Sayfa 613/1312 İlkİlk ... 1135135636036116126136146156236637131113 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,897 - 4,904 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Ya da, al-sat için emlak alımına gitmeyin..aldınız mı, en az 5 yıl tutun...5 yıl tutarsanız, isterseniz %1000 kazanın, herhangi bir araştırmaya, sorguya konu olmazsınız.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ya da, al-sat için emlak alımına gitmeyin..aldınız mı, en az 5 yıl tutun...5 yıl tutarsanız, isterseniz %1000 kazanın, herhangi bir araştırmaya, sorguya konu olmazsınız.
    +1

ayrıca bir tane istisna memur hatası ile kötü bir olay oldu diye her zaman herkeze öyle bir şey olacak diye bir şey yok.

korkanın çocuğu olmazmış. akıllı köprü arayana dek deli suyu geçermiş. bu enflasyonist ortamda ceza gelse bile eğer kar ettiyseniz sadece kardan zarar etmiş olursunuz.
    son 5-6 yıldır gördüğüm tek şey; fazla ince eleyip sık dokuyanların yaya kaldığı, harekete geçenlerin bir şekilde daha iyi işler yaptığıdır.

3.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    +1

ayrıca bir tane istisna memur hatası ile kötü bir olay oldu diye her zaman herkeze öyle bir şey olacak diye bir şey yok.

korkanın çocuğu olmazmış. akıllı köprü arayana dek deli suyu geçermiş. bu enflasyonist ortamda ceza gelse bile eğer kar ettiyseniz sadece kardan zarar etmiş olursunuz.
    son 5-6 yıldır gördüğüm tek şey; fazla ince eleyip sık dokuyanların yaya kaldığı, harekete geçenlerin bir şekilde daha iyi işler yaptığıdır.
    Kesinlikle katılıyorum...bizim gibi okumuş etmiş akıllı çocuklar, kılı kırk yarar..yine de alengirli işler bizi bulur...%1 lik ihtimalleri düşünüp yaşasak, sokağa çıkmamamız lazım, kafamıza tuğla düşer diye.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Ev alacaklara ufak bir tavsiye
    Ucuz olduğu için şehir merkezinden uzak yerlerden ev alan veya kiralayan insanlar, artık yakıt fiyatları ile başedemediği için bu sevdadan vazgeçiyor, okula uzak yerler için servisciler 20 hatta 30 bin TL ye kadar ücret istiyor
    Artık münübüs,otobüs ve metroya yakın yerler ile işyerine ve okula yakın yerler tercih ediliyor
    Artık aracıyla işe gidip gelenlerin yakıt masrafı kirayı geçer duruna geldi

Okula,işe,hastaneye,çarşıya uzak mahalleler gözden düşüyor.

5.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    +1

Duygularıma tercüman oldunuz hocam. Benimde demek istediğim buydu. Korku psikolojisi bir yere varamayız. Zaten istenen de bu! Toplumu korku psikolojisi ile kontrol etmek.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Kesinlikle katılıyorum...bizim gibi okumuş etmiş akıllı çocuklar, kılı kırk yarar..yine de alengirli işler bizi bulur...%1 lik ihtimalleri düşünüp yaşasak, sokağa çıkmamamız lazım, kafamıza tuğla düşer diye.
    Sn. hkm ' in başına gelen olayın benzerlerini 2 defa yaşadım. O kelli felli komisyon düşmanı emlakçılar ; alıcıyla satıcıyı el sıkıştırıp bir an önce tapuya imzaya götürmekten başka bir şey düşünmediklerinden , insanları böyle kritik konularda uyarmıyorlar. insan hayatında 1- 2 kez olan tapu işleminin inceliklerini, vergi konularını herkesin bilmesi beklenemez. Haliyle işini doğru yapması gerekenler emlakçılar ve dahi tapu memurlarıdır. Tapuda bile yangından mal kaçırır gibi makinalı tüfek hızında okuyarak paranı aldın mı, sen de verdin mi diyerek adeta başından savıyor.

Her müşteriye tek tek anlatmak zorlarına gidiyorsa ; 2 sayfalık bir broşür - bilgi notu - hazırlanır ve tapuya başvuruda taraflara verilir. İşlemler hazırlanırken taraflar bu dökümanı okurlar , satış bedeli vb. konuları daha güncel tutarlar.

7. Kardeşimin iş arkadaşı olan kiracım 1999 yılında vergi iadesi için kira kontratının fotokopisini kullanmış. Kontrattaki kira tutarını 450 tl. yazan yerdeki 4 rakamını 9 yapmış. Adam vergi iadelerini almış afiyetle yemiş. 2 yıl sonra ( evi satmıştım ) bana vergi ziya cezası geldi. Kontratın aslını da saklamadığımdan ispatı mümkün değildi. Ödedim gitti.

8. Yine Ankara da 2005 de bir daire almıştım. Sahibi kadın avukat emlakbank kredisini ödeyememiş acil satıyordu. Bu nedenle belediye rayicinin bile altında bir paraya almıştım. Tapu da rayiç altında gösteremezsiniz, siz kaçtan alırsanız alın biz rayiç üzerinden alım- satım harçlarını keseriz demişlerdi. İtiraz etmeden ödemiştik.

2009 yılında vergi dairesinden bir memur kapıya geldi. İfade için tebligat yaptı. Vergi dairesine gittiğimde bir sürü soru... geçmiş tarih detayları nereden hatırlayacağım diyerek , zaten rayiç altında aldığım halde bir ton fazla harç ödedik dediğimde önüme kadın avukatın beyanını koydular. Kadınla sohbet eder gibi ( zaten siz satmışsınız size bir ceza gelmeyecek diyerek ) ifade almışlar. Zaptı imzalatmışlar. kadın ifadesinde acil sattığını söylemiyor. O zaman benim dairem aslında 45 bin liraydı ama bu adam 29 bine kapattı demiş. Eee tamam işte dedim. Ben daireyi 29 bine aldım, rayiç 37 bin liraydı. Sonuçta ben zarardayım. Ödenen 29 bin .....
    Allahtan vergi memuru çok diretmedi. Biraz homurdandı felan, benim ifadeyi de yazarak imzamı aldı ve amirine gitti. Komisyondan sonra size haber verilecek dediler. 10 gün sonra dosya kapandı.

Sayfa 613/1312 İlkİlk ... 1135135636036116126136146156236637131113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •