Anket Sonuçlarını Gör: Şu anda 1612 olan vadeli, ekim sonu nerede olur?

Oylayan
59. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • 1700 üstü

32 54.24%
  • 1500 altı

16 27.12%
  • Arasında bir yerde

11 18.64%
Sayfa 744/1004 İlkİlk ... 244644694734742743744745746754794844 ... SonSon
Arama sonucu : 8028 madde; 5,945 - 5,952 arası.

Konu: Viop XXXV

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    9,242
    ben buna katılmıyorum...bu ülkede dolar 1,15 ler seviyesinde yıllarca süründü...o zaman ithalat-ihracat olmuyor muydu? malı alacak adam senin ürettiğin malı beğeniyorsa ve ülkesinde de satıyorsa alır...zaten dolar düşecekse de bu kalkıp 1 gece de şok vermiş gibi 3-4 liraya düşmeyecektir...hareket zirvede sonlandığında evet sert bir geri dönüş olur ilk etapta ama ondan sonra yıllara yayılarak devam edecektir...yani piyasa da yavaş yavaş alışacaktır o günkü fiyata...

kaliteli üretim yapıyorsan o malı her halükarda satarsın...

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    dolarda geriye dönüş mümkün değil bence.. maliyet yapısı çoktan buna adapte oldu, ihracat ve ithalat kalemleri ile beraber..

olumlu görülecek şey doların düşmesi değil stabil kalması olmalı.. bence iktidar değişikliği olursa yeni gelen iktidar doları düşürmek değil stabil hale getirmek için çabalamalı.. hatta bugünü baz alırsak 9 lu seviyelerden 8 li seviyelere kadar düşmesi belki tolere edilebilir ama daha fazla düşmesi engellenmeli.. rezervleri arttırırlar..

Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    ben buna katılmıyorum...bu ülkede dolar 1,15 ler seviyesinde yıllarca süründü...o zaman ithalat-ihracat olmuyor muydu? malı alacak adam senin ürettiğin malı beğeniyorsa ve ülkesinde de satıyorsa alır...zaten dolar düşecekse de bu kalkıp 1 gece de şok vermiş gibi 3-4 liraya düşmeyecektir...hareket zirvede sonlandığında evet sert bir geri dönüş olur ilk etapta ama ondan sonra yıllara yayılarak devam edecektir...yani piyasa da yavaş yavaş alışacaktır o günkü fiyata...

kaliteli üretim yapıyorsan o malı her halükarda satarsın...
    doların 5 yılda 4-5 tl ye indiğini düşünelim..

aynı üretimi yapıyoruz hatta daha da arttırdık diyelim..

milli gelir iki katına çıkacak bu durumda , mesela kişi başı 20 bin dolar olacak nominal..

bu senaryo bence çok gerçekçi değil.. olası bir iktidar değişikliği sonrası dolarda çekilme olsa bile sınırlı kalmasını beklerim..akape devam ederse zaten düşmez..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    asgari ücret çin'den düşük hale geldi.. üretim ve ihracatı teşvik ediyor diye düşünüyor akape ve kontrollü gerilim politikası uyguluyor dolarda.. düşmesini istemezler..
    zaten düşürmek ya da yükseltmek onların yapabileceği işler değil. stabil 8-9 bandı olur. bir de uluslararası dengeler 9-10 olmasına izin vermez. veremez.

4.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    doların 5 yılda 4-5 tl ye indiğini düşünelim..

aynı üretimi yapıyoruz hatta daha da arttırdık diyelim..

milli gelir iki katına çıkacak bu durumda , mesela kişi başı 20 bin dolar olacak nominal..

bu senaryo bence çok gerçekçi değil.. olası bir iktidar değişikliği sonrası dolarda çekilme olsa bile sınırlı kalmasını beklerim..akape devam ederse zaten düşmez..
    Kasın 2020de 8.4x dan 6.9x %18düşüş gördü mevcut iktidarda bir kaç kişi değiştiğinde
    Maduro venezuelladan kalkıp 250kya ev alıp tc vatandaşı olduktan sonra aday olup kazanırsa onda bile en az %35düşmesi lazım

Ytd

5.  Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    Tuncer ŞENGÖZ'ün analizi sayımı doğru ise bu bence ancak iktidar değişimi ile olur...yani anketler falan filan bir kenara dolar böyle bir hareket yapacaksa bu zaten seçim sonucunu bize şimdiden söylüyor demektir...

9,40-9,50 seviyesinden bahsetmiş Tuncer ŞENGÖZ bu seviyelerini delinip geçeceğini sanmıyorum diyor ki zaten ED ise çok uzayamaz dalga...git gide takoz içinde sıkışıp tükenecek...belki bir overshoot yapar panikletirler milleti ama yine de çok uzamaz...

tüm dalga bitince buna devasa 1 etiketi yapıştıracak yanılmıyorsam...ve yıllara yayılan bir 2 için düşmeye başlayacağız...2 lerde genelde %50-61,8 veya 78,6 geri alışlar olur...

kabaca dolar 9,50 den döndü diyelim 4,75 ve altı dolar göreceğiz demektir bu...3 tl bile mümkün...şimdi tabii bunlar çok uçuk kaçık rakamlar geliyor insana ama unutmayın 2008 de dolar 1,18 lerdeydi...o zaman birisi size dolar 9 liralara gidecek dese herhalde manyak mı lan bu derdiniz...ama oldu işte...
    1.15 e 1.8 den dusmustuk, bu nedenle yuakri trend bitince 9.5 6.5 arasi 5 6 yıl gideriz iyimser senaryo bence

6. Tuncer hoca 2012 sonunda dolar 1.72 iken üçler serisi geliyor demişti.. Sağolsun servetimde payı büyüktür.. Ama sonlanan diagonellerde öyle hemen bitmez. Yapı bitene kadar çekeceğimiz var ülke olarak Allah yardımcımız olsun.. Sonlanan diagoneller uzatan 5 ler gibi uzatır mı bilmem lazım Twitter kullanan varsa mümkünse hocaya sorsun.. Beşinci dalgalar gibi ed lerde uzatma varsa bence ani 14 15ler bile görülebilir
    OMAHALI

7. Malum enztumanda artış,
    Uzun dönemde,
    seçim sonuçlarından bağımsız olaraktan,
    artar diye düşünmekteyim. Bence.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Dolarda 1 ay sonra 10 TL bekliyorum...

Israrlıyım ve inat ediyorum...

Alıntı Originally Posted by mohikan Yazıyı Oku
    Bu tweeti 17 Eylül cuma sabah piyasalar açılmadan attım...

Dolar 8.52 idi..

Ben bu adamların bu kadar çılgınlık yapacağını düşünmedim...

Tüm dünya faiz artırırken, en kötü ihtimal sabit bırakıp pas geçer diyordum, düşüreceklerini tahmin edemedim vallah...

Bu durumda dolar sayımı da değişti...

Önümüzdeki hafta salı-çarşambaya kadar 9.25'i görebilir.

Kasım başına kadar da 10 TL bekliyorum...

Sonra 3 ay kadar düzeltme (9 TL gibi)...

Şubat sonrası yeni bir çıkış dalgası...

USDTRY UZUN VADE nihai zirve hedefi 11-12 TL gibi...

O da bahar aylarında...

Nisan-mayıs gibi...

Mayıs'ta da seçim olur diye tahmin ediyorum...

DUHUL : 1999

Sayfa 744/1004 İlkİlk ... 244644694734742743744745746754794844 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •