Sayfa 463/469 İlkİlk ... 363413453461462463464465 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 3,697 - 3,704 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Ha bu arada EUROBOND dediğin ürün dolar ve euro ile alınan bir enstrüman, yani doalr ve euro daki değişimlerde değerini etkilemektedir.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Kardeşim depremde varlığının %30 unu kaybettin, ama sen ve ailen hayatta, bundan büyük ödül mü olur. 3 gün önce 60 yaşında amcamın oğlumu defnettik, kanser hastasıydı.

Sağlıklı, huzurlu her nefesin kıymetini bilelim. Para pul işlerini de çok abartmayalım.

Son olarak, 1-2 yıl vadede TL bazen değerli, bazen değersiz olabilir. Şu an TL ideale yakın bence, özellikle bu faiz seviyesinde. Eğer 5 yıl ve üzeri dönemlerden bahsediyorsak dolartl nin 32-35-38 olması çok fark yaratmaz. 5 yıl üzeri vadelerde yıllık dolar bazlı %10 üstü getiri iyidir,(eurobond ile çok düşük risk ile %8 getiri zaten mümkün)…%20 getiri çok iyidir. %30 ve üzeri getiri çok çok iyidir.

Zaten 20 yıl ve üzeri bir süre için %30 üstü dolar bazlı getiri, (1,3^20=190)…10 bin usd ile başlayan adamı zengin eder. Uzun vadede bu getiriler az buz başarı değildir yani.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Kardeşim depremde varlığının %30 unu kaybettin, ama sen ve ailen hayatta, bundan büyük ödül mü olur. 3 gün önce 60 yaşında amcamın oğlumu defnettik, kanser hastasıydı.

Sağlıklı, huzurlu her nefesin kıymetini bilelim. Para pul işlerini de çok abartmayalım.

Son olarak, 1-2 yıl vadede TL bazen değerli, bazen değersiz olabilir. Şu an TL ideale yakın bence, özellikle bu faiz seviyesinde. Eğer 5 yıl ve üzeri dönemlerden bahsediyorsak dolartl nin 32-35-38 olması çok fark yaratmaz. 5 yıl üzeri vadelerde yıllık dolar bazlı %10 üstü getiri iyidir,(eurobond ile çok düşük risk ile %8 getiri zaten mümkün)…%20 getiri çok iyidir. %30 ve üzeri getiri çok çok iyidir.

Zaten 20 yıl ve üzeri bir süre için %30 üstü dolar bazlı getiri, (1,3^20=190)…10 bin usd ile başlayan adamı zengin eder. Uzun vadede bu getiriler az buz başarı değildir yani.
    Başınız saolsun..

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Ve anladımki bu ülkede vadesini veklersen eurobond , borsada kurumal sanayi şirketleri , yurt dışında 50 yıldır aralıksız temettü dağıtan şirketler dışında yatırım falan yapılmaz...
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    ........ Önce Eurobond'un uzun vade yatırım aracı olduğunu ve eğer zamanından önce satacaksan CDS'in çok yüksek olduğu zamanlar alınması gereken ve CDS normal durumuna geldiği zaman (bazen 1-2 yıl, bazende 3--5 ay )kafadan %40-50 arası kar edebileceğin bir enstrüman olduğunu bilmen gerekiyor......

bir bakiyor, aliyor eurobondu vadesine kadar tutuyor, bakiyor olmuyor hesap bu sefer CDS duser dusmez veriyor.
    Alttan aliyor tepeden satiyor, hey masallah. Reis karar ver, takip edemiyoruz.

Eurobondu alip vadesine kadar tutmanin gerektigini yaziyorsun, bu sartlarda 10% getirin var diyorum.

Ama oyle degil, ben CDS ler dusunce satiyorum diyorsun.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
     Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    bir bakiyor, aliyor eurobondu vadesine kadar tutuyor, bakiyor olmuyor hesap bu sefer CDS duser dusmez veriyor.
    Alttan aliyor tepeden satiyor, hey masallah. Reis karar ver, takip edemiyoruz.

Eurobondu alip vadesine kadar tutmanin gerektigini yaziyorsun, bu sartlarda 10% getirin var diyorum.

Ama oyle degil, ben CDS ler dusunce satiyorum diyorsun.
    Ben bir şey demiyorum..sen okuduğunu anlamıyorsun.... Senin dolar bazlı getirin enflasyonun yükseliği nedeniyle bir anlam ifade etmiyor.... O beğenmediğin %10 getiri varya, ekonomi düzeldiği ve herşey rayına oturduğunda asla alamayacağın getiri...Diğer bir ihtimalde muhtemel doların sert yükselişi ile bir anda dolar bazlı getirinin %40-50 aşağıya inmesi demek olacak.... Yani o gördüğün muhtemelen sanal dolar bazlı getiri.. Eurobond da ise vade sonunda beklediğinde o getiri hiç değişmeyecek..
    Benim eurobon yatırımın 2040 vadeli.. aldığımda da %32 iskontolu aldım..yatırdığım para yaklaşık 38 bin usd . her eurobond 100 usd nominal değerden hesaplanır.Farkı şimdi anlayabildin mi?

ÇOK BOŞ KONUŞUYORSUN ÇOK...NORMALDE BU KADAR SERT YAZMAM AMA ÜSLÜBÜN BUNU GEREKTİRİYOR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Artık sana yazmayacağımn, çünkü ısrarla anlamıyorsun...ya da anlayamıyıorsun.....Biraz önyargılı bakmasan anlayacaksın.

2 Ocak 2014 gununde bir adet Toyota Corolla 1.33 Life arabamiz 50.900TL imis.

Kaynak: https://forum.donanimhaber.com/2014-...endi--85934387

O gunku dolar kuru:2.179. Yani 23.359$'a bu arabadan bir adet alabiliriz. Ben oyle yapmadim ve 23.359$'i gecmis 10 yilda oldugu gibi 18% getiri ile yonettim.

2 Ocak 2024 yilinda 18% getiri ile param 122.259$ oldu.

Gittim Toyota bayisine:https://turkiye.toyota.com.tr/middle..._aksesuar.html

1.5 Vision Plus Multidrive S araba 1.346.500TL. 2 Ocak 2024 kuruyla (1$ = 29.438TL) 45.740$

Yani 2014 yilinda arabayi almayip, o parayi 2024 yilina kadar yonetseydim ayni araba yok ama en ucuz Corolla modelinden 2.67 adet alabiliyordum.

Enflasyon vs beni yense bu arabadan 1 tane bile alamam.

Gelmis bos bos konusuyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Seni muhatap almak yanlış....yanlış benim yani.....Enflasyonu araba fiyatları ile ölçen adama ne diyeceksinki..neyse ortam seviyesi iyice düşecek..değmez.. herkese bol kazançlar.sürçü lisan ettiysek affola..

Sayfa 463/469 İlkİlk ... 363413453461462463464465 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •