Sayfa 1086/1230 İlkİlk ... 865869861036107610841085108610871088109611361186 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,681 - 8,688 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Borsa uzun ve zorlu bir dip oluşum çalışması yapıyor. Faiz ve döviz bu dip oluşumunda belirleyici olacak . Bu süre zarfında hisse bazlı hareketler olacaktır ama genele yayılan bir yükseliş için daha zaman var diye düşünüyorum.
    Peki global borsalarin zirvelerdeki konumunu dusunecek olursak uluslararasi piyasalarda yasanabilecek bir dusus bizim borsamizdaki uzun ve zorlu dip olusumunu sizce ne kadar etkiler?

Tesekkurler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,662
    son ötv zammı ile yeni neslin işinin ne kadar zor olduğu yine yüzümüze tokat gibi çarptı. bir ev ve bir araba için bir ömür feda edecek yeni nesil veya Z kuşağı. çok değil bundan 10 yıl önce beyaz yakalı kardeşlerimiz A3 alır, ev kredisine girer ev alırdı. en azından bu şekilde bir kaç yıl sonra belirli bir refah seviyesine ulaşıp finansal özgürlüklerine bir kaç adım yaklaşmış olurlardı.

şimdi gelirler çok daha düşük, fiyatlar giderler çok daha yüksek. düzgün bir ev araba almanın maliyeti en az 1 milyon tl olmuş durumda. gençlerin umutlarını tükettiler. ülkenin geleceğinin emanet edileceği gençler hakettiklerini alıp insanca yaşayabilecekleri yerlere gidiyorlar. belki gelecekte doktor bile bulamayacağız. orta uzun vadede elimizde milyonlarca afgan, suriyeli ve bir o kadar da niteliksiz nüfus ile işimiz çok çok zor.

3.  Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    son ötv zammı ile yeni neslin işinin ne kadar zor olduğu yine yüzümüze tokat gibi çarptı. bir ev ve bir araba için bir ömür feda edecek yeni nesil veya Z kuşağı. çok değil bundan 10 yıl önce beyaz yakalı kardeşlerimiz A3 alır, ev kredisine girer ev alırdı. en azından bu şekilde bir kaç yıl sonra belirli bir refah seviyesine ulaşıp finansal özgürlüklerine bir kaç adım yaklaşmış olurlardı.

şimdi gelirler çok daha düşük, fiyatlar giderler çok daha yüksek. düzgün bir ev araba almanın maliyeti en az 1 milyon tl olmuş durumda. gençlerin umutlarını tükettiler. ülkenin geleceğinin emanet edileceği gençler hakettiklerini alıp insanca yaşayabilecekleri yerlere gidiyorlar. belki gelecekte doktor bile bulamayacağız. orta uzun vadede elimizde milyonlarca afgan, suriyeli ve bir o kadar da niteliksiz nüfus ile işimiz çok çok zor.
    Ağustos 2020 itibariyle 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.384 TL, yoksulluk sınırı 7.765 TL'dir. Resmi verilere göre Türk halkının %80'i yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Bugün içinde bulunduğumuz bu akıl almaz sefaletin müsebbibi afgan ya da suriyeliler değil, "istikrar sürsün, Türkiye büyüsün" diyerek a.k. partisinin liyakatten uzak kadrolarına bilmem kaçıncı kez yönetme yetkisi veren yerli ve milli Türk milletidir.

Çünkü aklınızdan bir an olsun çıkarmayın ki; Her millet layığıyla yönetilir.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,662
     Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Ağustos 2020 itibariyle 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.384 TL, yoksulluk sınırı 7.765 TL'dir. Resmi verilere göre Türk halkının %80'i yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Bugün içinde bulunduğumuz bu akıl almaz sefaletin müsebbibi afgan ya da suriyeliler değil, "istikrar sürsün, Türkiye büyüsün" diyerek a.k. partisinin liyakatten uzak kadrolarına bilmem kaçıncı kez yönetme yetkisi veren yerli ve milli Türk milletidir.

sorumlusu afgan suriyeli demedim zaten. afgan suriyeli canı sıkıldı diye gelmedi sonuçta bu ülkeye. toplumun demografik yapısına bilerek kastediliyor. kaçak çalışan, çocuk bakan, hizmetçilik yapan milyonlar var bu ülkede. ne vergi veriyorlar ne de sosyal güvenlik sistemine dahiller. bunun sonucunda işsiz milyonlar var. esnaf patron takımı ise bu durumdan mutlu çünkü türk'e asgari ücret verip sigorta yapacağına gidip türkmeni'i 1000 liraya sigortasız çalıştırıyor. gelecekte pasta azalınca bu yabancılar toplumsal kaosun sebebi olacaklar.

ve evet haklısınız maalesef halkımız seçimleriyle bütün başımıza gelenlerin sorumlusu.

5.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku

Aynen öyle hocam, toplumun yarısının layık olduğu şekilde yönetiliyoruz, kurunun yanında yaş da yanıyor. Selamlar..

6.  Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku

Twitter’da benzer şeyler yazdım. En kötüsü de gençlerin geleceğe dönük ümitlerinin tükenmesi. Biz ne kadar uğraşsak da, gemi bir yöne doğru gidiyorsa, içindekilerin sağa dola gitmesi çok bir şey değiştirmiyor. Ülkeyi gemi olarak düşünürsek, rotamızı acilen değiştirmeliyiz. Aynı kaptanın rotayı değiştirme ihtimali de zayıf maalesef.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Malum iktidar biz beyaz yakalılara ve orta kesime düşman olduğu için en çok onları ilgilendiren otomobillerin ötvsine ciddi bir zam yapmış oldu.

Ben de önümüzdeki ay gelecek araç için kapora vermiştim, bu ötv artışından dolayı ciddi fiyat artışı yaşamış olacak.
    300bin lira olarak öngördüğümüz araç 337bin tl oldu.

ötv dilimleri ayarlaması nedeniyle bu durum en çok tofaş gibi yerli üreticilere yarayacak gibi görünüyor, toasoyu uzun süredir takip ederim, bir miktar yatırırım da var, şu aralar ucuz kaldığını düşündüğüm hisselerdendir.

ben de bu durumda bir nevi hedge amaçlı bir işlem yapmak istiyorum, şöyleki; araç için ayırdığım 300bin tl ile toaso'ya girsem mi diye bir düşüncem var.
    hedefim toplam +%10 gördüğüm an çıkmak. stop-loss yok, düşerse hissede uzun vade kalırım . stop loss v.s. düşüncem olmadığı için vioptan değil spot işlem yapacağım.

kağıt üzerinde mantıklı duruyor ama tahta sahibi bu işlemi yapmama izin verir mi emin değilim.

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Malum iktidar biz beyaz yakalılara ve orta kesime düşman olduğu için en çok onları ilgilendiren otomobillerin ötvsine ciddi bir zam yapmış oldu.

Ben de önümüzdeki ay gelecek araç için kapora vermiştim, bu ötv artışından dolayı ciddi fiyat artışı yaşamış olacak.
    300bin lira olarak öngördüğümüz araç 337bin tl oldu.

ötv dilimleri ayarlaması nedeniyle bu durum en çok tofaş gibi yerli üreticilere yarayacak gibi görünüyor, toasoyu uzun süredir takip ederim, bir miktar yatırırım da var, şu aralar ucuz kaldığını düşündüğüm hisselerdendir.

ben de bu durumda bir nevi hedge amaçlı bir işlem yapmak istiyorum, şöyleki; araç için ayırdığım 300bin tl ile toaso'ya girsem mi diye bir düşüncem var.
    hedefim toplam +%10 gördüğüm an çıkmak. stop-loss yok, düşerse hissede uzun vade kalırım . stop loss v.s. düşüncem olmadığı için vioptan değil spot işlem yapacağım.

kağıt üzerinde mantıklı duruyor ama tahta sahibi bu işlemi yapmama izin verir mi emin değilim.
    Borsa bu kadar mantıklı bir yer değil. Alırsın, bu arada ABD önderliğinde global sert bir satış gelir, toaso da ciddi düşer.

Yani mantığın ne kadar doğru olsa da şartlar farklı gelişebilir.

Borsamız pahalı değil, hele 3-5 yıllık zaman diliminde çok güzel getiriler vaadediyor...ama, özellikle ABD borsalarında büyük bir balon var, tüm dünya hisse senedi piyasaları için en büyük risk bu...özellikle 1 yoldan kısa vade için çok dikkatli olmak lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 1086/1230 İlkİlk ... 865869861036107610841085108610871088109611361186 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •