Sayfa 481/853 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 3,841 - 3,848 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    adanalı, az bir miktar daha yükselebilir.

Yarın akşam FED açıklamaları var. ons altınıda etkileyecek.

1) Açıklamayı piyasa beğenirse ons altın yükselişe geçip 1800 e yaklaşabilir ama geçmesi zor. 1750 - 1810 aralığından aşağı döner.

2) Açıklamayı piyasa beğenmezse ons altın aşağı dönüp 1670 lerdeki uzun vade alt bandı tekrar görebilir. Oradan yine yukarı döner.

İhtimalleri eşit gördüğümden pozisyon almıyorum.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    tekirdağ
    Gönderi
    141
    Ali Cemal bey,bu bankaların bu fiyatlarda satış yemesi gerçekten de insanı çok tedirgin ediyor.bu şekilde fiyatlama yapılıyorsa buralardan kağıt almak bana göre değil.sanki şöyle bir 1200 lere doğru sarksa daha bir güvende hissedeceğim.piyasayı çözmekte zorlandığım bir noktadaýım.uzun vade hayali kuramıyorum bile.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    dow1973, UZUN VADE banka hissesi alacaksan BENCE şimdiden almanda sakınca yok.

İkinci yarı enflasyonun düşmesi bekleniyor, faizlerde düşecek. Faizlerin düşmesi banka kazançlarına bir miktar olumlu yansıyor, üzerine ekonomi açılınca oda bir miktar banka kazançlarına yarıyacak.

Enflasyon düşünce, devletin verdiği faizde düşmeye başlayacak ve devlet bono ve tahvillerine hisseden çıkarak giren yabancılara daha az cazip gelecek. Hisse satıp devlet kağıtlarına girmeyi bırakacaklar. Tersine banka almaya başlayacaklar.

Tüm bu sebeplerle ikinci yarıda bankaların senetlerinin epey yükselmesini bekliyorum.

Bu işleyişi ne bozar. Tek adam tayyip in batılılarla yeniden kapışması ki ufukta öyle bir şey görünmüyor. Tabi yinede sürpriz yapabilir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2 gün üst üste bankaların yeşil kapadığı pek yok.

Dün yeşil kapadı(yanlış hatırlamıyorsam-kafam yerinde değilde) bugünde şu an yeşillendi ve yükselme isteği var.

2 gün üst üste yeşillik neye delalet.? Yabancılar artık alalım mı dediler yoksa bu akşamki FED ve yarınki MB kararları ile ilgili bir hazırlıkmı.?

Bunu bilemem tabiki.?

Şu an 1686 da. Uzun vade son tepe 1683 deydi. Onu geçti. Ama kalıcı olacakmı.?

Kalıcı olacağını hissedersem, dün bir miktar hisse long kapamıştım, onlarıı yerine koyacağım.

Önceki günler-haftalar bankaları satmaları için sebep yoktu, bu günlerdede almaları için sebep yok. Tersine yeni dalga virus tehlikesi ve abd tahvilleri artışı filan, hesapta ürkütücü dönem.

Milletin tersine giderek sinekten yağ çıkarmayamı çalışıyorlar.? Buda mümkün. Benim ve herkesinde söylediği gibi rekor seviyelerdeyiz, trend kalmadı ve kazanmak hisse vadelilerde zorlaştı.

Bugün, dünün tersine holdingler endeksi yeşil tutuyor, birde sınai endeksi.

Bol şans.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    tekirdağ
    Gönderi
    141
    Bol şans Alicemal bey.izlemedeyiz bakalım .ABD 10 yıllık lar biraz satış getirdi.düşük hacim rekor seviye vs.artık bugün Fed yarın TCMB biraz volatilite olur

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd tahvilleri geçen hafta ve düne kadar 1,53 den 1,62 ye çıkana kadar batı borsaları ve BIST de sorun yoktu. 1.62 den 1.66 ya 1 saatte çıkınca abd borsası kısa süreli çakıldı. Şimdi toparlamaya ve karar vermeye çalışıyor.

GENELDE abd borsasına endeksli DAX da ciddi bir şey olmadı.

Avrupadan çok daha az abd ile bağı olan BIST hızlı satış yedi. Şu an BIST de toparlanmaya çalışıyor.

Bu sabah TV de ilginç bir bilgi verdiler. abd ve avrupa borsaları %70 üzerinde robot denilen algoritmalar ile işlem görüyormuş.

TR borsasıda %30 dan fazlaymış.

Bu kadarını beklemiyordum.

Biraz düşününce balinaların işi daha kolay görünüyor.

Robot-Algo-Yapay zekâ diye isimlendirdiğimiz şeyler aslında bilgisayar programcılarının yazdığı şartlı komutlar.

"Eğer şu yükselirse böyle yap, şu düşerse, yanında buda şöyle olursa şurdan git.".. Gibi bir kaç komuttan binlerce komuta uzanan komut dizileri.

Bu şartların önemlileri var, önemsizleri var. Örneğin bu ara abd tahvil faizi seviyesi çok önemli ve borsa algoritmalarının hepsinde bu şart mutlaka vardır. "Tahvil faizi şu kadar sürede şöyle yaparsa" gibi benzeri şartlar.

Global bir kaç balina birleşip tahvil faizini kısa süreli oynatırsa, robot larla oynayan tüm dünya oyuncularını avlarlar. Robotlarla oynayanlar daha tahmin edilebilir durumdalar. Çok farklı bir robot yazamazsın, genele uymak zorundasın. Genelin durumunu gösterenler ağırlıklı ortalamalardır.(bir yerde söylemişlerdi oradan, kendi bilgim değil, doğrumu yanlışmı emin değilim) Robotların ana takip kaynağıda ağırlıklı ortalama çizgileridir. hali ile robotun ne durumda ne halt yiyeceği üç aşağı beş yukarı bellidir.

İçine yapay zekâ katıyorum diyenlerde var(Machine Learning). Aslında tek şart bile yapay zekâya girer ya, TV deki anlatırken yapay zekâ yı Machine Learning algoritması ile eşleştirdi. Demekki onların dünyasında bu şekilde terminoloji kullanıyorlar, bende riayet edeyim.

Machine Learning den kastı, şöyle olursa böyle yap'ın yanında, geçmiş verileri ve tüm geçmişte gerçekleşen durumlarıda tahmin mekanizması içine katmak. Sanırım bunu kast ediyorlardır.

Deep Blue diye bir robot vardı. IBM firması mühendisleri yazmıştı. Yapay zekânın yeni yeni bilinmeye başladığı yıllardı. Deep Blue ya satranç öğretmişlerdi. Yapay zekâsı vardı.

Dışarıdan bakınca "vaaaaaay" diyebilirsiniz. Ama içeri girince durum çok basit. Geçmişte oynanan tüm satranç turnuvalarını bilgisayar belleğine girmişler. karşı hamleye göre bilgisayar geçmiş başarılı oyunları tarayıp en uygununu oynuyordu. Yani ortada deha filan yok, çok çok basit bir mantık var.

Yapay zekâ dedikleri şey bu. Bilgisayarların kapasitesi çok gelişince, dağ gibi verileri disk e kaydettiler. Yapay zekâ denilen şey en uygun geçmiş veriyi bulup öne çıkarma.

Şaşıracaksınız ama insan beynide aynen bunun gibi çalışıyor. Çok basit. Geçmiş veriyi saliseler içinde tarayıp uygun olanı öne çıkarıyoruz. Bilgisayarlarda onu taklit ediyor ama şu an için beyinden çok daha yavaşlar. farkı disk kapasiteleri ile kapatıyorlar. Tüm ihtimaller diskte olursa, doğruyu seçme şansı insan beyninden fazla oluyor.

Tabi işin içinde olduğum için bana basit geliyorda, çok da basit anlattım sanıyorum, işin dışındakilere çok karmaşık geliyordur buda normal.

Yaw konuyu dağıttırdınız yine, bu arada BIST de biraz toparlamış. 1560 lardan 1570 lere gelmiş.

DAX ın hiç etkilenmemesi ilginç. Bizden kat kat fazla etkilenmeliydi. abd ye göbekten bağlılar.

Sonuca gelirsem şuraya bağlıyacağım.

Bizdeki yabancılarda algo(robot) lar ile oynuyordur.
    BIST deki yabancı işlemlerinin S&P ye birebir eşlik etmesi, robotları S&P ye bağladıklarını gösteriyor. S&P çıkarsa al, inerse sat şeklinde. İşin kolayına kaçmışlar gibi.

Bugün ve yarın çok dalgalanacağız gibi. Eldeki longları azaltmam denk geldi ama bu tür şeyler olması bu günlerde bekleniyordu.

Düşük fiyattan longlara takviye yapabilirim, biraz seyredeyim, durumu anlayayım. Bana toparlar gibi geldi çünki tahvil faizi yükselene kadarki alışlar ciddi ve sağlam görünüyordu.

.
    Son düzenleme : alicemal; 17-03-2021 saat: 15:23.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    tekirdağ
    Gönderi
    141
    %100 haklısınız Alicemal bey.bisttech e geçtik.algoların savaşı.(deep blue-kasparov).bizim piyasa dan ziyade sabah ilk baktığımız S&P500(f),AUD/USD oluyor.aşağıya mı gidiyor bir cacık olmaz bizim piyasadan deyip kenara çekiliyorum

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    dow1973 benimde her sabah ilk baktığım S&P, ons altın, şu aralar tahvil faizide eklendi. Buna mecbur kaldık.

Sayfa 481/853 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •