Sayfa 116/1312 İlkİlk ... 16661061141151161171181261662166161116 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 921 - 928 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,944
    Arkadaşlar, kuzenim bir arazi satışı sonucu 2,800,000TL elde etti. Yatırım olarak kurumsal kiracılı dükkan alayım mı diye bana soruyor, bim, a101, şok vb kiracılı dükkanların ilanları var sahibinden sitesinde ve bu rakama alınacak dükkan kirası 10-13 bin TL arasında benim gördüğüm kadarıyla.

Merak ettiğim şeylerden biri bu fiyata daire alsa alacağı kira 6-7 bin TL civarı iken dükkan alınca kiralar bu kadar uygunsa, yatırım amacıyla emlak alanlar niye daire yerine bu dükkanları almıyor?

Bu konuda tecrübesi olan arkadaş var mı acaba, nelere dikkat etmeli, ödemeler konusunda sıkıntı olur mu, makul bir yatırım mı sizce? Fikri ve bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim....
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Malum ticari ortam nedeniyle ticari emlak yatırımından millet çekiniyor,batan batana.Bu dükkanlardan bu market istediği an çıkabiliyor sözleşmeler onlar açısından bağlayıcı değil,üç ay önceden çıkacağım diyor çıkıyor,sen çık demeye kalksan marketin harcadığı tüm masrafları senden tahsil edebiliyor envayi çeşit ceza maddesi var.Kiralamalar uzun süreli olduğundan enflasyon bir müddet sonra kira ile dükkan fiyatı oranını manasız hale getiriyor.Bu son dediğim madde evler için de geçerli tabi.Evlerde kiracı çıksa da kiralama işi genelde sıkıntılı olmaz evi mutlaka tutan birileri oluyor.Dükkanda kiracı işi hele büyük dükkanlar için sıkıntılı .İşyerinde kiralamalarda vergi avantajı var.Çok bilinmeyenli denklem aslında.

Oran olarak her yüz bin için beş yüz lira normaldir.Yani 2.8 milyonluk dükkan 14 bin getirmeli,ama ikibin düşün 12 den aşağı kira kesinlikle kabul edilmemeli.On bin falan çok az.Altı yedi bin kira ise konuşulacak konu değil o dükkan alınmaz.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,944
    Teşekkür ederim Sn. hkm, aynen ileteceğim bu bilgileri...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sn turalı faiz hesabı şu şekilde yapılır.72 yi mevcut faize bölersiniz yaklaşık bileşik faizde paranızı katlayacağınız yıl sayısını bulursunuz.Yani misal faiz yüzde 24 ,paranız 72 yi 24 e böldünüzmü üç yılda geri döner.Şu anda faiz 19 yani 3.5 yılda paranız geri dönüyor.En risksiz yatırım olan faizde arkadaşınızın parası 3.5 yılda 5.6 milyon olacak demektir.Siz dükkanı alırken kiralar artı 3.5 yıl sonraki dükkanın değeri 5.6 milyonu geçerse kardasınız demektir.Sizce o dükkan alınır mı buna göre düşünmeniz hesap yapmanız lazım.

Ha ben olsam faize de yatırmam,neye yatırırım sorusunun cevabı sürekli müdavimi olduğum topiklerde var,burası emlak topiği gereksiz olarak topiği işgal etmiyeyim.

7. Dükkanlarda vergi konusu da avantajlıdır.
    Ama bana kira getirisi az geldi(20-25bin olsa iyi olurdu )
    Birde 1 dükkana bu parayı yatırmaktansa 3-4 dükkana bölmekte riski azaltacağı gibi getiriyi de arttırabilir

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Arkadaşlar, kuzenim bir arazi satışı sonucu 2,800,000TL elde etti. Yatırım olarak kurumsal kiracılı dükkan alayım mı diye bana soruyor, bim, a101, şok vb kiracılı dükkanların ilanları var sahibinden sitesinde ve bu rakama alınacak dükkan kirası 10-13 bin TL arasında benim gördüğüm kadarıyla.

Merak ettiğim şeylerden biri bu fiyata daire alsa alacağı kira 6-7 bin TL civarı iken dükkan alınca kiralar bu kadar uygunsa, yatırım amacıyla emlak alanlar niye daire yerine bu dükkanları almıyor?

Bu konuda tecrübesi olan arkadaş var mı acaba, nelere dikkat etmeli, ödemeler konusunda sıkıntı olur mu, makul bir yatırım mı sizce? Fikri ve bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim....

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Dükkanlarda vergi konusu da avantajlıdır.
    Ama bana kira getirisi az geldi(20-25bin olsa iyi olurdu )
    Birde 1 dükkana bu parayı yatırmaktansa 3-4 dükkana bölmekte riski azaltacağı gibi getiriyi de arttırabilir
    18 senede kendini çıkarıyor 13bin tl güncel kira ile. İlk bakışta bana da az geldi ama hesabı yapınca aydınlandım.

Hesabı yapmadan önce o paraya şu yapılır bu yapılır diye yazmaya başlamıştım sonra baktım ki yabancı borsalarda en baba temettü veren şirketler bile en fazla %5-6 falan veriyor. (ama çok önemli bir fark var, gelirler sabit döviz ile.)

Bu mekanın getirisi de aşağı yukarı aynı oranda. (tl üzerinden 5.57%)

Bana göre en büyük risk TL riski. Dolar atak yapar da Türk varlıkları genel olarak değer kaybına uğrarsa ondan zarar görürsünüz. Bist100'den hisse almak ile aynı mantıığa sahip böyle bir mekanı satın almak.

Ben bu kadar yüklü miktarlarla Türkiye'de mülk edinmeyi pek mantıklı görmüyorum açıkçası. Toplam kasa 50milyon tl ise neden olmasın.

ytd

Sayfa 116/1312 İlkİlk ... 16661061141151161171181261662166161116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •