Sayfa 510/660 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520560610 ... SonSon
Arama sonucu : 5273 madde; 4,073 - 4,080 arası.

Konu: BRKSN - Berkosan Yalıtım

1. yurdışı satışlarında ise berkosanın cironun %65 i yurtdışı kaynaklı iken vede 176 milyonluk ciro yapmış iken sanfm un yurtdışı satışları nisbeten zayıftır ve sadece 108 milyonluk satışı olmuştur...bu durum döviz pozisyonlarına da yansımıştır...berkosanın +100 milyon tl değerinde döviz pozisyonu varken sanfm un ise -46 milyon döviz açık pozisyonu var....bu yönden berkosan sanfm a yine fark atmıştır ve durumu çok iyidir...

uzun vadeli borçlarda ise berkosanın sadece 28 milyon iken sanfm un ise tam 74 milyondur...görüldüğü üzere borçluluk konusunda da berkosan sanfm a fark atmıştır ..bu da bize berkosanın finansallarının çok iyi olduğunu gösteriyor...

döviz kuru artışları hem döviz pozisyonun yüksek miktarda olması hem de yurtdışı kaynaklı ciro miktarının fazla olmasından dolayı berkosana fayda sağlarken (ki ülkemizde döviz kuru sürekli yükseliyor ) sanfm da ise yurtışı ciro miktarı daha az ve döviz pozisyonu -46 milyon olduğu için pek de yarar sağlamayacağı görülüyor...hatta döviz kuru çıkışı sanfm a zarar bile verebilir..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. ödenmiş sermayede berkosan 31 milyon iken sanfm 30 milyondur ....neredeyse kabaca aynı diyebiliriz...halka açıklık oranında berkosan %67 iken ,sanfm %48 dir...borsada tedavülde olan lot miktarı da berkosanda 20,8 milyon iken sanfm da ise 14 milyondur..

finansal yapısı ve karı sanfm dan çok iyi olmasına rağmen halka açıklık oranının sanfm a nisbeten biraz daha fazla olması nedeniyle berkosanın borsa fiyatı sadece 32,36 iken sanfm un ise 51,25 tir...

berkosan yurtdışında iki fabrikası varken ve bir tane de norveçte yolda iken ve sürekli büyüme isteği ile yeni üretim hatları kurmaya çalışırken benzer şirketlere göre bu fiyatlarda olmaması gerektiğini düşünüyorum..

öz kaynakları ile net karı ile döviz pozisyonu ile finansal yapısı ile bence sanfm a fark atıyor berkosan...hep diyorduk bu tür büyüme şirketleri bu rasyolar ile değerlenmemeli...bunun açık örneği sanfm dur...sanfm 23 fk da ve 11 pd de değerleniyorken ,berkosan ise sadece 14 fk da ve 5,5 pd de değerleniyor...yeni değerleme ile birlikte belki de pd si 2-3 aralığına inecek ve çok ucuzlayacak..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. kabaca berkosan , benzer şirketler gibi en az 20-25 fk larda değerlenmesi gerektiğini düşünüyorum...çünkü borsamızda artık bu kadar düşük sermayeli ,üstelik de güzel ciro ve kar artışı yaparak büyüyen bir şirket bu fiyatlarda kalmadı...zaten bu durumu gören kazançkapısı dostum da bu hissede yeni yeni pozisyon aldı...yakında bu değerde pek de hisse kalmadığı için borsa bu tür küçük hisselere saldıracaktır...

berkosanda norveçteki şirketin satın alınması ile vede çok güzel bir bilanço ile birlikte piyasanın bu hisseye ciddi bir değer biçeceğini düşünerekten pozisyonumu koruyorum...acelesi olmayanlar için ve uzun vadeli yatırım yapma mantığında olan her yatırımcı için bence berkosan güzel fırsatlar sunuyor..

bu tür düşük sermayeli ve büyüyen şirketler yıllar geçtikçe sık sık da bedelsiz sermaye artışlarına giderek yatırımcılarını ihya ediyorlar...tam da borsacı dedenin tarif ettiği hisselerden biridir berkosan...artık borsacı dede bu hisseyi keşif etmiş mi veya almış mı bilmiyorum...bu arada borsacı dedeyi de çok sevdiğimi söylemek istiyorum..borsacı dede ülkemizdeki bir çok küçük yatırımcıya yararlı olmuş ve onların ufkunu genişletmiştir..

borsacı dede küçük sermayeli hisselerin kendi halinde bırakılmadığını eninde sonunda sahip çıkacak birilerinin olduğunu ve sahip çıkmakla birlikte agresif çıkışlar yaşadıklarını çözmüş bir kişidir..onun yatırım anlayışını beğeniyorum...eninde sonunda tilkiler kürkçü dükkanına gelecekler...işte geldikleri zaman da biz çoktan o dükkanda onları bekliyor olacağız...

bu süreçte günlük fiyat dalgalanmalarına takılmadan sabır ile bekleyebilmeliyiz...gerisi de kısmetimize kalmıştır...tüm paydaşlara başarılar diliyorum..

4.  Alıntı Originally Posted by WIPER Yazıyı Oku
    yıllardır var olan şirket bu zamana kadar büyüyememiş şimdi niye büyüsün...bu şirket kaç yıldır yurt dışında şirket kurmuş ciddi bir getiri elde edememiş....her düşük sermayeli şirket büyüme hissesi olmuyor....şirketin vizyonu bunu belirliyor...

Sanayi Üretim Endeksi:

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Inde...sim-2023-49708

Son 3 yıllık sanayi üretim endeksinin seyri hemen yukarıda...Görüldüğü üzere yıllık bazda 15 seviyelerinden 0'lı rakamlara doğru bir gidişat mevcut. Yani sanayicimiz üretim bab'ında gerçekten çok zor durumda...Aynı dönem içerisinde BRKSN şirketinin özkaynak, hasılat ve kâr rakamlarını incelediğimizde özellikle son 3 aylık dönemden başlamak üzere oldukça iyi görünüyor.

Sayın keko'nun da ifade ettiği gibi yurt dışı satış rakamlarındaki hızlı artışın orta ve uzun vadede ve özellikle Skumtech ortaklığından sonra daha da hızlanacağını öngörmekteyim. Zaten piyasa oyuncuları da buna oynuyorlar, nitekim hisse grafiğinde yıllarca devam eden yatay hareketin 2023'ün 2nci yarısından sonra agresifleşmesi de bu yüzden bana kalırsa:

Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir.

5.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    aramıza hoş gelmişsin dostum...gerçekten de bu değerde borsada hisseler kalmadı...olanlar da çok fahiş fiyatlarda...senin ayağının da uğurlu geleceğine inanıyorum...tabi gönül isterdi ki 19-20 tl lerden alsaydın ....benim maliyet 21,31 dir...ama bence yine de kazanacağına inanıyorum...hayırlısı ile norveçten beklediğimiz haber gelsin vede güzel bir bilanço yollasın...o vakit kartlar yeniden dağıtılır...ak mı kara mı ortaya çıkar...ben güzel bir potansiyel görüyorum...o yüzden de pozisyonumu bozmadan tutmaya devam ediyorum..sabır sabır sabır...
    Diğer hisselerimden primli olanlardan geçiş yapıyorum..
    Portföyü son 1 ay paçal yaptım ve getirim fena değil..atatp dan çıktığımın üzerine %7-8 koyabildim ama buna da şükür diyorum..
    Ana ağırlığım turex de devam ediyor,küçük hisseleri severim bilirsin sn.keko..
    Önümüzdeki düşük pd olanların dönemi olacaktır hele ki büyüme hikayesi olanlar için güzel fırsatlar olabilir,brksn da bunlardan biri olduğuna inanıyorum..

6. Enflasyon muhasebesi olayı netlik kazanamadı,şirketlerin bilançolarına etkisi taşınmazlar ve stoklar tarafında olumsuz etki yapabilir..
    Örneğin şirket taşınmaz değerlemesi özk.artırıyor ancak brüt kardan yiyor sanırım..
    Bir diğer örnek ise kredi çekti şirket ama enflasyon altından maliyetli ise kara katkı yaratıyor..tam tersi durumda nakiti enflasyon altı değerledi durum negatif oluyor..

7. İleride kendinden cidden çok fazla söz ettirecek berkosan. Sadece bunu söylerim bunu bilirim
    Büyümeye istekli bu bebek şirket , güzel yönetilen , yatırımlarına devam eden , %70e yakın ihracat vs.vs.

Portfoyumüzde olduğu için çok şanslıyız ve her fırsatta güzel düzeltmesini yapıp ekleme yapabildiğimiz içinde tahtacı abimize teşekkürlerimizi iletiyoruz

Sayfa 510/660 İlkİlk ... 10410460500508509510511512520560610 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •