Sayfa 635/994 İlkİlk ... 135535585625633634635636637645685735 ... SonSon
Arama sonucu : 7946 madde; 5,073 - 5,080 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Son 1 yıllık getirisi yüzde 10. Enflasyonun yüzde 100 olduğu yerde yüzde 90 zarar demektir, akıl alır gibi değil.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Son 1 yıllık getirisi yüzde 10. Enflasyonun yüzde 100 olduğu yerde yüzde 90 zarar demektir, akıl alır gibi değil.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Küçük bir düzeltme: %45 zarar. Yine kötü, ama en azından o kadar değil.

%10 kar, 1.1 ile çarpmak demek
    %100 enflasyon 0.5 ile çarpmak demek
    Yani 1 birim para 1.1*0.5=0.55 birim olmuş.

3. Agresif geri alim yaptigi gun soylemistim nedir bir seansta butun cephaneyi harcadin diye,sonra ilave karar aldilar falan ama isleri gucleri sov,ya da birilerinin malini kurtarma amacli geri alimmis demek ki. 45 den yuklen 39 dan seyret hayirdir diyeni de yok,oyak artik sinifta kalmis,hektas ile yarattigi efsane sona ermistir. Eger bir gun yeniden toplarsa bilicez ki kendi avanelerini doyurmak icin yukseltiliyor o kadar!

4. Hangi iyi şirketi yıllarca süründürmediler;

- bir kaç sene önce bankalar defter değerinin yarısında sürünüyordu, ucuz ama yabancı gelmiyor deniliyordu,
    - şişe ve enkai'nin hali ortada,
    - Thy'nin uçaklarını satsan piyasa değerinden çok fazlaydı,
    - Şu anda F/K'sı 0,75 olan şirket bile var,
    - Ya da bir ara SASA ana holding ve bankaların toplam değerinden değerliydi, neler konuşuluyordu,
    - kardemirin 3-3,5 yıl süründürüp bir yıl içinde 4e katladığını unutmayalım,
    - düne kadar sabancı holdingi 2 yıllık karı ile satın alabiliyordunuz,
    - yeterince küfür edilmiş diye 30 tl'den Egpro aldım 2021 Ekim-Kasım, 10 ay sonra 45'ten sattım, 300'e gitti (Asuzu o 10 ay geçeden 20den 300lere gitti, şimdi hala aynı yerde)

Hangisinin gerekçesi çok mantıklıydı da HRC ile analiz yapıyoruz, burada yanıltılmayan var mı?

Hisseler uçunca güzel bir hikayeler peşi sıra gelir, hisse diplerde iken de kara senaryolar.

Nasıl kar alırken edilirse, zarar da satınca edilir...

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ben kamyonu dayadım bugün. Son alışım 39.88 tl den. Israr ederlerse yarın 2 kamyon getireceğim.

Gelin beyin fırtınası yapalım:

Satan satıyor da, kim alıyor niye alıyor? Yaa yaa.

ytd
    Çok genişsin aldıkça alıyon ereğliden malı...

Alıntı Originally Posted by aydinbayrakli Yazıyı Oku
    Hangi iyi şirketi yıllarca süründürmediler;

- bir kaç sene önce bankalar defter değerinin yarısında sürünüyordu, ucuz ama yabancı gelmiyor deniliyordu,
    - şişe ve enkai'nin hali ortada,
    - Thy'nin uçaklarını satsan piyasa değerinden çok fazlaydı,
    - Şu anda F/K'sı 0,75 olan şirket bile var,
    - Ya da bir ara SASA ana holding ve bankaların toplam değerinden değerliydi, neler konuşuluyordu,
    - kardemirin 3-3,5 yıl süründürüp bir yıl içinde 4e katladığını unutmayalım,
    - düne kadar sabancı holdingi 2 yıllık karı ile satın alabiliyordunuz,
    - yeterince küfür edilmiş diye 30 tl'den Egpro aldım 2021 Ekim-Kasım, 10 ay sonra 45'ten sattım, 300'e gitti (Asuzu o 10 ay geçeden 20den 300lere gitti, şimdi hala aynı yerde)

Hangisinin gerekçesi çok mantıklıydı da HRC ile analiz yapıyoruz, burada yanıltılmayan var mı?

Hisseler uçunca güzel bir hikayeler peşi sıra gelir, hisse diplerde iken de kara senaryolar.

Nasıl kar alırken edilirse, zarar da satınca edilir...
    Yazdığınız hisselerin hepsinin bir hikayesi vardı. Tekniğe göre yükselmediler sonuçta. Kimi global sorundan etkilendi, kimi yıllardır zarardaydı kâra geçti, kiminde yabancı full sattı...vs Bana göre her hareketin illa ki bir temel nedeni/nedenleri vardı.

Diğer taraftan, son 2-3 yılı bir referans olarak alıp yatırımları şekillendirmek de çok doğru değil. Özel bir dönemdi.

Çelik sektörü için ise, sadece grafiğe göre konuşup "bildim" demek aşırı boş bir laf. Dünyanın en globalleşen sektörüdür çelik sektörü. Çelik üreten şirketler de global etkiler altındadır. O "bildim" diyen arkadaşlar sanırım Çin' in ve özellikle emlak sektörünün bu kadar çökeceğini biliyordu. Ya da bizim üstün zekalı ticaret bakanlığımızın, Çin' den gelmiş geçmiş en yüksek seviyelerde çelik ithalatına izin verilip sektörün çökeceğini de bu arkadaşlar içerden öğrenmiş sanırım. Ya da Fed' in faiz konusunun bu kadar uzayacağını da tahmin etmiş o "bildim" ciler. Hatta ereğlinin %10 dolar bazlı faiz ile milyarlarca borç yapacağını da içeriden öğrenmiş o arkadaşlar...

HRC ile ereğli hisse fiyatının alakası yok mu acaba diye sorgulayanlar var. Gerçekten çok enteresan.
    Global bazlı bir kaç olumlu haber oluşmaya başladığında (faiz indirimleri, Çin' de iyileşme..vs) çelik sektörü öyle bir tepki verir ki, arkasından bakıp kalırsın. İki grafik çizersin, şuradan döner dersin vs ama "çelik stoklama, önden mal alma" telaşı öyle bir dalgayla gelir ki yazdıklarını yutarsın. Herkes Fed' i ve Çin' i bekliyor. Grafiklerle ne alakası var çelik sektörünün. Global ticarete göre döngüleri takip edersin, temel analizlerine göre fikrin olur. Ama boş boş rakamsal hedefler gerçekten insanları çığırından çıkarıyor.

7. Çin de emlak fiatları %80 düşmüş..Darısı bizim başımıza

Sayfa 635/994 İlkİlk ... 135535585625633634635636637645685735 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •