Sayfa 1114/2150 İlkİlk ... 1146141014106411041112111311141115111611241164121416142114 ... SonSon
Arama sonucu : 17196 madde; 8,905 - 8,912 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    ABD 10 yr larının çok uzun vade grafiği..

Kırmızı benim çektiğim çizgi doların 1.1 lerden 18 lere olan yolculuğu sırasında 10 yr ların hareketini gösteriyor..

Yani görüldüğü üzere bizimle bir alakası yok..

10 yıllıklar ...Yani gelecek 10 sene ortalama 2 civarı faiz beklentisi var şu anda..
    Benim kısa vade de daha önemli gördüğüm 2 yr lar ise 1 de..
    Yani 3 faiz artışını fiyatlıyor gibi..

Fakat sıkıntı şu..
    Bütün dünya artık çok çok çok borçlu..
    Kimse aslında faiz artışı istemiyor..

FED in alttan alta aslında KONTOLLÜ YÜKSEK ENFLASYON peşinde olduğunu düşünüyorum..
    10 Yıllık tahviller geçen sene de ,"piyasanın gelecek 10 yıl boyunca ,ortalama %0.5 civarı faiz beklentisini fiyatlıyordu".Bu fiyatlardan tahvil alanlar büyük hesap hatası yaptılar ve milyarlarca dolar zarar yazdılar.

Dünya çok borçlu doğru, ama mevcut para politikaları daha ,daha da çok borçlanmayı teşvik ediyor.Çünkü nominal faiz ile reel faizi birbirinden ayırmak lazım,enflasyonun altında "negatif faiz oranları" ,gerçekte borç verenden borç alanın cebine para koymaktır,servet ve gelir transferidir,sürdürebilirliği yoktur,servetin genelden az sayıda elde toplanmasına yol açar ,gelir dağılımını bozar,etik olarak da savunulamaz.Bir yerden sonra ,tasarruf etmek yerine harcamayı teşvik eder,enflasyonu patlatır,ülke ekonomisinin temellerini çürütür.
    Bir ülkede negatif faiz varsa ,serbest piyasa ekonomisi içinde kötü yönetildikleri ve verimsiz iş modelleri olduğu için elenmesi gereken şirketleri hayatta tutar,bu şirketlerin hayatta kalması rekabet ortamını köreltir,ülke ekonomisinin verimliliğini ve büyüme hızını düşürür,ekonomisinin sağlığını riske sokar.
    Reel faiz ortamında ise kötü yönetilen ve verimsiz şirketler serbest piyasa ekonomisi dinamiklerinde piyasadan elenir,bunların pazar paylarını iyi yönetilen verimli iş modelleri olan şirketler alır,ekonomide verimlilik artar,ülkenin sağlıklı ve sürdürülebilir biçimde ekonomisinin büyüme hızı yükselir,artan refah artışından tüm toplum yararlanır.

Faiz nedir:

-Bir tarafta müteşebbis ruhlu kişiler var;Güzel bir düşüncem var,bunu yapabilecek bilgiye beceriye sahibim,piyasada da bu konuda boşluk var,çok iyi kazanç sağlayacağına eminim diyor,ama bunu gerçekleştirebilecek sermayem yok diyor.Birileri de bu işe para koyarsa hem ben hem de bu projeye para yatıranlar hep beraber kazanırız diyor.

-Bir tarafta da milyonlarca kişi var;Dişinden tırnağından arttırmış tasarruf etmiş birikim sağlamış;Çocuklarının geleceği,eğitimi için,işsiz kalabileceği zor günler için,emekliliğinde sağlık problemleri ile karşılaşabileceği zor günler için...Ama ,gel bu projeye para yatır teklifinden korkuyor,ya proje başarısız olur,büyük zahmetlerle oluşturduğum birikimlerim erirse ya da kül olursa diye.

-Burada banka denilen kurum devreye giriyor.Diyor ki,korkma,paranı bana emanet edersen ben birikimlerinin paranın değerini reel olarak koruyacağım,bir miktar da sana nema vereceğim,paranı kredi olarak plase edeceğim projelerin fizibilitesini iyice inceleyeceğim,ona göre kredi vereceğim,proje başarısız olsa bile benim milyarlarca lira sermayem var,sen zarar etmeyeceksin,senin birikimlerin garanti altında olacak.Önce benim sermayem kadar,sonra da belli bir tutarına kadar devletin garantisi altında.
    Ama Banka da taraflara diyecek ki;Ben müteşebbis ile birikim sahipleri arasında köprü görevi yaparken,müteşebbisin projesinin riskini kendi sermayemle garanti ediyorum,bu organizasyon için kira,personel ücretleri,elektrik,ofis otomasyonu gibi birçok masrafım da olacak,dolayısıyla bu projeden oluşacak kazancın bir yüzdesini de benim alacağım şekilde bir kazanç paylaşımı olacak.

-Bu projede faiz; elde edilmesi beklenen kazancın (tasarruf sahipleri+ aracılık görevi yapan bankaya) düşen payıdır.Burada tasarruf sahiplerinin beklediği getiri en az enflasyon kadar olması reel değerini koruması,banka tarafından beklenen de masraflardan sonra,sermaye kazancının diğer iş kollarının kazanç ortalamasının altına düşmeyecek bir kazanç olmasıdır.

-Eğer kredi talep eden bir işletme -en azından- (enflasyon+makul banka komisyonu) oranı üzerinde bir kazanç sağlayamıyorsa,o proje verimsiz bir projedir.O projeye bir kaynak sağlanmamalıdır.İktisat bilimi temelde ihtiyaçların sonsuz kaynakların ise çok sınırlı olduğu varsayımına göre hareket eder.Sınırlı kaynaklar iyi yönetilen ,verimli çalışan şirketlerin projelerine yönlendirilmeli,kötü yönetilen verimsiz çalışan şirketlerde kıt kaynaklar heba edilmemeli,bu şirketlerin serbest piyasa ekonomisi içinde piyasadan elenmesiyle daha iyi yönetilen ve daha verimli çalışan şirketlerin piyasayı domine etmesi ve pazar paylarını büyütmeleriyle ülke ekonomisi de sağlıklı ve yüksek büyüme hızıyla büyüyecektir.

-Şu anda olduğu gibi, tasarruf sahiplerine enflasyonun çok altında getiri verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirket ya da kişiye enflasyon oranının çok altında oranlarla kredi verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirkete servet transferi yapmak adil olmadığı gibi,normalde piyasadan elenmesi gereken şirketleri su üstünde tutmaya devam ederek ekonomiye patinaj yaptırmaya devam etmek rasyonel bir hareket değildir.

Deniz Bey kaleminize sağlık çok teşekkürler
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4. deniz bey; kamu bankalarının bu dövize mudahale sürecinde ne kadar sattıkları görülebiliyor mu? En azından net döviz pozisyonları sanırım bir yerlerden görülüp hesaplanabiliyordu, e507 yazardı bir zamanlar ama son zamanlarda bu konuda bir tweet'ini de görmedim...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    deniz bey; kamu bankalarının bu dövize mudahale sürecinde ne kadar sattıkları görülebiliyor mu? En azından net döviz pozisyonları sanırım bir yerlerden görülüp hesaplanabiliyordu, e507 yazardı bir zamanlar ama son zamanlarda bu konuda bir tweet'ini de görmedim...
    BDDK'nın haftalık yayınladığı veriden görülebiliyor ama kamu bankaları kendi dövizinden çok merkez bankasının sattığı dövize aracılık yapıyorlar.Bununla beraber BDDK'nın verisine göre kamu bankaları ,merkez bankasının döviz satışına aracılığa ilaveten, kendi kaynaklarından da geçen hafta 275 milyon dolarlık satış yapmışlar.
    Merkez bankasının yaptığı döviz satışını ise,1 gün gecikmeyle, merkez bankasının günlük bilançosundan takip edebiliyoruz.
    Son düzenleme : deniz43; 19-01-2022 saat: 13:29.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    BDDK'nın haftalık yayınladığı veriden görülebiliyor ama Kamu bankaları kendi dövizinden çok merkez bankasının sattığı dövize aracılık yapıyorlar.Bununla beraber BDDK'nın verisine göre kamu bankaları merkez bankasının döviz satışına aracılığa ilaveten kendi kaynaklarından da geçen hafta 275 milyon dolarlık satış yapmışlar.
    .
    aralık ve ocakta totalde bakılırsa eksideler mi? veya ne kadar eksideler?
    geçen sene bir ara sanki -10 milyar dolarlara çıkmıştı açıkları diye hatırlıyorum; sonra sıfırlanmıstı heralde MB'den para transferiyle...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez bankası haftalık istatistikleri(7 Ocak haftası)

-Merkez Bankasının -altın hariç- brüt döviz rezervleri 1.575 milyar dolar azaldı.

-Yabancılar 142.9 milyon dolarlık hisse senedi sattılar , 71.6 milyon dolar hazine tahvili sattılar.

-Yerlilerin Döviz tevdiat hesapları,parite etkisinden arındırılmış olarak(altın ve kıymetli maden hesapları dahil) ;

-GERÇEK KİŞİLER:1070 milyon dolar döviz hesabı azalış.

-ŞİRKETLER: 1130 milyon dolar azalış

Merkez Bankası Net Döviz Rezervleri

*BİN 12.01.2022 Çarşamba
    Dış varlıklar 1,555,646,899
    Dış yükümlülükler 186,138,889
    Bankalar döviz mevduatı 1,218,086,262
    Kamu döviz mevduatı 153,313,833
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) -1,892,085
    1USD 13.7209
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) -137,898
    Altın rezervi 23,934,223
    Swap ile merkez bankasına 64,956,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -65,093,898
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -89,028,121

(+)23.934,223 milyar dolar altın varlık;(-)89.028,121 milyar dolar döviz yükümlülük=(-)65.093,898 milyar dolar merkez bankası net döviz rezervi
     Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    aralık ve ocakta totalde bakılırsa eksideler mi? veya ne kadar eksideler?
    geçen sene bir ara sanki -10 milyar dolarlara çıkmıştı açıkları diye hatırlıyorum; sonra sıfırlanmıstı heralde MB'den para transferiyle...
    *BİN 17.12.2021 Cuma
    Dış varlıklar 1,805,393,169
    Dış yükümlülükler 218,928,875
    Bankalar döviz mevduatı 1,399,611,962
    Kamu döviz mevduatı 174,408,068
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 12,444,264
    1USD 16.3358
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 761,779
    Altın rezervi 24,623,004
    Swap ile merkez bankasına 58,826,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -58,064,221
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -82,687,225

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kur korumalı mevduat ürününü duyurduğu 20 Aralık 2021 Pazartesi gününden 1 iş günü öncesi Cuma bilançosuyla Perşembe günü yayınladığım son günlük bilançoyu mukayese ettiğimizde merkez bankasının net döviz rezervlerinin 6.341 milyar dolar azaldığını görüyoruz.(Merkez bankasının yerel bankalarla yaptığı swap tutarları günlük olarak sürekli değiştiği ve altının miktarı değişmeden günlük dolar/ons fiyatı üzerinden altın varlığın parasal tutarı sürekli değiştiğinden hesaplamayı döviz yükümlülükleri üzerindeki farktan yapıyoruz.)

NOT:Bu süre içinde merkez bankasının botaş'a sattığı döviz ve reeskont kredilerinden gelen döviz var ama bu veriler aylık yayınlandığından 17 Aralık-12 Ocak zaman dilimine karşı gelen tutarları tam olarak bilemiyoruz,kabaca birbirlerini dengelemiş olabilirler.

8.  Alıntı Originally Posted by H4

Fed using interest rate hikes to slow inflation is like using a sledgehammer to swat flies. Powell knows rate hikes won’t check supply driven inflation. It won’t take 18% Fed rate to provoke another recession in 2022. US economy more fragile. A 3% 10 Yr. Treasury rate will do it...
    mevcut küresel arz-enflasyonuna FED'in faiz artışlarıyla karşılık vermesi 2022 yılında yeni bir resesyonu tetikleyebilir..üstelik bunun için 1980 lerde uygulanan yüzde 18 lik yüksek faizlere de gerek yok..
    10 yıllıkların yüzde 3 'e yaklaşması bunun için yeterli olacaktır..

muhtemelen devamında, 2023- 2024 gibi, 2008 yılındakinden çok daha büyük bir finansal krizle FED ve diğer büyük MB'ler yüzleşmek durumunda kalabilir...
    ytd..

Sayfa 1114/2150 İlkİlk ... 1146141014106411041112111311141115111611241164121416142114 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •