamasının 72,5 milyon liranın altında olması halinde sapma yüzdesi kadar ilave hisse verileceğini kaydetti.

  ''Halka arz büyüklüğü 120 milyon lira''

  Bu arada verilen bilgiye göre, halka açılma yolunda yasal süreçleri devam eden TÜMOSAN yüzde 26'lık hissesini halka arz edecek. Birim hisse fiyatı 4,00 TL olarak belirlenen halka arzda Deniz Yatırım liderliğinde 31 aracı kurum görev alacak. SPK onayını takiben taleplerin 28-29-30 Kasım'da toplanması bekleniyor.

  TÜMOSAN'ın mevcut 105 milyon lira olan sermeyesi 10 milyon lira nakit karşılığı olmak üzere 115 milyon liraya çıkarılacak. Nakit karşılığı artırılan 10 milyon lira nominal değerli paylar mevcut ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanması (sermaye artırımı) ve 20 milyon lira nominal değerli paylar ortak satışı yoluyla olmak üzere toplam 30 milyon nominal değerli payın halka arz edilmesi planlanıyor.

  Paylarının yüzde 26'lık bölümünü Deniz Yatırım liderliğinde halka arz edecek olan TÜMOSAN'ın halka arz büyüklüğü 120 milyon lira.
  Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin.
  Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.
  Che....

 3. #3
  Duhul
  Sep 2008
  İkamet
  yerküre...
  Yaş
  46
  Gönderi
  1,600
  Blog Yazıları
  3

  Esas

  Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin.
  Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.
  Che....

 4. #4
  Duhul
  Dec 2010
  İkamet
  istanbul
  Yaş
  41
  Gönderi
  366

  Esas

  2011 faaliyet karı 68,8 milyon TL. 2012 9 aylık faaliyet karı 24,9 milyon TL. Halka arz fiyatı 4 TL piyasa değeri 460 milyon TL. Ttrak a göre oldukça yüksek fiyattan halka arz ediliyor. temkinli olmakta fayda var gibi görünüyor

 5. #5

  Esas

   Alıntı Originally Posted by ALPAHAN Yazıyı Oku
  2011 faaliyet karı 68,8 milyon TL. 2012 9 aylık faaliyet karı 24,9 milyon TL. Halka arz fiyatı 4 TL piyasa değeri 460 milyon TL. Ttrak a göre oldukça yüksek fiyattan halka arz ediliyor. temkinli olmakta fayda var gibi görünüyor
  Endeksin geldiği son değer aşağı yukarı (İMKB100= 71000-72000 ve TTRAK= 43.00 civarı) varsayılarak hesaplanmış bir değerleme fiyatı söz konusu ki bende fiyatın yüksek tutulduğunu düşünüyorum.

  Fiyat tespitinde Değerleme İNA ve Piyasa Çarpanlarına göre hesaplanarak ortaya çıkan değerler, ben gerçek fiyatın NAD hesaplaması yapılmadan ortaya çıkacağına inanmıyorum. neden bu hesaplama yönteminin gözardı edildiğini merak ediyorum.

  Şirket güzel bir sektörün kuruluşu, bunları yazarken prim yapmaz da demiyorum (çünkü yapılan teşvikleri de görmemek olmaz) yanlış anlaşılmasın, Piyasa çarpanları hesaplanırken emsal şirketin özkaynak/sermaye ve karlılığının aynı şekilde olacağı varsayılarak hesaplama yapılmış ve bu bence çok sağlıklı bir yaklaşım değil.
  Saygılarımla..
  Son düzenleme : skeptic1; 26-11-2012 saat: 14:56.
  yatırım tavsiyesi değildir, tamamen şahsi görüşlerimdir..

 6. #6
  Duhul
  Oct 2005
  İkamet
  Antalya
  Gönderi
  3,201

  Esas

  Özelleştirme İdaresi şirketi zamanında 27 milyon dolara satmıştı.... Bu günkü karşılığı yaklaşık 50 milyon TL..
  Şimdi ise % 26 sı 120 milyon TL...
  Oh be ne ala memleket...

 7. #7
  Hamsilos Guest

  Esas

   Alıntı Originally Posted by mterkan Yazıyı Oku
  Özelleştirme İdaresi şirketi zamanında 27 milyon dolara satmıştı.... Bu günkü karşılığı yaklaşık 50 milyon TL..
  Şimdi ise % 26 sı 120 milyon TL...
  Oh be ne ala memleket...
  Doğru söylüyorsunuz da, adamlar pazar paylarını % 1'den % 15'e çıkarmışlar. Şanslarına Uzel de piyasadan silinmiş.
  Tüm dünyada ülkelerin bozulan bütçe-borç dengeleri farklı bir milliyetçilik akımı yaratır da Sirket paylaşımci bir politika izlerse hisse çok ilginç olabilir.

 8. #8

  Esas

  degerleme raporuna göre ttrak a kıyasla yuzde8 iskontolu
  yuzde8 icin ne diye risk alayım ki?
  bu şirketi begeniyorsam gider ttrak alırım uste biraz daha verip...duzenli temettu veren pazar payı yuksek karlı bir şirket.ne oldugu belli.

 9. #9

  Esas

  Bir abimizle konuştum istihbarat işi ile uğraşıyor halka arz var tumosan dedim ;

  Ben onların çeklerini bile almıyorum sakın bulaşma dedi bilgilerinize arkadaşlar.Ama burası ımkb ne olacağı bellı olmaz tabi.

  ytd.

 10. #10

  Esas

  şirketin pahalı arz edilmesinden ziyade albayrak grubunu gözden kaçırmayın, bu adamlar ticareti biliyorlardır haliyle malıda değerli olacaktır. Farklı bir arz süreci yaşanabilir diye düşünmekteyim.

 11. #11

  Esas

  albayraklar, sayın başbakanın dünürü olan ailemi? eğer öyleyse bu hisse ..................!
  BORSADA PARA KAZANMAK ÇOK ZORDUR !

 12. #12

  Esas

  Hisse Albayrak grubunun. İstanbul'da servis işleri var bildiğim kadarıyla. Yeni Şafak ve Tvnet ile medya sektöründeler. Gyo şirketleri filan da var. Onu halka arz edeceklerdi Tümosan da daha önce davrandılar.

  Nakit olsa ben bu halka arza giderim. Belki sembolik olarak bir şeyler isterim. Bakalım görelim ne olur akıbeti.
  "Yatırım tavsiyesi değildir." http://www.gunlukekonomi.com

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •