Sayfa 103/201 İlkİlk ... 35393101102103104105113153 ... SonSon
Arama sonucu : 1606 madde; 817 - 824 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Daha önce de defalarca yazdım ve bugün gelinen aşamada yani giderek sığlaşan piyasada robotların ne kadar büyük tehlike olduğu son bir haftada anlaşılmıştır sanırım.

Borsayı kelimenin tam anlamıyla kumarhaneye çeviren robotların tek işlevi küçüklerden alıp büyüklere para aktarmaktan ibaret. Yani bir tür "yasal" soygun.

Bu soygunun durması şart. En azından robotların sınırsız talanına yatırımcıyı koruyan sınırlamalar getirilmesi şart. Şöyle:

1-Depo şartı getirilmeli, böylece robotlarla bir tür ellerinde hisse olmadan yapılan açığa satışın önüne geçilmiş olur.

2-Robotların işlem yapma hızına sınır getirilmeli, online işlem emirlerinin bilgisine, onlar gerçekleşmeden erişme ayrıcalıkları yasaklanmalı.

3-BIST'deki genel eğilime göre, suni basınç yaratma amacıyla yön aşağı olduğunda satış tarafına, yukarı olduğunda alış tarafına robotlar tarafından yazılan sonra iptal edilen fiktif alım satım emir işlemleri manipülasyondur, izin verilmemeli.

Bu önlemler alındığında soygun amaçlı fiktif işlemler azalacağı için toplam işlem hacmi en az yarı yarıya azalacaktır. Ama borsa gerçek işlemlerle, gerek temel, gerekse teknik verilere göre hareket eden bir işlem dinamiği kazanacaktır. Uzun vadede doğrusu budur.

SAHOL özelinde ise robotlara çeki düzen verildiğinde hissenin ederine çok kısa sürede erişeceği görülecek, SAHOL yönetiminin canları istediğinde devreye soktukları işlevi kendinden menkul geri alımına ihtiyaç duyulmayacaktır.
    Bist dünyanın en likit ve liberal borsalarından biri.
    Gavur, bisti gelişim adı altında Nastaq ile entegre etti. Orda çalışan robotlar burda da çalışıyor. Bizim yetkililer de şapşal şapşal seyrediyor.
    Evet işlem hacmi getiriyor ama Sağmal inek gibi sağıyorlar. Halbuki bu robotlar birçok ülkede yasak.

Alıntı Originally Posted by arpaci55 Yazıyı Oku
    ...Evet işlem hacmi getiriyor ama Sağmal inek gibi sağıyorlar. Halbuki bu robotlar birçok ülkede yasak.

Örneğin varsayalım ki bugün sabahtan bu yana yukarıda değindiğim önlemler devreye alınmış olsaydı, endeks şu sıralar 5000'in üstünde olur, yaratacağı sinerji ve yeni alımlarla, sözde uzmanların şimdilerde yaptığı 4500 altı öngörüler yerini "yeni zirvelere doğru bir rallinin başındayız" yorumlarına bırakırdı.

Hal böyle ise, yanıtlanması gereken önemli bir soru doğuyor: Neden bu soyguna seyirci kalınıyor?
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

3.  Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Örneğin varsayalım ki bugün sabahtan bu yana yukarıda değindiğim önlemler devreye alınmış olsaydı, endeks şu sıralar 5000'in üstünde olur, yaratacağı sinerji ve yeni alımlarla, sözde uzmanların şimdilerde yaptığı 4500 altı öngörüler yerini "yeni zirvelere doğru bir rallinin başındayız" yorumlarına bırakırdı.

Hal böyle ise, yanıtlanması gereken önemli bir soru doğuyor: Neden bu soyguna seyirci kalınıyor?
    Bu işleri iki taraflı düşünmek lazım.
    Eğer robotlar olmasa ve spek. ler işi götürse o zaman da başka sorunlar çıkıyor.
    Açığa satış olmayınca çöp kağıtlar Hiç etmeyecek değerlere ulaşıyor ordan da boşaltıyorlar ve küçük yatırımcı daha çok kaybediyor. Bunu yıllarca yaşadık.
    Yani gel gel işlerinin önü bu yolla kesiliyor.
    Tabi ki robotları böyle başı boş bırakmadan en azından belli bir düzenleme getirmek gerekir.
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

4.  Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Cikar icin, ceplerini doldurmak icin.

Taskesenlioglu baskanken yaptiklari kitaplara sigmaz.

En tepedeki, bu soygundan pay almiyor mu saniyorsunuz ?

5.  Alıntı Originally Posted by arpaci55 Yazıyı Oku
    Bist dünyanın en likit ve liberal borsalarından biri.
    Gavur, bisti gelişim adı altında Nastaq ile entegre etti. Orda çalışan robotlar burda da çalışıyor. Bizim yetkililer de şapşal şapşal seyrediyor.
    Evet işlem hacmi getiriyor ama Sağmal inek gibi sağıyorlar. Halbuki bu robotlar birçok ülkede yasak.
    Ben yasaklama ve engelleme gibi faaliyetlerin geçici süre etkili olsa da uzun vadede etkili olmasının zor olduğunu düşunüyorum.

Daha önce de belirttiğim üzere bu konu ile mücadele için mesela Sabancı Üniversitesi gibi kurumların ellerinde imkan var (matematik, ekonomi ve yazılım bilgisi). Ben olsam bu konu ile mücadele edebilecek robotlar geliştirir, önce sömürgeci robotlara burada ve sonra da kendi memleketlerinde haddini bildirmek ile uğraşırdım...

Böylece kimse bizim memleketi de küçümsememeyi öğrenirdi.

Yazdıklarım biraz fantazi olabilir ama bir gün olup da bu işlerde biz kurban değil de oyuncuyuz demek istersek bu yollarda yürümemiz gerektiğini düşünuyorum.

6. Sabancılar fırıldak sektördür,koçlar gibi deil,maltaya vergi muhafiyeti için gitmişlerdi+para kaçırmışlardı ne olur olmaz diye,iktidarı destekle yurt dışına kaç,oradan ireis arkandayız de.

Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XIX #3545 sayili gonderiden alintidir.

7.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Sabancılar fırıldak sektördür,koçlar gibi deil,maltaya vergi muhafiyeti için gitmişlerdi+para kaçırmışlardı ne olur olmaz diye,iktidarı destekle yurt dışına kaç,oradan ireis arkandayız de.

Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XIX #3545 sayili gonderiden alintidir.
    Sabancı ailesinin mevcut kuşağını savunmaya hiç niyetim yok. Aşikar ki pek çok hata yapan üyeleri var.

Bununla beraber halihazırda Sabancı ailesinin etkisi ilsa da Sabancı Holding' in Sabancı ailesinden büyük olduğunu düşünüyorum. Sabancı ailesinin yönetimi ellerinde bulunduranlarına belki bir övgü olarak her şeye karşın holdingde liyakat ve profesyonelliğe önem veriyorlar.

Şahsi düşüncem olarak memleketin üretiminde bu kadar söz sahibi olan bir kurumun zaten aklı başında olmayan kişilere devredilemeyeceğidir.

Yani Sahol' ü kendi adıma Sabancı ailesinin çöplüğü yerine (etkileri halihazırda az olmasa da),memlekete değer katan bir kurum olarak görüyorum ve bu kadarını da hakettiklerini düşünüyorum... Sabancı ailesinin idealist üyelerini bu kusurlardan hariç tutarım ve diğer üyelerinin de bu memleketin aydınlık geleceğine saygıli olmalarını dilerim...

8. Ereğli sayfasında yazmıştım ama kimse oralı olmadı.Bilgili olan birkaç sayfaya yazayımda belki cevaplanır.Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar biraz farklı bi soru olabilir ama aklıma takılan bi konu var aydınlatabilirmisiniz.
    Üzerime kayıtlı ev araba ve hisse senetlerini bi şirket kurup orada yönetsem Temettü alırken yatan temettüler net ten mi brüttenmi yatacak.Kurumsal firmalarda kaynağından direkt mi kesinti yapıyolar.Artı eksi leri ne olur.Bireysele göre çok uygun kredi vb. şartları olabiliyor.
    Muhasebe gideri dışında ne tür ekstralar çıkacak acaba
    Bazı muhasebecilerle görüştüm temettü meselesinin kurumsalda nasıl değerlendirdiğini pek bilmiyorlar. Dediğim gibi garip bi soru gelebilir ama öyle işte kafamda deli sorular.

Sayfa 103/201 İlkİlk ... 35393101102103104105113153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •