Sayfa 272/440 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322372 ... SonSon
Arama sonucu : 3517 madde; 2,169 - 2,176 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Yayını izleyemedim. Yıl sonu 600 mn efk ulaşırız gibi bir şey dedi mi

2. Herkes satmış herhalde :) Hisse 2 haftadır çok hareketli ama yazan yok. Ya herkes durumdan memnun ses çıkarmayalım böyle iyi gidiyor diyor yada çoğu kişi sattı herhalde.

Eskiden CEO'nun televizyona çıkacağı sosyal medyadan duyurulur idi ama sanırım bu sefer duyurulmadı. Yada ben görmedim. Çoğu insan için sürpriz oldu sanırım bu .

Genelde CEO konuşuırken hisse yükselir , konuşma bittikten sonra , çok somut birşey söylemedi ise hisse düşer böyle TV programlarından sonra. Yine aynısı oldu . Program sırasında 17,84'e kadar çıkan hisse program sonrası 17,20'lere kadar düşmüş.

Aslında CEO'nun mesajları , dikkatlice incelenirse hiç de boş laflar değil. Bence ileriye dönük çok güzel mesajlar ve sinyaller var.

Bunların içinden en önemli 3 tanesi bence aşağıdakiler.

1- EFK %200'e yakın büyür. Geçen senenin EFK'sı 205 milyon lira. Bu demek oluyor ki bu sene 600 milyona yakın olacak. Bu sene ilk 2 çeyrekte ciro 6,4 milyar , EFK ise 165 milyon , bu demek oluyor ki son 2 çeyrek en az 10,5 milyar ciro ve 400-450 milyon arası bir EFK olacak. Yani EFK marjı da yükselecek.

Cironun 17 milyara çıkması için son 2 çeyrek 10,5 milyar TL ciro yapmak lazım. Yani 3. çeyrek 4,5 - 5 milyar , son çeyrek 5,5-6 milyar gibi devasa cirolar gelecek.

Bu sene biraz abartı yükselen genel yönetim ve pazarlama gideri sanırım 2. yarıyılda ilk yarıyıl kadar artmayacak ki EFK marjında iyileşme öngörüyor CEO.

Net kar ne olur bilemem ama kredi faizlerinde az da olsa düşüş var. Bu da finansal giderleri olumlu etkiler ise , 2. yarıyıl net kar marjında da artış olacak demektir. Bunun ilk sinyalini 2 hafta içinde bilanço açıklanınca görürüz. Ama şu bir gerçek ki ciro artışı beraberinde mutlaka EFK ve net kar marjı artışını getirecektir.

2- Sermaye artışı konusunda çeşitli çalışmalarımız var .

Bu da enteresan bir cümle. 2008 yılından 13 yıl sonra ilk defa geçen sene %212 oranında bedelsiz sermaye artışı yapıldı. Bu sermaye artışından sadece 18 ay sonra tekrar bir sermaye artışı çalışması olması benim aklıma 2 şey getiriyor :

a- Paynet satışından ya vazgeçilecek yada Paynet farklı bir pazarlığa konu edilecek. Çünkü Paynet kısmen yada tamamen satılırsa , o zaman kısa vadeli krediler azaltılarak makul seviyelere çekilebilir. Paynetin bedeli bunu yapmaya yeter de artar bile.

b- Sermaye artışı konusunda bedelsiz bir artış olsa idi bunun üzerinde çalışıyoruz demezdi CEO. Bedelli arttırımın da bell ibaşlı zorlukları var. Bunu geçen de yazmıştım burada. Şirketin en az 600-700 milyon lira taze paraya ihtiyacı var. Bunu bedelli sermaye artışı ile yapmaya kalksa %600-700 bdelli sermaye artışı yapması lazım ki buna hem SPK izin vermeyebilir , hem de Hintlilerden de en az 16-17 milyon USD para çıkması lazım ki buna sıcak bakacaklarını sanmıyorum.

CEO sermaye artışı üzerinde çalışmalarımız var dediğine göre bu değişik bir sermaye artışı olabilir. Mesela tahsisli sermaye artışı. Bu konu üzerinde fazla durmak istemiyorum spekülasyona girebilir ama benim aklıma gelen bu ihitmal.

Ama belli ki , şirket Paynetin satılmaması ihtimaline karşı taze para bulacak bazı aksiyonlar üzerinde duruyor. Kredi hacmini mutlaka düşürmek istiyor. Bu da çok olumlu bence.

3- Orta asya ve doğu avrupada yatırım fırsatlarını kolluyoruz demiş.

Şimdi daha Brighstarın 26,5 milyon USD'ını hazmetmeden başka yatırımlara bakıyoruz demek şirketin inorganik büyüme için hala daha fonu var anlamına geliyor.

Kısa ve uzun vadeli kredilerin artmasının tek sebebi , Brighstar alınırken kullanılan 350 milyon lira seviyesindeki banka kredisi ve Brighstarın kendi ticari işlerinden kaynaklanan banka kredileri.

Bunlar yüzünden arenanın kredileri 1,8 milyara çıktı ve faiz gideri arttı.

Şimdi bu miktarı düşürmek için çeşitli çareler aranırken , Paynet satılıp bu borçların düşürülmesi planlanırken , yada biraz önce bahsettiğim gibi sermaye artışı gündemde iken , CEO'nun çıkıp yurt dışında fırsat kolluyoruz demesinin tek anlamı var bence :

Ya Paynet yakın zamanda çok iyi paraya satılacak , buradan gelecek para ile krediler azaltılırken , üstüne bir de yurtdışı yatırımı için kaynak kalacak , yada bu sermaye artışından çok büyük para beklentisi var ki hem krediler düşürülecek , hem de büyüme için yatırım yapılacak.

Yani her halukarda arenaya yakın zamanda büyük bir fon girişi olacağının sinyalleri bunlar. Yoksa bu kadar borç varken kimse yeni yatırım düşünmez. Mutlaka CEO'nun güvendiği bir taze para girişi olacak yakın zamanda. Bunun miktarı da benim taminim en az 1,5 milyar TL civarı olacak.

Yurt dışına açılmak hem ciro büyümesi hem de riskin azaltılmasına yarar. Ayrıca Paynet için de yeni iş sahaları açar.

Açıkcası aylar sonra gelen CEO'nun açıklamalarını çok olumlu buldum ve şirketin yakın zamanda çok büyük olumlu gelişmelere gebe olduğunu anladım. Yanlış anlamış olabilir miyim bilmiyorum ama nu mesajlardan aldığım sinyaller ve hissenin son 2 haftada hareketlenmesi bazı büyük değişimlerin habercisi bence.

18 aydır hiç yükselmeyen hisse , muhtemelen bundan sonraki 18 ay çok büyük bir atak ile kaybedilen bu zamanı telafi edecek ama kaç KY bundan faydalanacak onu bilmiyorum.

Benim tavsiyem hissesi olanlar hissesine sahip çıksın , olmayanlar için ise tren iyice kalkamadan hala daha şans var diyorum. İnşaallah yanılmıyorumdur ama 12-18 aylık bir periyodda USD zirvemizi test etmemiz büyük olasılık. Yan, 2,7 USD ( Bugünkü kur ile 50 lira ).

CEO'nun bugünkü açıklamalarından benim anladıklarım bunlar. Başka görüşü olan arkadaşlarından ne anladıklarını duymak okumak isterim. Bence herkes görüşünü yazsın. Belki de gözden kaçan yanlış anlaşılan birşeyler vardır.

3. Bu kağıda en çok küfürü ve bedduayı ben etmişimdir. sadece totem için susuyorum bu arada tek 1 lot bile satmadım.

4. Merhabalar,

Bende TV'de yakalayıp izledim CEO'nun konuşmasını. Önemli detaylara değinmiş. Özellikle büyüme ile ilgili verdiği rakamlar 3. ve 4. çeyrek bilançoların gayet iyi geleceğine işaret ediyor. Emirhan Bey'in yazdıklarına paralel düşüncelere sahibim, bende benzer şeyler anladım bu konuşmadan. Zamanlamasınıda manidar buldum.

* Yurt dışına açılma konusunda şöyle bir şey belirtmek isterim; bence Arena Connect üzerinden yurt dışına bir açılım söz konusu olabilir. Orta Doğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere. Sonrasında kim bilir, yapılacak bir ortaklık sonrası Paynet'te ileride açılabilir. Bu işle ilgili Küresel Baş Strateji Sorumlusu Sn. Serkan Kutlu Haziran ayından beri Dubai'de çalışmalara başlamış gibi gözüküyor. Kendisinin Linkedin sayfasını inceleyerek sizde detayları görebilirsiniz. Haziran ayından beri Dubai'de hem Arena Connect için çalışmalar yapıyor hem Pro Connect için benzer çalışmalar yürütüyor.

Pro Connect Redington'ın uluslararası lojistik firması. Teknoloji haricinde diğer sektörler içinde hizmet veriyor. Başında da muhtemelen ilk genel kurulda bizimde yönetim kurulu başkanımız olacak olan Rajiv Srivastava var. Serkan Kutlu'nun hem Pro Connect, hem Arena'nın yeni markası olan Arena Connect için Dubai'de bir takım çalışmalar yapıyor olması ve CEO'nun bu gün verdiği bilgiler bize büyük resim hakkında biraz ipucu veriyor aslında. Sonuçta Dubai bu tarz lojistik, dağıtım vb. konularda merkez konumunda.

* Para bulma ve kredileri hafifletme konusunda moderatör bedelli ve bedelsiz sermaye artışı mı olacak belli mi diye soruyor Serkan Çelik biraz bekleyip bunu söylemek için henüz erken diyor. Çünkü bu konuda ''biz Paynet'i satıp oradan gelen sıcak para ile bunu çözeceğiz'' demesi hem doğru olmayabilir, hemde imzalanmış gizlilik sözleşmelerine aykırı kaçabilir. Ama ben sermaye artışından çok Paynet'in satışından / ortaklığından gelecek para ile bu işi çözüme kavuşturacaklarını düşünüyorum. Paynet konusunda da tamamını satıştan çok, stratejik bir ortaklık yapılıp Paynet'in büyümesini devam ettirecekleri yönünde bir fikir oluştu bende.

* Konuşmasının sonunda net kar ile ilgili geçen seneye göre diğer kalemlerde olduğu kadar büyük bir büyüme orada göremeyeceğiz diyor fakat bunu TL değilde Dolar bazında kast etmiş olabilir. Sonuçta ciro bu denli büyürken, EFK böyle artarken, muhakkak net kar kaleminde artış kaçınılmaz olacaktır. Bu noktada Emirhan Bey'e 1. maddesinde yaptığı hesaplamalarda da katılıyorum.

* Yenilenebilir enerji işinin hacminden de söz etti. 2022 yılı için 25 milyon dolarlık hacim, 2023 için 50 milyon dolar hedefliyoruz ve bunu gerçekleştirmek için gereken anlaşmaların çoğunu şimdiden imzaladık sayılır dedi. Önü açık bir sektör, Arena burada da büyüyecektir diye düşünüyorum.

* Yenilenebilir Teknolojik Ürünler konusunda alınan lisans haricinde bu işi yanlış duymadıysam ''GO PLUS'' adlı bir yeni oluşturdukları marka ile yapacaklar. Bu ismi söyledi kendisi fakat fiziki mağazalar olacak mı ne şartlarda bu işi yapacaklar tam detay vermedi. Bu ismide bu röportaj ile öğrenmiş olduk. Önemli olduğunu düşünüyorum. Sektörde pazar payı büyük ve EasyCep gibi sadece bu işi yapan bir firmanın 100 milyon dolar yatırım aldığını düşünürsek, CEO'nunda belirttiği gibi şu an ciroya etkisi az gibi görünsede, ileride katkısı artarak devam edecektir.

Göstergeler, gelecekten beklentiler büyük ölçüde olumlu. Söylenenlerden çok daha fazlası dahi olabilir, bunu elbet zaman gösterecektir.

YTD.

5. Tam 2.5 ay önce 10 dakkalığına 31905 lot 14.50 satış yazdım hatta onu alana bir okadar da 14.00 veririm demiştim kimse yüzüne bakmadı lotların:)

6. 2009 Mart tan beri hissedeyim ozaman 1000 lot bin dolar olan maliyetim iki yıldır 0 maliyet olarak devam. Kağıdım 13 yaşında 5 yıl sonra reşit olacak. Uzun lafın kısası bir lot satmadım. Yarın birşey deniyeceğim.

7. Bu kadar yani zor iş değil açıkla paylaş senin yatırımcın yönetimim ne iş yapıyor demesin, 6 ay değil 3 ayda bir çık tv açıklama yap. ceo aslında 2 3 yıla damga vuracağız diyor büyümeye devam..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Ayfongarahisar
    Gönderi
    2,164
    ceo dun güzel konustu. yaptıkları soyledıklerı ıle bu hıssesnın buralarda durması sasırtıcı. Güneş enerjı sistemlerı ureten montaj yapan bır sırketız lakın bunu halka acıklamayanda bır sırketız!. ges cılerın yaptıgı pırım ortada arenanın surundugu yerde bellı gelen bılanco ıle artık yukarı yonlu sert hareketler bekleyebılrıız
    Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir...
    Namık Kemal

Sayfa 272/440 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322372 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •