Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 926/1002 İlkİlk ... 426826876916924925926927928936976 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,401 - 7,408 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Sn. Ressam,

Kesinlikle ederinden göstermeyecek kişilerden asla ev alınmaması gerekir bana göre. Sonradan büyük cezalar ödeyen tanıdıklarım oldu. Kooperatifi düşük gösterip ceza ödeyen ( 100 bin ceza ) tanıdığım da oldu.

Israrla düşük göstermek isteyen kişilerden, evi ve fiyati beğensem dahi alışveriş yapmıyorum.

Bence de önemli noktalar.
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    İlk defa gayrimenkul alacak arkadaşlara nacizane bir kaç tavsiyem olacak ;

Bazı bölgelerde dolandırıcılar insanların iyi niyetlerini kötüye kullanarak bir ömür boyu biriktirdiği paraları çarpıyorlar. Misal ; Bir bölgedeki fiyatları incelerken çok kelepir bir daire buldunuz. Anlaştınız kapora verdiniz. Tapuya giderken size '' kardeş, daire 750 bin tl ama sen tapu masrafını az ödeyesin diye 450 bin tl. göstereceğiz. Şimdi şu bankaya bu ıbana 450 bin tl. yatır ki imzaları atalım. İmzadan sonra geri kalan 300 bin tl. yi elden alırız ''

ne kadar samimi sizi düşünen bir teklif . Hemen teşekkür ediyor ve yapıyorsanız yandınız. Birincisi ; tapuda aile konutu şerhi yoksa dahi , bu satıcının eşi 1 hafta sonra - tapu iptal davası - açabilir. mahkeme tapuda görünen 450 bin tl. yi iade ederek tapuyu iptal eder ve gitti 300 bin tl. niz.
    İkincisi ; Bu adamlar siz evinizde mutlulukla otururken , aniden gelir ve '' kardeş , tapuda biz sana kıyak olsun diye 750 değil de 450 gösterdik ya '' eeee dediniz . '' Birisi ihbar etmiş. Vergi ziya cezası yiyeceğiz. hem sen hem biz ceza ödeyeceğiz. Şimdi sen zaten 20 bin tl. karlısın. Bize 10 bin tl. ver , adamımıza rüşvet verelim ihbarı asılsız yapalım '' diyebilirler.

Bunlar yaşanmış olaylardır. Bu nedenle her işinizi sağlam yapmalısınız. Daireyi alırken eşlerin ikisinden de imza alınız. tapu harcından 3 lira kazançlı olmak adına riske girmeyiniz. paranın tümünü mutlaka bir bankaya - tapu satış şartlı blokelendirerek- tapuya gidiniz.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Türkiye'de yapılan 2.el satışların büyük bir kısmı belediyeden rayiç alınarak gerçek fiyatından düşük olarak yapılıyor. Ancak sıfır konutlarda gerçek değerden gösterilmesi vergi kaybının önlenmesi bakımından çok önemli bence.

Ayrıca satış yapılıp tapu devredildikten sonra herhangi bir nedenden satışın iptal edilmesini imkansız görüyorum.

3. Genelde kredi miktarına göre bu işler yürüyor.
    Bu işlerin düzelmesi çok zor.

4.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    ...'' kardeş, daire 750 bin tl ama sen tapu masrafını az ödeyesin diye 450 bin tl. göstereceğiz. Şimdi şu bankaya bu ıbana 450 bin tl. yatır ki imzaları atalım. İmzadan sonra geri kalan 300 bin tl. yi elden alırız ''

... Birincisi ; tapuda aile konutu şerhi yoksa dahi , bu satıcının eşi 1 hafta sonra - tapu iptal davası - açabilir. mahkeme tapuda görünen 450 bin tl. yi iade ederek tapuyu iptal eder ve gitti 300 bin tl. niz.
    Eşin itirazı için şartlar nedir? Yani o evde oturuyor olmaları mı gerekli?

Bir de zaman aşımı kaç gün bu itirazda?
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by senseni83 Yazıyı Oku
    Türkiye'de yapılan 2.el satışların büyük bir kısmı belediyeden rayiç alınarak gerçek fiyatından düşük olarak yapılıyor. Ancak sıfır konutlarda gerçek değerden gösterilmesi vergi kaybının önlenmesi bakımından çok önemli bence.

Ayrıca satış yapılıp tapu devredildikten sonra herhangi bir nedenden satışın iptal edilmesini imkansız görüyorum.
    Siz yurtdışında mı yaşıyorsunuz ? İnşallah kötüyle karşılaşmazsınız. Bizzat çevremde yaşanmış gerçek olayları yazdım. İnsanlar aydınlansın, tedbir alsınlar diye. Bu olaylar olduğunda eşler bir birine düşüyor ve aileler parçalanıyor. Neler neler .....

Google amcaya yazsanız zaten size mahkeme kararlarını çeşit çeşit çıkarır.

6. İş çığrından çıkmış gerçekten. Bir bölgede bir daire malum sitede kiralık 2700 lira olarak ilanda. Satılık olarak yine aynı daire iki farklı emlakcidan 750000 ve 1 280 000 lira olarak satılık. Aynı daire için 500 000 den fazla fark var iki emlakçı arasında. Enayi arıyorlar gercekten

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Eşin itirazı için şartlar nedir? Yani o evde oturuyor olmaları mı gerekli?

Bir de zaman aşımı kaç gün bu itirazda?
    2014 yılında Ankara da kardeşime daire alırken satıcı polis memuru idi. Pazarlık 3 gün sürdü. Daireyi gezdikten sonra 1 tam gün çevredeki okul, market, park, sağlık tesisi vb. tek tek incelendi. Sonra emlakçı ile mal sahibi arasında bir gel-git oldu. Mal sahibi polise bir şekilde ulaştık. Bu kez daire kıymete bindi. Adam bizi ısrarlı alıcı görünce bin lira bile ikram etmedi.

Sonra ortak bir tanıdık bulundu, hiç değilse emlakçı komisyonundan kurtulduk fakat parayı peşin elden istiyordu. Defalarca sakıncalarını anlattımsa da sabit fikirli olunca pazarlığı bitirdim, bıraktık gittik. Ertesi gün akşam üzeri kendisi arayarak şartları kabul etti. Bu kez ben '' Tapuya gelirken hanımefendiyi de getirin '' dedim. Neden dedi. Onunda satışa rızası olduğuna dair imzasını alacağız dediğimde , '' ben evde imzasını alır getiririm '' dedi. Kabul etmedim. Huzurumuzda kimlik bilgileriyle bir tutanak düzenleyerek imzalayacağını söyledim. Dirense de sonunda yaptık.

Buna rağmen , aradan 4 ay geçince kadın boşanma davası açıyor ve bu davaya ek talep olarak aile konutunu satarak parayı kaçırdığını iddia ediyor. Mahkeme ye kardeşim çağırılıyor ilk duruşmada ; kadının imzalı tutanağını ibraz edince bu talebi reddediliyor.

8. Biz hayatı toplum içinde dolu dolu yaşıyoruz. haliyle çeşit çeşit olaylarla karşılaşıyoruz. başına gelmeyen roman- hikaye sanıyor.

yakın bir akrabam 17 yıllık eşiyle çocuğun okul seçimi yüzünden boşanmaya karar veriyorlar. Evlilik içerisinde aldıkları bir daireleri ile son 6 ay içinde vefat eden erkeğin babasından miras kalan 3 yaşında 3+1 daire var. Erkek ( akrabam ) babadan düşen daireyi soyadı farklı olan dayısının kuzenine satış gösteriyor ( hülle ) . Kadın , aslında hiç yüzünü görmediği, tanımadığı dayının kuzenini buluyor ve akrabalık ilişkisini çözüyor. Tapu iptal davası açıyor. 1 yıl süren 4 duruşma sonunda daireyi alıyor. Benim akraba ilk satış ve ikinci iptalden satış ile mahkeme masraflarını ödüyor.
    Böyle çok yaşanmışlıklar vardır.

Sayfa 926/1002 İlkİlk ... 426826876916924925926927928936976 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •