Sayfa 634/1312 İlkİlk ... 1345345846246326336346356366446847341134 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,065 - 5,072 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Asgari ücret 5.500 lira oldu. Bakalım konut ve kira fiyatlarına nasıl yansıyacak.

2.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    bu haber yanlış kamu bankaları %90 vermiyor
    üst sınırı 500.000 tl uyguluyorlar
    Aynen. Maksimum 300-400 bin kredi veriyorlarmış. Eeee benim oturduğum yere 2020 haziranda 420k yazıyorlardı. Şimdi 1750k yazıyorlar. 400k kredi alsa 1350k nakit lazım. Bu nakiti verecek kaç ülke vatandaşı var? Bu emlak fiyatı nereye varır?

3.  Alıntı Originally Posted by Son Osmanlı Yazıyı Oku
    Asgari ücret 5.500 lira oldu. Bakalım konut ve kira fiyatlarına nasıl yansıyacak.
    An itibariyle konut fiyatları en az %30 iskontolu.

Asgari ücret zamları mal fiyatlarına genellikle en geç 3 ay içinde yansıyor.

-----------

Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

4.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    An itibariyle konut fiyatları en az %30 iskontolu.

Asgari ücret zamları mal fiyatlarına genellikle en geç 3 ay içinde yansıyor.

-----------

Gerçekten çok insaflısınız ! Keşke tüm müteahhitler ve konut satıcılar sizin gibi '' iyiniyetli '' olsalar. Ama her şeye rağmen %30 iskonto gerçekçi değil. Bence hazır ortam uygunken iskontoyu boşverip %20 zamcık yapsınlar. Alan alamayan belli olsun. Hani derler ya zenginin malı züğürdün çenesini ağrıtırmış.

5. Konut fiyatları değerini buldu TL bazında yatay seyreder dolar bazında düşer hemen nakite dönmek için de ciddi iskonto ile satılır hele faizleri artırsinlar bakın o zaman nasıl patlıyor emlak..

6.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Gerçekten çok insaflısınız ! Keşke tüm müteahhitler ve konut satıcılar sizin gibi '' iyiniyetli '' olsalar. Ama her şeye rağmen %30 iskonto gerçekçi değil. Bence hazır ortam uygunken iskontoyu boşverip %20 zamcık yapsınlar. Alan alamayan belli olsun. Hani derler ya zenginin malı züğürdün çenesini ağrıtırmış.
    Ben konut satmıyorum Daha önce de dediğim gibi Haziran 2023 seçim sonucunu görmeden değil konut ,evimdeki çay kaşığını bile satmam.

Piyasa sürekli dinamik bir kavramdır sabah mevcut fiyatların içinde %30 asgari ücret zammı mevcut değildi dolayısıyla an itibariyle %30 iskontolu hale geldi. Ama asgari ücret zammı ile konut fiyatlarının ne alakası var diyen "saflardan" olmadığınızı umuyorum.

Örneğin hani olmaz ya, ama oldu da hükümet asgari ücreti atıyorum 500 bin TL yaptı diyelim, herkes 2-3 aylık asgari ücretiyle ev satın alabileceğini mi zannediyordunuz?

Asgari ücret yukarıda da belirttiğim üzere mal fiyatlarına en az 3 ay içinde geçişkenlik etkisi gösterir ve mal fiyatları da en az asgari ücret zammı kadar artar bunu ticaret yapan herkes az çok bilir.

Ekonomistlerin sık kullandığı "ceteris paribus" deyimi reel piyasada işlemez

------

“First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7.  Alıntı Originally Posted by adventure85 Yazıyı Oku
    Aynen. Maksimum 300-400 bin kredi veriyorlarmış. Eeee benim oturduğum yere 2020 haziranda 420k yazıyorlardı. Şimdi 1750k yazıyorlar. 400k kredi alsa 1350k nakit lazım. Bu nakiti verecek kaç ülke vatandaşı var? Bu emlak fiyatı nereye varır?
    Satilan evlerin %20 si kredili gerisi pesin

O yuzden konut kredisi faizlerinin ev fiyatlari uzerinde etkisi yok

Ama mevduat faizleri dusuk oldugu icin herkes pesin para ile konut aliyor o yuzden fiyatlar yukseliyor

8. Bence mal fiyatları önce arttı,asgari ücret yakalamaya çalışıyor.Daha önce fiyatlar sabit miydi ki de şimdi asgari ücret zammından dolayı artması gerekiyor.Eylülden beri her gün zam var .Asgari ücret zammı 50 kere fiyatlarda var zaten.

Redmi 7A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 634/1312 İlkİlk ... 1345345846246326336346356366446847341134 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •