Sayfa 223/270 İlkİlk ... 123173213221222223224225233 ... SonSon
Arama sonucu : 2160 madde; 1,777 - 1,784 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Satıştan kısa bir süre sonra sattığım fiyatın yaklaşık %1,60 üstüne çıktığı için tombul kuş alımından vazgeçtim. Sonrasında daha da yükseldi zaten. Onun yerine portföyün % 38,9'una tekabül eden bir miktarda geçenlerde iyi kazandıran ve birkaç gün önce erken sattığımı düşündüğüm OZGYO'ya tekrar giriş yaptım. Bunda tabii ki yeniden değerlemelerin de etkisi oldu. Zira PD/DD değeri yeniden değerlemeleri baz aldığımızda 0,33-0,35 arasında, şirket net nakit pozisyonunda ve ayrıca şirket geri alım programına devam ediyor. Şu ana kadar sermayesinin %3 kadarlık kısmına tekabül eden bir geri alım yaptılar ve geri alım için ayrılan fonun sadece %23'ünü kullanmış durumdalar. Bunlara istinaden ilk defa bir GYO hissesine bu kadarlık yoğun alım yapmış oldum hayatımda. Tombul kuşa niyet buna kısmet. Portföyün % 9,4 kısmı ile de MNDRS alımı yaptım. O da geçenlerde portföyümde idi ve onun performansı da OZGYO gibi iyi olmuştu ve onu da görece erken sattığımı düşünüyordum. Orda da enflasyon düzeltmesi sonrası bugünkü fiyata göre 0,35-0,40 arası bir PD/DD değeri oluşacağını düşünüyorum. Portföyün %51,7'lik kısmı nakit pozisyonunda kaldı. Pazartesi kalan kısım için bir formül düşüneceğim, tombul kuş trading fırsatı verirse belki onda kullanırım, vermezse biraz MNDRS pozisyonunu artırıp biraz da başka bir şeyler ekleyebilirim. Hayırlısı olsun. Neye niyet neye kısmet.
    Son düzenleme : deva-i dert; 05-01-2024 saat: 19:31.
    25

2. Hocam öncelikle aldığınız hisselerde inşallah muvaffak olursunuz, biriniz bin olur. Nakitte kaldığınız kısmın yarattığı stres, sanırım bu işin psikolojik savaş süreçlerinin en zorlularından biri oluyor, yönetilmesi çok zor. Aynı durumu bende nakitte kaldığım nadir zamanlarda yaşıyorum.

Benim sormak istediğim bir husus var: heikin ashi, fiyatların gürültüsünü yok ettiğinden bizim için çoğu şeyi sadeleştiren ve anlamamızı kolaylaştıran çok güzel bir grafik yöntemi ve sizinde dediğiniz gibi al sat için trend dönüşü takibi yapmak disiplinle uygulandığı sürece çok başarılı sonuçlar vereceğine inanıyorum. Fakat 1. Si hangi saatlik periyotlarla takip etmenin daha sağlıklı olduğu 2. Si ise dönüş sinyallerinde görmezden geleceğimiz bizi yanıltabilecek mumların durumu, hangilerini önemsememiz konusunda bilginizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar..

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Satıştan kısa bir süre sonra sattığım fiyatın yaklaşık %1,60 üstüne çıktığı için tombul kuş alımından vazgeçtim. Sonrasında daha da yükseldi zaten. Onun yerine portföyün % 38,9'una tekabül eden bir miktarda geçenlerde iyi kazandıran ve birkaç gün önce erken sattığımı düşündüğüm OZGYO'ya tekrar giriş yaptım. Bunda tabii ki yeniden değerlemelerin de etkisi oldu. Zira PD/DD değeri yeniden değerlemeleri baz aldığımızda 0,33-0,35 arasında, şirket net nakit pozisyonunda ve ayrıca şirket geri alım programına devam ediyor. Şu ana kadar sermayesinin %3 kadarlık kısmına tekabül eden bir geri alım yaptılar ve geri alım için ayrılan fonun sadece %23'ünü kullanmış durumdalar. Bunlara istinaden ilk defa bir GYO hissesine bu kadarlık yoğun alım yapmış oldum hayatımda. Tombul kuşa niyet buna kısmet. Portföyün % 9,4 kısmı ile de MNDRS alımı yaptım. O da geçenlerde portföyümde idi ve onun performansı da OZGYO gibi iyi olmuştu ve onu da görece erken sattığımı düşünüyordum. Orda da enflasyon düzeltmesi sonrası bugünkü fiyata göre 0,35-0,40 arası bir PD/DD değeri oluşacağını düşünüyorum. Portföyün %51,7'lik kısmı nakit pozisyonunda kaldı. Pazartesi kalan kısım için bir formül düşüneceğim, tombul kuş trading fırsatı verirse belki onda kullanırım, vermezse biraz MNDRS pozisyonunu artırıp biraz da başka bir şeyler ekleyebilirim. Hayırlısı olsun. Neye niyet neye kısmet.
    Düzeltme:

OZGYO'daki geri alımların yüzdesi konusunda yanlış 2 rakam karşılaştırarak hatalı yüzde vermişim. Geri alım için ayrılan fonun tamamı kullanılmış 13 Aralık itibariyle ve toplam geri alınan paylar fiili dolaşımdaki payların %8,39'una tekabül ediyor.

Geri alımlar her şey olmasa da bir şeyler ifade ediyor benim açımdan. Geri alımların yaklaşık % 20'sine tekabül eden son 5 geri alımların fiyatları şu anki işlem fiyatının üstünde. Toplam geri alımların ortalama fiyatı ise 4,34 TL. Hiç bir şey için mutlak bir anlam ifade etmese de bu durum benim için pozitif bir done, fiyatının sektörüne göre ucuzluğuna ilave olarak. GYO'lar hakkındaki faiz artırımlarının oluşturduğu negatif yönleri görmezlikten gelemeyiz elbette. Alımımda kısa vadeli oluşabilecek yukarı yönlü hareket ihtimalinin aşağı yönlü hareket ihtimalinden daha yüksek olmasını baz alıyorum biraz da. Bir de enflasyon muhasebesi konusunda yatırımcıyı en az yanıltabilecek hesaplamaları yapabiliyor olmak da şu anda önemli benim için. Çünkü piyasanın aniden işin bu kısmına odaklanabilme ve diğer tüm analizlerin çöp olabilme ihtimali beni rahatsız etmeye başladı.

YTD.
    25

4.  Alıntı Originally Posted by Nevser84 Yazıyı Oku
    Hocam öncelikle aldığınız hisselerde inşallah muvaffak olursunuz, biriniz bin olur. Nakitte kaldığınız kısmın yarattığı stres, sanırım bu işin psikolojik savaş süreçlerinin en zorlularından biri oluyor, yönetilmesi çok zor. Aynı durumu bende nakitte kaldığım nadir zamanlarda yaşıyorum.

Benim sormak istediğim bir husus var: heikin ashi, fiyatların gürültüsünü yok ettiğinden bizim için çoğu şeyi sadeleştiren ve anlamamızı kolaylaştıran çok güzel bir grafik yöntemi ve sizinde dediğiniz gibi al sat için trend dönüşü takibi yapmak disiplinle uygulandığı sürece çok başarılı sonuçlar vereceğine inanıyorum. Fakat 1. Si hangi saatlik periyotlarla takip etmenin daha sağlıklı olduğu 2. Si ise dönüş sinyallerinde görmezden geleceğimiz bizi yanıltabilecek mumların durumu, hangilerini önemsememiz konusunda bilginizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar..
    Hocam bir süre sonra sorunuzu cevaplayacağım. Ufak bir işim var şu anda.
    25

5. Daha önce konuyla ilgili yazılar yazmıştım ancak ben bile kaçıncı sayfada olduğunu bulana kadar epey zorlandım. O sebeple o yazıların bazı kısımlarını da yeniden kullanarak bir özet geçmek en azından ilk defa Heikin Ashi ile ilgili bir yazı okuyana faydalı olacaktır. Zaten nette bununla ilgili yığınla yabancı kaynak bulunabilir, yerliler pek ciddiye almıyor nedense. Halbuki indikatör takibinden çok daha basit, çok daha görsel ve kafa karıştırıcı pek bir şey yok. Tek sıkıntı boşluk (gap) takıntısı olan teknik analistlerin işine gelmeyen tarafı burada boşluklar pek görünmez, mumların hesaplanma mantığını düşündüğünüzde.

Birçoğumuzun belki malumu ama yeni duyanlar için bu bilgileri tekrarlıyorum. Heikin Ashi görüntü olarak normal mumlara benzese de resmediliş şekli belli formüllere dayalıdır. Bu formüllerin özeti aşağıdaki gibidir:

Mumun kapanışı şu şekilde hesaplanır:

Kapanış = ¼ (Açılış + En Yüksek + En Düşük + Kapanış)

Mumun açılışı şu şekilde belirlenir:

½ (Önceki çubuğun açılışı + Önceki çubuğun kapanışı)

Mumun en yükseği şu şekilde belirlenir:

En Yüksek = Maks [En Yüksek, Açılış, Kapanış]

Mumun en düşüğü şu şekilde belirlenir:

En Düşük = Min [En Düşük, Açılış, Kapanış]

Şimdi bu formulleri vermekle kimseye bir faydamızın olmadığının farkındayım. Kimse bir Heikin Ashi mumunun nasıl hesaplandığını oturup tespit etmeye çalışacak değildir. Fuzuli bir uğraş ve zaman kaybı bu aslında. Ama bu formullerden çıkarmamız gereken bir mantık var:

Nasıl hareketli ortalamalar fiyatlardaki fazla volatiliteyi düzeltip (buna gürültüyü azaltmak da diyorlar) genel trendin yönünü gösteriyorsa, ama bunu yaparken de gerçek fiyatı biraz geriden takip ediyorsa, Heikin Ashi'de de durum bundan farklı değildir. Heikin Ashi mumları formüllerde görüldüğü üzere periyot içerisinde gerçekleşen normal mumlarda göreceğimiz açılış, kapanış, en yüksek ve en düşük değerlerin ortalaması ile kapandığı, açılışta da normal mumlarda göreceğimiz kapanış fiyatının ve açılış fiyatının ortalaması şeklinde açıldığı için gerçek mumlardan farklı bir şekilde resmedilir ve bir nevi fiyatın aşağı mı yukarı mı olduğunu, yani trendin ne tarafa olduğunu ağırlıklı renk ile gözlerimizin önüne serer. Aynen hareketli ortalamalarda olduğu gibi normal fiyat hareketinden biraz daha yavaş hareket eder, ama aynen onlar gibi gürültüyü ortadan kaldırarak net bir trend gösterimi sunar.

Bu sebeple Heikin Ashi mumları trend dönüşümlerinde aksiyon almak için daha önce belirttiğim indikatörler kadar fayda sağlayacaktır. Bunun daha basit kullanımı olmasının sebebi hiç bir indikatöre gerek duymadan sadece mum yeşile dönünce al, kırmızıya dönünce sat aksiyonu almak yeterlidir. (tabii hangi periyodu takip ediyorsak o periyodun bitmesini beklemekte fayda olabilir, yoksa erken karar vermiş olabilriz.) Burada saatlik heikin ashi mumları biraz sinyal sayısını artıracağı için (eğer scalping yapmıyorsanız) periyotları 2 saat, 4 saat, fazla sıklıkla işlem yapamayacaklar için 1 günlük periyotlar kullanılabilir.

Grafik örneği olarak yukarıda bahsettiğim OZGYO'dan bir örnek vereyim. Tabii ki bu grafik günlük periyot. Başka periyotlarda görüntü oldukça farklı görünebilir yeşil ve kırmızıya geçiş anlarında (ana trend görüntüsü çok değişmese de). Burada tek yapılacak şey mumlar yeşil seyrederken malda kalıp kırmızı muma döndüğünde pozisyondan çıkmak ve tekrar yeşil görene kadar pozisyona girmemek, yeşil görünce tekrar alım yapmak olacaktır. Grafikte gördüğünüz üzere net bir trend gösterimi mevcut diğer klasik mumların aksine.

Şimdi görüntüde trendin başladığı ilk yere bakarsak 11 Ağustos tarihinde fiyat 4,80 civarında. Şu anki fiyat ise 5,24. Bu hisseyi 11 Ağustos'ta almış olsa idiniz ve hiç işlem yapmamış olsa idiniz kazancınız sadece % 9-%9,50 arası bir rakam olurdu. Ancak günlük periyotta Heiken Ashiye göre alım satım yapsa idiniz bu rakam sırasıyla %8, %7, %13, %3, %2, %3, %24, %6, %6, %4, %7, %4, %5, %1, %2, %7, %4 karlar elde etmiş olurdunuz. Burada yüzdelerin küsüratlarını sıfırladım sırf onlar bile toplamda % 2-3 civarı ekstra gelir sağlar. Bunları hesaplarken de alım yaparken ilk yeşile dönen mumum değil ikinci yeşil mumun başlangıcını, satım yaparken de ilk kırmızı mumu değil de ikinci kırmızı mumun başlangıcını baz aldım. Yani daha düşük periyotlarda bu gecikmeler de azalacağı için toplam da emin olun % 35-40 civarında fark çıkıyor her bir dönüşte kayıpları azaltırsanız. Sırf yukarıdaki yüzdeleri bileşik gelir olarak hesaplarsak %126 civarında bir kâr oluşuyor. 4 saatlik periyotlarda bunu yapsanız dönüşleri daha erken yakalayacağınız için hem alım hem satımlarda % 1 bile ilave etseniz 17 alım 17 satım işlemi 34 işlemde yuvarlık % 1 ekstra basit gelir sağlarsınız. Bunun da extra bileşik geliri %41 civarı olurdu. yani toplamda günlük periyotta %126 civarı elde edilebilecek bileşik gelir 4 saatlik periyotta %167 üzeri bir durum olurdu. Benim mesafe ölçerken attığım küsüratları da dahil etsek muhtemelen % 180 civarı bir kârdan bahsediyor olacağız eğer 4 saatlik periyotta işlem yapmış olsak.

Sonuçta hiç işlem yapmadan beklediğimiz bir hissede %9,5 civarı bir gelir elde etmişken sadece heikin ashide günlük periyotta işlem yapsan %126 (yuvarlamalarda attığım küsüratlarını ilave etsek %140 civarı), 4 saatlik periyotta işlem yapsanız %167 (yuvarlamalarda attığım küsüratlarını ilave etsek %180 civarı) bir kâr elde edilebiliyor.

Şimdi böyle bir yönteme burun kıvırmak aslında oldukça mantıksız değil mi? Bakın fazla fiyat takip edemeyen bir insan bile en azında 4 saatlik periyotta işlem yapmayı, hadi ona bile süren yok, günlük periyotta işlem yapmayı denese % 9,5 kâr elde ettiği bir hissede en kötü % 140'a yakın bile kâr elde edebiliyor. Ama ne yapıyoruz, bu basitlikte işlemi bile disiplinsizlikten olsa gerek ciddiye almıyor salladıkça sallıyoruz. Sonra da bazen aylar süren yatay piyasalarda para kazanamıyoruz diye ağlıyoruz. Alın size yatay piyasa ve ciddi para kazanma ihtimali. hatta 2024'ün çok ciddi trend yapmayabileceği bir piyasa olacağını düşünüyorsanız benim gibi, böyle bir yöntemi uygulamaktan başka çare mi kalacak para kazanmak için?

Yukarıda yazdıklarım sadece kırmızıda sat yeşilde al, mantığına dayalı (ki ben genelde ilk yeşil ya da ilk kırmızı mum yerine ikincileri tercih ettim hesaplamaları yaparken) Bunu biraz daha sofistike hale getirip işte daha da uzmanlaşmak istiyorsak trend dönüşlerini de önceden kestirebilmek için alınabilecek sinyaller var heikin ashi'de. yani son dönüş mumunu beklemek yerine, garantili çözüm olmasa da, tetikte durmayı sağlayabilecek bir yöntem. Burada heikin ashi'nin yapısal görünümlerindeki değişikliklere odaklanmak trendin yönü ve gücü hakkında ipuçları verecektir.

Yukarı yönlü trendlerin güçlülüğü burada yeşil mumların uzunluğu ve üste doğru yüksek iğnelerin bulunması ve alt kısmında iğne olmaması ile anlaşılır. Ne zaman yeşil mumların altında iğneler oluşmaya başlıyorsa fiyat hareketi sönüyor demektir.

Aşağı yönlü trendlerde de durum tam tersidir. Kırmızı mumların iriliği ve uzun iğnelerin aşağı yönlü olması ve mumun üst tarafında hiç iğne olmaması aşağı yönlü hareketin, yani satışların güçlü olduğunu gösterir. Ne zaman ki mumların boyu küçülmeye ve yukarı yönlü iğneler çıkmaya başlar bu satışların zayıfladığına ve dönüşün yakın olduğuna işarettir genelde.

Ayrıca normal mumlarda kararsızlık mumu olarak kabul edilen dojiler ise burada aslında genelde trendin bittiğine ve ters yöne dönüşe işarettir. Hatta geriden geldiği için dojiler net trend dönüşümü anlamı da içerir genelde.

Tüm bunları dikkate alarak, kullandığımız periyottan bir küçük periyotlarını da göz önünde bulundurarak trend dönüşümlerine göre pozisyon açıp pozisyon kapatmak gerekecektir.

Hangi periyodun kullanılacağına gelirsek inanın bunun tek bir cevabı yok. Zira bunu etkileyecek bir kaç faktör var ve bunlara göre tercihi sizin yapmanız en doğru olanı.

Çok fazla fiyat takip etmeye işiniz gereği fazla zamanınız yoksa en kötü günlük periyotta, az da olsa ilgilenebiliyorsanız 4 saatlik periyotta işlem yapmak makul olanıdır. Eğer asıl uğraş alanlarınızdan birisi borsa ise, bu durumda daha yakından ve daha sıklıkla fiyat hareketlerini takip edebiliyorsunuz demektir. bu durumda ben 2 saatlik ya da 1 saatlik periyotlarla işlem yapabilirsiniz. Daha aşağılarında işlem yapıyor olmak sizi çok fazla işleme sokacaktır. özellikle küçük ve volatil tahtalarda iseniz küçük periyotlarla işlem yaparken sat sinyali aldığınızda satıp 1-2 saat sonra tekrar aksi istikamette sinyal alabilirsiniz, Bu durum bazen sattığınız fiyatın üstünde alım yapma durumunu bile icap ettireceği için keyfinizi bozacak ve aslında çok faydalı bir yöntem olan sistemi işe yaramamakla suçlayacaksınız. Aslında bu bilinçaltımızın bize açtığı kesinlikle büyük resmi görmek istemeyen yanlış yönlendirmeli bir savaştır. O nedenle hem ayırabileceğiniz zamanı dikkate almak, hem de işlem yaptığınız tahtanın volatilite sertliğini izlemek icap eder.

Bu işe çok fazla zaman harcayabilen birisi iseniz ve günlük trading, hatta scalping yapıyorsanız adresiniz THYAO gibi büyük tahtalar olmalı ve gerekirse day trading için 10-15 dakikalık, scalping için ise 1-5 dakikalık periyotları kullanmanız icap eder. Ama bu ortalama borsa yatırımcısına uygun değildir, sadece day trader'lara ya da scalper'lara uygun bir durumdur.

Umarım yazım anlaşılır olmuştur ve kullanım faydası sunar okurlara.
    Son düzenleme : deva-i dert; 06-01-2024 saat: 16:15.
    25

6. Yukarıdaki heikin ashi yazısına ilave birkaç şey daha söyleyeyim. Bu işin asıl amacı sizi yukarı yönlü trendde malda tutmak, yani trendi sürmektir. Siz trend bitimine yakın bir yerde giriş yapmış iseniz, başlangıçta, bu durumda, bu işten çok fazla istifade edemeyebilirsiniz. Kalkıp bundan dolayı kuracağınız bu sistemi suçlamayınız. Bunun için, en azından alım yapmayı düşündüğünüz hissenin fiyatının nerelerde olduğuna bakmanız, genel destek ve direnç noktalarına yakınlığı ya da uzaklığına göz gezdirmeniz ve biraz hissenin yapısını, davranış durumunu incelemeniz faydalı olacaktır. Teknik analiz konusuna nasıl baktığınız önemli. Bu işte birinci kural her zaman, her şartlar altında her şey tekrar etmez. İnsanların davranış kalıpları anormal durumlarda nasıl bozulabiliyorsa, piyasaların ve hisselerin davranış kalıpları da anormal durumlarda bozulabilir. Zira sonuçta onların arkasında da insanlar ve insanların yönettiği fonlar vardır. Robotik işlemler bile en sonunda bundan etkilenirler, çünkü ilk tetiği çeken anormal durumun sonucunda insan faktörüdür.

Aniden bir savaş haberi nasıl bizim psikolojimizi bozuyorsa piyasanın da bozacaktır. Bu tip istisnai durumları kendimize karşı koz olarak kullanıp teknik analizin işe yaramadığına dair safsata vari yaklaşımlara girmemek icap eder. Bu durumlarda finansal analiz de işe yaramaz sonuçta. İçsel değerini 10 tl hesapladığınız ve 7 tl'de işlem yaptığı için ucuz bulduğunuz için girdiğiniz bir hisse böyle anormal bir durumda 5 tl'ye inmeyecek midir? Bu durumda temel ya da finansal analiz de işe yaramıyor, çöptür der misiniz? Hayır. Aynı şartlar altında tüm analizlerin çöp olabildiği durumlar vardır. ben net varlıklarının 5'te birine satılan şirketler gördüm zamanında. Türlü sebeplerle bu durumlar oluşabiliyor.
    Son düzenleme : deva-i dert; 06-01-2024 saat: 16:11.
    25

7. Şu ana kadar dinlediğim bir çok piyasa aktöründeki ortak görüş 2024 yılında, özellikle yüksek faizlerin etkisi ile 2023 ya da 2022 yılında olduğu gibi uzunca süren trend yapan hisselerin olmayabileceği yönünde. Borsaya kote olan 600'ye yakın şirket içerisinde illaki istisnai hareket edenler çıkacaktır, ancak bunlar genel gidişatı çok fazla etkilemeyecektir, ayrıca bunların hangileri olabileceğini kestirmek de çok kolay değil sonuçta. Herkesin iyi olabileceğini düşündüğü bazı sektörler var, ama onların önemli bir kısmı da içsel değerlerinin ya üstünde ya da fazla getiri potansiyeli barındırmıyor mevcut fiyatlarla. Diğerlerinin ne yapabileceğini önceden kestirmek de çok kolay değil.

Bu durumda ne yapmalı? Yukarıdaki örneği hatırlayalım. 11 Ağustos ile 5 ocak arasında yani 5 aylık bir zaman zarfında % 9-10 civarında prim yapabilmiş bir hissede bile heikin ashi yardımıyla salınımlardan istifade ile günlük periyotta % 140'a yakın bir bileşik gelir elde edilebiliyorsa, 4 saatlik bir periyotta %180'e yakın bir gelir elde edilebiliyorsa, aslında 2024 yılında ne yapabileceğimiz ve borsadan nasıl para kazanabileceğimizin yolunu bulmuşuz demektir. İşleri çok çok bozuk olanlardan uzak durmak kaydıyla, (çünkü bunlardaki trendin aşağı yönlü olması ve bize yukarı yönlü çok fırsat vermemesi doğal olacağından) ya da içsel değerinden çok çok fazla primli olanlardan (primli olmasının nedeni her ne olursa olsun) uzak kalmak kaydıyla, her zaman para kazanılacak hisse bulunur, borsa var olduğu sürece. Yeter ki sisteme sadık kalalım ve disiplinle uyalım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 06-01-2024 saat: 16:12.
    25

8.  Alıntı Originally Posted by Nevser84 Yazıyı Oku
    Hocam öncelikle aldığınız hisselerde inşallah muvaffak olursunuz, biriniz bin olur. Nakitte kaldığınız kısmın yarattığı stres, sanırım bu işin psikolojik savaş süreçlerinin en zorlularından biri oluyor, yönetilmesi çok zor. Aynı durumu bende nakitte kaldığım nadir zamanlarda yaşıyorum.

Sorunuza genel hatlarıyla bir cevap verdim yukarıda. Tatminkar olmuş mudur bilemiyorum, ancak şöyle bir genel tekrar yapayım:

1. Periyot seçimi konusu 2 durumdan ötürü görecelilik ihtiva ediyor:

a) Ne sıklıkla alım satım yapabileceğiniz hisseleri takip edebiliyorsunuz? - Buna cevap olarak şunu söyleyebilirim: Takip sürenizi ve sıklığını artırmanız durumunda büyük hisselerde 1 saatlik ya da 2 saatlik periyotlar, zamanınızın az olması ya da kontrol sıklığınızın az olması durumunda 4 saatlik ya da günlük periyotların kullanımı tercih edilebilir.

b) Alım satım yapmayı düşündüğünüz hissenin piyasa derinliği ve gün içi volatilitesi nasıl? - Buna cevap olarak da şunu söyleyebilirim: BIST 30 şirketleri gibi gün içi volatilitesi çok sert olmayan ve derinliği fazla olan şirketlerde iseniz 1-2 saatlik periyotlar daha uygunken, hacmi ve derinliğ sığ, gün içi sert hareketler yapabilen hisselerde 4 saatlik ya da günlük periyotlarla pozisyon almanız bence tercih sebebi olmalıdır.

Gün içi trading yapabilecek kadar boş zamanınız varsa ve büyük tahtalarda işlem yapıyorsanız bu periyotlar 5-15 dakikalıklara kadar indirilebilir. Scalperlar için belki de 1 dakikalıkların takibi daha mantıklı olabilir. Ancak genel yatırımcı profili ve trendi sürmek isteyenler için bunları tavsiye etmem. genel yatırımcı profili için çok ufak periyotlarda işlem yapmak kazançtan çok kayba neden olabileceği gibi, ufak kârlar için büyük balıkları da kaçırabilirsiniz.

2. Dönüşlerle ilgili dojileri (mumun alt ve üst iğnelerinin eşite yakın büyüklükte olduğu, gövdenin çok ince olduğu mumlar) takip etmekte fayda var. Genel mumların aksine hekin ashi'de dojiler genelde zaten trendin döndüğünü işaret ediyor olacaktır, hesaplama mantığı gereği. Doii durumuna şahit olduğunuzda daha küçük periyotlara ya da gerçek mumlara bakıp fiyatın yön değiştirdiğini görebilirsiniz. Bu nedenle belli miktarda risk almak istiyorsanız dojileri dönüş için işaret kabul edebilirsiniz. Yok garantici davranmak istiyorsanız, dojii olmayan ters renkli mumu bekleyin işlem yönünüzü değiştirmek için. Yani malda iseniz doji bir kırmızı yerine ondan sonraki kırmızıyı, nakitte iseniz bir doji mumu yerine sonraki normal bir yeşil mumu bekleyiniz. Bu da risk alma yapınıza bağlı.

Zamanla tecrübeniz arttıkça sezgileriniz de size yardımcı olacaktır ne zaman pozisyon almanız gerektiği konusunda.
    25

Sayfa 223/270 İlkİlk ... 123173213221222223224225233 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •