Sayfa 407/441 İlkİlk ... 307357397405406407408409417 ... SonSon
Arama sonucu : 3524 madde; 3,249 - 3,256 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. https://youtu.be/fXOFXrhufEA?feature=shared

Serkan Çelik TeamSec için Türkiye sınırlarının dışına çıkmaya başladık bile,kesinlikle yurt dışı hedefliyoruz demiş.
    Yani adam paynete mi küstü yorumlayamadım.

Teamsec de bağımsız yönetim kurulu üyesiyim demiş.Yönetim kurulu başkan yardımcısıyım demiş.TeamSec elimden gelen katkıyı vermeye çalıştığım bir start up demiş Değeri 42 mly Usd yi geçmiş TeamSec in.
    Hedef unicorn demiş.
    Miş miş yazıyorumda.Olayıda anlayamadım.
    Ceo birden fazla şirkette çalışabiliyormu?
    Bu şirketle Arena Bilgisayar ın bir bağlantısı varmı bilmiyorum.
    Ytd

Sayın Ceo paynet ile ilgili gelişmelerden de bahsetseydiniz.

2. TeamSec'in seçkin altyapı ve danışmanlık hizmetlerinin, Arena Bilgisayar'ın alacaklarının "Fibabanka A.Ş. Arena Bilgisayar Birinci Varlık Finansman Fonu" aracılığıyla menkul kıymetleştirilmesini gerçekleştirmek için özel olarak seçildiğini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

3.  Alıntı Originally Posted by canbaba06 Yazıyı Oku
    herkese slmlar acaba Emirhan06 Bey ve diğer konusunda uzman arkadaşlar şu video zamanları varsa bir göz atabilirler mi?enteresan ve çokmu söylemiş acaba .olabilirliği nedir?tşkler

https://www.youtube.com/watch?v=69EzkGxJ1AU

Hiçbir zamanteknik analize bakarak sonuç çıkarmayı doğru bulmadım. Temel faktörlerin desteklemediği hiçbir yükseliş yada düşüş gerçekçi değildir.

Teknik belki çok kısa dönemler için doğru sonuç verir ama uzun vadede birçok faktör işin içine girer. Şirketin kendi gerçeklerinden tutun da , sektörün , ülkenin hatta dünyanın gerçeklerine bakmak lazım uzun vadede.

Şimdi bu arkadaş Mart 2020 Şubat 2021 arasındaki hızlı yükselişi kendine referans kabul edip gelecek 1 yılı görmeye çalışmış.

Ancak o dönemdeki yaklaşık 10-12 aylık ralli hissenin 10-12 sene suskunluğunun ardından gelen bir ralli idi. Ve hem şirketin karlılık seviyesinin artmasının bir sonucu idi hem de pandemi rüzgarının teknoloji şirketlerinin lehine esmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdu.

Bu her zaman olacak anlamına gelmez. Ana hatları ile şirketin TL bazında 20 katına USD bazında 14 katına çıkacak tezine katılmam. Hele hele bunun 1 sene içinde olması normal şartlarda imkansızdır. Ancak irrasyonel bir durum olur adamın biri alır hisseyi oralara görürür buna birşey diyemem ama normal şartlarda bu şirketin 1 sene içinde USD bazında 14 kat artması imkasızdır. Sadece bu şirketin değil tüm şirketler için imkansızdır bu spekülatif bir hareket yoksa.

Ama genel anlamda yüksleiş potansiyelinin çok yüksek olduğunu burada birçok kez yazdık. 6-12 aylık periyod içinde 3 USD seviyesini hedefliyorum. Belki biraz fazla gaza gelirler 4 USD olur onu bilemem ama daha fazlası spekülatif olur mevcut şartlarda.

Ama USD bazında bile 1 senede %200 civarı bir potansiyel artış ihtimali yatırım yapmak için yeterli bir sebep.

4.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    https://youtu.be/fXOFXrhufEA?feature=shared

Serkan Çelik TeamSec için Türkiye sınırlarının dışına çıkmaya başladık bile,kesinlikle yurt dışı hedefliyoruz demiş.
    Yani adam paynete mi küstü yorumlayamadım.

Teamsec de bağımsız yönetim kurulu üyesiyim demiş.Yönetim kurulu başkan yardımcısıyım demiş.TeamSec elimden gelen katkıyı vermeye çalıştığım bir start up demiş Değeri 42 mly Usd yi geçmiş TeamSec in.
    Hedef unicorn demiş.
    Miş miş yazıyorumda.Olayıda anlayamadım.
    Ceo birden fazla şirkette çalışabiliyormu?
    Bu şirketle Arena Bilgisayar ın bir bağlantısı varmı bilmiyorum.
    Ytd

Sayın Ceo paynet ile ilgili gelişmelerden de bahsetseydiniz.

Keşke Serkan Bey bağımsız YK üyesi ve Vice Chairman olduğu bu şirketi anlattığı kadar , CEO'su olduğu Arena ve Payneti de bu kadar iştahli anlatsaydı.

Buradan okuyorlarsa Arena yetkililerine bir uyarıda bulunayım. Serkan Çelik için KAP bilgi formunda Ortaklık dışında aldığı görevler kısmında " YOKTUR " ibaresi var. Teamsec şirketi de ortaklık içinde olmadığına göre ve Serkan Çelik orada YK üyesi ve Vice chairman ise KAP'taki bu beyan bu beyan yanlış yada yalan beyan oluyor. Bunu düzeltsinler KAP şirket formunda.

Bu Teamsec şirketi bizim VDMK ihtacında yazılım ve altyapı hizmetlerini verecek olan firma. Yani bir şekilde bir bağ var arena ile ama tam olarak nedir bilmiyorum.

Daha yeni kurulan bir şirket 42 milyon USD ediyorsa adama sormazlar mı bu durumda sektörünün en büyüklerinden olan Payneti neden 20 aydır 80 milyon USD'a satamadınız diye.

Bu yönetim inşaallah iyi niyetlidir. Artık sadece bunu düşünmek ve ummak istiyorum ama şeffaf olmayan çok yanları var.

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Atansu'nın dediklerine aynen katılıyorum. Paynet satılırsa elde hikaye kalmıyor tezi ise yanlış. Paynet 60-70 milyon USD'a satılırsa ya şirket tüm finansal borcunu kapatır ve süper karlı hale gelir , yada bu parayı kredi kapamada kullanmaz da inorganik büyüme için kullanırsa bu sefer de süper bir büyüme dönemine girer.

Yani her 2 senaryoda da büyük hikayeler olur. Arena şu anda 1.4 milyar USD ciro yapan bir şirket ve değeri sadece 110 milyon USD. Bu ciro içinde paynetin katkısı çok az. Net kara etkisi daha fazla paynetin. Eğer 60-70 milyon USD'a yeni bir şirket alınırsa bu durumda belki Paynetin küçük cirosu denklemden çıkar ama belki de 600-700 milyon USD ciro yapan bir şirket alınır. Unutmayın ki 350 milyon USD ciro yapan Brighstar sadece 26,5 milyon USD'a alındı.

60-70 milyon USD'a bu piyasada çok büyük cirolar yapan şirket yada şirketler alabilirsiniz.

Ben bir de başka bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Geçenlerde TL faizlerin yükselmesi arenaya zarar verir denmişti be de arenanın borcunun %80'inden fazlası TL değil döviz bazlı , o yüzden TL faizlerdeki yükseliş bizi çok etkilemez dövizdeki artış etkiler demiştim.

1 ocak 2023 tarihli USD kuru yaklaşık 18.70 TL , 31 Mart 2023 tarihli USD kuru ise 19.18 TL. Yani USD değişimi %2,5 civarı. İlk çeyrek finansal gider tutarı 140 milyon TL

2. çeyrekte ise 19.18 TL ile başlyan USD kuru 30 haziranda 25,82 TL oluyor. Yani değişim %35 civarı. Ödene finansal gider 204 milyon TL.

Yani buradan da anlaşılacağı gibi USD'da yükseliş olursa biz çok daha fazla finansal gider ödüyoruz.

3. çeyrekte ise 25,82 ile başlayan USD şu anda 26.80 civarı ve Eylül sonuna kadar da çok değişmeyecek gibi duruyor. Hatta Eylül PPK toplantısında yine geçen ay gibi yüksek bir faiz artışı olursa dövizin geri gelme olasılığı bile var.

Ama diyelim ki bu seviyelerden kapattı USD bu ayı. O zaman çeyreklik USD artışı %3,8 civarı olur. Yani 2. çeyreğin çok altında , ilk çeyreğe de çok yakın bir artış.

Bu durumda 3. çeyrek finansal giderinin 160 milyon TL civarında olmasını beklerim. Yani 2. çeyreğe göre 45 milyon TL daha az.

3. çeyrek cirosunun , 2. çeyrekten daha fazla olacağını düşünürsek , bu durumda 3. çeyrek EFK'sı daha fazla olacağı için , finansal giderin de daha az olması beklendiği için , 3. çeyrek net karının en az 80-90 milyon TL olacağını varsayıyorum.

Hatta USD az arttığı için , varlıklardaki artıştan kaynaklanan vergi gideri de daha az olacağı için , 3. çeyrek net dönem karının 100 milyon liranın üstüne çıkması büyük ihtimal.

Çünkü USD artışının az olduğu 1. çeyrek sadece 13 milyon TL vergi öderken , USD artışının çok olduğu 2. çeyrek 52 milyon TL vergi ödedik. 3. çeyrek USD artışı az olacağı için muhtemelen ilk çeyreğin biraz üstünde 20 milyon TL gibi bir vergi çıkabilir. Bu da 2. çeyreğin en az 32 milyon altında olur. Yani 3. çeyrek net karı hiç değişiklik olmasa bile 2. çeyrekten 32 milyon fazla gelirdi bu USD kuru ile.

Çünkü muhasebeyi USD tuttuğumuz için , USD kurundaki artışlar varlıklarımızın değerini arttırdığından dolayı vergimiz hep yüksek çıkıyor. USD'ın artmadığı yada düştüğü dönemlerde ise varlık artışı vergisi olmadığından vergimiz düşük çıkıyor. 3. çeyrekte de USD artışı az olduğundan vergimiz düşük çıkacaktır.

Özet olarak , hem ciro ve EFK artışı sayesinde , hem de düşük USD artışından kaynaklı düşük finansal gider ve düşük vergi sayesinde 3. çeyrek 100 milyon TL'nin üstünde bir net kar gelebilir. USD böyle giderse , 4. çeyrekte ise 150 milyon TL civarı bir net kar bile gelebilir. Yani seneyi 350 milyon TL civarı bir net kar ile kapatmamız büyük olasılık USD böyle giderse.

350 milyon TL net kar , hisse başı 3,5 TL net kar anlamına gelir. 12 f/k ile değerlesek 42 lira , 15 f/k ile değerlesek 52,5 lira dğerimiz olması lazım sene sonu yada 2024 başında. Yani min. %50 , maksimum %80 hisse değeri artış potansiyeli var önümüzdeki 4-5 ayda.

Bu hesapların hiçbirinde Paynet satışı yok. Bunu hep belirtiyorum. Çünkü Paynet satışı olursa o zaman bu hesapların hepsinin tekrar baştan yapılması gerekir ve o zaman min. 70-80 liralar maksimum da 100-110 liralar konuşulur Paynetin satış rakamının ne olacağına bağlı olarak.

Hisse 31,5 liradan 27,5 liralara kadar geri geldi. Bence pazartesi belki tahta boşken 27 liraları gösterip oradan tekrar yukarı yapacaklar. Çünkü son çıkışın da düzeltmesi oldu sayılır. Bir önceki yazımda da belirtmiştim bundan sonra 27'ler net alım fırsatıdır diye. Tekrar o firsatı verdi hisse ama sanırım o fırsatın da sonları bu. Pazartesi yada Salı tekrar yukarı yönlü harekete geçecektir diye tahmin ediyorum.
    Sayın Atansu ve Sayın Emirhan, verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim. Benim en büyük korkularımdan birisi paynet satılırsa hikaye kalmaması olurdu, bunu çürüttünüz, bir süredir foruma giremiyordum, geç cevap yazdığım için kusura bakmayın. Bana uzun vade için güvenilir göründü. Emirhan hocamın bir ara indeks bilgisayarla kıyaslarken yaptığı bir karşılaştırma vardı. Arenanın ona göre tek geride kaldığı nokta yanlış hatırlamıyorsam genel yönetim gideriydi. Emirhan hocam onla ilgili çalışan kişilere bölüp kıyaslamıştı, geçmiş sayfaları tarayıp onu bulacağım. Biraz da onu inceleyeceğim.

6. Vergisiz telefon desteği, 2023 yılı Kasım ayı itibarıyla başlayacak.

Bu durumda yıl sonu bilançosuna yansır.

Aynen öle hocam, yıl sonu için net kar beklentim 120m civarı bakalım nasıl satış görülcek, yıllık 300m ler zor degil sanki YTD.

Sayfa 407/441 İlkİlk ... 307357397405406407408409417 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •