Sayfa 118/577 İlkİlk ... 1868108116117118119120128168218 ... SonSon
Arama sonucu : 4610 madde; 937 - 944 arası.

Konu: YATAS - Yataş

Alıntı Originally Posted by boga_ayi Yazıyı Oku
    10,90 geçilmeden teknik olarak kısa vadede risk görüyorum. Geçilirse alımlar güçlenir aksi takdirde gevşemesi kaçınılmaz. Artık bende bile kabak tadı vermeye başladı.
    bence bu bilanço ile bu civarlarda olur fiyat sn boga_ayi. şu an bilnçonun hakettiği fiyat düzeylerindeyiz bence. 10-11 arası salınırız "bir süre" bence. ne kadar süre? onu tahta yapanlar bilir biz bilemeyiz.

beklediğim gibi gelseydi, fiyat başka yerlerde ve de başka şeyler konuşuyor oldurduk.
    geçen gün dediğim gibi, satıp çıkmayı gerektirecek kadar kötü değil bilanço; ama hisse fiyatını uçuracak kadar da değil.
    futbolcular maç sonlarında hani ne derler? "önümüzdeki maçlara bakacağız..." diye.
    aynı durum burada da söz konusu. önümüzdeki bilançolara bakacağız artık

ara sıra aşağı veya yukarı geçici ataklar biraz heyecan verici olur ama maliyeti düşük olanlar için sıkıcı, maliyeti 10+ olanlar için sıkıntılı seanslar olacak gibi geliyor bana.

2. Sayın Çok400 kardemird kar beklerken zarar açıkladığı günden beri yükselişte iken yüzde 61 büyümüş bir hissenin anca ederinde takılmasımı yoksa gelecek bilanço umutlarınımı fiyatlaması gerekir?

3. Yani diyorsunuz ki sn.cok400; daha ileri gitmesi için 10-11 arasında yeni bir hisse el değiştirme-toplama bölgesi (zemin) oluşturması gerekiyor.

Alıntı Originally Posted by İlteris53 Yazıyı Oku
    Sayın Çok400 kardemird kar beklerken zarar açıkladığı günden beri yükselişte iken yüzde 61 büyümüş bir hissenin anca ederinde takılmasımı yoksa gelecek bilanço umutlarınımı fiyatlaması gerekir?
    sn İlteris53, öncelikle belirtmeliyim ki, sadece kıt bilgim ile kendimce bazı sonuçlar çıkartmaya çalışıyorum. kıt bilgiden kastım, hem kendi bilgi ve tecrübemin eksikliğine dairdir hem de firmaların (misal yataş-kardemir vs) durumlarına erişemediğimiz bilgilere dairdir. ancak şunu yapabiliyorum kendimce: biz ky'ye duyurulan bilgilere, kendi kıt bilgimle kendimce yorum getirmeye ve dolayısıyla kendime yol haritası çıkartmaya çalışyorum. bu çabamda bazen başarılı bazen başarısız oluyorum. ama olsun... burada da şuna bakarım: 10 çabamdan en azından 5-6 si başarılı olsun benim için yeterlidir ve kendimi kendimce başarılı sayarım.

yataşın durumunu bilanço sonrasında kendimce analiz etmeye çalıştım ve sonuç olarak "bilanço beklentimi karşılamadı fakat beni üzmedi de" demiştim. kanaatim hala aynıdır. bu noktada şunu ifade etmeliyim: o analizimde 2017-1Ç ile 2016-4Ç (sadece ekim-kasım-aralık 2016) sonuçlarını karşılaştırıp yorumlamaya çalıştım. bunu bazı forumdaşlar eleştirdiler: "2017-1Ç ile 2016-4Ç karşılaştırılmaz. bunun yerine 2017-1Ç ile 2016-1Ç karşılaştırması daha tutarlı olur" diye. ifade etmeliyim ki hepsi de oldukça saygı çerçevesinde nazik eleştiriler idi. hepsine saygı duyarım elbette. ama ben hala yaptığım karşılaştırmanın tutarlı olduğu kanaatindeyim. daha önce de ifade ettiğim gibi, 2017-1Ç ile 2016-1Ç kıyaslaması yapmak, hissenin uçması gerektiği gibi bir algıya neden olmakta haliyle. ve bu da yanıltıcı bence. çünkü salt 2016-1Ç ile 2017-1Ç karşılaştırması yapınca ve de şu an olduğu gibi hisse uçmayı bırak hafif hafif te olsa geri geri gelince, zihnimiz bize, "madem sonuçlar çok parlak, hisse neden gitmiyor diye" soruyor ve cevap bulamayınca, "kızgınlık", "öfke", "hayal kırıklığı" vb olumsuz duygulara kapılıp, dengemiz bozuluyor. dengemiz bozulunca ne oluyor? şu oluyor: "almak gereken yerde satış" veya "satış yapmamız gereken yerde alış" yapıyoruz. halbuki ben dönem-dönem kıyaslama yaptığımda hem hisse neden gitmiyor diye sormuyorum kendi kendime hem de şunu görüyorum kendimce: "evet 2016-1Ç sonuçları, 2017-1Ç sonuçlarına kıyasla düşük profilli ama 2016-2Ç ve 2016-3Ç ve 2016-4Ç sonuçları geldikçe o düşük profil çeyrekten çeyreğe zaten düzelmişti ve bu düzelme o periyorlarda fiyatlara yansımıştı zaten. o yüzden hisse fiyatı kademe kademe 10lu fiyatlara geldi ve şu an 2017-1Ç sonuçlarına göre hakettiği yerlerde zaten." daha ötesi için daha iyi sonuçlar gelmeliydi. daha iyi sonuçlar için 2017-2Ç ve devamını beklemeliyiz diye düşünüyorum.

kardemir içinse, sanırım şu durum olumlu beklenti oluşturdu: "cumhurbaşkanımız çinde kardemire yarayacak görüşmeler-pazarlıklar yapar" diye düşünce var. yoksa kardemirin durumu pek parlak değil. kardemir yaklaşık 20yıldır hep izlediğim tahtadır. zaman zaman alır-tutar-satarım. over-all da hep kazandırdı bana. en son 2015 başında (zarar açıklamaya başlamadan önce) sattım ve daha da almadım. ama dediğim gibi kardemir benim için gözağrısı gibidir. eğer 2014te kardemr forumunu takip etmişseniz, orada yazılarımı kesin görmüşsünüzdür. o yıl kardemir dolar ve euro cinsinden borçlanmaya başladığında ve borçlanmasına rağmen (az da olsa) temettü kararı aldığında gözümden düşmüştü ve "şirket yanlış yönetiliyor" diye kızgınlığımı orada ifade etmiştim. dövizle borçlanıp sonra ardından temettü dağıtmak akla ziyan idi. madem temettü dağıtacak kadar paran var öyleyse neden dövizle borçlanırsın ! veya madem paran olmadığı için borçlanırsın öyleyse bu borç parayı temettü olarak dağıtmak neyin nesi hala anlamış değilim. zihnimde hala o konuya dair spekülasyonlar var ama delilim olmadığı için ifade edemiyorum. ama kanaatim hala aynı: "kardemir iyi yönetilmiyor". potansiyeli çok yüksek bir firma ama yanlış adımlar atarak şirkete yazık ediyorlar. ben satıp çıktıktan sonra yabancılar yüksek olan paylarını radikal bir şekilde sattılar ve hisse 1lere hatta 1in altına gitti. ve uzun zamandır toparlanamıyor. zamanında herkes "mutullah yolbulan"a kızıyor, sövüp-sayıyordu. ama mutullah yolbulan kardemiri deyim yerindeyse "çöpten alıp parlatmıştı". ama ne yazık ki mutallah yolbulan rahmetli oldu ve kardemirde işler yolunda gitmemeye başladı. inşallah en kısa zamanda düze çıkarlar. çünkü ülkemiz için gerçekten önemli bir firma bence.
    Son düzenleme : cok400; 12-05-2017 saat: 18:35.

Alıntı Originally Posted by boga_ayi Yazıyı Oku
    Yani diyorsunuz ki sn.cok400; daha ileri gitmesi için 10-11 arasında yeni bir hisse el değiştirme-toplama bölgesi (zemin) oluşturması gerekiyor.
    sn boga_ayi bahsettiğiniz "el değiştirme-toplama" olur mu veya olursa nasıl olur?
    şu an hissede en yüksek pozisyon yabancılarda. şu an %60ın birazcık üstünde. geri kalan %40 dağınık vaziyette. şimdi el değiştirme olacaksa buraya yani yabancıların pozisyonuna bakmak lazım bence. bilanço sonrası hacime ve fiyatların yönüne baktığımda, hali hazırda yabancılar satıyor-çıkıyor demek mümkün değil.

epey süredir yabancı paylarının seyrini takip ediyorum. bu noktada durumun grafiği şu:

6. Teşekkürler sayın Cok400

7. Merhaba; Bugün Doğtaş'tan gelen bir açıklama var, hisseyi %5 yukarı taşıdı. Son dönemde Doğtaş ile Yataş arasında pazar kapma yarışı kızıştı. Özellikle Yataş'ın başarılı işlerini kopyalamaya çalışacak gibi. Bu sektör için iyi bir gelişme . Yataş'ta geri kalmayacaktır. Yakında biz de güzel açıklamaları bekleyebiliriz ki hisseyi bir tık yukarı taşımak için böyle açıklamalara ihtiyaç var.

8.  Alıntı Originally Posted by boga_ayi Yazıyı Oku
    Merhaba; Bugün Doğtaş'tan gelen bir açıklama var, hisseyi %5 yukarı taşıdı. Son dönemde Doğtaş ile Yataş arasında pazar kapma yarışı kızıştı. Özellikle Yataş'ın başarılı işlerini kopyalamaya çalışacak gibi. Bu sektör için iyi bir gelişme . Yataş'ta geri kalmayacaktır. Yakında biz de güzel açıklamaları bekleyebiliriz ki hisseyi bir tık yukarı taşımak için böyle açıklamalara ihtiyaç var.
    Haklisiniz hisse bu arada takildi kaldi 11 ustune cikmasi gerekiyor. Calisan firma cikacaktir..

Sayfa 118/577 İlkİlk ... 1868108116117118119120128168218 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •