Sayfa 61/637 İlkİlk ... 1151596061626371111161561 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 481 - 488 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Madem konusu geçmiş BES ile başlayalım.

BES, BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ, aslında bireysel tasarruf sitemi demek gerekir. Dünyada farklı uygulamaları olabilir, ama TR deki tam manasuyla tasarruf sistemdir.

Ve, özellikle beyaz yaka bir çalışan için şiddetle tavsiyue ediyorum. Neden beyaz yaka için? Çünkü pek çok büyük firma, BES i çalışanına bir bonus gibi sunuyor, brüt maaşın %2 si %3 kadar şirket katkı sağlıyor, tek koşun senin de aynı oranda katılım sağlaman..Yani sen %3 veriyorsun, şirkette o kadar veriyor...1. dakikada %100 getiri var. Üstüne senin %3 üne, devlet de 1/4 oranında katkı sağlıyor.

Paranın maaştan kesilmesi, yani kaynakta mecburi tasarruf etme açısından çok önemli. Parayı kolayca çekememek de önemli bir artı. Böylece basit ihtiyaçlar için tasarruf edilen bu para harcanmamış oluyor. Bir süre sonra sen kesintili maaşını aldığın için bu tasarruf otomatik ve can acıtmadan yapılmış oluyor.

Senin kendi birikimlerini hisse senedi, gram altın ve döviz bazlı fonlarda değerlendirme fırsatın var...yılda 6 kez fon değiştirme hakkın olduğu için parayı batırma ve çarçur etme ihtimalin de az...Yani normalde dezavantaj gibi gözüken pek çok konu, burada avantaj haline gelebiliyor.

Özetle, şirket katkılı BES, mutlaka katılım sağlanmalı. 15-20 sene sonra hatrı sayılı birikimler olası...hele benim gibi, finansal açıdan rahat olduğunuz dönemlerde kendinize ait kesintiyi %10 lara çıkarırsanız ciddi paraların birikmesi mümkün (şirket katkısı yine %3 lerde kalıyor..olsun, az da olsa katkı devam ediyor).

peki çalışına şirkette böyle bir olanak, yani şirket katkılı BES yoksa...bu durumda kişinin özel durmuna bakmak lazım...kişi kolay para biriktiremeyen, biriktirse de kolayca harcıyabilen bir yapıya, aile yapısına sahipse yine de BES öneririm...artmasa bile, zorunlu tasarruf gibi olacağı için, yine de faydalı olacaktır.
    Bes sisteminde neden sadece kişinin tasarrufundan yatırdığı %3 e, devlet de 1/4 oranında katkı sağlıyor da firmanın %3'üne sağlamıyor?
    Bilgisi olan var mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Rica etsem hisse senedi muhabbetini baska yerlere tasisaniz?

Hisse.net te her hissenin sayfasi var
    Başka bir arzunuz .

Geleceğe dair fikir alışverişi yapıyoruz ne yapalım Amerika’dan ev mi alalım

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Rica etsem hisse senedi muhabbetini baska yerlere tasisaniz?

Hisse.net te her hissenin sayfasi var
    olur mu abi bütün stratejimiz hisse senedine kurulu..vergi olmasa abd'de senet alırdık

uzun vadecide olsam bu resim hepimizi anlatıyor...

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    olur mu abi bütün stratejimiz hisse senedine kurulu..vergi olmasa abd'de senet alırdık

uzun vadecide olsam bu resim hepimizi anlatıyor...

git internetten amerikan araci kurumunda hesap ac

TC devletinin ne haberi olacak? herkes boyle yapiyor

Ahmetg Guest
    Dun iki sey ogrendim

Konsoloslukta vekalet icin bekliyorum falan baska bekleyenlerde vardi muhabbet basladi orada ogrendim

1) ABD de cocuk dogurmanin amaci megerse cocuk ileride amerikaya gelsin okusun degilmis. Koc Sabanci gibi ozel okullarin yabanci kontenjanindan girmek cok daha kolaymis.

burada anlamadigim su oldu. Koc Sabanci gibi okullarin zaten burssuz dusuk puanli girmek mumkun. E o zaman yabanci statusunde basvurmaya ne gerek var bu soru sonradan aklima geldi. Orada soramadim

2) Eger ozel saglik sigortaniz varsa Turkiye'de ve cocugunuz olduysa, onu dogumdan itibaren ozel saglik sigortasina kaydederseniz omur boyu yenileme garantisi alabiliyorsunuz cocuk icin

Bu omur boyu yenileme garantisi sonradan almaya kalksanizda oyle kolay kolay vermiyorlar. Sigorta basladigindan sonraki 3-4 sene boyunca sigorta sirketine hic masraf cikarmazsan hic sigortani kullanmazsan algoritma sana otomatikman bunu oneriyor. Ancak burada daha yuksek prim odemen gerekir diye biliyordum megerse oyle degilmis. Bana oyle soylediler ama bana inandirici gelmedi.

Omur boyu yenileme garantisinin ne oldugunu bilmeyenler icin; bu garanti cok onemli cunku TR de sigorta sirketleri istedigi zaman istedigi bahaneyle policeden bir cok sey cikarabiliyor ve odemeyi red edebiliyorlar. bu garanti sayesinde policedeki her hastalik yazar ve kapsam disi birakilmazsiniz. Bu oyle herkese verilmez yukarida anlattigim yapilirsa alinabiliyor

6.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    git internetten amerikan araci kurumunda hesap ac

TC devletinin ne haberi olacak? herkes boyle yapiyor
    Para transferi nasıl olacak peki onu da söyler misin. .

Giriş çıkış onu da öğretirmisin

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

Koç ve Sabancı da para ile okumak için epey puan almak gerekli. Burs için zaten derece yapılmalı. Yani parası olan herkes okuyamıyor. Bu okullara verilen parayı ben uzun vadeli yatırım olarak görüyorum

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Para transferi nasıl olacak peki onu da söyler misin. .

Giriş çıkış onu da öğretirmisin

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir
    diyelimki E trade denen sirkette hesap actin benim boyle arkadaslar var

Is bankasina gidiyorsun 10 bin dolar falanca hesaba yollamak istiyorum diyorsun

bu kadar basit. sorarlarsa amcamin ogluna yolladim. Hem kim neden soracak?

Sayfa 61/637 İlkİlk ... 1151596061626371111161561 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •