Sayfa 368/777 İlkİlk ... 268318358366367368369370378418468 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 2,937 - 2,944 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Fitch'e kadar yükseliş...

Satın alınan olumsuz karardan sonra kısa vadede ters köşe olabilir...

Bir taktik düşünce.

2. Ferit baba zorda diyolar..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Ferit baba zorda diyolar..
    Bütün babalar zorda bence...

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Devlet kendini tehlikede gördüğünde öncelikle yapılacak işleri vardır..tüm kamu yatırımlarını, tüm ihaleleri öncelikle bir durdurur..döviz harcamalarını askıya alır..müteahhitlere ödemelerini geciktirir..ötv kdv ithal maliyetlerini arttırır..kurumların çalışması için gerekli olan ödeneklerini kısar..bünyesindeki işsizlik fonu gibi fonlara sulanır..olmadı belki bes'lere mesela..durur şöyle bir bakar, sonrası daha ciddi tedbirler gelir..olmadı devletin ali menfaatleri..her şey anonimleşmeye başlar, yani yük herkese yıkılır..ama paraya el koymak olsa olsa en son tercih olur..olsada verir eline tahvili 5 sene sonra al der..aklıma kısaca gelenler bunlar umarım saçmalamamışımdır..
    Madem saçmalamıyorum biraz daha devam edeyim bari..

Bora abi daha iyi bilir belki ama devletin temelde devamlılığı açısından devlet memurlarının ve emeklilerin maaşlarının gününde yatırılması hayati önem taşır..2001 krizinde konusu olmuştu, öğretmenlerin ders ücretleri yatmıyor diye..bunlar bile üçüncül beşincil konulardır..ödenmezse ödenmez ama maaşları 1 gün gecikmeli yatırırsan bile ayvayı yersin..

Şimdi düşünelim ekonomik ciddi bir takım kararlar aldınız, mesela kambiyo rejimini değiştirdiniz..dolar mevduatlarına bir takım tedbirler getirdiniz, yada yasakladınız vb.. ve serbest piyasa rejiminden vaz geçtiniz..ne olacak bir süre sonra dolarda bulamayacaksınız, memur ve emekli maaşlarını ödeyemez hale geleceksiniz..dolayısıyla bunlar göze alınacak şeyler değildir..80 öncesi gibi kapalı bir ekonomi değilsiniz..tüpgaz kuyruğuyla, pirinç kuyruğuyla vb. geçiştiremezsiniz..

Yanlış hatırlamıyorsam 2003 yılı civarı idi..2001 krizininde etkileri daha bitmemiş ve Irak savaşı zamanları idi..İşçiler Kızılay'da gösteri yapıyor, işçi maaş artışlarını pretosto ediyorlardı..hatırlıyorum RTE ''değil zammı, maaşlarını alamadıkları zaman ne yapacaklar'' gibi bir cümle sarfetmişti..yani demek istediğim RTE'nin devletin maaş ödeyememesinin ne demek olduğunu bildiğini sanıyorum..umarım bu konuda yanılmıyorumdur..

Yine söyliyeyim..sermaye kontrolü gibi uygulamalar gerektiğinde mecburi olabilir..buna yabancılar dahil kimse bir şey diyemez..örn. ÇİN halazırda sermaye kontrolünü uygulayan bir ülke..ancak kambiyo rejimini değiştirirseniz, gerisini ben bilmiyorum gari..olmaz, olmaması lazım..YTD..

5. enki
    basar tl yi verir maaşı..

Bak geçen bi soru sordum
    herkese 5000 tl ama dolar 10 tl
    Kimseye 5 kuruş yok vergiler de artış ama dolar 4tl..

Sence bizim vatandaş hangisi seçer..

aslında seçti ya 24 haziran da neyse..

6. dediklerinizi yapmak mevcut sistemde çok daha kolay karar alma mekanizması artık inanılmaz hızlı ! fayda/zarar hesabında fayda görülseydi şu ana kadar milyon kere faiz 5 oldu denirdi

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    enki
    basar tl yi verir maaşı..

Bak geçen bi soru sordum
    herkese 5000 tl ama dolar 10 tl
    Kimseye 5 kuruş yok vergiler de artış ama dolar 4tl..

Sence bizim vatandaş hangisi seçer..

aslında seçti ya 24 haziran da neyse..
    Dostum daha dün bahsettim ya, Arjantin'in IMF'e gitmeden bir kaç hamle öncesi çözüm için para basmaktı..ancak bir kaç ay kazanırsın, sonuç değişmez..hele önümüzde iktidarın 5 senesi olduğu düşünülürse!!

Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    dediklerinizi yapmak mevcut sistemde çok daha kolay karar alma mekanizması artık inanılmaz hızlı ! fayda/zarar hesabında fayda görülseydi şu ana kadar milyon kere faiz 5 oldu denirdi
    Seçim öncesi farklı idi..ayın 24'ünü bir görmek lazım..

Sayfa 368/777 İlkİlk ... 268318358366367368369370378418468 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •