Sayfa 877/997 İlkİlk ... 377777827867875876877878879887927977 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 7,009 - 7,016 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Bu her türlü kurları özellikle sepet kuru yukarı çeker.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Piyasaya tcmb üzerinden ek para verilmediği için çekmeyebilir. Şu an zaten çıkarılan özel bir kanun ile kamunun mevduatı çok düşük faiz ile bankalarda işletiliyor. (%7.5-8 arası bir oran diye biliyorum). Bu kanunu çıkardıktan sonra tcmb'nin sıkı para politikasına geçmesi (GLP:%12.75) biraz uyumsuz ve garip bir durum oldu. Zira kamu'nun kaynakları mevduat faizini düşürmek uğruna bankalara piyasa faizinden epey düşük bir oranla aktarılmaya başlandı. Özellikle GLP'nin %12.75'e arttırılması ve hazine tahvillerinin oranlarının çok yükselmesi sonucu bence bu iyice göze batmaya başladı. Atıyorum 100 milyar TL kamu mevduatı %7.75 ile nemalanırken bankalar bu paraya %7.75 faiz ödeyip gidip aynı parayı %13.50 ile tahvil olarak yine devletin bir diğer kurumu olan hazineye satıyorlar. En azından bu hesap hazine bünyesine çekilirse belki hazine tahvil faizlerinde ufak ta olsa bir düşüş yaratabilir. Ayrıca bankaların elinden düşük faizli mevduat alındığı için piyasada tcmb'nin halihazırdaki sıkı para politikası ile uyumlu ek bir sıkılaştırma etkisi de yaratabilir.
    Ufak bir ihtimal de olsa şu da var tabii ki , bankaların elinden alınan düşük faizli kamu mevduatı neticesinde bankalar hazine ihalelerine daha az istekli davranabilirler, bu da yine ters bir etki yaparak yukarıda bahsedilen olumlu etkiyi nötürleyebilir.

Ancak hazine tahvillerinin tcmb'den GLP kanalı ile borç almak için teminat olarak gerekli olması ve bankaların bu tahvillere bu nedenle de ihtiyaç duymaları ve ellerindeki teminat verilebilecek tahvillerin azalmaya başlıyor olması da bir üçüncü etki olarak 2. nötürleme etkisini tekrar yumuşatabilir.

Yani epey dinamik ve birbirine bağlı , iç içe geçmiş olumlu ve olumsuz etkiler var.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Fibabanka 100K USD
    32gün
    %3.85

oranlar düşmeye devam ediyor.

3. Finansbank 100K USD
    32 gün
    %3.25

uzak duruyorum. düşük oranlar.

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben süreci biraz farklı okudum. Yine sonuç faizleri 1-1.5 puan baskılamaya çıkıyor ama piyasa faizlerinden ziyade hazine bonosu faizlerini. Zira kamu kurumlarının halihazırda bankalarda düşük faiz ile tutulan vadeli ve vadesiz hesaplarının tamamı hazine bünyesinde tek hazine hesabına tanımlanacak. Bu mekanizma ile amaçlanan hazinenin tahvil döngüsündeki TL ihtiyacınının ufak ta olsa bir kısmının bu hesap ile dengelenmesi. Örneğin hazine bu sene %103 borçlanacaksa bu hesaptaki paranın efektif yönetimi ile belki %102.2 borçlanacak. %100'ün üzerindeki borçlanma rakamlarında da aşağı çekilecek her ondalıklı rakam hazine ihalelerinde faizi efektif olarak çok az da olsa aşağıya çekecek bir etki yaratabilir.
    Ancak bunun dışında burada toplanan paranın hazine dışında bankalara düşük faiz ile kullandırılması tcmb'nin GLP mekanizması ile uyguladığı kısmen de olsa sıkı ama verimsiz para politikasının verimini daha da düşünecektir.

Farazi konuşuyorum. Bence Erdoğan gundwane'nın tarif ettiği şekilde parayı düşük faizli olarak piyasaya almak isteyecektir. Çetinkaya ise bunun hazine tahvillerinin faizini düşürmek için kullanılmasının daha verimli olacağını anlatmaya çalışacaktır.

Kimin dediği olur bilemeyiz.
    Tahvil faizleri olacağını hiç sanmıyorum...Piyasadaki kredi faizini düşürme çabaları bunlar..
    Kamu bankaları düşük faiz ile kredi ye başlayınca nefesi bir süre yetecek..
    Bu kaynakda bitecek bir gün..İşte o kaynak bitene kadar özel bankalar ın yüksek faizi kabak gibi sırıtacak el mahkum düşürecekler yoksa kimseye 1 tl bile satamazlar..
    Bu durumda otomatik olarak mevduat faizlerini de indirecekler..

Yani aslında bütün banka yöneticileri çağırıp "mevduatı indirin all of you " yoksaaaa.....nın bir başka türü..
    Mevduat faizleri düşmeden kredi faizleri düşmeyeceğine göre ..

Bağıra çağıra sopalaya sopalaya mevduat faizlerini düşürecekler..
    Haaa vatandaşın bazısı dolara geçebilir ama onunda önlemi alınmıştır bi şekilde diye düşünüyorum..

Zaten geçen geçe kaç milyar dolar geçti..
    Atıyorum mevduat faizi 7-8 lere (büyük bankalarda) çekilirse bütün mevduat mı dolara dönecek komple..
    Sanmıyorum..
    Bu işi zorla çözecekler gibime gelmeye başladı..

Alıntı Originally Posted by yolgider Yazıyı Oku
    Turkisbank hesap açılışı için mt adrese geliyormu bilgisi olan arkadaşımız varmı.Şube bana uzak kalıyor.
    Sn. Yolgider,

Hesap açılışı için geçen hafta aradım adı geçen bankayı.Ertesi gün MT işyerime geldi.Aynı gün hesabı açtırıp,EFT ile parayı gönderdim.

Bilginiz olsun.

Selamlar,iyi geceler.

Alıntı Originally Posted by sermo Yazıyı Oku
    ODEA dan yeni kampanya:

10 bin doları boşta kalma şartıyla, 250 bin dolara kadar günlük faiz: %4.25. ŞAHANE.
    Sn. Sermo,

Geçen hafta, sözkonusu oran 4,50 idi.Bu hafta oran biraz düşmüş.

Selamlar,iyi geceler.

7.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Tahvil faizleri olacağını hiç sanmıyorum...Piyasadaki kredi faizini düşürme çabaları bunlar..
    Kamu bankaları düşük faiz ile kredi ye başlayınca nefesi bir süre yetecek..
    Bu kaynakda bitecek bir gün..İşte o kaynak bitene kadar özel bankalar ın yüksek faizi kabak gibi sırıtacak el mahkum düşürecekler yoksa kimseye 1 tl bile satamazlar..
    Bu durumda otomatik olarak mevduat faizlerini de indirecekler..

Yani aslında bütün banka yöneticileri çağırıp "mevduatı indirin all of you " yoksaaaa.....nın bir başka türü..
    Mevduat faizleri düşmeden kredi faizleri düşmeyeceğine göre ..

Bağıra çağıra sopalaya sopalaya mevduat faizlerini düşürecekler..
    Haaa vatandaşın bazısı dolara geçebilir ama onunda önlemi alınmıştır bi şekilde diye düşünüyorum..

Zaten geçen geçe kaç milyar dolar geçti..
    Atıyorum mevduat faizi 7-8 lere (büyük bankalarda) çekilirse bütün mevduat mı dolara dönecek komple..
    Sanmıyorum..
    Bu işi zorla çözecekler gibime gelmeye başladı..
    Bu kamu mevduatı zaten halihazırda çok düşük faizli olarak bankalarda durduğundan zaten krediler üzerinde yaratabileceği kadar maksimum etkiyi şu anda yaratıyor.
    Şöyle düşünmek lazım bu düşük faizli meblağ şimdi hazinenin hesabında gözükecek ve tahvil yenilemelerindeki oranı düşürücü etki yapacak.
    Sonuçta bankaların elinden çok düşük faizli kamu mevduatı alınıp hazineye verilecek. O nedenle bu işlemin mevduat faizlerini düşürücü bir etki yaratacağını düşünmüyorum.
    Mevduat faizlerini düşürme iradesini göstermek tcmb'nin elinde ve bunu yapmak isteseydi fonlama kanalından da yapabilirdi. Yapmadığına göre bu yönde bir irade henüz yok. Ama hazinenin %100 ün üzerine çıkan ve tahvil faizleri üzerinde negatif etki yapan borç çevirme oranını düşürme yönünde bir irade var.Bu tür palyatif önlemler sonuç verir mi onuda bekleyip görmek lazım.

Mevduat faizini sonuçlarına katlanarak düşürmenin fazla sayıda yolu var, ancak yine mevduat faizlerini ciddi sıkıntılı sonuçlar doğurmadan düşürmenin şu an için tek bir yolu bile yok.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by KY-34 Yazıyı Oku
    Sn. Sermo,

Geçen hafta, sözkonusu oran 4,50 idi.Bu hafta oran biraz düşmüş.

Selamlar,iyi geceler.
    burgeri ne zorlarım şimdi sağolasın odea. %4.5 aylık faiz bağlayacam.

Sayfa 877/997 İlkİlk ... 377777827867875876877878879887927977 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •