Sayfa 31/38 İlkİlk ... 212930313233 ... SonSon
Arama sonucu : 298 madde; 241 - 248 arası.

Konu: Bireysel Emeklilik, Zorunlu Bes ve Emeklilik Yatırım Fonları

1. Son 5 aydır %100 dolar bazlı fondayım. Dolar4,20 olunca, daha gideri varmı diye o günkü duruma bakıp öyle karar veririm.

Bu dönemde devlet katkısı dahil %20 kazanç görünüyor.

Torunlar adına girmiştim. 8 yıl 3 ay olmuş. Ödemelerin ağırlıklı ortalaması 2013 yılının 5. Ayına denk geliyor. Yani 4,5 yıl yani 53 ay.

Yıllık hemen hemen %22 kazanç getirmiş.

%25’in altında olmasının sebebi 2013’te başlayan devlet katkısından önceki 4 yıllık süreç.

Fena bir kazanç değil. Yıllık enflasyondan neredeyse on puan fazla koyabilmiş üstüne.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Son 5 aydır %100 dolar bazlı fondayım. Dolar4,20 olunca, daha gideri varmı diye o günkü duruma bakıp öyle karar veririm.

Bu dönemde devlet katkısı dahil %20 kazanç görünüyor.

Torunlar adına girmiştim. 8 yıl 3 ay olmuş. Ödemelerin ağırlıklı ortalaması 2013 yılının 5. Ayına denk geliyor. Yani 4,5 yıl yani 53 ay.

Yıllık hemen hemen %22 kazanç getirmiş.

%25’in altında olmasının sebebi 2013’te başlayan devlet katkısından önceki 4 yıllık süreç.

Fena bir kazanç değil. Yıllık enflasyondan neredeyse on puan fazla koyabilmiş üstüne.

Ben devlet katkısını dikkate almıyorum. Sadece kendi yatırdığım paraya ve kar ına bakıyorum. 2012 mayıstan buyana yıllık getiri %19.5 oldu. Excel de bir sayfa yaptım. Oradan hesaplıyorum.
    Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

3. Devlet katkısının daha %15 ini haketmişim. Devlet katkısının getirisi çok düşük 5yılda toplam %15 getiri sağlamış yıllık %3 tekabül ediyor.

4. Ben dahil ediyorum artık çünkü %60’ının hakedilmesine sadece 9 ay kaldı. Geriye kalan %30’un toplam içindeki etkisi ise çok sınırlı.

Devlet katkısının getirisi dediğiniz gibi az. Getirisine değilde kendisine odaklanıyorum ben. Zira %25 iyi bir katkı bence. Üstüne ne gelse kazanç olarak oda ayrı bir kar.

BES’e uzun vadeli bakamayacak olanın bu sisteme girmemesi lazım. Faydası en erken 10 senede ortaya çıkar. Kartopu gibi büyüyüp gidiyor bir noktadan sonra. Elbette gerekli zamanlarda fon değişimleri yapmak şartıyla.

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Ben dahil ediyorum artık çünkü %60’ının hakedilmesine sadece 9 ay kaldı. Geriye kalan %30’un toplam içindeki etkisi ise çok sınırlı.

Devlet katkısının getirisi dediğiniz gibi az. Getirisine değilde kendisine odaklanıyorum ben. Zira %25 iyi bir katkı bence. Üstüne ne gelse kazanç olarak oda ayrı bir kar.

BES’e uzun vadeli bakamayacak olanın bu sisteme girmemesi lazım. Faydası en erken 10 senede ortaya çıkar. Kartopu gibi büyüyüp gidiyor bir noktadan sonra. Elbette gerekli zamanlarda fon değişimleri yapmak şartıyla.

Teşekkürler

6.  Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Altın 2017 de %25 kazandırdı. %50 çok değil mi. Atak fonun içinde ne var?. Benim fon getirisi bu yıl %19
    2018 de Altın Fiyatlarının yukarıya doğru çıkışının devam edeceğini düşünüyorum ben.
    Uzun vade kapsamında.

Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Ayrıca 2018 de endeksi kaç bekliyorsunuz 130.000 mi ki hisse fonu %30 yazmışsınız.
    2019 seçimlerine kadar BİST endekslerini yukarıya sürmeye devam etmelerini bekliyoruZ grup olarak.
    Sıkı bir borsa yatırımcısı sayılırım. Bütçem küçük olsa da ayırdığım zaman çok. Bilmem anlatabildim mi.?

Atak Fon içinde de Yüksek Riskli diğer fonlar var. (Hisse - Bono Tahvil - Ters Repo vb)

https://www.anadoluhayat.com.tr/bire...fon-getirileri

7.  Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Arkadaşlar fon değişimleriniz nedir. Hangi fonlardasınız
    % 100 likit.
    Dost dediğin düştüğünde yanında olan değil,kalkman için el uzatandır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

8.  Alıntı Originally Posted by avcı Yazıyı Oku
    % 100 likit.
    Teşekkürler

Sayfa 31/38 İlkİlk ... 212930313233 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •