Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 17 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Ilgaz

 1. #1

  Esas Ilgaz

  Ilgaz Dağlarında Doğa Turları ve Kış Tatili
  Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan en yüksek sıradağlar, Ilgaz Dağları. Ilgaz Dağları Karadeniz ikliminin, Marmara ikliminin karasal etkileri ile buluştuğu noktada yer alır.
  http://tatil.milliyet.com.tr/ilgaz-d...41/default.htm

 2. #2
  Duhul
  Dec 2007
  İkamet
  İSTANBUL-34,5
  Gönderi
  6,451
  Blog Yazıları
  7

  Esas

  Hayırlı olsun....

  Topiği görünce ilkokul yıllarıma gittim...

  Öğretmenimiz sınıfa hep bir ağızdan söyletirdi Ilgaz'ı...

  Şimdilerde devam ediyormu bilmem etse bile sözler değişmiştir çünkü konjonktür'de değişti

  Artık ILGAZ denince akla bu aşağıdaki güzellikler değil ALTIN madeni geliyor  Neyse biz yine mırıldanalım;

  Ilgaz Anadolu’nun
  Sen yüce bir dağısın
  Baharda yer yüzünde
  O cennetin bağısın
  Yalçın kayalıklar
  Göklere yükseliyor
  Senin dumanlı başın
  Bulutları deliyor
  Yükseklerden akıyor
  Ne güzel berrak sular
  Eteklerinde otlar
  Sürülerle kuzular 3. #3

  Esas

  Ilgaz gerçekten çok güzel bir yer
  Ülkemizin her yeri çok güzel

 4. #4

 5. #5

  Esas

  Yaz kış gezilecek bir ilçe harika bir doğası var

 6. #6

  Esas

  Bu yıl başlatılan "Ilgaz Dağı Milli Parkı Ekosistem Tabanlı Orman Amenajman Planı" planlama çalışmaları kapsamında Ilgaz Dağları ve Ilgaz Dağı Milli Parkına yeni türler bulundu.
  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğü ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğü "Ilgaz Dağı Milli Parkı Ekosistem Tabanlı Orman Amenajman Planı" planlama çalışmaları devam ediyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında Ilgaz Dağları ve Ilgaz Dağı Milli Parkına yeni türler kazandırıldı.

  Bu yılın başından itibaren sürdürülen çalışmalar kapsamında bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda şu bilgiler yer aldı: "Coğrafi olarak Karadeniz'den Orta Anadolu'ya geçiş kuşağı üzerinde yer alan ve güneybatı kuzeydoğu doğrultusunda uzanan Ilgaz Dağları, yaklaşık 160 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin batı kesimindeki en yüksek dağlarından biri olan Ilgaz Dağları, en yüksek noktası olan Büyük Hacettepe ise 2 bin 587 metredir. Ilgaz Dağları, sahip olduğu bitki türü zenginliği açısından Türkiye'nin en önemli endemizm merkezleri arasında gösteriliyor. Özellikle, alpin kuşakta yer alan bitki toplulukları arasında çok sayıda nadir ve endemik takson bulunur. Doğa koruma açısından önemi nedeniyle 40'ı aşkın bilim insanının katılımı ile belirlenen "Türkiye'nin Önemli Bitki Alanları" arasında yer alan Ilgaz Dağları, alanın doğa koruma açısından önemi yalnız floristik zenginliğinden, nadir ve endemik bitki türlerinden ileri gelmiyor. Görece korunmuş doğal ormanlar çok sayıda memeli türü için uygun habitatlar yaratır. Ilgaz Dağları, aynı zamanda evsahipliği yaptığı yırtıcı kuşlar ve memeliler nedeniyle Türkiye'deki "Önemli Kuş Alanı" ve "Önemli Memeli Alanı" olarak kabul edilmektedir"

  Ilgaz Dağlarının Milli Park statüsünde bulunan bin 88 hektarlık alanında devam eden Amenajman planlama çalışmalarını yürüten Sinop Orman İşletme Müdürlüğü Amenajman Heyeti Mühendisi Hasan Yaşayacak, Ilgaz Dağı Milli Park Müdür Vekili Orman Yüksek Mühendisi İrem Sağlam Fide tarafından planlamanın biyolojik çeşitlilik zenginliğin ortaya konulmasına yönelik arazi çalışmaları sırasında Ilgaz Dağı'nın mevcut flora listesine kayıtlı olmayan Geven (Astragalus amoenus), Eğreltiotu (Athyrium distentifolium), Pamukotu (Eriophorum latifolium), Ergeçsakalı (Filipendula ulmaria), Kırreyhanı (Ziziphora clinopodioides) bitki türleri ile fauna listesine kayıtlı olmayan Çokgözlü Geranyummavisi (Aricia Eumedon), Dumanlı Apollo (Parnassius mnemnoyse), Ateş Bakırgüzeli (Lycaena candens), Anadolu Esmergözü (Plebejus modicus) kelebek türleri tespit edildi. Türlerin literatüre kesin kaydı ve teşhisine yönelik bilimsel çalışmalar devam ettiğini belirten yetkililer, söz konusu tespitlerin Ilgaz Dağları'nın korunan alan olma niteliğini daha da güçlendireceği gibi Kastamonu iline de biyolojik zenginlik açısından önemli katkılar sağlayacağını belirttiler.

  Kaynak: İHA

  http://www.haber7.com/hayvanlar-alem...turler-bulundu

 7. #7

  Esas

  Ilgaz ormanları ile çok güzel
  gezilecek güzel yerlerden biri

 8. #8

  Esas

  Ilgaz gerçekten müthiş
  Dağ orman su yaban hayatı şimdi mevsim kış
  her taraf müthiş güzel yok böyle bir şey tabiat harika

Sayfa 1/3 123 SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •