Sayfa 713/1000 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,697 - 5,704 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

tipik bir örnek..2018 için..

ÖTV ve KDV ye dikkat..gelir vergisi ise az..standart vatandaştan (işçi ve bordrolu) çok alıyor ama bir çok kişiden almıyor.. vergi denetimleri yetersiz..bu önemli bir sorun. ayrıca yandaşlara yapılan vergi afları meselesi var...

şimdi... bu ÖTV nin bütçedeki ağırlığına bakın.. deprem için çıkarılmış ve kısıtlı bir süre için tasarlanmıştı..

akp bunu KALICI hale getirdi..

tersten bakarsanız bu vergi deprem öncesindeki hukumetlerin elinde yoktu..yani daha az para ile ülkeyi yönetebilmişler..köprüler, okullar, fabrikalar barajlar yapabilmişler..

ama mevcut akp zihniyeti bu altyapı yatırımlarını borçla ve yabancılara yaptırıyor..ayrıca yaptırdığı köprülerden fahiş ücretler talep ediyor.

bu kadar yuksek vergi gelirlerine rağmen ülkenin geldiği durumda ortada.. berbat bir ekonomik görünüm..

demek ki bu ÖTV ve benzerleri olmasaydı çok daha önce çuvallayacaklardı..

sonuçta ortaya çıkan net gerçek: fazla vergi işe yaramıyor.. aksine israfı ve sorumsuzluğu teşvik ediyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2. ABD li senatörün Türkiye yi ziyaret ederek Erdoğan ve AKAR ile görüşmesi ve görüşmeler sonrası yaptığı olumlu açıklamalar ülkemiz açısından olumlu fakat trump ın geçen gönderdiği bolton ve beraberindeki heyetin tam tersi temasları kafaları karıştırmaktadır. Bu son gelen senatör Graham Trump tarafından mı gönderildi yoksa ziyareti bizimkiler mi organize etti. ABD li yetkililerin hala ülkemiz aleyhinde yaptığı açıklamalar baya endişe verici. Ben yine söylüyorum ABD ye asla güven olmaz. Ortaduğudaki deki tüm olayların sorumlusu ABD dir. Bu gün basına yansıyan haberlerde ABD nin PKK Terör Örgütüne Irak ta 4. üslenme alanı tesis ettiği yönünde haberler vardı. ABD nin nasıl bir oyunun içinde olduğu bu kadar aşikar iken biz hala ABD nin ipiyle kuyuya iniyoruz.

3.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    vergilerin artması değil azalması gerekiyor.. standart bir vatandaşın verdiği
    Türkiye'de vergiler ve vergi oranları teknik anlamda düşemeyebilir.

Zira vergi oranlarının düşmesi devletin harcamalarını kısması demek. Ayrıca mali genişleme ile sağlanan ve oy potansiyelini arttıran bazı uygulamaların yapılamaması demek. Bu da politikacı için uygun bir seçenek değil.

Verginin daha az ama daha fazla kazanca sahip olanlardan alınması da gelişmiş ülkelerde verimli sonuçlar verebiliyor ancak Türkiye gibi ülkelerde bu yapıldığında yani sermaye grubuna vergi artışı olduğunda bu grup ülkedeki yatırımlarını azaltabiliyor ya da tümden ülkeyi terk edebiliyor. Zira Türkiye'nin özelliği yüksek teknoloji ve katma değerli imalattan çok düşük maliyetli (gerek işçilik gerek se diğer vergi gibi maliyetler anlamında) ekonomik faaliyetlerde rekabet ediyor olması.

Tüm bu nedenlerle düşük gelirlilerden alınan yüksek ve dolayı vergiler bu dinamikler ve temel yapı değişmediği sürece teknik olarak kalmak zorunda. Bu da düşük katma değerli üretimin sonucu oluşan bir ceza olarak nitelendirilebilir.

Ceza her zaman bir sonuçtur. Sebepler değişmeden ceza çekmekten kurtulmak mümkün olmaz.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

sadece üretim yapısı ile açıklanamaz mevzu..

işin içinde israf ve kötü yönetim var..

ÖTV gibi ek vergi kalemleri var.. ve bu vergi kalemleri bu zihniyetin daha çok para harcamasına, kendi siyasi davaları için kullanmalarına neden oluyor.. ne kadar vergi versen yine harcayacaklar..

durum budur.. ülkenin ihtiyacı olan adalet, güvenlik ve yatırım gibi konular daha az bir vergi ile yapılabilir..bunun için dolaylı vergileri azaltıp dolaysız vergilere odaklanmalı, bunu yaparken oranları azaltıp herkesten toplamalılar..

olay tamamıyla hukumetin fonksiyonlarını icra edip etmemesiyle alakalıdır.. şu anda kolaya kaçıyorlar .. ayrıca elbette yuksek israf var.. bu kadar israf varken durumun düzelmesi de mümkün değil..

özetlersek...yüksek vergi alıyorlar.. bu vergiyi adaletli biçimde almıyorlar..ve israf ediyorlar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

diyanetin bütçesi 10 milyar tl ye çıkarıldı.. en yüksek artışlardan birisi.. veya 1000 muhtar umreye götürülüyor..makam arabası saltanatı.. belediyelerde yolsuzluklar..ihalelerde yolsuzluklar... gerçek denetim olsa verdiğimiz vergilerin nasıl israf edildiğini halk daha iyi görecek..ülke çiftlik gibi yönetiliyor..bu çok net..

bu tablo zaten her şeyi özetliyor..bilim sanayiye ayrılan paraya bir bakın bir de diyanete..olay tamamıyla tercihlerle alakalıdır.. kötü yönetim ve israfla birleşince etkisi daha da yüksek oluyor..

7. Trump beni kovarsaniz borsa coker demis
    Dolar icin tam bir kabus oldu trump
    Yani der ki ben fed i parmagimda oynatip surekli piyasaya destek verdircem
    Tl icin muthis bir sans bu trump ve fed ikilisi
    Bu ikisi olmasa 7.2 den gelen duzeltme 6 6.5 arasi son bulurdu
    Akp trump ve fed e ne kdr teşekkür etse azdir
    Fed fanboylari da bağımsız yaaa diyip duruyordu
    Trump kovulursa o zmaan tl icin kabus tekrar baslar

Fed in 4 ocaktaki dansozlugu cok olumsuz oldu dolar icin secim olmasa 5 hatta 4.5 alti kapida derdim ama secim le dengelenir bu tahminim

8.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

bu tablo zaten her şeyi özetliyor..bilim sanayiye ayrılan paraya bir bakın bir de diyanete..olay tamamıyla tercihlerle alakalıdır.. kötü yönetim ve israfla birleşince etkisi daha da yüksek oluyor..
    Bir ülkede sanayi ve teknoloji’ye bütçeden ayrılam paralar azalıp ,diyanet’e ayrılan para artıyor ise o ülkede döviz yükselir. Ytd.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfa 713/1000 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •