Sayfa 112/964 İlkİlk ... 1262102110111112113114122162212612 ... SonSon
Arama sonucu : 7711 madde; 889 - 896 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

Alıntı Originally Posted by sozbilen Yazıyı Oku
    Sn Productivity, Pnsut'te bu düşük fiyatı son yıllarda düşen temetü verimi ile de açıklayabiliriz diye düşünüyorum. 2010 - 2017
    arası bilançolarını incelerseniz son 7 yıldır yıllık karı pek arttıramıyor Pnsut. Son gelen yıllık bilanço ile 7 yıl önceki bilanço hemen hemen aynı. Mevcut durumda Petun'un temetü verimi Pnsut'ten iyi duruma geldi. Bu yıl için hisse başına 0,85 TL temetü ödeyen Petun 9,70 civarı işlem görürken hisse başına 0,77 TL temetü ödeyen Pnsut 14,40 civarı işlem görüyor. Temetü verimini baz aldığımızda Ya Petun daha ucuz ya da Pnsut daha pahalı. Çünkü Petun mevcut durumda daha iyi temetü ödemesine rağmen Pnsut'ten daha ucuz işlem görüyor.
    Söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız Sn. Sozbilen. Ancak bu sonuca pnsut'ü, kendi performansı ve petun ile kıyaslayınca ulaşabiliyoruz. Bende size sonuna kadar katılıyorum. Hatta yıllık kara usd bazında bakarsanız durum dahada vahim. Ancak benim demek istediğim, benzer durumdaki hisselerde de aynı durum mevcutken hatta bazı zamanlar zarar eden hisseler bile çıkış başlatırken bu hisse neden bu kadar baskılanıyor? Ya gerçekten hiç albenisi yok (bunu şirket ve ana hissedarlar sağlar) yada bilmediğimiz başka bir plan veya durum var gibi geliyor bana. Burada sormamın sebebi ise acaba herhangi bir duyumu olan varmıdır düşüncesi. Belkide ortada hiçbir ekstrem durum yok, dediğiniz gibi artan cirolara rağmen yerinde sayan karlılık ve gelecektede bunun böyle devam edeceği öngörüsü, yani sıfır beklenti..

SM-G935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bilmek değil, yapmaktır hayatı değiştiren!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
    Bizim sokakta küçükçe bir market var, Pınar ürünlerinde ciddi reklam-pazarlama yapıyorlar, bazen indirimleri de oluyor güzel.

Ben de Türkiye'ye yeni geldim, bizzat teftiş imkanı oldu. Bu sabah marketin önüne 12'li 1lt kolilerinden takriben 150 kadar yığmışlar, toplam 1800 adet gibi yani. Yarından itibaren kampanya başlatıyorlar ve 1lt tam yağlı sütü 1,99 TL gibi bir fiyatla veriyorlar ki 2,10'dan 2,00'a düşen dost süt varken -benim bildiğim kadarıyla- ilk defa Pınar dosttan daha ucuza tam yağlı süt satıyor.

Bazı ürünlerde indirimler var ancak çoğunlukta değil. Çiğ fiyatı artmışken satış kampanyaları yapmaları sanırım pazar pozisyonunu güçlendirmek, yeniden akılda yer etmek, biraz da stok eritmek amacıyla. Düşünün ufak bir market bile bu kadar malı yığıyorsa bence perakendeci bu mala güveniyor demektir. Yani böyle binlerce market var Türkiye'de ve halk çoğunlukla fiyatı düşen ürüne rağbet eder. Pazar kaybı varsa bile toparlayacağını, YBP'nin pazarlama departmanının ortalama üstü çalıştığını düşünüyorum.

Not: Temettü ile yine Pnsut aldım yapmayacağım dememe rağmen, seviyorum işte bu şirketi napalım

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Bizim sokakta küçükçe bir market var, Pınar ürünlerinde ciddi reklam-pazarlama yapıyorlar, bazen indirimleri de oluyor güzel.

Ben de Türkiye'ye yeni geldim, bizzat teftiş imkanı oldu. Bu sabah marketin önüne 12'li 1lt kolilerinden takriben 150 kadar yığmışlar, toplam 1800 adet gibi yani. Yarından itibaren kampanya başlatıyorlar ve 1lt tam yağlı sütü 1,99 TL gibi bir fiyatla veriyorlar ki 2,10'dan 2,00'a düşen dost süt varken -benim bildiğim kadarıyla- ilk defa Pınar dosttan daha ucuza tam yağlı süt satıyor.

Bazı ürünlerde indirimler var ancak çoğunlukta değil. Çiğ fiyatı artmışken satış kampanyaları yapmaları sanırım pazar pozisyonunu güçlendirmek, yeniden akılda yer etmek, biraz da stok eritmek amacıyla. Düşünün ufak bir market bile bu kadar malı yığıyorsa bence perakendeci bu mala güveniyor demektir. Yani böyle binlerce market var Türkiye'de ve halk çoğunlukla fiyatı düşen ürüne rağbet eder. Pazar kaybı varsa bile toparlayacağını, YBP'nin pazarlama departmanının ortalama üstü çalıştığını düşünüyorum.

Not: Temettü ile yine Pnsut aldım yapmayacağım dememe rağmen, seviyorum işte bu şirketi napalım

Syg.
    Perakendeci mala güveniyor demek dışında güzel bi yazı..biz karşıyakalılar pınara sırtımızı döneli,takımımıza destek oluyo diye ederinin 2 katı fiyat ödeyerek aldığımız ürünlerden vazgeçeli çok oldu..umarım HİSSEDEKİ arkadaşlar için hayırlısı olur

4.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku

Syg.
    Tenakuzlar içeren bir paylaşım olmuş...
    Tenakuzlarınızı gene kendiniz düzeltmişiniz.(Bu sizin bu hisseye bakışınızda mantığınızı tamamıyla yok saymadığınız gösteriyor,güzel)
    Konuyu uzatmak istemiyorum ama neredeyse 1 lt sütü 1,99 tl den sattığı için zil takıp oynayacaksınız..(Hisseye olan aşkınız bazen/çoğu zaman mantığınızı geri plana itmenize neden oluyor ve bu tür yorumlar yapmanıza neden oluyor diye düşünüyorum)
    Saçma...
    Bana, gıda ürünlerinde (temel ihtiyaç maddelerinde) abartılı fiyat indirimlerine dayalı satış kampanyaları her zaman bir sıkıntı olduğunu düşündürtmüştür...
    Bir çok lügat parçalamadan sonra gerçeği bizimle paylaşmışınız;Stok eritmek için
    O zaman bende size bir soru sorayım
    Stoklar neden şişmişti?Neden şişiyor?
    Bu konuda size yardımcı olması için bir sonraki gönderimde aşağıdaki tabloyu paylaşıyorum

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,504
    Yazımda bu büyük yüzdeli iskontodan memnun olduğumu söylemedim. Bunun bir pazarlama taktiği olduğunu ve tekrar pazar payı kapmak için olduğunu düşündüğümü aktardım. Boykot nedeniyle marketlerin siparişleri azalmıştır muhakkak ancak YBP bu şekilde değişik ataklarla olayı toparlamaya çalışacaktır. Stok şişmesi de boykottan olmuş olabilir, her zaman süper gitmez işler, ticaret böyledir.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Gayet net ve anlaşılır olduğunu düşünüyorum
    Ek yorum yapmıyorum
    Dip Not:Motorin fiyat artışları biraz "yalap şap" dır
    saygılar/başarılar

7. İşin "maliyet" kısmını kabaca çözdüğümüzü düşünüyorum...(Pnsüt maliye departmanınada gitseniz,mali işler müdürü, benim tabloma benzer veriler paylaşacaktır sizinle..)
    Artık işin "talep" tarafına odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum...

Bu konuda mevcut durumu ama daha çok geleceğe dair ipuçları yakalayabilirmiyiz? diye düşünüyorum..
    En azından ben buna kafa patlatacağım...

saygılar/başarılar

Artık yazmayacağım şuraya diyorum ama her defasında bozuk plak gibi dönüp dolaşıp aynı şeyleri yazanları görünce dayanamıyorum yine yazayım diyorum.

Selim Yaşar bana göre ne İzmir'de nede Karşıyaka'da çokta sevilen bir adam değil. Biz Karşıyakalılar bir türlü bu adamı sevemedik. Yanımızda hiç göremedik.
    Yıllar önce baba tarafından Holding'ten uzaklaştırılan bir adamdı. yıllarca kendi başına takıldı. Siyaset kovaladı Ak partide. Kovaladığı siyasette Karşıyaka Belediyesi parti meclisi üyeliğiydi. Onu bile beceremedi.
    Sen koskoca Yaşar soyadını taşıyacaksın, ilk sıralardan milletvekili adayı olman gerekirken Belediye meclis üyesi bile olamayacaksın.. Anlayın işte bu adamın kapasitesi bu kadar.
    Gelelim Facebooktan yazdıklarına..
    Seçim gecesi tahmin ediyorum kazanılmış bir seçimin mutluluğuyla çakır kafayla yazılmış ama aslen hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir şeyler paylaşmış.
    Bunun gerçekleşmeyeceğini kendide çok iyi bilir. Yönetim kurulu başkanı olmak tek taraflı karar almak değildir Yaşar Holding de .. Orada iki tane ondan daha adam kız kardeş var.. Babalarının kurduğu şirketleri hep yukarı taşıyan. Adam gibi adam Atatürkçü iki kız kardeş.
    İlk bir ay tek tük boykot oldu. Twitter da Trboykot isminde bir kullanıcı bir ay koşturdu. 14 mayıstan beri tam 2 aydır eleman kayıp.. boykot moykot hikaye

Bir Karşıyakalı kardeş yukarıda yazmış.. biz 2 katı fiyatına yıllarca pınarı satın aldık diye..
    Bir kere ben bir Karşıyakalı olarak hiçbir zaman 2 katına bir Pınar ürünü almadım. Bir Karşıyakalı olarak sadece Pınar süt ürününü her zaman tercih ettim. Diğer ürünlerde önceliğim farklı firmalar. Eğer bulamazsam ayran sucuk salam ve suyu tercih ettim.
    Hadi biz yeryüzünde yaşayan 500 bin Karşıyaka Spor Kulübü taraftarlarıyız diyelim.. Hiçbirimiz körü körüne Pınarı tercih etmediğimiz gibi, bizi sevmeyen Göztepelisi Galatasaraylısı Bursalısı da Pınarı boykot etmedi..
    Pınar kendi hedef kitlesi olan bir firma..
    Bu sene kulübün bütçesi için yine Pınar destek olacak bize o da ayrı bir konu..

Bilançolar kötü karlar azalıyor. Son 7 senede 2014 hariç her bilanço kötüye gidiyor vs konusu..
    2015 mayısta Urfa fabrikası açıldı. Bu fabrikanın maliyetleri şak diye keş para ödenmedi. Yıllara yayıldı.. Tahmin ediyorum 1-2 sene içinde biter.
    2013 teki gezi ve 17-25 aralık olayları, 2014 2015 ve 2016 daki terör olayları, 2016 daki darbe girişimi neticesinde Rusya ve Avrupa ülkeleri ile gerilen ortam ekonomiyi bozdu ve de turistler gelmez oldu.

Satışların artan nüfusa göre doğru orantıda yükselmemesi ve karların azalmasını gayet normal karşılıyorum ben.
    Bu böyle gitmeyecek tabi..
    Yatırım giderleri azalacak.. Normale döndüğünü gözlemlediğim turizm sayesinde satışlarda artacak.. YBP geçmişte ve şu an için ülkenin en iyi dağıtım ağına sahip firması. Her ilde bayisi her büyükşehirde bölge müdürlüğü olan her yere en kısa zamanda ulaşabilen bir tedarikçidir YBP..

Bugün gazetelerden okuduğum habere göre Rusya süt ürünlerinde Türkiye ve Yeni Zelanda için kısıtlamaya gidecekmiş..Ben bu kısıtlamanın firma bazlı olacağını ve Pınar için de daha olumlu etkileneceğini düşünüyorum.

Darbe girişimi ertesi borsanın açılan ilk işlem gününde Pınar Süt yanılmıyorsam 14 tl yi gördü. Kötünün en kötüsü o gündü bence. Ondan sonra bu sene başı itibariyle Avrupa ve Rusya ile olan ilişkiler normale dönüyor. Ekonomi büyüyor.

Fiyatlar bilançolar karlar elbette bu şekilde gitmeyecek. Bugün kötü mü kötü.. Ama bu benim için alım fırsatı.
    Bu hisse 2015 nisan mayıs gibi 25 tl leri gördü. O zaman ki karlar ve bilançoların olmaması için bir neden yok.

Benim için bu fiyatlar iyi.
    Benim vadem ve beklentim 2018 mayısına doğru.. Olmazsa eğer 2019 mayıs ikinci hedefim.
    Yani 2018 Mayısa kadar gözlemleyelim bakalım ne olacak gidişat.. Ona göre 2019 Mayısı değerlendireceğim..
    Her şey iyi giderse 2023 24 25..

Yellen abla ben yaşadığım sürece bir kriz daha olmaz demiş dün.. Allah uzun ömür versin kendisine..
    35 ½

Sayfa 112/964 İlkİlk ... 1262102110111112113114122162212612 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •