Sayfa 706/916 İlkİlk ... 206606656696704705706707708716756806 ... SonSon
Arama sonucu : 7324 madde; 5,641 - 5,648 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXIII

1.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Galiba mesleği ekonomi olanlardan bir tek Keynes borsada para kazanmıştır denir, yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Dünyanın en önemli fizik dehası kabul edilen İsaac Newton, o zamanlar korkunç bir meblağ olan 20 bin paundu borsada batırmıştır.

"Gök cisimlerinin hareketlerini hesaplayabiliyorum ama, insanların deliliğini hesaplayamıyorum."

Kendisi delirmiş farkında değil.
    Gök cisimleri sabit,hesaplanabilen bir yörünge ve hızda gidiyor.(çember,elips,parabol yada hiperbol)
    Bu kolay bir hesap.

Hisse fiyatının ise zaman cizgisi üzerinde bir rotası yok.
    Alma yada satma anında bir an yani noktada iken insan karar veriyor.
    Rotayı kimse bilemiyor.

İsaac Newton iyi bir fizikçi olsada iyi bir matematikçi değilmiş olasılık ve şans faktörünü dikkate almamış demek ki.
    Önce bir sistem kur.
    Sen sadece sistemi denetle yeter.

2.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    https://x.com/mahfiegilmez/status/1239608243934150664

Mahfi Eğilmez 2020 de BİST için tuvalet kağıdı işe yaramaz demiş. Konut almayın demiş. Fiziki Dolar alın demiş.

Ondan beri yaklaşık %3000 getirmiş elit kurumların BİST fonları, yani BİST Tefas fonları ortalama 30 kat artmış. Dolar 8 kat artmış. Altın 20 kat artmış. Evler 25 kat artmış.

Bence bu tür adamlar çok teorik. Gerçek piyasadan anlamıyorlar. Bunlardan kesinlikle portföy yöneticisi olmaz. :-)

Özgür Demirtaş da aynı şekilde başarısız. Atilla Yeşilada da aynı şekilde başarısız.

Teorik tarafı iyi bilen ama portföy yönetiminde çok başarısız çok sayıda fenomen var sosyal medyada. Bunları takip edenlerin portföyleri de doğal olarak hep başarısız olmak durumunda eğer dediklerini uyguluyorlarsa.
    Çok normal. Ülkenin civisinin çıkış tarihi 23 Eylül 2021. 2020 yılı şartlarında yazdıklarında bir sorun görmüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Çok normal. Ülkenin civisinin çıkış tarihi 23 Eylül 2021. 2020 yılı şartlarında yazdıklarında bir sorun görmüyorum.
    Bence cok buyuk sorun var, hazine mustesarligi yapmis muthis bir iktisatciyi, bu okuzun yazdiklarina gore mi degerlendirecegiz.

4.  Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    O gün biraderle yemekte idik .

Ne yapalım full dolara mı geçelim ne dersin dedi bana .

Ben o kadar mantıksız hareket etmezler sanırım 3 te 2 sini dönsen yeterli bence dedim .

3 ay içinde gördüğü değerin 2 katını gördü bu kadarını hiç öngörememiştim .

Trade ederdik o günlerde merkez müdahale ederken 80 kuruş - 1 lira vs oynardı çünkü . 10 -12 lirada 1 lira ciddi farktı çünkü .

ama 18 da satmayı çok düşündüm ama aşırı kalabalık diye boşver demiştim hayatımın fırsatı imiş halbuki .

tramvayın üzerinden geçtiği iphone um gibi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    11 BOYUT
    Gönderi
    15,527
     Alıntı Originally Posted by HURKUŞ Yazıyı Oku
    Gök cisimleri sabit,hesaplanabilen bir yörünge ve hızda gidiyor.(çember,elips,parabol yada hiperbol)
    Bu kolay bir hesap.

Hisse fiyatının ise zaman cizgisi üzerinde bir rotası yok.
    Alma yada satma anında bir an yani noktada iken insan karar veriyor.
    Rotayı kimse bilemiyor.

İsaac Newton iyi bir fizikçi olsada iyi bir matematikçi değilmiş olasılık ve şans faktörünü dikkate almamış demek ki.
    Bizdede vardı eski borsa sihirbazı,adı vedat akgiray eski fırıldak spk başkanı,şimdide ayni taktik öğretim görevlisi yeni mesleğinde,zamanında abd'de eğitim görürken 2000 doları 1 milyon yapmış,sonra sıfıra sıfır elde var sıfır ,gerçekmi bilmiyoruz,adam tam fırıldak güvensiz,üstelik borsa yatırımcısıyla dalgasını geçiyordu,banane yahu sizin hissenizden benmi, alın,satın dedim size demişti,adam tam fırıldak,fırıldak işlemlerden birisi,
    https://www.youtube.com/watch?v=BzLoKsCY2p4

6.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre, 2024'ün ilk üç ayında uygulanan toplam trafik cezası sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 oranında artarak 5 milyon 182 bin 730 adede ulaştı. Bu rakam geçen yıl ilk üç ayda 2 milyon 910 bin 721 adet olmuştu.

Martta 3 kat fazla ceza kesilmiş
    Cezalar çok yetersiz

Devamlı 4’lüleri yakıp aracı bırakıp gidiyorlar.

Onu gören arkasına bırakıp aynı şekilde bırakıyor.

7-8 araç sıra oluyor. Sonra trafik kilit.

Trafik polisi anons geçiyor şöför geliyor, belki arada ceza kesiyorlar.

New york’ta böyle mi ?

DEĞİL

Adam aracı bırakıp 2dk karşı dükkana gidiyor

Gelip bir bakıyor araç kilitlenmiş, lastiğe mekanizma takmışlar.

750 dolara aracı açtırıyor. Asgari ücret 1500 dolar desek, YARISI ceza olarak kesiliyor.

Burada da ne zaman 8500 TL ceza kesilir bunlara, o zaman trafik düzelir bir nebze.

7.  Alıntı Originally Posted by refaba Yazıyı Oku
    Bizdede vardı eski borsa sihirbazı,adı vedat akgiray
    Bırakın allah aşkına ne sihirbazı.

Sihirbaz olsa şirketini batırmaz kurtarırdı.

Boğaziçili birde.

Çalışanlarına maaş yerine hisse verip son kazığı attı.

8. Yine de SPK Baskanligi yapan Taskesenlioglu kadar zarar vermemistir.

Sayfa 706/916 İlkİlk ... 206606656696704705706707708716756806 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •