Sayfa 450/1312 İlkİlk ... 350400440448449450451452460500550950 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,593 - 3,600 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by cevdetpaşa Yazıyı Oku
    ah! ah!
    nerede acaba konut fiyatlarının çökeceğini,
    betona yatıranların zırıl zırıl ağlayacağını iddia eden yatırımcılar.

2020 yılının mayıs aylarında 300 bin lira ile oturacağım konutu alabiliyordum 0,70 faiz ile
    hesabını bile yapmıştım.
    15 yıl vade aylık 3.050.-TL sabit ödemeli
    üstelik de ilk 1 yıl ödemesiz
    şimdi aynı konut milyona yaklaştı.
    1700 lira kira ödüyorum.
    bu yılın ağustosunda 2.600 olur diye düşünüyorum.
    şimdiden kira ile konut kredisi kafa kafaya geldi neredeyse.

bu treni de kaçırdım. yaşım geldi 50'ye
    bi daha böyle bir fırsat 10-15 yılda bile gelmez.
    artık öbür dünyada bi köşk falan, ona bakacaz el mecbur.
    üzücü bir durum gerçekten, özellikle oturacağı evi alamayıp yükselmesini izlemek çok kötü anlayabiliyorum. umarım tekrar bi firsat gelir ve evinizi alırsınız.

yalnız burada veya başka bi yerde hiç bir zaman oturmak için konut almanın kötü olduğu ile söylenmemiştir(belki bir kaç istisna hariç). genellikle yatırımlık ev için diğer yatırım araçları ile kıyaslanır ve konutun yatırım için ne kadar mantıklı olup olmadığı tartışılır.
    kaldı ki o dönemki ödeme koşulları ile yatırımlık ta almak mantıklı idi.

2. ben şahsen halen nasıl TL ile uzun vadeli kredi verilebiliyor anlamakta zorlanıyorum (faizinden bağımsız).

dünyanın birçok ülkesinde sabit faizli 10 yıllık kredi yok, bir noktadan sonra enflasyon tarzı bir çıpaya endeksleniyor faiz.

şahsen bu yüzden Aralık ayında çokta fiyatına bakmadan bir konut aldım zira artık uzun vadeli enflasyon altı oranlı sabit faizin devam edebileceğine inanmıyorum

diğer yandan ise peşin yabancı alımları devam edecek, zira döviz ihtiyacını karşılamanın bu kadar pratik başka yolu yok.

yani TC Vatandaşları için kötü günler daha yeni başladı.

3.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Arkadaşlar , çok samimi olarak çağrımdır. Etrafınızdaki insanları da uyandırmanızı isterim. Gayrimenkul alırken komisyon vermeyiniz. 2 günde bulmak yerine 2 haftada bulalım ama direkt mal sahibinden alalım. Biz de satacağımız gayrimenkulü direkt - aracısız satalım. İnternet ortamı çok gelişti. Eskisi gibi değil. Dürüst çalışan komisyoncuya lafım yok lakin , çoğunluğu işi bilmiyor. Satacağı malın en basit bilgileri ni bile bilmiyor. Bir dosya tutmuyor. Kara düzen çalışıyor. Sonra çok üzülenler oluyor. Müge Anlıya bile son zamanlarda çok mağdur çıkıyor. Gazetelere haber oluyorlar. Para kolay kazanılmıyor.

Elbette herkes hür iradesiyle hareket eder ama nacizane tedbir önerimdir.
    Emlakçıdan ev almanın avantajları var, evsahibi kolay kolay cayamıyor hele sözleşnede varsa, satış sürecini daha iyi takip ediyorsun arayıp sorabiliyorsn, yoksa mal sahibini sürrkli aramak sıkıntı, tapuya imza için gidip işi bitiriyorsun. Şimdiye kadar iyi emlakçulara denk geldim, verdiğim komisyonlara üzülmedim. Ama tabi üçkağıtçısına denk gelme ihtimalide var.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Emlakçıdan ev almanın avantajları var, evsahibi kolay kolay cayamıyor hele sözleşnede varsa, satış sürecini daha iyi takip ediyorsun arayıp sorabiliyorsn, yoksa mal sahibini sürrkli aramak sıkıntı, tapuya imza için gidip işi bitiriyorsun. Şimdiye kadar iyi emlakçulara denk geldim, verdiğim komisyonlara üzülmedim. Ama tabi üçkağıtçısına denk gelme ihtimalide var.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    +1

asıl sahibinden ev alınmaz.
    kendi ev sahibin, tanıdık akraba v.s. değilse sahibinden ev almak çok sıkıntılı bir konu.
    hele bu piyasada satıcılar çok kararsız; siz gidip ev alacağım diye kredi çeker, dolar altın bozarsınız tapu günü satıcı gelmez kalırsınız ortada şey gibi.

ayrıca arada emlakcı olunca genelde daha iyi pazarlık yapılıyor, emlakçı ev satılsın diye işleri hızlandırma ve kolaylaştırmaya çalışıyor sürekli, ev sahibi ile muhatap olup sıkıntı yaşamıyorsunuz.

5.  Alıntı Originally Posted by kemer77 Yazıyı Oku
    Konut sorunu dünyada ve ulkemizde
    Tek bir sekilde biter .
    Her tc vatandasinin sadace bir konut alma hakkı olacak 2. Konut alamaz diye bir yasa ve ayrıca yabanciya konut olayıda o sehirin veya ilcenin varolan meskenin sadece yuzde biri yabancilara satilabilinir.
    Ve sehirlerin etraflarinda bomboş araziler var daire alamayacak genclerimize devlet eliyle 500 er metrekare arazi vermek gerek kendi evini bir sekilde yap denecek arazinin kullanim hakki devletin olacak kira almayacak bu sekilde devlet kendi gelecek neslinin gelecegini karartmaz onlari gelecekte birer köle yapmaz ...hayatlarini bir kredi icin heba etmezler .

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Mükemmel bir ülkede yaşadığımız için elbette bir şekilde çözülür, Şaban filmlerindeki müteahitler eski Türkiye'de kaldı.Kimseye ayrım yapılmadan, fakirler de konut sahibi olsun diye TOKİ evler yaptı. Hep gelecek nesiller düşünüldü,onlara borç harç kalmasın diye IMF leri terk ettik. Alice bile harikalar diyarını bırakıp buraya geldi ama malesef, önce tecavüze sonra kadın cinayetine kurban gitti.

6. Onun bunun lafını dinledim.
    Artık şuna inanıyorum;
    bir yerden arsa alacaksan,
    bir yerden konut alacaksan
    bir yerden dükkan alacaksan;
    kimsenin fikrini sormayacaksın.
    ama ille birinin fikrini sorman zorunlu ise;
    sadece seni bu alıma yönlendirecek kişilerin fikrini soracaksın.
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    2020 de neden almamıştınız konut ?
    akıl! akıl!!
    Gel kafama takıl!!!

7. Hayırlısı olsun. Çok sıkıntı yapmayın bence.
    Bu forumda da çoğu kişi konuta karşı olup, yatırım yapanlar oluyor.

Alıntı Originally Posted by cevdetpaşa Yazıyı Oku
    Onun bunun lafını dinledim.
    Artık şuna inanıyorum;
    bir yerden arsa alacaksan,
    bir yerden konut alacaksan
    bir yerden dükkan alacaksan;
    kimsenin fikrini sormayacaksın.
    ama ille birinin fikrini sorman zorunlu ise;
    sadece seni bu alıma yönlendirecek kişilerin fikrini soracaksın.

Öyle zamanlardan geçiyoruz ki kimseye akıl vermek kimsenin haddine değil.İnsanlar doğru yanlış kendi düşüncelerini yazıyor forumlar da değişik bakış açılarını okumak için var.Misal 5 yıl önce rusyada ve ukraynada forunmlarda ev almak doğru bir yatırımmı dır diye tartışanlar olmuştur,orada yazılanlara göre ev alanlar olmuştur satanlar olmuştur,herhalde bu rusya ukrayna savaşı kimsenin gelecek senaryosunda yoktu.E şimdi alma diyenler haklı çıktı,orda emlak şu anda beş para etmez,alanlara sorsan biz ne bilelim savaş çıkacağını derler.Şu anda burda da biz türkiyeyiz büyük devletiz biz onlara benzemeyiz diyenler olacaktır, ben de diyorum ki eminmisiniz.

Sayfa 450/1312 İlkİlk ... 350400440448449450451452460500550950 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •