Sayfa 115/392 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon
Arama sonucu : 3135 madde; 913 - 920 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

1.  Alıntı Originally Posted by Hotas Yazıyı Oku
    Şirketin faaliyet raporu 66 ve 67. Sayfasında şirketin finansalları çok özet olarak gösterilmiş.

İyiye giden göstergeler :

-şirket büyümeye devam ediyor , Arnavutluk santralinin Aralık 2017 de devreye girmesi ve kur artış etkisi ile 2018 de net satışı tahminen 520 milyon tl ye çıkacaktır (2017 yılı 476 milyon tl)
    - şirketin net borcu yaklaşık 1,25milyar tl ( düzeltilmiş net borcu, devam eden devreye alınmamış yatırımların kredileri elimine edilmiş , ise yaklaşık 460 milyon ) . 450 mw yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu gücü olan , gelirinin tamamı döviz bazlı olan bir şirket için bu borç seviyesi çevrilebilir.
    - şirketin yatırımları düşüyor. Bu da bir süre nefes almak ve sindire sindire büyüme için olumludur.
    - özsermaye hızla artmaktadır.

Olumsuz veri :

- şirketin brüt kar marjı 2016 da %29 iken 2017 de %19 a düşmüştür. Bunun neticesinde favök marjı %35 ten %23 e düşmüştür. Bunun sebebi ostim santrali ise sorun bu santral kapatıldığı için çözüldü diyebiliriz . Bunun dışında başka bir neden varsa ( mesela Avrupadaki satış şirketleri eliyle yanlış anlaşmalar ile düşük fiyata elektrik satışı gibi ) yönetim acil çözüm üretmelidir.

Şirket yönetimi 2015 veya 2016 da Yekdem e girmeme kararı alarak çok büyük bir hata yapmış ve neticesinde 1 yıl kaybedilmiştir.

Benzer büyük bir hata yapılmazsa Ayen temel analize göre mevcuda göre çok daha kıymetli bir şirket olacaktır , er ya da geç.

Bütün bunlar kişisel analiz ve yorumlarımdır . YTD
    2018 ilk çeyrek finansallarında
    brüt kar marjı : %29
    Faaliyet kar marjı : %28
    Favök marjı :% 35

Marjların bu seviyelere yükselmesinin ana nedeni ostim in kapatılması ve toplam üretimin bir önceki yıl aynı döneme göre ciddi oranda artmasıdır. Üretim artışında Fangut etkisi çok bariz gözükmektedir.

Bu kar marjlarını koruyarak kontrollü şekilde büyümeye devam etmesi halinde Ayen parlayan yıldız olmaya adaydır.
    Bizim sabrımız var , bekliyoruz. YTD

2. Bilançoyu değerlendireceğim ancak ortada (bana göre ) büyük bir bilinmezlik var...
    Bu sorunun cevabını bilmeden yapacağım bilanço yorumu da biraz hava da kalacak...
    Bunu baştan belirtmek isterim...

Benim için bilinmez/şaşırtıcı olan şu:
    Fangut un yıllık kapasitesi 228 milyon kwh ama sadece bu çeyrek 139 milyon kwh üretim olmuş...
    Bu üretim uçuk.....(bana göre !!!..)
    Ben hedef olarak kapasitenin %75 ni alırım
    Genelde de böyledir...
    Doğa çoğu zaman %100 kapasite ile çalışmanıza izin vermez ...
    228x0,75=171 milyon kwh Fangut için idealdi ancak daha ilk 3 ayda neredeyse benim hedefe ulaşılmış...
    Gerçekten ilginç/bilinmezlik benim için...

Acaba diyorum;Bunlar geçen yazdan beri suyu biriktirmeye başladılar da böyle hormonlu bir üretim mi çıktı ortaya?
    Bilmiyorum
    Bir kereye mahsus /bu seneye özel bir üretim mi bu rakam?
    Bilmiyorum...
    Yada Arnavutluk ta gece gündüz yağmur yağmış olabilir mi?
    Bilmiyorum...

Bu soruların cevaplarını bilmeden yapacağım bilanço analizinden çok tatmin olmasam da yapacağız artık..

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

3. Yukarıda ki soruların cevaplarını bilmeden bilanço için iyi desem içime sinmeyecek...
    Kötü desem % 100 emin olmadan kötü demek de istemiyorum...

Yapacak birşey yok...
    Söyleyeceğiz artık birşey...

Bana göre Fangut un üretimi hormonlu bu yüzden,kısa da güzel -Orta /uzun vadeli bakınca bence kötü bilanço...

Çok önemli Not:Doğru bilgilendirmede hemen görüşlerimi geri alabilirim/değiştirebilirim..Çünkü Fangut un 139x4=556 milyon kwh veya buna yakın bir yıllık üretim yapması mümkünse görüşlerim olumlu yönde değişir.Ama öyle olsa baraj künyesinde öyle yazmazlarmıydı?

Asla yatırım tavsiyesi değildir...

saygılar/başarılar

4. Fangut un ne kadar üretim yapacağı Faaliyet Karını etkilediği,hemde çok etkilediği için yıl geneli için bir öngörüde bulunmakda zorlanıyorum...
    Faaliyet Karını doğru tahmin edemeyince borçlarını çevirip çeviremiyeceği hakkında bir görüş veremiyorum...
    Çünkü Faaliyet Karı da nakit akış tablosunu(potansiyelini) etkiliyor
    Yani hepsi birbiri ile zincirlemeli bağlı

Ne yapalım?
    Görüşlerimi olgunlaştırabilirsem paylaşırım yoksa 1-2 çeyrek bilanço analizi yapmasam iyi olacak...
    Taaa ki Fangut ne yapıp yapamayacağını net anlayana kadar...

Benden bu kadar...

saygılar/başarılar

5. Bilançoda dikkatimi çeken bir kaç hususa değineğim

1)"TL" borçların faizleri %16,77
    Dolar borçların faizleri %7,92 (çok yüksek;dolar %15 yükselse 15+7,92=%22,92 kümülatifte)
    Euro borçların faizleri %4,41 olmuş...

2)Dolayısıyla faiz giderleri uçmuş...
    Bu çeyrek 31 milyon tl civarı olmuş..
    Bu yıllık da 120 milyon tl e gelir ki akıllara zarar...
    Tahmin edemediğimiz yıllık faaliyet karını yutmaya/yok etmeye namzet..

2017/1.ç de bu rakam 10 civarı idi
    Müthiş bir artış

3)Kasa da (Aksu nun satışından gelen+vs vs) 254 milyon tl civarı nakit para vardı...
    31 milyon tl kalmış...
    Bu para Aydıner İnşaate olan borcun kapanmasında kullanılmış...
    Patron neden böyle yapmış ki?
    254 ile finansal borçları özellikle dolar borçları kapamakta neden kullanmamış ki?
    Patron da paraya sıkıştı demek ki...(kalbimi bozsam patron şirketin içini mi boşaltıyor diyeceğim)

4)Finansal borçların anaparası orjinal para birimi bakımından uzun zamandır artmıyor...
    Bu iyi...
    Ama azalmıyorda...
    Buda kötü...

Kurlar arttığı için "TL" bazında artıyor...

5)Yanlış hatırlamıyorsam (bakmam lazım) 4 yılı geri ödemesiz 8 yıl vadeli kredinin geri ödemesi bu sene başlıyor..
    Benim hesaplamalarıma göre Faaliyet Karını yıllık da 120 milyon tl nin üzerine çıkaramazsa işi zor Ayen in...
    Zaten zordu daha da zorlaşacak...
    Herşey FANGUT un yapacağı katkıya bağlı
    Ayen için bu yıl tamam yada devam yılı olabilir...
    Ben "TAMAM" cıyım ama onun konumuzla bir ilgisi yok....

Eğer yıllık faaliyet karını tahmin edebilseydim ve oda kötü bir tahmin olsaydı,bu bilanço tabanlık bilanço olurdu....

ASLA YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR....

saygılar/başarılar

6. 2017 3 aylıkda 29 mil zarar dan 2018 3 aylık da 6.5 mil kara geçmiş güzel bir bilanço.

Bide bu yıl Nisan ayı itibarı ile elektirik fiyatlarına %10 zam geldi kurlar biraz geri çekilirse 2. çeyrek daha yüksek karlar görebiliriz

ytd.

7.  Alıntı Originally Posted by bento Yazıyı Oku
    2017 3 aylıkda 29 mil zarar dan 2018 3 aylık da 6.5 mil kara geçmiş güzel bir bilanço.

Bide bu yıl Nisan ayı itibarı ile elektirik fiyatlarına %10 zam geldi kurlar biraz geri çekilirse 2. çeyrek daha yüksek karlar görebiliriz

ytd.
    Enerji sektörü en önemli sektör

arabamı sattım tum paramı buraya koydum bakalım nolcek :]

8. Citi, devamlı mal basıyor bakalım nerede kesecek çok mal var ortalaması na kadar basar tahmin

PRA-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 115/392 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •