Sayfa 746/975 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796846 ... SonSon
Arama sonucu : 7795 madde; 5,961 - 5,968 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. İş geleceği tahmin etmeye gelince bir anda yelkenler suya indi
    Şöyle bilmiştim, böyle söylemiştim, söylediğim çıktı gördünüz mü'ler yerini;
    Düşebilir de, çıkabilir de, düşerse daha da düşebilir, çıkarsa daha da çıkabilirlere bıraktı.
    Ereğli'nin 30 yıllık tarihinde 3 yıl boyunca, USD bazında hisse fiyatının, %30 gibi dar bir bantta dalgalanmasını görmedim, şimdi ne oldu da bu aşırı uç ihtimal akıllara geldi?
    2 yıl önce endeks 150$'ken konuşmak kolaydı şimdi yukarıya bakarken, yükseklik korkusu da hissediyoruz.

Madem fiyattan emin olamıyoruz o zaman ustalara tekrar soruyorum; bu gün hisse almakla seneye almak arasında ne fark var? Bu soruyu farklı şekilde sorduğumda geçmişe bakarak rahatça cevap verebilenler buyursun bizi aydınlatsın. Taşıma maliyeti diyecekseniz neden paranızı USD olarak tutuyorsunuz? Dövizde beklemenin, parayı TL yapıp faize yatırmaktan farkı olmadığını düşündüğünüze göre (bence bu doğru bir yaklaşım) hisse senetlerinin, dolar bazında her zaman piyasayı yenme olasılığı yok mu? Hem Ereğli gibi bilançosunu döviz tutan şirketler de var. Bu durumda tekrar soruyorum; fiyat hareketinden emin değilsek güvendiğimiz bir hisseyi hemen almak yerine beklemenin net bir mantığı var mı?

Yanlış anlaşılmasın lütfen sadece sonuç odaklı bir tartışma bu, hiç bir kötü niyetim yok.

2.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    TH , bilançosunu bile dolar bazlı tutan bir şirkete borsa fiyatına TL olarak bakmamak lazım. Dolar grafiği üzerinden yorumlamak lazım diye düşünüyorum. Bu bağlamda 0.90 - 1.10 bandı fiyat olarak uygun gibi gözüküyor. Ama zamanlaması bilinmez. Alırsın buradan 3 sene 1 dolar 1.30 dolar arası git geller ile geçer. Zamanlama için hissedeki güce bakmak lazım. Hissedeki güç nasıl belli olur eski yazılarımda yazdım bunu.
    Mathias, burada ön şart hissenin orta vade bazlı çıkış trendine girmiş olmasıdır bana göre. Eğer çıkış trendi gerçekleşmezse alımdan uzak durulmalı bence. Hangi seviyeden giriş yapmayı belirlemek böylece çok daha kolaylaşır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Şimdi Ereğli hissesinde insiyatifi nasıl ele alacağımızdan bahsedeyim. Böylece tüm güç yatırım yapmak için bekleyenlere geçer ve tüm olasılıkları kapsam altına alıp işi şansa bırakmamış oluruz. Bunun için de bir strateji oluşturmak gerekir. Tüm olasılıkları kapsam altına alan, insiyatifi tümüyle alım için bekleyenlere veren, her şeyi otomatiğe bağlayan strateji şöyle:
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır işte. Ama Ben fiyata bakmam. Şirkete bakarım. Hedeflerime bakarım. Güvenimle risk iştahımı dengelemeye çalışırım. Benim bakışım şöyledir. Mesela defter değeri 1.5 dolar olan PLTR 40 dolardan 8 dolara inmişti. Dip nerede kimse bilmiyor. 8'den 6'ya kadar inene kadar iki kademede alım yaptım ve portföyümün en karlı hissesi şu anda. Şans mı? Kumar mı? Ben ardında 20 senedir Peter Thiel olduğu için inandım. Ticari alana yayılacaklarına inandığım için aldım. Kendi hükümetleri onlara güvendiği için aldım. Ve hepsi de beklediğim gibi çıktı. İşin ironik tarafı benim sigortam BIST'di. Yani %50 de türk temettü şirketlerine girdim. Ağırlıkla da Ereğli. Üzülüyor muyum? Evet. Ama pişman değilim. Ereğlinin problemi sadece zamandır. Hak ettiği değeri kar etsin verirler. Trade edip benden %50 daha fazla hissesi olanı da tebrik ederim. Ereğli satıp bir kere daha risk alacağıma varsın taşıma maliyeti olsun. ben bu kafada olmasam çok daha saçma alım kararları alabilirdim. Ve belki de çok daha az hissem olacaktı. Tam olarak yapmam gerekeni yaptım stratejim gereği.

5. 38-47 aralığı doğal gezinti alanıdır, hisse bu aralıkta kaldığı sürece nakitte beklemeye devam.

Risk iştahı yüksek olanlar hisse 47 nin üzerinde kapanış olduğunda alıma geçer. %8 lik yani 4 tl lik kovalayan stopu alım yapar yapmaz devreye sokar. Bu stop asla aşağı yönde gitmez, yukarı hareketlerde hep hisseyi kovalar. Hisse 60 a geldiğinde stop 6.40 tl dir ve hisse yukarı çıktıkça revize edilir. Risk iştahı düşük olanlar için alım seviyesi 51 tl dir. Böylece hissenin önü açık tutulur, nerede satılacağını hissenin kendisi belirler.

Bu senaryo gerçekleşmezse ve hisse 38 i aşağı yönde kırarsa nerede duracağını bekleyip göreceğiz. Yaptığı gün içi dip seviyenin %20 üstü alım seviyesidir. Yine burada %8 lik kovalayan stopumuzu devreye sokuyoruz alım yapar yapmaz. Hissenin nerede satılacağını yine kendisi belirleyecek.

6. Bu strateji sayesinde tüm olasılıklar dikkate alınmış, iş otomatiğe bağlanmış ve insiyatif tümüyle yatırımcıya geçmiştir. Hisse nasıl hareket ederse etsin atılacak adım önceden belirlenmiştir. Psilkolojinin sizi olumsuz etkilemesi artık söz konusu değildir. Dürtüleriniz devre dışıdır.

7. Sn. Mathias'ın olasılığını pas geçmişsiniz?
    Ya yeni ekonomik ve hatta jeopolitik dengeler nedeniyle uzun süre dar bantta dalgalanırsa? 38'den alıp 50'den satmak en iyi taktik olmaz mı?

Burada bir süre önce yazdım, Dow Jones endeksinin 1968 ve 1985 değerleri aynı, tam 17 yıl!
    Şansa bakın ki o 17 yıl GSMH artışının çok düşük, faizlerin ve enflasyonun çok yüksek olduğu bir dönemdi. Bizim borsanın da böyle bir dönemi tecrübe etmeyeceğini nerden biliyoruz? Anlaşılan Mathias düşünmeye başlamış bile. Türkiye'nin etrafında meydana gelen olaylara daha sıra gelmedi bile.

8. Tek hisse pişmanlıktır. Sepet candır.

Başlık yalnız tam kıvama gelmiş. Uçan kaçan, sabahtan akşama kadar makineli tüfek gibi mesaj döşeyen kimse kalmadı. Felaket tellalları grubu da başlıkta darbe yapmış kafalarına göre at koşturuyorlar.

3-5 sene önce 1 dolara indiğinde neler yazılmıştı acaba. Kim bilir kimler döküldü...

Sayfa 746/975 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796846 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •