Sayfa 826/942 İlkİlk ... 326726776816824825826827828836876926 ... SonSon
Arama sonucu : 7533 madde; 6,601 - 6,608 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by remolarano Yazıyı Oku
    2023 sonunda yapılan dünya ekonomik forumu, çelik net-sıfır yol haritasına ilişkin notlar;

Çelik üreticilerin birincil olarak hidrojen bazlı DRI-EAF sistemlerine, ikincil olarak temir enerji gücüne geçmesi gerekiyor.
    Net sıfır emisyonlu çelik pazarı henüz yok, sıfıra yakın net sıfır emisyonlu çelik pazar 1% civarlarında (2022 yılı için).
    Mevcut altyapı ve varlıklarda şu öneriler var;
    -Enerji verimliliğini iyileştirme, doğalgazın uygun fiyatlı olduğu bölgelerde DRI-EAF ye geçiş süreci
    -Maliyet rekabetçiliği olan yerlerde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş
    Mevcut varlıklarda emisyonu azaltmak için altyapılarda gelşimin hızlandırılması;
    -Birincil çelik üretimine geçişi desteklemek için temiz hidrojenüretim kapasitesine yatırım yapmak,
    -CO2 taşıma ve depolamaya erişimin ekonomik olduğu durumlarda varlıkları CCUS (Karbon yakalama teknolojisi) ile yenilemek,
    -İkincil çelik için şebeke tabanlı temiz güce erişimin sağlanması, bunun içinde;
    ---Başta ürün standardları olmak üzere çeşitli politikaların uygulanması ve düşük emisyonlu üretimin teşvik edilmesi,
    ---Stratejik ortaklıklar yoluyla ortak altyapı ve tedarik zinciri istikrarının sağlanması

Çelikte yüksek enerji kullanımı sonunda buna bağlı olarak yüksek CO2 emisyon üretimektedir. Günümüzde ağırlıklı olarak fosil yakıttan ilerleniyor. Bunun yaklaşık 75% i kömürdür. Birincil çelik üretimindeki yüksek enerji kullanımı ve buna bağlı oluşan yüksek CO2 emisyonu sebebi ile çoğu üretici özellikle Amerika ikincil çelik üretimini tercih ediyor. Bu aynı zamanda daha az enerji sarfiyatı ve daha az CO2 anlamına da geliyor.

2050 yılına kadar beklenti (birincil ve ikincil çelik üretimi - emisyon oranları -

2050 yılında tahmini üretim

Üstteki grafiğe göre beklenti 40% hurda dan üretim, 22% hidrojen bazlı üretim, 20% si karbon yakalama olarak tahmin ediliyor. Fosil yakıtlarının payı 7% civarında.

Temiz hidrojen bazlı üretimlerde CO2 emisyon oranı 97% oranında azaltılıyor. CCUS teknolojisi ise 90% oranında azaltıma sahip.

CCUS (karbon yakalama tesnolojisi) henüz ticari olarak yaygın değil ve çoğu teknoloji 2028 de yaygınlaşacak öngörüsünde bulunmuşlar. Birde BECCS - biyo enerji karbon yakalama teknolojisi - var, buda biyo enerjinin kaynagına baglı olarak yorumlanıyor. Yine bununda CO2 emisyon düşürme oranı yüksek.

CCUS yüksek fırınlarda karbon yakalama teknolojisinde öne çıkıyor ve öneriliyor.

EAF bazlı ikincil çelik üretimi;
    100% elektrik enerjisi ile çalışan bu yöntem sıfıra yakın bir noktada umut vadedici ve düşük maliyetli olarak öne çıkıyor. İskandinavya daki SSAB sadece hurda çelikle üretim yapıyor ve neredeyse sıfıra yakın emisyon üretiyor.

Şuan da yenilenebilir enerji ullanımı hurda çelik üretimi ile sıfıra yakın emisyon. 2028 de karbon yakalama

Çelik Talebi

Şuan da büyük küresel firmalar çeliğin karbondan ayrılmasında büyük proaktif adımlar atmaktalar. Örneğin Baowo grubu ile Rio Tinto arasında yeşil çelik arastırmaları için mutabakat imzalandı. Ayrıca yeşil çelik projelerinin araştırılması hususunda Küresel Düşük Karbonlu Metalırji Merkezi ni kurdular.

UZun bir rapor, farklı sektörlere ait net sıfır yol haritası da mevcut. Görebildiğim kadarıyşa çimento, havacılık, petrokimya gibi sektörlerde var.

Incelemek isteyen için;

https://www3.weforum.org/docs/WEF_Ne...023_REPORT.pdf
     Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Bravo Karbon yakalama sistemleri hakkında daha önce bir kelime duymamıştım bu forumda, belki ben kaçırmışımdır. Bu sistemler geleceğin yeşil ve organik enerji sistemleri olacak. Kimse farkında olmayabilir ama yabancı mühendislerin ülkemizde bu projeleri üretip sattıklarını ve tamamen iyi niyetlerinden dolayı proje teslimi yaptıktan sonra ülkemiz civanları tarafından dolandırıldıklarını da dipnot olarak ekleyeyim.

Aslında içinde çok komplike teknolojiler barındırmayan ama uygulama süresi kapasitesi arttıkça zorlaşan ve alana ihtiyaç duyan sistemler bunlar. Kapasiteye göre farklı tekniklerle de yapılabiliyor. Ben anlatıp detaylarla kimseyi boğmayayım. İlgilenen arkadaşların yorumlarını ve bakış açılarını okumaktan keyif alacağımı belirterek, bilimum goygoycu ve yaygaracılar gelmeden hızlıca uzayayım buradan.

Sevgili zars, sizin iyi niyetli bir arkadaş olduğunuzu biliyorum, o sebeple bu konu hakkında yapacağınız derinlemesine araştırmaların yatırım yolculuğunuza katkıda bulunacağını belirtmekten çekinmiyorum. Ciddi potansiyel barındıran bir konu bu. Sadece adını andığınız için bile takdiri hak ediyorsunuz. Teşekkürler

Sevgiler, saygılar.
    2023 DÜnya ekonomik fuarında geçti bu konu (CCUS), henüz ticari degil ve yaygınlaşması için 2028 öngörülüyor.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...49#post6760049

2. Yabancı fonların pozisyonları.

https://twitter.com/sefa_toptan1/sta...wptOLJ502i7_aw

EREGL günlük, toplam satışın %94 ü BofA nın, Topik terk edilmiş görünüyor!

4.  Alıntı Originally Posted by berkimcans Yazıyı Oku
    EREGL günlük, toplam satışın %94 ü BofA nın, Topik terk edilmiş görünüyor!
    Bugün bir çok tahtada aynı durum var ilginç

5. Fedor malı yığdı üzerimize gitti :/ kaldır kaldırabilirsen şimdi tahtayı

6. Ağlama Duvarı (İbranice: הַכֹּתֶל הַמַּעֲרָבִי‎; Yidiş telaffuz: [HaKosel HaMa'arovi]) veya kısaca Kotel, Kudüs'ün Eski Şehrinde bulunan, kireçtaşından yapılmış tarihî duvar.[1] Duvarın, mabedin batı tarafında bulunmasından dolayı Batı Duvarı da denmektedir.

7.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Fedor malı yığdı üzerimize gitti :/ kaldır kaldırabilirsen şimdi tahtayı
    Taktik miydi yoksa herşey , fedor la Mathias aynı kişi mi diyosun , ihya da mı etmiyecek

Sayfa 826/942 İlkİlk ... 326726776816824825826827828836876926 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •